(Çaktırmadan) Anlaşmalı beraberlik...
ALINTI: '' Bir oyuncu kaybedeceği bir maçta bir karşı bir atak da bulabilir. Ama bu karşı atağın, kendisinin maçı kaybedeceğini engelleyemeyeceğini de düşünerek terk ederse bu da mı şike sayılmalıdır? ''

İhtimaller dahilinde konuyu incelersek işin içinden çıkamayız. Bir oyunda hafif üstünüm sonra geriye düşüyorum derken aniden kayıp konumda 3 hamle tekrarı bularak oyunumu berabere bitiriyorum. Alın size beraberlik. Veya 25-30 hamle oynadık. Ancak konum fazlasıyla kilitlendi ve beraberlik tekfilim kabul edildi. Buda anlaşılabilir. Başka bir örnekte vereyim 30 üzeri hamle oynadık ve oyun sonu konumu oluştu ancak gelinen durumda 2 oyuncunun doğru hamleler sonunda birbirini yenmesi teorik olarak mümkün değilse yine beraberlikte anlaşılabilir. Buda normal bir durumdur. Ancak size normal olmayan bir durumdan bahsedeyim. 6 turluk bir turnuva ele alalım. final turu başlamak üzere. İlk 10 kişilik sıralama şu şekilde olsun:

1) XXXX - 5 Puan
2) AAAA - 5 Puan
3) BBBBB - 4 Puan
4) CCCC - 4 Puan
5) DDDD - 3.5 Puan
6) EEEEE - 3.5 Puan
7) KKKKK - 3.5 Puan
8) ZZZZ - 3.5 Puan
9) GGGGG - 3.5 Puan
10) FFFF - 3.5 Puan

Eşlendirmesi ise şu şekilde olsun:

1) XXXX - AAAAA
2) BBBBB - EEEEE
3) CCCC - DDDDD
4) KKKK - GGGGG
5) ZZZZ - FFFFFF

Turnuvada ilk 5 ödül kazanacak. ilk masada oyuncular birbirlerini kırmamak için beraberlikte anlaşıyorlar. Birisi birinci diğeri ikinci. Beraberlik sonucuna göre bu garanti. İkinci masada oynayan oyuncular birbirlerini tanıyan 2 oyuncu olsun. Ve desinler ki '' eğer üçüncü masadan beraberlik çıkarsa bizde berabere yaparız. İlk önce onların maçlarını bekleyelim.'' Bahsedilen üçüncü masa berabere bitince ikinci masada berabere bitirsin. Böylece üçüncü ve dördüncü sırada bozulmamış olsun.

Bahsettiğim berabere yapma yöntemleri bunlar. Belki KKKK isimli oyuncunun beşinci olma şansı var ama bu anlaşmalı beraberliklere göre bu şans yok. Belki İkinci masadan bir oyuncu ikinci olacak ama bu duruma göre oda yok. Ben bunlardan bahsediyorum.
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: (Çaktırmadan) Anlaşmalı beraberlik... - Yazar: Hakan Aktaş - 02-07-2014, 00:17

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi