Keklenmek...
(Bu yazımı İzmir'de Satranç Facebook grubu sayfasında 22 Mayıs tarihinde yayımlamıştım. İzmir Sportif Satranç Ortamı özelinde önemli bir tartışma zemini buldum. Devamında yayımladığım yazımla birlikte, yazı içeriğinin, sosyal medyanın akıp giden ortamında kaybolup gitmesine karşı bir önlem olarak, Özgür Satranç Forum da da yayımlayıp bilginize sunmayı düşündüm.)

--------------------------------------------------------------------------

[size=18]Keklenmek...[/size]

Günümüz gençlerinin kullandığı bir kelime;

""Keklenmek""

izmir.tsf.org.tr web sayfası, İzmir Sportif Satranç Ortamının iletişim ihtiyacını karşılamak üzere, Türkiye Satranç Federasyonu Teknik Kurulu tarafından oluşturulmuş Resmi bir web sayfası.

Diye biliyoruz.

Bu web sayfasının ana yüzü ortalama üç yıl önce, Türkiye genelinde ki tüm İl web sayfalarının ana yüzü ile birlikte aynı zamanlamayla değiştirildi ve tek tip yapıldı.

Basitçe 2009-2011 yılları arasında İzmir Sportif Satranç Ortamını yakından takip edenler, İzmir'in o dönemdeki eski web sayfasını hatırlamaya çalışsınlar.

Çok eski değil?

Hatırlamaya çalışalım!

? Özel turnuvaların "Yandaş-Candaş" ayrımı yapılarak ya büyük bir abartıyla duyurulduğu, yada ""en dikkatle bakanlar bile"" göremesin diye bazan onlarca fotoğraf yayımlanarak, bazan da olmayan olağan üstü gündemler abartılarak, istenmeyen "özel turnuva" haberinin, haberlerin gölgelendiği dönemler!

Ve ""Amazon Cangıllarını"" çağrıştıran acayip bir karmaşa!

Günümüzün de çalışkan İl düzenleme Kurulu Üyelerinden olan, Kurulun seçimi sırasında bizlere verdiği sözlerle, yapılan uygulamalar ve yaşanan olaylar karşısında ki tutumu çok farklı olsa bile, yinede temsilcisi olduğu Üçyol Satranç Eğitim Spor Kulübünün yaptığı başarılı turnuva organizasyonları ve kulübün yetiştirdiği yetenekli genç sporcular nedeniyle sevilen tanınan bir spor yöneticisi, Sayın Ali Han , bu konuyu en iyi bilenlerden ve hatırlayanlardan olmalı kuşkusuz.

2011-2012 yılları arasında "Tesadüfen(??)" Satranç İl temsilcisi olan ve tarihe geçen en büyük başarısı, uygulaması olarak;

--Resmi İlkhaftasonu Turnuvasına, 117'inci turnuvaya Mayıs 2011'de, 1-Ocak-1968'den önce doğanlar (43 yaşından büyükler) turnuvaya katılamaz maddesini koyan; Bi Rol sahibinin döneminde ki web sayfası yönetimini de bir hatırlayın!

Sahi bu arada o ayıplı yaş sınırlaması turnuvaya ""Kim?"" katılmasın diye konmuştu.

Hatırlayan var mı?

# O dönemin büyük "Sıkıntı Yaratan" en önemli başlığını da tatlı su kurnazlarına tekrar hatırlatalım:

Yapılan hakem toplantılarında ve olası her fırsatta;

---İlimizde yapılan resmi ve özel turnuvalara yapılan hakem atamalarını resmi web sayfasında görmek istiyoruz!

genel ısrarlarına rağmen;

--Bu konuyu araştırıyoruz. İl spor müdürlüğüne ve Federasyona da soracağız. Yapılabilir mi diye?

vb. cevaplarla ildeki hakem atamalarının, turnuvaların bile gizlendiği karanlık dönemden altını çizerek özellikle bahsediyoruz.

Mevcut yol arkadaşları özellikle bu konuyu bir kaç kere okuyup tekrar tekrar düşünsün!..

Özetle ve fazlaca uzatmadan günümüze gelelim.

28 Nisan 2012'den bu yana Sayın Emin Yasa Altun İzmir'de Federasyon Satranç İl Temsilcisi.

Daha göreve geldiği ilk günlerde, yaptığı ilk uygulama, İlimizdeki Hakem atamalarının inanılmaz bir netlikle yayımlandığı Hakem görevlendirmeleri sekmesini, izmir.tsf.org.tr web sayfasında açmak oldu.

Bu uygulama aklı başında, dürüst yöneticilerin görev yaptığı illerde zaten yıllardır vardı.

İzmir Sayın Altun ile birlikte, bu hassas konuda ki önemli uygulama ile de tanışmış oldu!

Başkaca;

Önemli bir uygulama olarak Tsf'nin İzmir'i örnek alıp neden yaygınlaştırmadığına şaştığımız özenle hazırlandığı her şekilde belli olan "Prosedürler" sekmesi.

Yeni dönemin umut veren uygulamaları arasındaydı.

-------------------------- Değişmeyen Kural ----------------------------

Değişmeyen tek şey değişimdir!

İzmir Sportif Satranç Ortamınına duyarlı kişiler olarak, gün içinde İzmir Tsf web sayfasına dikkatle bakmadan ve takip etmeden duramıyoruz; doğal olarak.

Son aylardaki şekliyle, (Net olarak tam bir yıldır) sürekli bakan insanın yaşam kalitesine bile kötü yönde etki yapabilecek, gittikçe kötüleşen korkunç bir web sayfası işleyişi ve web sayfası yönetimi...!

Melih Çiçek geçtiğimiz sonbaharda yapılan İl Hakem toplantısında bu konuyu gündeme getirip bazı sorular da sordu.

---Ne oldu?

Melih sorduğu sorunun cevabını (cezasını) yapılan uygulamalarla fazlasıyla aldı sanırım!

----------------------------------- ! -----------------------------------
Değişim iyi yönde olursa, gelişim yaratırsa güzeldir.
----------------------------------- ! -----------------------------------

Uzak geçmişte Türkiye Sportif Satranç Ortamının lokomotifi, gelişmiş satranç şehri, "İzmir".

Günümüzde hala 10'un üzerinde kaliteli satranç eğitim merkezini ve 30'un üzerinde bilgili ve üstün yetenekli satranç Antrenörünü bünyesinde bulunduran yaklaşık 4 Milyon nüfuslu İzmir.

Birileri neyi bekliyor anlamıyoruz?

Son satranççı satranç ortamından ayrılana ve son satranç sever satranç takımını tozlu raflara kaldırana kadar mı İzmir Sportif Satranç Ortamıyla "
"oynamaya" devam edeceksiniz?

Hayal gücünüzün sınırlarını zorlayıp, yatıp kalkıp düşünüp istediğiniz kadar mücadele edin, İzmir Sportif Satranç Ortamını bitiremezsiniz!
Ancak bu kadar batar.

O kadar...

Uzun yazıların bir başına birde sonuna bakanların çoğunlukta olduğunu biliyorum.

Şimdi resme, yani ana konumuza dönelim.

izmir.tsf.org.tr web sayfasının "Satranç Haberleri" sekmesinde, bu resimde ki görüntüyü görünce önce çok şaşırdık.

Büyük bir cangıla dönüşme yolunda hızla ilerleyen, ""Resmi web sayfasında"" hangi sekmede ne göreceğimizi bilemeden dolaşmaya alışığız.

Fakat bu bam başka bir olaydı!?

Sayfa Hacker saldırısına mı uğramıştı?

Bu konularda (web yönetimi) fazlasıyla deneyimli ve bir uzman olarak da gördüğüm başarılı bir Hakem ve yetenekli bir Antrenör olarak daha kolay tanıdığınızı bildiğim, Sayın Abdullah Arık 'a danıştım önce.

Bu sayfa "Heklenmiş olabilir mi?' diye.

Resimde ki sayfaya baktığında;

---Heklenmiş olması zor. Fakat kaygılanmakta haklısın çok ilginç bir durum.

yanıtını aldım.

İsmini hiç duymadığımız ve ilk sorduğumuz genel bilgi sahibi kişilerin de bilmediği "Berk Tuğra Çalışkan Satranç Derneği" ve çok yaratıcı, ilginç bir logo.

Ayrıca izmir.tsf.org.tr web sayfasında sıklıkla düzenledikleri turnuvaların duyurusunu ve kayıt sayfasını bile açmaktan ""özenle imtina eden"" İzmir Satranç Dostları Spor Kulübü Derneğinin ismi ve tanınan logosu.
Sayfaya şak diye yapıştırılmış...

Ne bir başlık, ne bir yorum?

İzmir Satranç Dostları Spor Kulübü yöneticisi Sayın Oğuz Cem Akın 'ı arayıp sorduk.

Resimde görülen sayfayı açıp bakınca ilk tepkisini;

--Bu ne yahu böyle?!

sözüyle verdi.

Düşünüyoruz.............!?

Tsf Teknik Kurulunun uzun yıllardır başkanı olan Sayın Abidin Ünal'ın İl web sayfaları ile ilgili yetki ve sorumluluğu var mıdır acaba?

Varsa da Sayın Ünal pek çok konuda yaptığı gibi bu konuyu da kuyruğa, kuyrukta pireye mi bırakmıştır.

Yoksa bu vahim durumlar nasıl oluşur?

Sayın Gülkız Tulay 9 Mart 2013 de Ankara'da yapılan Federasyon Temsilcileri toplantısında, büyük bir özenle, altını çize çize, resmi il web sayfalarının verimli ve mantıklı kullanılmasını önemsediklerini belirtmişti.

Gerçi o toplantıda da yılların teknik kurul Başkanı Sayın Abidin Ünal yoktu ama benim kanaatim sorunun yine de "Gayet Teknik" olduğu yönünde.

Bu saçmalığı da gördük ya.

Sözün bittiği yerdeyiz. Kesin!...

---------------------------------------------------------------
İzmir'de Satranç Facebook grubundan alındı:
https://www.facebook.com/groups/izmirdes...367677377/

web_resim.jpg
Sürekli öğrenmek iyidir.Öğrendiklerini doğru kullanabilmek daha iyi.(Eski lahit yazıtlarından alıntı.)
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi