Kendi Oyunlarını Analiz Etmek
Birçok kaynakta kendi oyunlarını iyi analiz etmenin oldukça faydalı olduğunu okudum ancak kendi oyunlarımı analiz etmede başarılı olduğumu düşünmüyorum. Kendi oyunlarını iyi analiz ettiğini düşünen biri bizimle yöntemini paylaşabilir mi?

Rybkayla ya da başka bir motorla hamleleri oynatmanın faydalı olduğuna inanmıyorum. Spesifik bir hamleden ziyade oyun anlayışıma, konuma yaklaşımıma dair bir değerlendirme bence daha anlamlı olur. Ama bildiğim kadarıyla böyle bir program yok. O halde ne yapmalı nasıl analiz etmeliyiz?

Şimdiden teşekkürler
Ara
Satranç motorları ile analiz etmenin fayda vermeyeceğine ben de inanıyorum. Zira gösterilen hamlelerin neden kuvvetli olduğunun idrakı ve açıklaması önemli.

İlk tavsiyem özel ders almanız.
a) www.buyukustaol.com üzerinden grup veya özel ders alabilirsiniz. Veya bulunduğunuz bölgede, ratinginin yüksek olmasına dikkat ederek bir öğretmen bulup ondan ders alabilirsiniz. Ratingi düşük birinden ders almayın. Antrenör sertifikası var yok önemli değil, ratinginin yüksek olması önemli.
b) www.chessclub.com adresindeki vendor'lardan ders alabilirsiniz. Bu site, bir kişiyi vendor yapmak için çok iyi bir satranç oyuncusu olması başta olmak üzere türlü özelliklerine dikkat ediyor.

İkinci tavsiyem ise, birinci tavsiyemi yerine getiremiyorsanız, www.chess.com sitesine ücretli üyelik yapıp kendi başınıza:
a) Learn -> chess mentor
b) Learn -> tactics trainer
c) Learn -> video lessons
d) Learn -> book openings

başta olmak üzere diğer learn konu başlıklarına ciddi bir zaman ayırın.

Saygılarımla,
Gökhan Demir
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi