SOMUT ÖNERİLER POTASI
Değerli forum üyeleri,
Ortaya çıkan tüm öneriler;
1-Sebep, gerekçe,
2-Dünyadaki uygulama örnekleri,
3-Alt yapı düzenlemeleri,
4-Ülkemiz koşullarında uygulanış yöntemleri ve modelleri
... gibi
öneriler şeklinde bu kutuda toplanabilir.

GEREKÇELER:
Her şeyden önce daha kolay ulaşılabilir olması ve öneriler bütünlüğü arz edebilmesidir.

Uygulama gerçekçiliği ve örneği olan, gerekçeleri sağlam, makul öneriler etrafında destekçi ve kararlı bir üye kitlesi bulunan önerileri kurul toplantıları gündemine taşımayı düşünüyorum.

Bu uygulamanın benzerini, yakın zamana kadar ilgili konularda sadece Eğitim Kurulu toplantıları ile sınırlandırmıştım.

Ancak konunun top yekun neredeyse tüm kurullarla dolayısıyla TSF UYGULAMALARIYLA ilgili olduğu ortadadır.

Bu arada yönetimin ve ilgili kurulların zaten var karar ve uygulamalarını inkar etmeden, ancak camia önerisi olarak ayrı bir yere sahip olduğu görüşümü de vurgulamak için bunu öneriyorum.

Her zamanki gibi kendi kararım olan bu düşüncemi, yaz sezonunda daha çok birliktelik yaşayacağımı düşündüğüm arkadaşlarım ve yönetimle bu konuları daha etraflıca görüşeceğimi umuyorum.

Saygılarımla...

(devem edecek)

- MATRANÇ -
Ara
Sebep ve gerekçeler bölümünde ben değil, bakın Susan POLGAR ne diyor;

"Yılda ancak 20.000 dolar kazanabilmek için on binlerce dolar harcayıp bir GM olmanın anlamı ne? Bazıları oyunu sevdikleri için satranç oynadıklarını söylüyor. Bu asil bir kavram, fakat satranç aşkı ev kirasını ve aileniz için masanın üzerine koymanız gereken yemeğin parasını ödemiyor"
- MATRANÇ -
Ara
Bir başka gerekçe;

"Profesyonel satranç oyuncusu olunca, hayatınızın gelecek otuz yılını bavulunuzla birlikte yaşayacak ve d5 karesinin kontrolü için savaşacaksınız"
Nigel DAVİES
- MATRANÇ -
Ara
Gerekçelere temel teşkil eden saptamalarımı Dünya Satranç Tarihinden yapıyorum ki eleştiri almayayım. :lol:
Şaka bir yana gerekçelerimizin ayağı yere basmalı. Onun için örneklendiriyorum.
- MATRANÇ -
Ara
Bu arada bundan aylar önce iletişime geçtiğim Prof. Dr. Ertan KILCIGİL ile bu satırlara düşen "Satranç spor mu değil mi?" tartışması ile ilgili olarak mesaj ve facebook' tan soran arkadaşlarıma yönelik;

Elbette sözlerin altındaki şahsiyetlerle iletişimde değilim.

Elime bu gün eski bir dostumdan, sevgili Cem PEKÜN'ÜN hazırlamış ve derlemiş olduğu ÖZLÜ SÖZLER ve SATRANÇ ALINTILAR adlı kitaptan bölümler aktarıyorum.
Çok güzel bir çalışma ve kendisini buradan tekrar sevgiyle anıyorum.

Elbette bu ilgili sözlerin içinde satranç tarihinden, gelecek kuşaklara çok önemli mesajlar var.
Işık tutacağı düşüncesindeyim.
- MATRANÇ -
Ara
ÖNERİ-1 : İLLER ŞAMPİYONASI Turnuvası -

Öneri ile ilgili düşüncemi foruma yazmıştım; .Tarih: Pts 28 Arl,2009 17: 05 http://forum.satranc.biz/viewtopic.php?t=1894 bir kaç olumlu cevap alabilmişim forumdan..
*** ısrar etmişim.. bkz. aynı sayfa Tarih: Çrş 08 May,2013 17: 05 http://forum.satranc.biz/viewtopic.php?t=1894 aynı sayfadaki bir önceki aynı önerimi alıntılamışım.. sağolsun, bu sefer Aşkın Bey devreye girmiş..
güzel cevaplar yazmış.. önerimi TSF nu kurullarına götüreceğini ve dikkate
alacaklarını belirtmiş.. Çok teşekkür ediyorum kendisine..
Öneride gelinen nokta : En son düzenlenen Türkiye Şampiyonasında yarışmacıların başarılarının İllere göre dağılımına bakarak ödüller verilmesi..
İstenen bu değildi elbette.. Ancak, gene de teşekkürler..
Önerimi şu anlamda canlı tutmak istedim.. İlk öneri sayfalarımı incelerseniz, gerçek istenende ısrarlıyım.. Neden ısrarlıyım? TSF nun bu organizasyonları yapabileceğine inanıyorum.. Hoşçakalın.
Ara
ÖNERİ-2 : TSF, Açık (Open) Satranç Turnuvalarını belli illere zorunlu yaptırsa olmaz mı?

Bkz. konu ile ilgili yazışmalara.. http://forum.satranc.biz/viewtopic.php?t=4066

teşekkürler.. Hoşçakalın.
Ara
sayın yusuf omur,
Önerilerinizi sıralamanızı bozmadan notlarıma alıyorum. Gelişmeler konusunda bu satırlardan bilgilendireceğim.
İlginiz için teşekkür ederim.
SAĞLICAKLA KALINIZ.
- MATRANÇ -
Ara
Aşkın Bey, bu iki önerimi şundan yazdım.. Konu başlığınız bu şekilde ilerler belki ve daha iyi olur diye düşündüm..
Ara
Elbette, öylece yerini aldı zaten.
- MATRANÇ -
Ara
Sayın M.Aşkın TAŞAN,Öyle bir başlık açtınızki bu formun olduğu gibi,özellikle de bu başlığın korunması ve sulandırılmaması için özen göstermeliyiz.Hatta benim şu yazım bile sulandırdı.Başlığa öneri yazacakların;"hazır elim değmişken allah ne verdiyse yazayım"anlayışından uzak olmalarını,bu başlığın sayfalarını değil de başka yazma araçlarını karalama kağıdı olarak kullanmalarını öneriyorum.Bu başlık amacına hizmet ederse süper olur.Çok yaşayın M.Aşkın TAŞAN.Bu başlıktan bir şeyler çıkacağına çok inanıyorum.Böylece federasyonumuzun da kimi kararları alırken arkasındaki beyin gücünden yararlanmasının yanında daha bir ayakları yere basar olur.Tekrar fikrinizden dolayı tebrik ederim.(!!)
Veli TURAN
Ara
Sayın Veli TURAN,
Bu başlık anonimdir.
Ben sadece bu beyaz sayfaya davet ettim.
Sayfa satranççıların satranç emekçilerinin olmalıdır ve muhataplarınca dikkate alınmalıdır.

Buradaki fikirlerin içinde gerçek sahipleri ve camia olmalıdır.

Övgü ve eleştiriler bu sayfayı amacından uzaklaştırır, yeri ve zamanı ayrıdır.

Ben umutluyum, ve camiama güveniyorum...

Saygılarımla...
- MATRANÇ -
Ara
"Satranç kültürün bir parçasıdır ve eğer kültür düşüşe geçerse satranç da düşüşe geçer." Mikhail BOTVİNNİK
- MATRANÇ -
Ara
" Senede 60 gün turnuva oynarım.5 gün dinlenirim, 300 gün oyunum üzerinde çalışırım." AKİBA RUBİNSTEİN

( ... ) ?
- MATRANÇ -
Ara

" Birinci sınıf oyuncular ikinci sınıf oyunculara bazen kaybeder; çünkü ikinci sınıf oyuncular bazen birinci sınıf oyun oynarlar. " SİEGBERT TARRASCH

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

ÖNERİ : 3 M. Aşkın TAŞAN:

Tamamen kendi kaynağını ve kendi bütçesini oluşturan TSF onaylı turnuvalar.
İl bütçeleri kendi kaynaklarını yaratsın. Sadece denetime ve kontrole açık olsunlar. Kendini döndürmek zorunda olan satranç merkezleri ve özel kuruluşlar da böylece kendi gelişimleriyle satrancımıza oyuncu ve çalışma alanı kazandırmış olacaklardır.
- MATRANÇ -
Ara
" EMANUEL LASKER hiç şüphesiz hayatımın son zamanlarında tanıdığım en enteresan insanlardan biriydi." ALBERT EİNSTEİN

- - - - - - - - - - - - - - -

ÖNERİ - 4 Mojo Jojo:

... Makul sayıda oyuncu bir araya gelerek döner turnuva düzenleyebilirler. Bunun için derneklerin, lokallerin veya yer sağlayacak kişilerin (bir iş yeri sahibinin toplantı salonu, bir otel salonu) mekanlarından faydalanılabilir.

... Bu tür turnuvalar yaygınlaşırsa TSF'nin üzerinden, belli düzeydeki oyunculara pratik yaptırma yükü kalkar.
- MATRANÇ -
Ara
" Beyazlar bende; hiç hata yapmadım, bu yüzden avantaj bende olmalı. "

MAX EUWE

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

ÖNERİ 5 Mojo Jojo

1 - ELO düzeyi 2.200'ü geçen üniversite öğrencisine burs sağlanması

Bağlı olarak unvanlar üzerinden burs düzeyleri arttırılabilir (FM-IM ve GM için). Bu, öğrenci kitlesinden çok ciddi bir potansiyel patlaması sağlar; oyunculara kaynak oluşturur hatta üniversiteye girişi teşvik eder. Burs sistemi ile ABD'de onlarca zenci çocuk basketbol bursları ile sokaklardan toplandı. Bu öneri için yasal düzenleme gerekli.

2 - TSF'nin 3 büyük ilde bina satın alması

Bu mekanlarda 52 hafta turnuva yapılabilir. Atıl kalan yerler seminer, kongre ve toplantılarda üçüncü kişilere kiralanabilir. İstanbul'un bugün turizm gelirinin dörtte biri kongre turizmidir ve hakikaten koca şehirde oteller ve merkezler bu konuda yetersiz kalabiliyor. Maddi olanaklar yetersizse, TSF konuda kiralama veya devletten destek alma yollarına gidebilir özellikle vakıfların çok ucuz ve uzun süreli kira yerlerinden yararlanabilir.

3 - Dernek ve satranç merkezlerine devlet yardımı sağlanmalı

Tabii kötüye kullanmayı önlemek için sağlam kriterler getirerek. Örneğin merkezler kayıtlı oyuncu sistemine geçmeli. Oyuncular (tıpkı kulüplerdeki gibi) satranç merkezleri ile sözleşme yapmalı, takımlar buradan oluşturulmalı ve ve belli ELO üzeri oyuncu tutan merkezler ödenek almalı. Bu (ELO kriterli adam tutma) zamanla oyuncu yetiştirilmesi konusunda önemli motivasyon olur.

Turnuvalara katılım paralı olmalı, özellikle takım turnuvaları için uygun bedeller yatırılmalı ve ödüller cazip hale getirilmeli.

- MATRANÇ -
Ara
Değerli arkadaşlar,
2013-2014 TÜRKİYE KULÜPLER ŞAMPİYONASI'NDA yöneticilerin ve sporcuların gözlem ve önerilerini paylaşmak isterim. Bazı öneriler tutanaklarda yer aldığı için kişi isimleriyle verilmiştir.
Diğer öneriler isimsiz anket uygulaması olduğu için kişi ismi içermemektedir.

Bilgilerinize sunuyorum.

KULÜP YÖNETİCİLERİ TOPLANTISI NOTLARI
Akın YAYIK (Erzurum) : Doğu Anadolu’ da kamp.
İskender HATİP (Krd. Ereğli):Yabancı sporcu sayısı 2012 de konuşulduktan sonra hemen uygulanması güzel. Hak edişlerin önceden yatırılması çok yerinde bir uygulama oldu. Bölge ligleri kurulabilir. Değişik meslek gruplarına takım yarışmalarında izin için çalışmalar yapılmalıdır. İl temsilcisi ve kulüpler ilişkileri gelişmelidir.
Ayşegül TURHAN (Düzce): İş Bankası Okulda Satranç Projesi yerinde ve devamı sağlanmalıdır. Yıldızlar ve Kulüpler yarışmaları ardı ardına olmamalıdır.
Cengiz KESKİN ( Samsun) : İllerinde 1. Olan takımlardan katılım ücreti alınmasın. 2. ve 3. olan takımlarda bundan faydalansın. Kamu çalışanlarına turnuvalara gelirken valilik onayı alınsın.
Erdoğan ŞEKERCİ (Kastamonu) : 5 yıl boyunca katılan takımlara katılım beratı verilmelidir. Turnuva programına gezi-gece konulabilir.
Erkan ŞAT (Yalova) : Başka ilde yarışmaya katılan takımlar o ilden de gelebilmelidirler. Farklı yol ve farklı ilden gelenler farklı yol ücreti almalıdırlar.
Abdurrahman BALTACI (Yalova) :Erdemli sporcular yetiştirmek öncelikli hedefimiz.
Hayri IŞGIN (Karaman) :Mevlana gezisi yapılabilir.
Murat VURAL ( Sivas) :İletişim ağı zenginleştirilmelidir. Bölgesel geziler önemlidir. SODES PROJELERİ bilgilendirilmeli ve uygulanmalıdır. Valilikler projelere kaynak buluyor. Bütçe hazırlanıyor, planda kazanımlar anlatılıyor. Derneklere de veriliyor. Örnek uygulamalar TSF sitesinde yayınlanabilir.
Hilmi GÜNGÖR (İstanbul) : Her 5 yıl katılan bir takıma katılım hakkı verilmelidir.

Doğa Cihan GÖKSEL ( Çanakkale) : TSF nin sponsorluk anlaşmaları desteklenmeli ve örneklendirilmeli. 81 ilin tamamı gelebilmeli. 120- 130 takım da olabilir. Satrancı iyi anlattığınızda sponsor bulmak kolaylaşıyor.Süleyman Sarp KOÇ ( Antalya):Satranç oynanan yerde kalınmalıdır. Transfer konusunda geçici transfer çözüm olabilir.

M. Aşkın TAŞAN ( Kocaeli ):
İl Yarışmaları, bölge yarışmaları ve final olarak yeni bir düzenleme gerekebilir.
İl yarışmalarında ortalaması 2100 ( rakam değişebilir) olan takımlar eleme oynamadan bir üst kategoriye devam etmelidirler. Bu bir çok sorunu halledebilir. Örneğin izin alma. Aynı takımlar isterse il de de yarışsınlar, takım kontenjanı için. Ama sonraki aşamaya katılma hakları saklı kalsın.

 Adım 1, 2, 3, 4, 5 gibi kitapların PGN leri yapılmalıdır.
 Açılışların ana varyantlarını anlatan videolar TSF tarafından yapılmalıdır.
 Satranç branşı kulüplerde zorunlu olmalıdır
 istenilen seviyeye gelebilmesi için Mustafa EROĞLU abimizi bölgeye çağırıyoruz.
 Kulüp çalışmalarından önce satranç okullarda ders olarak okutulmalı, kulüp öncesi eğitimi gelmeli.
 Kulüpler ukd aralığına göre çalışma gruplarına ayrılabilir, çalıştıracak üst düzey antrenörler maddi olarak desteklenir, gerekli mevzuat eğişikliği ile kurum ve kuruluşların desteği sağlanır.
o Genel olarak iyi ancak kulüpler kuvvet farkı daha verimli olmasını engelledi. Daha bir alt grup olamaz mı?

o Belki var ama ben göremedim. Konaklama için haritayı siteye koymak gerekir.

o Eski sistem, her dört takıma bir takım gelmeli,12 takımı olan ilden 3 takım gelebilir.
o Daha çok destek verilmeli ücretsiz konaklama sayısı 12-13 sporcuya çıkarılmalıdır.
o 20 Takımlı 2.lig kurulmalıdır.
o İlimizde 9 takımla başladık 7 takımla kaldık. Üç yerine 2 takımla geldik, engellenmelidir. Sorumsuz yöneticiler yüzünden diğerleri hak kaybı yaşadı.
o Merkezi olarak Konya da olması gereklidir.
o Kulüplere daha fazla sosyal olanak sağlanmalı. Yönerge daha önce ilan edilmeli ve başka turnuvalarla çakışmamalıdır.
- MATRANÇ -
Ara
Beraberliklere yönelme eğilimini azaltmak için turnuvalarda ilk eşitlik bozma unsuru olarak Galibiyet Sayısı (Number of Wins) kriteri kullanılmalı. Böylece oyuncular kazanç için oynamaya yönlendirilmeli.
Ara
Ne kadar faydası olacak bilemiyorum ama kullanmış olduğumuz eşlendirmenin sıralama ölçütlerinden bucholzun değiştirilmesi taraftarıyım. oynadığımız rakiplerin en alttan bir eksiltilerek topladığı puana değil kaybettiği puana bakılırsa daha mantıklı bir sıralama olabilir diye düşünüyorum.

Turnuvaları habersizce terkedip gitme veya kayıt yaptırıp gelmeme olayına çözüm olarak bütün turnuvalara kayıt yaptıran oyunculardan gelmeyen olan olursa veya turnuvayı habersizce terkedip giden olursa, il temsilciliklerince bir kara liste oluşturup bu oyuncuları kara listeye alarak bir kaç turnuva boyunca veya duruma göre belirle bir süre boyunca o il veya bölge genelinde turnuvalara katılması engellenebilir. Bu durumun yararı tartışılabilir ancak çözüm olarak da kullanılabilir.

Bu değerli konuyu açtığı için M.Aşkın Taşan hocam'a teşekkür ediyorum. Oldukça faydalı bir başlık olacaktır. Tabii yerinde kullanılırsa..
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi