SOMA
Yaşanabilecek en büyük acılardan biri ve insanın elinden birşey gelmemesi çok kötü.

Bugün için Soma'ya gitmemek, gitmekten çok daha doğru gibi görünüyor. Özellikle yerleşim sorunu, halkın tepkisi ve buradaki kurtarma çalışmalarının bir deprem kurtarması gibi olmaması nedeniyle, orada daha çok "ayakbağı" olma durumu var. Ama diğer taraftan acılı ailelelere de moral desteği kısa bir sürede sağlanmalı.

TSF bu aşamada FIDE'den de destek alarak uluslararası bir kampanya başlatabilir, geliri madenci ailelerine bırakılmak üzere yerel veya uluslararası bir turnuva düzenlettirilebilir, bağış ve destek kampanyası yapabilir. Ya da kolayına kaçıp siyah kurdeleli kötü bir resmi web sitesine asıp görevini yerine getirdiğini zannedebilir.

Ekşi sözlükte, durumu dün gece itibariyle yansıtan bir yazı vardı, aynıyla kopyalıyorum:

"abi şimdi soma'lı arkadaşımla konuştum, kendisi soma'da maden ocağının saha güvenliğinde çalışıyor. başta öğrendiklerimi yazayım kesin bilgiler bunlar direkt:

- soma'ya giden örgütler bunlara saldırmışlar oysa adamlar soma holding adına çalışmıyor. onlar da işçi. saha güvenliği. başka bir şirkete bağlı. bugün bayağı dalaşma olmuş gruplarla bunlar arasında. kendilerinin de normal o maden işçileri gibi işçi olduklarını anlatamamış bir türlü. lütfen orada olan arkadaşlarınıza söyleyin.

- içeriye 1200 kişi girecekmiş ama vardiya değişimi olacağı için tam girmeden patlama maydana gelmiş. "abi 15-20 dakika sonra olsaydı ölü sayısı 1000 kişi üstündeydi" diyor.

- şuan ölü sayısı 600 civarında olduğunu belirtiyor. nasıl derseniz sordum.akhisar'da ki keskinoğlu -hani tavukçuluk- soğuk hava depolarından biri boşaltılmış ve ölüler ambulanslarla buraya yığılmış durumdaymış. elinde fotoğrafları olduğunu belirtti. onun dışında soma'da kavun koymak için bulunan soğuk hava depolarında göçükten ölü çıkmış toplamda 500'den fazla madencinin yığılmış olduğunu bildirdi. yine elinde fotoğraflar varmış. soma'ya gidecek olan gitmeyi düşünen arkadaşlar için de:

- buraya gelip slogan atıyorlar sonra aradan çekiliyorlar, halk zaten parçalanmış durumda kötü durumda bir de bunlar aradan çekilince polisle karşı karşıya kalıyorlar dedi. bilip bilmeden kimi görseler saldırıyorlar ya da tartışıyorlar zaten içeri kimseyi almıyoruz.

- sıradan bir deprem göçüğü değil öyle el atın kaldıralım şu taşı gibi bir şey söz konusu değil o yüzden insanlar bekliyor, şehir küçük olduğu için her şey aksamış durumda haberciler, siyasi partiler polisler, bireysel gelenler sığmıyoruz gelmeyin abi oturun bize başta türlü destek olun ne olur dedi."

Tüm madenci ailelerinin başı sağolsun.
Ara
Elim yazmaya gitmedi bir türlü. Bir şeyler koymadan da yazamazdım, anlamsız olurdu. Ama Mojo Jojo duyarsız kalamamış paylaşmış.
Doğru olanı da budur.

Bir şey yapamamanın çaresizliğini ben 1999 da Kocaeli de yaşadım. Ama bazı adımlar atabilmenin bir başlangıç olduğunu en iyi bilenlerdenim. ÇYDD İstanbul dan yardıma koştuğunda çadırlarda çocuklara resim, müzik, beden eğitimi, drama, satranç vb. etkinliklerle elimizden geleni yapmaya çalışıyor, büyük travma yaşamış çocukları hayatın içine tekrar almaya gayret ediyorduk.
Ama Soma çok farklı...
Feci bir şekilde ölenlerin geride bıraktıkları daha feci bir hayata tanıklık etmek zorunda bırakılıyor.
Böyle durumlarda ilk etapta kısa vadede yapılabilecekler çok önemli. Ama daha uzun vadede kalıcılık arz eden gerçekçi yardımlar da daha hayatidir. Nitekim bunların bir kısmı yapılmaya başlandı.

Ama Kınık ilçesinin Elmadere köyü ise yine aynı bilindik tabloyu yaşıyor.
Başından beri devlet oraya uğramamış. Ne bir yardım ne bir ekip ne de bir alo...
Helal olsun!
İlçe temsilcisiyle görüştüm. Neler yapılmadığını anladım. Sebeplerini de hayatımda bir çok kez tanıklık yaptığım için çok iyi biliyorum.

Benim internette üyesi olduğum bir grup ile bir proje başlatacağız. İçinde sosyal ve psikolojik hamlelerin yanı sıra nakdi yardımlarda olacak. Temmuz ayının ilk haftası da eşimle birlikte bu köyü ziyarete gideceğim. Elimizden ne gelirse.

Bu arada TSF nezdinde girişimimi yaptım. Cevap bekliyorum.

Bunları yazmam, bu satırlara taşımam gerekmezdi belki ama yine de olumlu bir şekilde insanları teşvik edebilir düşüncesini taşıyorum.

ELMADERE İMECESİ BAŞLIKLI projeyi buraya kopyalamayı başaramadım.
Alt sütunlarda paylaşmaya gayret ediyorum.
- MATRANÇ -
Ara
Bakın Elmadere' nin hikâyesine ;

ELMADERE İMECESİ
GİRİŞ: Soma?da 13 Mayıs?ta yaşanan ve 301 işçiyi kaybettiğimiz ?maden kazası? Türkiye?de ve uluslararası çevrelerde çok farklı boyutlarıyla tartışılmaktadır. ?İş güvenliği, özelleştirme, taşeronlaşma, sarı sendika? en çok tartışılan konu başlıkları olmaya devam etmektedir. Basına yansıyan bilgiler Soma ve civar köylerdeki tarım ve hayvancılığın yok olması, kredi kartı borcu sarmalında oluşan işsizlik ve çaresizlik nedeniyle yurttaşların madenlerde çalışmak zorunda kalmış olduğu gerçeğidir. Bu gerçekliği yaşayan köylerden birisi de Kınık-Elmadere köyüdür. 80 haneli 600 nüfuslu köy Kınık?tan 15 kilometre uzakta bir dağ köyü olup Soma faciasında 11 insanını kaybetmiştir. Bu 11 işçinin 23 çocuğu (0-12 yaş) kaza sonucu öksüz-yetim kalmıştır. Çok yoksul bir köy olan Elma dere, 1930 ve 1938 yıllarında Erzincan Üzümlü ve Dersimden göç eden madenci ailelerin yaşadığı bir alevi köyü.
yaklaşık 200 yıllık bir tarihi bulunmaktadır. Kamusal olanakların ulaşamadığı Elma dere?de ilk 4 sınıflı bir ilkokul bulunmakta olup, öğretmenler her gün Kınık?tan gelip gitmektedir. Elmadere arazileri uzun bir süreden beri değişik firmalar tarafından satın alınmaktadır. Köyün altında bulunan kömür madenleri uğruna bir süre sonra köyün tümüyle tasfiye edilmesi, yıllardan beri yaşadıkları bölgeyi köylülerin yoksulluk nedeniyle terk etmeleri olasılığı oluşmaktadır.
AMAÇ:Kazalar hiçbir zaman kader değildir. ?Bilim-teknoloji ve insan? merkezli üretim anlayışıyla önlenebileceği çok açıktır. Bu anlamda 30 yaş grubundaki 11 insanını kaybeden Elmadereköyü ile yaşamın her alanında dayanışmak, sanattan, sağlıktan üretime kadar pek çok alanda Elmadere köyüne somut destekler vermek bu projenin temel amacı olacaktır. Yanıbaşımızda, kamusal olanakların pek çok nedenle uğramadığı Elmadere köyü ile üretilecek dayanışmanın ?ahlaki ve vicdani? bir değeri de vardır. Bu proje ile Elmadere köyü çocuklarının her anlamda eğitsel-kültürel desteklerle yaşama tutunmaları sağlanacak, köyde özellikle kadınlara yönelik üretilecek beceri kurslarıyla kadınların üretebilen insanlar haline gelmesi de amaçlarımızdan birisi olacaktır. Periyodik olarak sağlanacak rehberlik ve tıp hizmetleri ile de bu süreç desteklenecektir.
İLK YAPILACAKLAR
1)İşbirliği sağlanırsa Elmadere köyü ilkokulu bu çalışmaların mekânsal merkezi olacaktır.İlkokul yönetimi bu konuda işbirliği sağlamazsa köydeki Cemevi bu amaçlar için kullanılabilecektir.
2)Köydeki öksüz çocukların tüm eğitim araçları, giysileri bu projeyle karşılanacak, öğrencilerin eğitim hakkından en iyi şekilde yararlandırılmaları temel amaç olacaktır.
3)Köydeki çocukların sanatsal faaliyetlerle zenginleştirilmesi temel hedef olacaktır. 30-40 flüt ve mandolin alarak köyde bir müzik toplululuğunun oluşturulması sağlanacaktır. Oluşan bu toplulukların daha sonra başka yerlerde mini konserler vermesi sağlanarak özgüven desteği üretilebilir.
4)Yine çocukların kendilerini ifade edebilmeleri için topluca ?Köy, köydeki yaşam, köy gerçekçiliği? temalı resim yapmaları sağlanarak çocukların kendilerini ifade etmeleri sağlanacaktır. Bu resimlerin daha sonra başka yerlerde sergilenmeleri sağlanacaktır.
5)Tiyatro ve drama aracılığıyla da bu süreçler desteklenecektir.
6)Elmadere köyünün koruma altına alınmasına yönelik çabaların yoğunlaştırılması
7)Elmadere emekçilerinin haklarının aranması adına bir hukuk biriminin oluşturulması?
8)İzmir Büyükşehir Belediyesinin köyün tüm alt yapı çalışmalarını tamamlaması konusunda çalışmalar yapmak
9)Madenci köylülerin iş güvenliği, sosyal hakları konusunda gerekli bilgilendirme ve desteğin verilmesi?
YÖNTEM:
1)Bu çalışmalar köydeki acının bir süre yaşanması sonrası Temmuz ayı başında ?Elmadere DayanışmaGünü?yle başlamalı.
2)Değişik demokratik kitle örgütleriyle oluşturulan ?Elmadere Dayanışma Platformu? bu günü organize etmelidir. Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED) bu organizasyonun sağlanması konusunda tüm özveriyi gerçekleştirecektir.
3)Elmadere Dayanışma Gününe konservatur öğrencilerinin oluşturduğu bir orkestranın açılış konseriyle başlamalı
4)Kadınlara yönelik söyleşiler olmalı
5)Çocuklara tüm yaz verilecek yaz okulu ile ilgili görüşmeler yapılmalı, yaz okulu programı açıklanmalı?Sonuçta tüm yaz Elmadereli çocuklar bir sanat eylemi içinde olmalı
6)Projede yer alacak Türkçe-Edebiyat öğretmenleri aracılığıyla çocuklara yönelik kitapların sağlanması, köyde bir kütüphane oluşturulması ve köy çocuklarına kitap okuma ve tartışma zamanları yaratılmalı..
7)Bu projede sinemadan da yararlanılması hedeflenmektedir. 15 günde bir ?Ekim Düşü? gibi filmlerin topluca izlenilmesi. Prof.Dr.OğuzMakal?dan köyün bir belgeselinin çekimi için katkı istenmeli
Tüm bu çabalar çocukların hayata tutunmalarına, kendilerini yeniden var etmelerine olanak sağlamalıdır.

PAYDAŞLAR:
1)YKKED çalışmaların merkezinde olacak. Opera sanatçısı Başak Karataş ve arkadaşları, YKKED-Mandolin topluluğu, emekli resim-müzik öğretmenleri, Hülya Savaş ve arkadaşları ilk etapta katkı verebileceklerini ifade eden dostlarımız olmuştur. Sürecin bir Avrupa birliği projesine dönüşmesi için Ceren Karataş da yurt dışı desteği sağlayacaktır.
2)Hukuk katkıları için Devrim Gülhan Özcü önemli bir paydaşımız olacak.
3)Kitap-okuma-kütüphane işleri için Burcu Atalas öncülüğünde çalışmaların yapılması
3)Ulaşım ve bazı malzemeler için yerel yönetimlerden destek sağlanacaktır.

Kaybedilenler ile ilgili bazı bilgiler
Sıra No Adı Soyadı Medeni Hali Yetim Kalan Çocuklar
Banka No
1 Sami Yıldırım (29) Bekar
2 İlkay Yıldırım (34) Evli 2 (6 yaşında erkek-7 yaşında kız)
Anne Aslı Yıldırım İş Bankası Hesap No: 34 800 285 853
IBAN Tr 65 000 64 00000 13 4800 285 853
3 Doğan Yıldırım(30) Evli 3 (6 yaşında erkek, 4 yaşında kız ve 8 aylık erkek)
Anne Bircan Yıldırım İş Bankası
IBAN Tr 73 0006 4000 0013 4800 2858 06
4 Ahmet Güven(1980) Evli 4 (12,9,7,3 yaşlarında ve erkek)
Anne Nurcay Güven İş Bankası
IBAN Tr 16 0006 40000 0134 800 285 765
5 Bilal Ay (35) Evli 2 (5 yaşında erkek-3 yaşında kız)
Anne Selma Ay İş Bankası
IBAN Tr 6200 0640 0000 1348 0028 5810
6 Erol Uysal (27) Evli 2 (2 yaşında ve 4 aylık)
Anne Gülüşen Uysal İş Bankası
IBAN Tr 85 0006 4000 0013 4800 2344 71
7 Turgut Yılmaz (27) Evli 2( 6 yaşında erkek-4 yaşında kız)
Anne Beyhan Yılmaz Ziraat Bankası
IBAN 25 000 1000 386 642 9776 15001
8 Hüseyin Kılınç(39) Evli 3 (14 yaşında kız-12 yaşında erkek-10 yaşında kız)
Anne Elif Kılınç İş Bankası
IBAN Tr 7900 0640 0000 1348 0028 5795
9 Hüseyin Kılınç (29) Evli 2 (3 yaşında-40 günlük kız)
Anne Belam Kılınç İş Bankası
IBAN Tr 0400 0640 0000 1348 0018 9272
10
11
- MATRANÇ -
Ara
2014 Kocaeli Süper Satranç Ligi Kapanış Töreni'nde Ali Nihat YAZICI nın jesti hoşuma gitti.

SOMA yazılı pankart ve sporculardaki madenci başlıkları gereken mesajı vermişti.

2015 SOMA da yapılacak!
Umarım gereken maddi ve manevi katkıyı sağlar.
SELAMLAR...
- MATRANÇ -
Ara
Bugün öğreniyorum ki;
Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Türkiye İş Bankası Soma Şube Müdürü Ramazan Karadoğan, Yönetim Kurulu Üyesi Halil Hilmi Darı, Kulüpler Koordinasyon Kurulu Başkanı Mustafa İmamoğlu, Temsilcilikler Koordinasyon Kurulu Başkanı Mustafa Eroğlu, Manisa İl Temsilcisi Aslan Goler, TSF Onur Kurulu Üyesi Vehbi Başaran ve Uluslararası Hakem Kıyasettin Aydın Manisa'nın Soma ilçesini ziyaret ettiler.

Türkiye Satranç Federasyonu, Türkiye İş Bankası'nın desteği ile ilçede bulunan tüm ilkokul ve ortaokullarda satranç sınıfı açtı. Böylece Ağustos ayında 1. Kademe Yardımcı Antrenörlük kursunun düzenlendiği Soma'da toplam 45 okul satranç sınıflarına kavuşmuş oldu.

Bu konuda duyarlık gösteren tüm insanları ve yöneticilerin tamamını kutlarım.
Sevgi ve selamlarımla...
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi