(Çaktırmadan) Anlaşmalı beraberlik...
(04-07-2014, 02:18)Oktay ERTAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Eğer sonsuz sayıda tur olsaydı evet, dayatmada bulunabilirdik ancak şunu gözden kaçırmayalım ki ödül, mesela 7 veya 9 tur sonundaki en iyi performanslara verilecek. Düşünün, 8 tur boyunca yenilgisiz gelmişsiniz, emek harcamışsınız ve son turda beraberlikte uzlaşabilecekken kahramanlık rollerine soyunmayı seçiyorsunuz. Böyle birşey, herşeyden önce kendi emeğinize ihanet etmek olur. O ana kadar elde ettiğiniz kazanımları sırf mücadele olsun, iş olsun diye kenara fırlatıp atamazsınız.

3. Hak eden bal gibi kazanıyor. A ve B son tura tam puanla girmişlerse ve berabere yaparlarsa birer mağlubiyeti olan C ve D'nin ağlamaya hakları yoktur. Hak en iyi performansı sergilemiş olan oyuncularındır, A ve B'nindir. Oyuncular o tura kadar ter dökmüş, emek sarf etmiştir. C ve D derdine yansın, hak etmedikleri birşeyin iddiasında bulunmasın.

Oyundan önce anlaşmanın şike olmadığını düşünüyorum.
Oyun sırasında yapılan beraberlik bence şikeye daha yakın bir hareket, kıyasla.
Durumu tartıyor, ona göre kendinizi sağlama alıyorsunuz.
Bence ilkine göre çok daha etik dışı bir davranış.

Mantıklı ve iki tarafın kabul ettiği bir beraberlik asla şike olarak adlandırılamaz.
Şikenin kriteri oyun sırasında veya öncesinde olması değil, RAKİP OYUNCUNUN VEYA TAKIMIN ÇIKARI İÇİN TARAFLARDAN BİRİNİN BİLEREK KAYBETMESİDİR.

Bu söylediğiniz cümle hangi kanuna - kurala göredir?
O maddeyi veya maddeleri alıntılama imkanınız varsa memnun olurum.

Ne yani siz ülkemizdeki turnuvalarda hak edenlerin kazandığınımı düşünüyorsunuz? Unutmayın ki ülkemizdeki bütün turnuvalarda sadece şampiyon kesin belli olur. ikinci üçüncü dördüncü hak ederek kazanmıyor.

Ayrıca 2 sonuca direttiğimi nereden çıkardığınızı gerçekten anlayamadım. Futbolda 3 sonuçlu bir oyun. ilk sıradaki takım son sıradaki takım küme düşmesin diye oyunu anlaşmalı berabere bitiriyor. Ancak ikinci bir ihtimalde son sıradaki takım puan kazanmak için GERÇEKTEN çok çabalayıp beraberlik alıyor. Sn. Oktay Ertan hangisi etik? Ben bunun sözünü ediyorum. Bütün maçlar adam akıllı oynansın hepsi berabere bitsin gönlüm daha rahat olur. 8 de sekiz yapan adam gol yememek için full defans yapsın gol yemesin oyun berabere bitsin.

Son turda 8 de 8 yapan 2 oyuncu karşılaşsın. anlaşarak hiç oynamadan oyunu bitirsinler. 2. masada oynayan oyuncunun hiç şansı kalmasın. Bunun adı strateji değil kurnazlıktır.

İsviçre sisteminin ortaya çıkardığı durumlardan bir tanesidir anlaşmalı beraberlik. Ve bu açığı herkes gönlünce kullanmaktadır. Bu da satrançta mücadele etme kavramını ortadan kaldırmaktadır.
Neresinden bakarsanız bakın 10 hamlede 15 hamlede anlaşmalı biten oyunlar oldukça itici bir izlenim bırakıyor. Ve eminim ki bir çok oyuncuyu satrançtan soğutuyor. Eğer bu durumu beğenen varsa beğenip kullanmaya devam etsin. Stratejik oynadıklarını stratejik karar verdiklerini düşünsünler. Turnuvada 3 maç üst üste kaybedip kesin yine birinci olacak olsam bile yinede kalan maçların hepsine kazanmak için çıkarım. Kazanmak istemiyor beraberlik istiyorsam oyunu kapatıp rakibin olanaklarını keserim ve oyun bu durumdan sonra zaten berabere biter. Gerçek oyun mantığıda bence böyle olmalıdır. Ben beraberliğin yanlış birşey olduğunu söylemiyorum. Böyle bir kavram çıkarmayın.
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: (Çaktırmadan) Anlaşmalı beraberlik... - Yazar: Hakan Aktaş - 04-07-2014, 12:23

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi