Yeni Forum Yazılımı
2006 yılından beri yayında olan Özgür Satranç Forum yeni yazılımıyla güncellendi.

Eski yazılımın bir süredir güvenlik açıklarına karşı güncellenmiyor olması Özgür Satranç Forum'u hack saldırılarına ve diğer birçok suistimale karşı savunmasız bırakmaktaydı. Uzun süre önce yapmak istediğimiz fakat eski yazıları yeni foruma taşırken oluşan aksaklıklar sebebiyle ertelenmek zorunda kalan güncelleme işlemini nihayet tamamlayabildik.

İşlemler sırasında oluşan ve öngörülemeyen aksaklıklar sebebiyle ne yazık ki planlanandan daha uzun süren yayın kesintisi için özür dileriz.

Her ne kadar yeni bir yazılım kurmuş olsak da, Özgür Satranç Forum'un ihtiyaçlarına göre özelleştirmelere devam edeceğiz.

Gördüğünüz aksaklıkları ve varsa önerilerinizi bu başlık altında veya özel mesaj yoluyla bizlere ileterek forumun eksiklerini en kısa zamanda gidermemizde bizlere yardımcı olabilirsiniz.

Özgür Satranç Forum Yönetim Grubu adına,
Abdullah Arık
İki haftalık zorunlu aradan sonra forum yeni yazılımıyla, yeni görünümüyle yeniden faaliyette.
Binlerce iletinin ve kullanıcı profilinin yeni yazılıma dönüştürülmesinin ne kadar zor olduğunu
bilirim.

Teşekkürler.
IECC 2246, MAPEJK 2300, DESC 2213
Best regards, iyi günler, mfSG, HT
Yeni yazılımın üyeler arasındaki fikir alışverişini güçlendirmesini, seviyeli tartışmalara ortam olmasını dilerim, emeği geçenlerin eline sağlık. İlk gözüme çarpan benim tarayıcımdan kaynaklamıyorsa. satırlar fazla uzun, okumayı zorlaştııyor.
Ara
Brick 
Not: Son açılan konu başlıklarından bazıları silinmiş. Bilerek silmediyseniz bile isabet olmuş. Zira bir tanesi başınızı derde sokacak cinstendi.

Öneri: Satranç diyagram ve oyunları ekleme özelliği ekleyebilirsiniz.

Hayırlı olsun.

Yazınızda düzenleme yapmak isterseniz :

/home/wpchessc/public_html/turhost/forum.satranc.biz/inc/languages/turkish/editperms.lang.php mevcut deÄŸil.

Böyle bir hata mesajı geliyor.
Abdulkadir Bener
Emeğinize sağlık, yeni arayüz forumumuza hayırlı olsun.
Yenileme çalışmaları sırasında başlıkları korumak zor iştir, bunu büyük ölçüde başardığınızı görüyorum.

Yeni arayüzle beraber daha fazla "satranç" konuşulmasını temenni ediyorum.
PGN, FEN veya CBH aktarma olayları konusunda teknik olanaklar daha fazla kullanılırsa harika olacaktır.

Tekrardan emeğinize sağlık.
Ara
Emeği geçen tüm arkadaşlarımı kutlarım.

Umarım ki, ÖSF yeni çehresiyle ülke satrancının sorunlarının konuşulup tartışıldığı ve çözüm önerilerinin üretilip camiamızın önemli bir kesimince takip edildiği ciddi bir ortam olma özelliğini korur.

ÖSF nun ülke satrancının geleceğinde önemli bir paya sahip olacağını düşünüyorum.
Saygılarımla...
- MATRANÇ -
Ara
Elinize sağlık. Şu notu düşmeden edemeceyceğim, siyasetin gayet müdahil olduğu seçim süreçleri ve ateşli tartışmalardan sonra burası konu başlıklarını sansürlememiştir. Bana da birkaç konu başlığı eksik gibi geldi. Eğer yasal bir işlem varsa ve dondurulmuşsa bu konuda da bilgilendirilmemiz yerinde olur.
Ara
Gökhan Demir'in ve Özgür Akman'ın hatırlatmaları yerindedir.
Bir hatırlatma da ben yapayım:
Yenilenme sürecinde "elimiz değmişken şu başlığı siliverelim." dediğiniz bir yer oldu mu?
Gökhan Bey'in açtığı, benim ve diğer arkadaşların fikirlerini belirttiği bir başlık kaldırılmış görünüyor. Bu kasti yapılmış olabilir mi?
Bu konudaki açıklamanızı merak ediyorum.
Ara
Sayın Ertan,

Veritabanı dönüşümünün hatasız gerçekleştiğini düşündüğüm için Forum'u yayına aldım. Fakat dün farkettim ki taşıma işlemi sırasında bazı yazıların mükerrer kopyaları oluşturulmuş. Bu kayıtları yönetim bölümüne taşıyarak yayından kaldırdım. Fakat bu yazılar içerisinde Sayın Gökhan Demir tarafından başlatılan bir yazı yoktu. Eğer bu aksaklığı daha önce fark etseydim belki de forumu hala açamamış olurdum.

Forum yöneticileri ilke olarak bir üye tarafından yazılan yazıyı yok etmezler. Bilebildiğim kadarıyla bu hep böyle oldu. Hatta bu durum o kadar ciddiye alınır ki, forumda görünmesi istenmeyen yazılar silinmez ve diğer yöneticilerin de gerektiğinde inceleyebilmesi için forumda görünmeyen, yönetim bölümünün altına taşınır.

Bahsettiğiniz şekilde kurnazlıkların forum yönetiminde yeri yoktur.

Sizden ricam, lütfen gördüğünüz aksaklıkları bana özel mesaj atarak veya buraya açıkça yazarak paylaşmanızdır.

Saygılarımla,
Abdullah
Açıklamanız için çok teşekkür ederim Abdullah Bey.
ÖSF'nin böyle bir tutumunun olacağına zaten ihtimal vermiyordum.
Sessizliğinizi bozarak konuyu merak eden benim gibi insanları bilgilendirdiniz.
Şu anda eksik görünen bir başlık yoktur.
Emeğinize sağlık, teşekkürler.

İyi çalışmalar, saygılar bizden efendim.
Ara
Forumun yeni yüzü hayırlı olsun. Tek eleştirim smileyler konusunda, eskiler daha küçük ve sempatikti Smile

Çok eleştirilmeyi göze alarak şu sansür konusunda görüşümü söyleyeceğim. Forum yöneticilerinin yazıları sansürleme hakkı olmalı. Bunu kendi yazılarım için de söylüyorum. Zira:

a) Forum yönetimi içerikten doğrudan sorumlu. İnternet ortamında yapılan yayınlarda içerik sağlayıcılar için şu durum var:

- İçe­rik sağ­la­yı­cı, in­ter­net or­ta­mın­da kul­la­nı­ma sun­du­ğu her tür­lü içe­rik­ten so­rum­lu­dur.
- İçe­rik sağ­la­yı­cı, bağ­lan­tı sağ­la­dı­ğı baş­ka­sı­na ait içe­rik­ten so­rum­lu de­ğil­dir. An­cak, su­nuş bi­çi­min­den, bağ­lan­tı sağ­la­dı­ğı içe­ri­ği be­nim­se­di­ği ve kul­la­nı­cı­nın söz ko­nu­su içe­ri­ğe ulaş­ma­sı­nı amaç­la­dı­ğı açık­ça bel­li ise ge­nel hü­küm­le­re gö­re so­rum­lu­dur.

Yani ben başbakana kızdım, salladım. Bu forumun yöneticilerinin Savcılık'ta ifade verme riski var. E hiç kimse de benim yazdığım bir eleştiriden dolayı (aklanacak olsam bile) mesul olmamalı. Bu pek vicdani olmaz.

b) Bu sorumluluk sadece ceza hukuku ile ilgili de değil. Parasal sorumluluklar da doğabilir. Mesela Suat Atalık'ın Cumhuriyet Gazetesinden aktarılan yazısında bana göre telif ihlali var. Yazının bir kısmı kaynak gösterilerek aktarılmamış; olduğu gibi kopya edilmiş. Ben yönetici olsam bu yazıyı direkt keserdim. Peki bu beni sansürcü yapar mıydı; yapmamalı zira telif ihlali çok yüksek parasal bedeller içeriyor, sonuçları çok ağır.

c) Burası anladığım kadarıyla birkaç gönüllü kişinin bizlere tahsis ettiği bir tartışma alanı. Bunu fair kullanmamız lazım. Forumlar yeni gelişen alanlar ama artık genel kabul görmeye başlayan bir çok uygulamada, bırakın konusu suçtur, haksız rekabettir, teliftir, şudur budur; adminler yazım / üslup / kısa mesaj / alakasız mesaj gibi hallerde, forum kalitesini korumak adına yazıları kaldırabiliyorlar.

O sebeple görüşlerini çok sevdiğim Gökhan beyin malum yazısı ile ilgili forum yönetimi yazıyı re'sen kesme kararı verebilirdi. Yazının hakaret küfür içermesi şart değil; risk varsa, kesebilmeli.

Biz buraya para ödeyen kimseler değiliz, ben kendi adıma benim yazımdan dolayı tanımadığım insanların sırtında kambur olsun istemem. Ve şunu da söyleyeyim, birçok sivri yazı yazdığım halde 2 yıldır bir basit rica dışında hiçbir yönlendirme almadım. Yani ben kazara benim yerimde olsam, kendi yazılarımın dörtte birini uçurabilirdim Rolleyes

Tekrar keyifli ve uğurlu olsun.
Ara
Hakem odası bölümündeki yazılara ulaşamıyorum. Silindi mi yoksa benim izinlerimle ilgili mi bir sorun var?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi