Yazışmalı Satranç ve Bilgisayar Kullanımı
Değerli satranç severler

Abdulkadir ve Oktay arkadaşlarımız haklı olarak ilerleyen bilgisayar teknolojisinin yazışmalı satrançta yarattığı tehlikelerden bahsederek bazı endişelerini dile getirdiler. Bu konuda çok yerinde olan tespitlerinin çoğuna katılıyorum. Tansel ve ben şu an ülkemizin en güçlü iki oyuncusu olarak üst düzey turnuvalarda oynamaktayız. Aslında bizim yaptığımız şey bu güçlü enginelere karşı yıpratıcı bir mücadeleden başka bir şey değil.Belli bir seviyenin üstündeki yazışmalı oyuncularının aslında yaptığı şey ilerleyen teknolojiye karşı insansal sezgileri kullanarak 17 maçlık üst seviye bir turnuvada+ 2 veya + 3 yapıp birinci olabilmek. 10 yıldır yazışmalı oynuyorum.200 ün üzerinde maçım var.Çalışma tarzına hayran olduğum ve bazı açılış tercihlerinde örnek aldığım değerli dostum Tansel'le sık görüş alışverişinde bulunmaktayım. Bu tercübelerimden yola çıkarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sadece güçlü engine hamleleri göndererek yazışmalı satraçta üst seviyeye gelmeniz kesinlikle mümkün değil. Sadece kendinizi kandırmış olursunuz. Burada sizi farklı kılacak olanda emek ve çaba harcayıp giderek parti kazanmanın zorlaştığı bu alanda o partileri kazanacak sezgisel yetenekleri ve satranç kültürünü ortaya koymak olacaktır. Günün birinde kusursuz hesaplama yapan bilgisayarlar ve 8-9 taşlı oyun sonu tabloları geliştirilirse o zaman sizinle aynı düşüncede olacağım. Onun için şimdilik keyfini çıkarmaya bakıyorum. O günler gelmeden sizede bir kaç yazışmalı turnuvada oynamanızı öneririm. Şimdi bir pozisyon veriyorum.Günümüzdeki en güçlü enginelerle analiz edin. Sonrada pozisyondaki dinamikleri insansal sezgilerinizle değerlendirin. Sonucun sizi şaşırtacağından eminim.
Beyaz ; Şg1,Ad5,Ff3,a4,b5,c4,e4,f5,h4
Siyah ; Şh8,Ag8,Fd8,a5,b6,c5,d6,h6
Saygılarımla
Dr.Murat Akdağ
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Yazışmalı Satranç ve Bilgisayar Kullanımı - Yazar: Murat Akdağ - 29-07-2014, 14:35
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 22-03-2014, 18:55
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Harun Taner - 23-03-2014, 22:29

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi