Konu basliklari nasil acilmali
Merhaba,

Bu foruma zaman zaman bakiyorum. Genel olarak ilk intibam su oluyor. Konu basliklari acilmis ama her bir basligin altinda binbir turlu konu, her kafadan bir ses cikarcasina ve bir akis butunlugu olmadan, okuyan kisinin konuyu anlamasini ve takip etmesini imkansiz kilan bir bicimde ve subjektif olarak kin, nefret, antipati, ceza verilsin, insanlari asagilayamazsin vb merkezli dallanmis budaklanmis ve ilgili konu basligi altinda bir sonuca ulasilamadigindan baska baska konu basliklari altina dallanilmis.

Daha onceden yazan oldu mu bilmiyorum ama yukaridaki nedenlerden oturu hatirlatmakta fayda gordum. Ozetle forumu kullanirken sunlara dikkat etmeliyiz:

1. Her bir baslik tek bir konuyu isaret etmeli.

2. Konu basligi, icerik ile uyumlu olmali; icerik de konu basligina bakilinca tahmin edilebilir olmali.

3. Icerik kisa ve oz yazilmis olmali. Var ise, kisisel kin ve nefretler dile getirilmemeli. Bu forumu sadece biz okumuyoruz.

4. Icerikte sunlar (biri veya birden fazlasi) bulunabilir:
a) Elestiri, kritize etme
b) Fikir paylasimi, oneri
c) Sikayet
d) Soru, Sorgulama

5. Icerik, duzgun Turkce ve imla ile yazilmis olmali (klavyem Ingilizce oldugu icin Turkce harfleri yazamiyorum, aslinda buna da karsiyim, bagislayin).

6. Cevap yazilacak ise, baslik altindaki tum konular okunmali. Iyice anlanmali. Salt cevap yazmis olmak icin cevap yazilmamali. Bu forumda en cok cevap yazana herhangi bir odul verilmiyor.

7. Yazilan cevaplar, sark kurnazligi ile, aslen ifade edilmek istenen noktanin saptirilip esas yazidaki konunun dagilmasina yol acar sekilde olmamali.

8. Kisisel kin ve nefret hic olmamasi gereken psikilojik rahatsizliklardir. Yine de, cevap yazacak olan kisinin konuyu acan kisiye karsi kisisel kin ve nefreti var ise dahi bunu acilan konudan bagimsiz tutabilme erdeminin gosterilebilmesi cok onemli.

9. Satranc oyunculugu hayati boyunca kazandigi turlu basarilardan dolayi yuksek ratinge ulasmis (mevcut rating degil de max rating diyelim) kisilerin goruslerine karsi gorus ileri surerken iki defa dusunulmesinde fayda var.

10. Bir satranc oyuncusunun dile getirdigi bir konunun o satranc oyuncusunun sadece kendisini ilgilendirmedigi, aslinda tum satranc oyuncularini ilgilendirdigi ilkesinin anlasilmasi ve iyice idrak edilmesi gerekir.

Bu maddeler arttirilabilir. Baska fikri olanlarin fikirlerini beklerim. Ancak cevap yazmadan once Internet'ten arastirip forumlarda yazi yazma kurallari veya dikkat edilmesi gereken noktalar seklinde onceden cok kafa yorulmus olan bu konudaki diger goruslerin de incelenmesini dilerim.

Saygilarimla,
Gokhan Demir
Ara
Gokhan bey, forumun yapısına yönelik cok güzel bir öneri listesi yazmışsınız. 9. maddeyi dogru mu anladim.? diye yazıyorum..Elom yok ukd m 1781..max 1833 tü. . düştü biraz..Şimdi ben 2450 Elo lu oyuncuya karsi fikir ileri sürerken -ki bu bir macin analizi degilse dahi.. 2 kere mi dusunecegim..Her anlamda ondan geri miyim yani Smile saygilar..
Ara
Merhaba.

Hayir, hayir bunu kastetmiyorum. Soylemek istedigim su. Ratingi yuksek oyuncu bir konuda fikir ileri surer iken satrancin icinde muhtemelen ratingi dusuk oyuncuya nazaran cok daha fazla bulunmus, kendi hayatindan cok daha fazla adamis birisi olarak dusunmus, durum degerlendirmis ve buna gore bir fikir ileri surmustur.

Ratingi dusuk oyuncu cevap verir iken biraz daha dusunsun, acaba ben bu kisinin ileri surdugu fikri gercekten tam olarak anladim mi diye. Neticede bu satranc ile ilgili bir forum.

Ben hayatimin buyuk bir kismini satranca adamisimdir, satranc konusunda daha cok sey biliyorumdur, sadece taslarin hareketi ve kuvvetli hamle yapabilmek degil, daha cok tecrubem vardir her konuda. Ama ratingi benden dusuk olan kisi baska diger bir konuda benden cok daha bilgili olabilir. Ornegin bir avukat olabilir ve hukuki konularda bazi saptamalarda bulunabilir. Ben ise hukuktan hic anlamayan biri olarak onun sozgelimi satranc ile ilgili bir konunun hukuksal degerlendirmesi ile ilgili fikirlerini okuyup, sadece begenmedigim icin alelacele cevap veremem, vermemeliyim. Cunku konu sapmis ve hukuk temeline gelmis.

Bunu kastediyorum. Hic kimseyi digerinden ustun gormek gibi bir amacim yok. Sordugunuz ve acikliga kavusturmama firsat tanidiginiz icin tesekkur ederim.

Saygilarimla,
Gokhan Demir
Ara
GokhanDemir Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Ratingi dusuk oyuncu cevap verir iken biraz daha dusunsun, acaba ben bu kisinin ileri surdugu fikri gercekten tam olarak anladim mi diye.

Yani diyorsunuz ki ratinginiz kadar konuşun.
Konu satrançsa ve ratinginiz düşükse kesin anlamamışsınızdır.

Yani "yaşasın demokrasi !!!"
Gökhan bey,ben yazınızı gördüğümde 136 kez görülmüşt,.cevap 3'tü. Kimi yıldırım cevapçıların siz değerli insanları yıldıralmayacağını diliyorum.Ne demek istediğinizi anlamak çok kolay,siz diline 'ama' bağlacı yapışık olanlara bakmayın.Saygılarımla. Not: Aydına en büyük işkence cahille sohbettir. Diline 'ama'yapışık olanları tenzi ederim,onlar aydınlansalarda baktıkları yerleri çoğu zaman karanlık göreceklerdir.
Veli TURAN
Ara
Tablette doğru yazsanız da yazıyı gönderdiğiniz de bir kaç harfin tutulduğunu görebilirsiniz.
Veli TURAN
Ara
Sayın Gökhan Demir,

Önerilerinizi kıymetli buluyor ve destekliyorum.
● T a ş l a r ı · y e r i n d e n · o y n a t m a · z a m a n ı  !

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi