Yeni Forum Yazılımı
Forumun yeni yüzü hayırlı olsun. Tek eleştirim smileyler konusunda, eskiler daha küçük ve sempatikti Smile

Çok eleştirilmeyi göze alarak şu sansür konusunda görüşümü söyleyeceğim. Forum yöneticilerinin yazıları sansürleme hakkı olmalı. Bunu kendi yazılarım için de söylüyorum. Zira:

a) Forum yönetimi içerikten doğrudan sorumlu. İnternet ortamında yapılan yayınlarda içerik sağlayıcılar için şu durum var:

- İçe­rik sağ­la­yı­cı, in­ter­net or­ta­mın­da kul­la­nı­ma sun­du­ğu her tür­lü içe­rik­ten so­rum­lu­dur.
- İçe­rik sağ­la­yı­cı, bağ­lan­tı sağ­la­dı­ğı baş­ka­sı­na ait içe­rik­ten so­rum­lu de­ğil­dir. An­cak, su­nuş bi­çi­min­den, bağ­lan­tı sağ­la­dı­ğı içe­ri­ği be­nim­se­di­ği ve kul­la­nı­cı­nın söz ko­nu­su içe­ri­ğe ulaş­ma­sı­nı amaç­la­dı­ğı açık­ça bel­li ise ge­nel hü­küm­le­re gö­re so­rum­lu­dur.

Yani ben başbakana kızdım, salladım. Bu forumun yöneticilerinin Savcılık'ta ifade verme riski var. E hiç kimse de benim yazdığım bir eleştiriden dolayı (aklanacak olsam bile) mesul olmamalı. Bu pek vicdani olmaz.

b) Bu sorumluluk sadece ceza hukuku ile ilgili de değil. Parasal sorumluluklar da doğabilir. Mesela Suat Atalık'ın Cumhuriyet Gazetesinden aktarılan yazısında bana göre telif ihlali var. Yazının bir kısmı kaynak gösterilerek aktarılmamış; olduğu gibi kopya edilmiş. Ben yönetici olsam bu yazıyı direkt keserdim. Peki bu beni sansürcü yapar mıydı; yapmamalı zira telif ihlali çok yüksek parasal bedeller içeriyor, sonuçları çok ağır.

c) Burası anladığım kadarıyla birkaç gönüllü kişinin bizlere tahsis ettiği bir tartışma alanı. Bunu fair kullanmamız lazım. Forumlar yeni gelişen alanlar ama artık genel kabul görmeye başlayan bir çok uygulamada, bırakın konusu suçtur, haksız rekabettir, teliftir, şudur budur; adminler yazım / üslup / kısa mesaj / alakasız mesaj gibi hallerde, forum kalitesini korumak adına yazıları kaldırabiliyorlar.

O sebeple görüşlerini çok sevdiğim Gökhan beyin malum yazısı ile ilgili forum yönetimi yazıyı re'sen kesme kararı verebilirdi. Yazının hakaret küfür içermesi şart değil; risk varsa, kesebilmeli.

Biz buraya para ödeyen kimseler değiliz, ben kendi adıma benim yazımdan dolayı tanımadığım insanların sırtında kambur olsun istemem. Ve şunu da söyleyeyim, birçok sivri yazı yazdığım halde 2 yıldır bir basit rica dışında hiçbir yönlendirme almadım. Yani ben kazara benim yerimde olsam, kendi yazılarımın dörtte birini uçurabilirdim Rolleyes

Tekrar keyifli ve uğurlu olsun.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Yeni Forum Yazılımı - Yazar: abdullaharik - 28-06-2014, 00:17
RE: Yeni Forum Yazılımı - Yazar: Harun Taner - 28-06-2014, 07:39
RE: Yeni Forum Yazılımı - Yazar: Sabri Koçak - 28-06-2014, 13:11
RE: Yeni Forum Yazılımı - Yazar: abdulkadirbener - 29-06-2014, 11:56
RE: Yeni Forum Yazılımı - Yazar: Oktay ERTAN - 29-06-2014, 22:10
RE: Yeni Forum Yazılımı - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 29-06-2014, 22:42
RE: Yeni Forum Yazılımı - Yazar: Ozgur_Akman - 30-06-2014, 08:22
RE: Yeni Forum Yazılımı - Yazar: Oktay ERTAN - 01-07-2014, 23:15
RE: Yeni Forum Yazılımı - Yazar: abdullaharik - 02-07-2014, 05:19