Kitapların İzlerinde Yürüyerek...
Değerli arkadaşlar,

Günümüzde kitaplar artık ikinci plana mı düşmek üzere?
Onca emekler harcanarak hazırlanan o harika yapıtları, günümüz kuşaklarının çocuklarımız ve gençlerimiz neden bir türlü benimsemez?

Bu sorunun cevapları arasında en önceliği elbette teknolojinin o etkileyici kolaylıklar sunan cazibesine verebiliriz.

Analitik düşünceye de davet ederek, kitap okuma ile bilgisayarla bütünleşme kıyaslaması noktasında en önemli bir noktaya dikkat çekmek isterim;
Antrenörlerimizin vermesi gereken en önemli ve öncelikli çalışma ilkelerinden biri de, görsel-dijital eğitim materyallerinin yanı sıra temel kitaplardan yaralanma bilincidir.
Ama çok öncesinden de kitap sevgisini kazandırmak ve kitap okumayı benimsemesini sağlamaktır.
Bunun en büyük kazanımı ise; okuduğunu, gördüğünü, tanıklık yaptığı çevresini “anlamlandırabilme” yeteneğinin kazandırılmasıdır elbette!
Bu yetenek, eğitim çağındaki çocuklarımıza o en temel süreç içinde -sadece kitap okumak- la kazandırılabilir!
Çevresini ve hayatı –anlamlandıramayan- çocuklarımızın satrançta istenilen başarıyı yakalaması tamamen bir hayaldir.
Çünkü oynarken karşısına çıkacak olan binlerce pozisyonun , mantığından ve sırrından habersiz, tamamen tesadüflere dayalı içi boş bir oyun oynama modeliyle baş başa kalacaktır.
Çocuklarımızı bu durumdan kurtarmalıyız!

Bu anlamda ÖSF da da yazmayı düşündüğüm bir yazı dizisi yayınlamak istiyorum.

Önemli satranç yapıtlarının dilimize çevrilmesinde en derin takdiri hak eden değerli bütün sporcularımıza öncelikle içten saygı ve selamlarımı sunmak istiyorum.

Seri yazılarıma ALEXANDER KOTOV ‘UN BÜYÜK USTA GİBİ DÜŞÜN yapıtıyla başlamak isterim.
Ayrıca da;
Bu güzel yapıtı dilimize çok büyük özverili çalışmalar sonrası kazandırmış olan değerli sporcularımız IM Can ARDUMAN ve FM Can YURTSEVEN’ e içten saygılarımı ve minnetlerimi sunarım.

“…Büyük Usta Gibi Düşün beni o kadar çok etkilemişti ki, bitirir bitirmez ben bu kitabı çevirmeliyim deyip, elime kağıt kalemi aldım ve çevirisine başladım. –IM Can ARDUMAN…”

“…Bu klasiğin dilimize çevrilmemiş olması ciddi bir eksiklikti, hatta Can’dan ilk duyduğumda inanamamış, kendim de araştırma gereği duymuştum. Türk satranç çevrelerine yararlı olmasını diler, arkadaşım Can’a böyle bir çalışmayı hayata geçirdiği için teşekkür ederim.-FM Can Yurtseven…”

“…Taşlar tarafından iyi desteklenen bir er merkezi hala ciddi bir etkendir. Örneğin birazdan göreceğimiz bir diyagramda beyaz olarak oynamayı kim istemez?...
Botvinnik, Levenfish’e karşı 1935 Moskova Turnuvası’ nda beyazlarla oynuyor ve kısa zamanda rakibinin dikkatsizliğinden dolayı üstünlüğü ele geçiriyor…” ( Büyük Usta Gibi Düşün-130, Alexander Kotov)

“…İşte ikinci önemli unsur, gerçekten önemli olan devam yollarını bulmaktır. Analiz yeteneği geliştirmek için çalışmanın yolu budur…”
“…Şu yöntemi uyguladım: karmaşık bir konumu dizip, kendime tüm varyantları hesaplamak için 20-30 dakika süre tanıdım. Sonra onları yazıp, bu konumda gizlenen sırları ortaya çıkarmak için ne kadar iyi analiz ettiğimi kontrol ettim. Azar azar süreyi düşürdüm ve ne kadar başarılı olduğumu kontrol ettim. Sonunda yüzeysellikten kurtuldum ve düşüncemi hızlandırmayı başardım…”( Büyük Usta Gibi Düşün-25, Alexander Kotov)

“…Smyslov, Keres’in yarım puan önündeydi ve doğal olarak ona rakip olan kişiyi yenmek istiyordu ve böylece de en yakın rakibinden kurtulmuş olacaktı; fakat bir kayıpta Keres i turnuvanın lideri yapacaktı ve Reshevsky ile Bronstein da çok uzakta değillerdi. Bu yüzden de Smysov’un kale fedasını derin bir şekilde analiz etmeye başlamaya karar vermeden önce, her şeyin olabileceği zaman sıkışması riski de taşıyan bu durumu nasıl ele alması gerektiğini ona düşündürtecek haklı nedenleri vardı. Zaman sıkışmasında yapacağı kötü bir hamle ile birincilik ödülü ve dünya şampiyonu olma şansını kaçırmayı hiç mi hiç arzulamıyordu elbette…”( Büyük Usta Gibi Düşün-74, Alexander Kotov)

(Devam edecek)
- MATRANÇ -
Ara
Bu konuda benim günahlarım çok ondan dolayı konuşurken iki kere, cesaret gösterme konusunda beş kere düşünüyorum ama çevrilecek çok kitap var. Benim en büyük hatam çalışırken bu işleri araya sıkıştırmak ve hayır diyememekti. Özellikle klasik kitaplarla ilgili genç üniversiteli arkadaşlar bu işe girmeli diyorum. Dil bildiğim ve internetin olanakları olduğu için bu kitapların çoğunu başka yollardan ediniyorum ama edinemeyenler çoğunlukta, ihtiyaç var kesin.

Can Arduman çok kıymetli bir iş yaptı.
Ara
Ben de birkaç satır ekleyeyim. Almanca ve İngilizceden çevirmeyi düşündüğüm 10 kadar satranç kitabı var. Bazıları dilimize çevrilmiş, ancak çeviriyi beğenmediğimden yeniden çevireceğim. Çoğu ilk kez çevrilecek.

Bir örnek vereyim: Lasker - Satranç Stratejisi. Örneğin bu kitabı hangi yayıncı yayınlamak ister? Çeviri ücreti (örneğin 100 sayfa için) ne kadardır? Ne zaman ödenir? Avans ödenir mi? Smile
IECC 2246, MAPEJK 2300, DESC 2213
Best regards, iyi günler, mfSG, HT
sayın AKMAN ve sayın TANER,
Lütfen bir yerlerden başlayınız.
Çünkü başlamak bitirmenin yarısıdır.

Çevrilmeyi bekleyen onlarca, yüzlerce kitap olabilir.

Ama daha önemlisi, o -bir- kitaba ulaşmak için bekleyen binlerce yüzbinlerce kişi de olabilir.

Ben kendi dilimi dahi zor kullanabiliyorum. İnanın dil bilen insanlara saygım çok derindir.

Bir şeyler yapmak, ortaya bir şeyler koyma zamanıdır.

Haydi şu anda şimdi, şimdi...

Selamlar...
- MATRANÇ -
Ara
Satrançta Kazanmanın 50 Yolu
50 Ways to Win at Chess

FM Steve GIDDINS
Çeviren: FM Alper Efe ATAMAN-Analiz Yayıncılık. 0232 330 16 56
1. Basım Aralık 2011- (211 sayfa)

“…Son olarak belirtmeliyim ki, 50 Öğretici Satranç Dersi kitabında olduğu gibi bu çalışmamda da okurların çok iyi bildiği karşılaşmalara yer vermekten kaçınmaya çalıştım. Böylece okurlar fazla tanımadıkları başyapıtlar arasında birçok ilginç mücadele bulabilsinler.”
Steve Giddins –Rochester, Eylül 2007

“…Kitabımızın sonuna yaklaştığımız bu bölümde çeşitli oyun sonu temalarına bakacağız. 50 ÖSD kitabında da vurgulandığı üzere, genellikle oyun sonu safhasının temposu oyun ortasından ağır olduğundan, “acele etme!” ilkesi iyi oyun sonu tekniğinin önemli bir parçası olur. Bu yaklaşımın bir çok örneğini inceleyeceğimiz partilerde göreceğiz.

"…çeşitli oyun sonu türleri ana olarak barındırdığı materyale göre sınıflandırılmıştır. İlk üç parti hafif taş oyun sonlarını inceler."
...

"45. parti( Erwin L’Ami- Shakhriyar Mamedyarov, İstanbul 2005 – İspanyol Kırışma Varyantı), nispeten açık bir konumda bile bir atın file nasıl üstünlük kurabileceğini sergiler.”
...

"46. parti ise ( Vladimir Kramnik-Peter Leko, Dortmund 2006- Nimzo-Hint Klasik Varyant) Dünya Şampiyonu fil çiftinin gücünden nasıl yararlanabileceğini bir kere daha bizlere göstermektedir."

6 Oyun sonu Temaları (Satrançta Kazanmanın 50 Yolu sayfa:177)

(Devam edecek)
- MATRANÇ -
Ara
Satranç Stratejisinde Dersler - GM Valeri Beim -

Çeviren: Mustafa Erkan
Yayımcı: Analiz Yayıncılık- Alper Efe Ataman (200 sayfa)

...

Walrus der ki…“Vakit geldi, çattı”…
“Birçok şeyden bahsetme zamanı:
Ayakkabılardan, gemilerden ve mühürden:
Lahanalardan ve krallardan”
LEWİS CAROLL, Aynanın İçinden

“Bu kitap bütün satranç hayranları içindir. Hiçbir zaman profesyonel satranç oyuncusu olamayacağını bilincinde olan, ama satranç oynamayı seven ve devamlı gittiği satranç kulübündeki o hoş olmayan ahbaba daha öne üç kez siniri bozucu şekilde yenilip, o kişiyi yenmeyi arzulayanlar içindir.”

“ Bu kitabın en önemli bölümü -Statik ve Dinamik Unsurlar- konusudur.”

“Bu amaçla, kitap boyunca yalnız en güçlü oyuncuların partilerini kullanmayı hedefledim. Bu yaklaşımımın sebebi şu inancıma dayanır: bir işi iyi öğrenmek istiyorsanız, elinizden gelecek en iyi şey, o işin bir ustanın nasıl yaptığını gözlemlemenizdir.” - GM Valeri Beim

(devam edecek...)
- MATRANÇ -
Ara
atak oyunun iki dehası
Alyehin ve Tal

A.MÜMTAZ İDİL

Yayına hazırlayan: BÜLENT GÜNER
Uygulamalar: GANİ EREN AKÇA
BROY YAYINLARI
240 SAYFA.

“1924 New York gezisi Alyehin için biraz da gösteri gezisi gibi olmuştur. Turnuva dışında bir çok da gösteri oyunu oynayan Alyehin zayıf rakipleri karşısında yeni denemelere girişmiştir. Sözgelimi yine New York’ ta 26 masaya birden körleme oynayarak bir rekor kırmıştır. İşte 26 masada birden körleme oynadığı oyunlardan biri:
Alyehin- Freyman New York 1926/ Kuzey Gambiti (…) ”

“Dünya Şampiyonu olarak Tal, Leipzig’ teki XIV. Satranç Olimpiyatı’na katılır…
Bu arada 1957-59 yıllları arasında yapılan aday turnuvaları sırasında dört kez karşılaştığı ve dört kez de yendiği, Amerikalı satranç oyuncularının başkanı durumunda bulunan Robert Fischer ile yeniden karşılaşması söz konusu olur.
Fischer’ in çalıştırıcısı olan Evans, bu karşılaşmayı şöyle anlatır:
“Tal’in dünya şampiyonu olmasından sonra, bu iki oyuncunun karşılaşması, eski satranç ustalarının oynayış biçimlerinde gerçekleşti. Saldırgan oynayan Fischer, hemen üstün bir konum elde etti, ama Tal’in bir dizi şaşırtıcı feda yapmasına izin vermekle ihtiyatsız davrandı. Bu fırtına 7 hamle boyunca sürdü ve sürekli Şah tehdidi ile sona erdi.
İşte bu ilginç oyun: (…)”

...

Bu güzel eserin ortaya çıkışı hiç kolay olmadı. Denebilir ki toplam emekle 4 kitap yazılabilirdi.
Ama titizlik ve çalışma disiplinine kararlılık da eklenince BU GÜN BİLE İLK GÜNKÜ GİBİ HEYECEN VE İSTEKLE, YENİDEN OKUDUĞUM MÜTHİŞ BİR KİTAP ÇIKTI.
Teşekkürler A. MÜMTAZ İDİL.
Teşekkürler BÜLENT GÜNER.
Teşekkürler HÜSEYİN IŞIK, SEDAT YARDIMCI, MEHMET ESAT,SEYYİT NEZİR ve
Teşekkürler GANİ EREN AKÇA.

Tüm emeklerinize içten saygılarımla...
- MATRANÇ -
Ara
BENİM SİSTEMİM
21. YY. Baskısı

Aron Nimzowitsch
Çeviren
Fahri Karabay

ODTÜ YAYINCILIK…312 210 3870- 2103873
Ekim 2008

“Bu kitap, beni 1958 yılında her cumartesi günü Muskogee, Oklahama Halk Kütüphanesi’ne götüren sevgili ailem Bill ve Dorathy Hays’e ve bana satranç oynamayı öğreten Frank Rogers’e adanmıştır…”

“My System’den edindiğim tecrübeler sadece eşsiz değildir. İlk kez -delikanlılık yıllarımda-isyankar olduğum zamanlarda- okudum. Şüphesiz ki yazmış olduğu her şeyi ciddiye aldım. Ama bu konuda aldanmıştım. Nimzowitsch, doğru ya da yanlış fark etmeksizin, beni kendi fikirlerinin içine çekmişti. Bu fikirleri kanıtlamak veya çürütmek için yaşadığım zorluk, beni umulmadık bir şekilde düşünmeye yönlendirmişti. Neydi sözü edilen “kısıtlama( restraint), engelleme (blockade), yok etme (destroy)” fikirleri? Temel piyona saldırmak niçin gerekliydi? Niye sadece mat için oynamamalı diye düşündüm. Evet, aslında o günlerde satranç dama kadar kolaydı, şah çek ve mat et. Ancak rakibin şahı güvende olduğunda ne yapmak gerekiyordu?”

Yaser Seirawan, Uluslararası Büyükusta, Seattle,Washington. Kasım, 1991

Bölüm 3
Yedinci ve Sekizinci Yataylar
*1. Giriş ve genel düşünceler. Oyun ortası ve oyun sonu. Bir amacın seçilmesi. “Oyalanmayacaksınız!” (S.27)

“Öğrencinin d- piyonun dolaylı olarak nasıl korunduğunu incelemesi gerekmektedir.

“Askıda durum” geçer bir piyon olarak düşünülmeli ve onu ortadan kaldırmak için uygun bir an yakalamalıyız. Genel olarak savunma yapan taraf bir ya da iki hamle erken yapmalıdır, uzun süre dayanamaz, çünkü boşta kalma fikri insan aklıyla uyuşmaz. Ancak askıda piyonları gerçekleştirmeyi aklınıza koymuşsanız, engellenmiş güvenlik arkasında yatan inisiyatif parıltısını hissetmedikçe böyle bir şeye kalkışmayınız. Kendinizi ölü engellenmiş bir konuma asla düşürmeyiniz. Seçenek sahibi olarak kalmak çok daha iyidir.”- (Ayrık izole d- piyonu ve O’nun nesli s.173)
- MATRANÇ -
Ara
Hayatını, yaşadıklarını anlamlandıramayan çocukların hayata tutunabilmeleri zor, başarılı olabilmeleri ise hayaldir.

Okumayan çocuk çevresini, tanıklık yaptığı olayları ve hayatı anlamlandıramaz!

Satranç da böyledir!

Binlerce pozisyona tanık olan çocukların satrancın genel teorisini ve konum mantığını anlayabilmeleri için hayatı anlamlandırabilme yeteneklerinin geliştirilmesi gerekir.

Bunun çözümü okumaktan geçer.
Kitap okumayan çocuk gelişemez.
M. A. T.
- MATRANÇ -
Ara
Bu güzel başlık için teşekkür ederim Aşkın Hocam.
Bir satır da ben ekleyeyim:

Etkilendiğim eserlerden biri, Gennady NESIS tarafından yazılmış olan "Tactical Chess Exchanges" kitabıdır.
Oldukça kısa olan kitabın Türkçe çevirisi var mı, bilemiyorum.

En hoşuma giden kısım, sayfa numarasını hatırlamamakla birlikte, şuydu:
"Eşit kırışma diye birşey yoktur. Konum iyi incelendiğinde görülecektir ki taşlardan biri veya çoklu kırışmalar için taşlardan bir kısmı, kırışmaya tabi tutulan muadilinden ya da muadillerinden daha fazla veya daha az yarar sağlama potansiyeli taşır. Satranç oyuncusunun sorumluluğu, kırışmaları standart bir işlem olarak görmeyip artı-eksi hesabını iyi yapmasıdır."

Fırsat buldukça yazacağım.
Ara
Hayatını, yaşadıklarını anlamlandıramayan çocukların hayata tutunabilmeleri zor, başarılı olabilmeleri ise hayaldir.
Okumayan çocuk çevresini, tanıklık yaptığı olayları ve hayatı anlamlandıramaz!
Satranç da böyledir.
Binlerce pozisyona tanık olan çocukların satrancın genel teorisini ve konum mantığını anlayabilmeleri için hayatı anlamlandırabilme yeteneklerinin geliştirilmesi gerekir.
Bunun çözümü okumaktan geçer.
Kitap okumayan çocuk gelişemez.
M. A. T.

BAŞARIYA GİDEN YOL
Satranç Eğitimi ve Birleştirilmiş Program

Yazan: IM PEYÇO ÇONOV PEEV
Çeviren: İsmail Yılmaz 0505 376 41 56
BABIALİ KİTAPLIĞI (416 sayfa)

“Binlerce çocuğun arzusudur, satrancı öğrenmek ve daha iyi oynamak. Binlerce anne ve baba, çocuklarına yardıma hazırdır. Onların önlerindeki yollar farklıdır. Ancak, her durumda, her koşulda anne, baba ve antrenörler aynı soruyla karşı karşıyadır: “Çocuklarımıza satrancı nasıl öğretelim?”
Antrenörlerin görevi sadece çocuklara basit şekilde bu çok eski oyunu öğretmek değildir. Antrenörler aynı zamanda, satrancın temel teorisini tanıtmak, öğrencilerin satranca ilgisini çekmek ve uygulamada kalıcı alışkanlıklar edinmekle görevlidir.

Bu programın amacı IV-I kategorilerine satranççılar yetiştirmektir.
Program, kesintisiz, sistematik, üç yıllık çalışma öngörmektedir.” IM Peyço PEEV
Atak düzenleme koşulları yok ise rakibin alet ve piyonlarına baskı yaparak, materyal üstünlüğü elde etmek için çalışılmalıdır. Bunu yaparken kendi şahımızın güvenliğini ihmal etmemeliyiz.
Pratik öneriler:
1) Cesur ve kararlı oynayın.
2) Aletleriniz arasında işbirliği olmasını sağlayın.
3) Rakibinizin fikirlerini anlamaya çalışın.
4) Zor durumlarda dahi rakibe mümkün olduğu kadar zorluk çıkarmaya çalışın. (S.28-29)

Kitabın ne kadar gerekli olduğunu 5 sayfalık içindekiler bölümünü incelemekle anlayabiliriz. M. Aşkın TAŞAN
- MATRANÇ -
Ara
Satrançta Turnuva Hazırlığı
Aleksandr Koblenz

BROY YAYINLARI-220 sayfa.
Almancadan Çevirenler
ULUĞ UTKU
SERDAR ÇELİK

“… Oyuncuyu doğrudan turnuva oyununa hazırlama düşüncesi güdülmektedir. “ Uygulamalar” da ki problemleri okuyucu, mümkünse zamanı kontrol ederek, çözmeye çalışmalı. Uygulamalı ders düzenine uygun olarak, anlatılan konuları içerecek biçimde on iki kısımdan oluşuyor. Turnuva oyuncusu alıştırma yapmakla kalmayacak, strateji, bireşim tekniği ve oyun sonu tekniğiyle de içli dışlı olacaktır.
Bu uzun mesafedeki engelleri aşmalarına ne ölçüde yardımcı olabileceğimi, şimdi ister istemez öğrencim olan okurlarımın yargısına bırakıyorum. ” -KOBLENZ

“Rakibin dikkatini çekmek için kendi bölgemizde zayıf erler ve kareler yaratırız, mücadelenin ağırlık noktasını karşıt kanada kaydırmak ve umut verici planlarımızı gerçekleştirmek için rakibe bilerek açık hatlar veririz.
TAL 1959’da Portoroz’da FİSCHER ile oynarken, karşı saldırı elde etmek için FİSCHER’İN yedinci yatayı iki kaleyle ele geçirmesine izin verdi. Elbette bu tehlikelerle dolu bir girişimdi. Ama sağduyulu rizikonun dozajı bu -teslim stratejisi- ni gerektiriyordu. ( Polonya’nın işgaline göz yumarak, Nazileri Stalingrat’ta dize getirmek!)” … LASKER’İN yöntemi s:48
- MATRANÇ -
Ara
ATAK SATRANÇTA İLERLEME
Kitabın Özgün Adı: Improve Your Attacking Chess
GM SİMON WİLLİAMS

Çeviren: Fahri KARABAY
Yayımcı: Analiz Yayıncılık- ALPER EFE ATAMAN

Giriş’ ten;
“… Açılışlar kesinlikle önemlidir, ancak iddia edildiği kadar değildir. Bir oyuncunun açılışta üstünlük sağlayıp da sonrasında ne yapacağını bilmeyerek bu üstünlüğü boşa harcamasının anlamı olmaz. Buna göre; yoğun ve detaylı açılış repertuarı hazırlamaktansa taktikleri ve konumsal stratejinin etkisini anlamak daha önemlidir. Taktik yetenekleri geliştirmenin tek yolu ise uygulamalar yapmaktır. Bu kitabın amacı egzersizler aracılığıyla okuyucunun hücum yeteneklerini geliştirmektir...”

"Temel Fikirler;
Kural 1- Daima ilk olarak şah çekme ve taş alma hamlelerini inceleyiniz.
Kural 2- Yalnızca başarı şansı olduğu zaman saldırınız.
Kural 3- Bir saldırıya başlarken devam yollarını olabildiğince derinlemesine hesaplayınız."

ZAMAN HER ŞEYDİR!
“…Sıklıkla, bir temponun oyunun sonucunu belirlediği gözlenir. Mücadelenin kritik bir konumunda iki hamle üst üste yapabilmek hoş olmaz mıydı?

…Saldırırken, mümkün olduğu kadar az zaman kaybetmek önemlidir, çünkü kaybedilen her tempo rakibinizin daha fazla savunma kaynakları bulmasına fırsat tanır. Bu açıklamanın sıklıkla, materyali göz ardı ederek yalnızca hücuma odaklanma, bir diğer deyişle olabildiğince saldırgan oynama anlamına geldiği görülür.
Küçük bir uyarı: böyle bir oyun stili taşların tümünü içerdiği ve geri dönüşü olmadığı için sizin sağlığınızı da bozabilir.

Şimdi inceleyeceğimiz parti, saldırgan oyun tarzının en muhteşem örneklerindendir.

Kesinlikle kazanmak zorunda olan YUSUPOV temkinliliği ve materyali gözden çıkarmıştır. Her ne kadar nesnel olarak doğru olmasa da, partideki cesareti çok büyük şekilde ödüllendirilmiştir (IVANCHUK-YUSUPOV, Adaylar Turnuvası/Rapid Parti, Brüksel 1991—S.83 ).
- MATRANÇ -
Ara
SATRANÇ
SELİM PALAVAN

İ.T.Ü.emekli profesörlerinden
TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. KÜLTÜR YAYINLARI ( 218 sayfa)
“Yıllar önce bir ortaokul öğrencisiyken Sahaflar Çarşısından dışı yıpranmış bir satranç kitabı almıştım. Okudukça kitabın içeriğinin zenginliği ve tazeliği beni etkilemiş ve satrançla olan tanışmam ve ilgim bu kitap sayesinde başlamıştı.
Daha sonraları satrançla ilgili epey okudum ama bunların arasında doğrusu Prof. Selim PALAVAN’IN o ilk kitabı kadar özgün olanını ve heyecan taşıyanını pek göremedim.”

Dr. Akın AKBAYGİL-Murahhas Üye ve Türk Ekonomi Bankası Genel Müdürü. Kitabın önsözünden…

Yazarın Özgeçmişi
Sayın Prof. Selim PALAVAN 19 Mayıs 1909 doğumlu Kars’lı bir Türk’tür.
Yüksek makine mühendisliği öğrenimini Odesa’da Teknik Üniversitede yaptı.
Odesa Gençlik Satranç Kulübünde özel satranç dersleri verdi.
Talebeleri arasında Yefim GELLER bulunuyor.
1943 yılında ailesiyle anavatana döndü. İTÜ de doçent olarak göreve başladı. Aynı yıl Modern Satranç kitabını yazdı.
1946 da ilk kez düzenlenen İstanbul Birinciliği’ nde 17 oyunda 16 puanla 3 puan farkla birinci oldu.
1947 de profesör oldu. Aynı yıl Uluslar arası Venedik Turnuvası’na katıldı.
1951 de Zürih,22 yıl aradan sonra 1973 de Bern Açık Uluslararası Turnuva’ da oynadı.
70 yaşına kadar Makine ve Gemi İnşaat Fakültelerinde çalıştı.

1973 de Bern Açık Uluslararası Turnuvası’ nda oynadı. 22 sene sonraki bu performans turnuvaya katılan usta oyuncularca bu durum” inanılmaz iyi bir derece” olarak nitelendirildi (+2-3=4).
“ Açıkça itiraf edeyim: ben Satrancı çok severim, benim için satrançta en büyük zevk kitaplarla, dergilerle, analizlerle, etütlerle ve ayrıca, modern satranç tarihiyle uğraşmaktır, turnuvalarda oynamak değil.”
“İzninizle bu kitapla çalışacak olanlar için birkaç öneri sunayım. Bizim kuvvetli satranççılar da yabancı dillerdeki kitaplardan ve mecmualardan yararlanırlar; fakat bunun için yabancı dili belli bir derecede bilmek zorunludur…”
“Yeni başlayanlar çok dikkatli biçimde ilk üç bölümü incelesinler. Bu üç bölüm gerçekten kusursuz bir şekilde incelenmeden katiyen sonraki bölümlere geçmesinler. Ayrıca bölüm dörde(Açılışlara) gelince önerim “İspanyol Partisine” kadar incelemek, ondan sonra oyun ortasına geçmek.”
“Ben son üç yılda nadir ve çok ağır bir hastalıktan rahatsızdım. Kendime biraz geldikten sonra bu kitabı yazmaya başladım. Bu vesileyle kitabın hazırlanmasında rol oynayan birkaç kişiye en derin minnettarlığımı sunmayı borç bilirim.
Vedat Koçak (TSF eski asbaşkanı), Cemalettin Talum ( TSF eski danışmanı)
Jirayır Çakır (TSF eski başkanı), Akın Akbaygil ( Türkiye Ekonomi Bankası Gen. Müd.), Atilla Aksoy, Tamol Küçükerol, Betül Korzay, Zülay Kılıç, Prof. Dr. Coşkun Özdemir (Hastalığını kontrol eden doktoru), Meryem Palavan (doktor önerilerini idealce uygulayan sevgili eşi)… onlara da, ayrıca, her şey için çok, çok teşekkür ederim."

Selim Palavan, İstanbul Ağustos 1989- 24.Aralık. 1995 de vefat etmiştir.
Kitaptan.
“…Unutmayalım ki ilk hamlede beyazlar 20 seçenekten birini seçebilirler…
…seçenekleri incelemek ve bunlar arasında uygun olan seçenek ancak kompüterlerle yapılır. İnsan beyni çok daha ekonomik bir yolu takip eder. En zayıf, hayatında ilk partilerini oynayan bir oyuncu bile hamleleri kendi düşüncelerine göre inceler ve seçer. Kuvvetli bir oyuncunun emrinde ise, temel düşünceler, yani ilkeler mevcuttur. İşte bu sebepten dolayı kitaplarla çalışmak zorunludur.
Çünkü hiç kimse, birkaç asırdaki tecrübeye dayanan bu prensipleri, kuralları, önerileri tipik usulleri ve saire, hayat boyunca uğraşsa bile tek başına bulamaz.”
“ Anlatıyorlar ki CAPABLANCA' NIN parlak yükselişi senelerinde ona sordular ” Nasıl oldu da bu kadar kısa zamanda, hem de açılışlar teorisine fazla önem vermediğiniz halde, dünyanın en kuvvetli ustalarından biri oldunuz?”
-“ Çünkü ben binden fazla kale finalini ayrıntılı bir biçimde inceledim” Bu yanıttan sonra soru soran “Kale finallerine ait bu kadar örnek nerede buldunuz?” de sordu. CAPABLANCA' NIN yanıtı şu oldu: “Çok basit. Ben kendim tahtaya, gerçek partilerin sonlarına benzeyen pozisyonları koyup, onları itinalı bir şekilde analiz ediyordum.”
Değerli arkadaşlar,
Bana ulaşan sorular üzerine, bazı tereddütleri de gidermek amacıyla, değerli üstat sn.Prof. Selim PALAVAN'IN "SATRANÇ" adlı kitabı ile ilgili olarak bir açıklama ihtiyacı hissettim.
Yazıda tanıtılan kitabın özgün adı -SATRANÇ- tır. Aksoy Grafik Dizgi ve Matbaacılık A.Ş.- İSTANBUL 1989 yılına ait basımdır.

"SATRANÇ KİTABIM" adlı kitap ise aynı yazara ait olmakla birlikte sn. PALAVAN'IN bir başka eseridir.
İleride bu kitabın da tanıtımını yapacağım.

Değerli kamuoyunun bilgisine sunarım.

Satrançta Kazandıran Stratejiler
YASSER SEİRAVAN
JEREMY SİLMAN ile birlikte
Çeviren: L. ECE SAKAR (283 sayfa)
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Tel: 0 212 252 39 91
“GİRİŞ’ ten
“Satrançta Kazandıran” serisinin altıncı kitabını da tamamlamış oldum böylece. Tüm oyun kuralları ve temel bilgiler Satrançta Kazandıran Oyun Felsefesi başlıklı ilk kitapta yer alıyordu; ikinci kitabım olan Satrançta Kazandıran Taktikler’ de taktik temalar araştırılıyordu, şimdi de Satrançta Kazandıran Stratejiler başlıklı bu kitapla ilgili kavrayışınızı tamamen farklı, yepyeni bir seviyeye taşıyorum.
…Önceki kitaplarımda olduğu gibi, satranç oyuncularından söz ederken, zamir kullanıyorum. Genç ve ergin erkekler hala çoğunluğu oluşturmaya devam ediyor etmesine ama bu spora kızların da her geçen gün daha fazla ilgi duyduğuna ilişkin göstergeler çok umut verici. Umarım ki bir kısmı bu kitabı okur ve turnuva oyunlarını bu kitaptan öğrendikleri becerilerle donanmış olarak sürdürürler. Ayağınızı denk alın beyler! Hanımlar korkutucu rakipler olma yolunda ilerliyor!”- Yasser SEİRAWAN, Seattle, Washington-Nisan 2006.

BASKIN AT
“ Dünya Şampiyonu karşısında, bu pozisyonda kazanıyor olduğumu görebilirsiniz…
SEİRAWAN, 1982 yılında oynadığı, KARPOV- SEİRAWAN- MAR DEL PLATA- maçını anlatıyor;
“O’nun Fili benim Atımla karşılaştırılabilir mi?”

“…Maalesef bu fırsattan yararlanamadım ve sonunda Beyazın Oyunu berabere bitiren kaçışına izin vermiş oldum. Ancak, benim doğru yolu izleyememiş olmam, Beyazın pozisyonunu çiğ çiğ yiyebilecek durumdaki Atımın gücüne duyduğunuz takdir duygularını azaltmamalı…”
“…Unutmayın: Atınız için iyi bir destek noktası elde etmek olasılığı sizi heyecanlandırmalıdır. Güvenli bir konumda işbaşı yaptığında, Atınız olağanüstü güçlü bir taş haline gelir.”
- MATRANÇ -
Ara
Satrançta Kazandıran Stratejiler
YASSER SEİRAVAN
JEREMY SİLMAN ile birlikte

Çeviren: L. ECE SAKAR (283 sayfa)

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Tel: 0 212 252 39 91

“GİRİŞ’ ten… ; “Satrançta Kazandıran” serisinin altıncı kitabını da tamamlamış oldum böylece. Tüm oyun kuralları ve temel bilgiler -Satrançta Kazandıran Oyun Felsefesi- başlıklı ilk kitapta yer alıyordu; ikinci kitabım olan Satrançta Kazandıran Taktikler’ de taktik temalar araştırılıyordu, şimdi de Satrançta Kazandıran Stratejiler başlıklı bu kitapla ilgili kavrayışınızı tamamen farklı, yepyeni bir seviyeye taşıyorum.
…Önceki kitaplarımda olduğu gibi, satranç oyuncularından söz ederken, zamir kullanıyorum. Genç ve ergin erkekler hala çoğunluğu oluşturmaya devam ediyor etmesine ama bu spora kızların da her geçen gün daha fazla ilgi duyduğuna ilişkin göstergeler çok umut verici. Umarım ki bir kısmı bu kitabı okur ve turnuva oyunlarını bu kitaptan öğrendikleri becerilerle donanmış olarak sürdürürler.

Ayağınızı denk alın beyler! Hanımlar korkutucu rakipler olma yolunda ilerliyor!”-

Yasser SEİRAWAN, Seattle, Washington-Nisan 2006.
BASKIN AT
“ Dünya Şampiyonu karşısında, bu pozisyonda kazanıyor olduğumu görebilirsiniz…"
SEİRAWAN, 1982 yılında oynadığı, KARPOV- SEİRAWAN- MAR DEL PLATA- maçını anlatıyor;
“O’nun Fili benim Atımla karşılaştırılabilir mi?”
“…Maalesef bu fırsattan yararlanamadım ve sonunda Beyazın Oyunu berabere bitiren kaçışına izin vermiş oldum. Ancak, benim doğru yolu izleyememiş olmam, Beyazın pozisyonunu çiğ çiğ yiyebilecek durumdaki Atımın gücüne duyduğunuz takdir duygularını azaltmamalı…”
“…Unutmayın: Atınız için iyi bir destek noktası elde etmek olasılığı sizi heyecanlandırmalıdır. Güvenli bir konumda işbaşı yaptığında, Atınız olağanüstü güçlü bir taş haline gelir.”

Dünya Satranç Şampiyonu
Vishy Anand

(John Nunn işbirliği ile)
En İyi Satranç Oyunlarım
My Best Gammes of Chess

Gözden geçirilmiş ve genişletilmiş baskı -329 sayfa-
Çeviren: Murat Okur

DERPA DERGİ DAĞ TUR SAN VE TİC LTD ŞTİ
www.satranclife.comı

“… Bu oyunlar ANAND'IN ayrıntılı analiziyle yer almaktadır. Kitabın basılmasını sağlayan başta yayıncı arkadaşım Kadir EFE’YE, çevrimlerinde bana yardımcı olan eski öğrencilerim Aslı ŞAHİN ve Nuran BUDAK’A teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Türk Satrancına faydalı olması dileklerimle…” Murat OKUR Ocak, 2013

“PCA Dünya Şampiyonası, New York 1995 e doğru…”
“ KASPAROV maçına götüren aylar Dünya Şampiyonluğunu kazanmanın gerçek bir ihtimal olmasıyla birlikte çok heyecan verici bir süreydi.”
“…KASPAROV için 6 aydan daha kısa bir süre hazırlanmak yerine 7-8 ay hazırlanmayı tercih ederdim.”
“…Derhal bir takım toplamak zorundaydım ve en fazla iki yardımcım varken dört yardımcımın olması eşsiz bir deneyimdi. UBİLAVA, YUSUPOV, Wolff SPEELMAN. Ben, UBİLAVA ve YUSUPOV ile daha önce çalışmıştım ve onlarla çok mutluydum. Patrik WOLFF’UN da yardımcı olacağını hissetmiştim çünkü, O, iyi hazırlanmıştı ve Sicilya’ya karşı iyi deneyimi vardı. SPEELMAN kendi maçında KASPAROV’A karşı SHORT’UN yardımcısıydı ve O’nun dünya satranç şampiyonasında bana biraz anlayış göstereceğini hissetmiştim.”
...

“… KASPAROV’LA karşılaştığımda Sicilya analizi bir öncelikti ama bu, bütün açılış karmaşalarının en büyük olanıdır. 1-e4’e karşı temel savunmamın 1-…e5 olacağına karar vermiştim ve bu aynı zamanda işin büyük bir kısmıydı…”
...

“ Aynı zamanda 1-d4’ü düzenli bir şekilde oynar bundan dolayı bizim yapmak zorunda olduğumuz iş miktarını hayal edebilirsiniz.”
- MATRANÇ -
Ara
CAMİL SENECA

SATRANÇ

ÖĞRETİCİ OYUNLAR

Çeviri- Ümit ÜNKAN
İNKILAP Kitabevi Yayın San. Ve Tic. A.Ş.
0212 514 0610

YAZAR ve KİTAP HAKKINDA

1903 yılında Bükreş’ de doğan,1920 yıllarında yeni vatan olarak seçtiği Fransa’ya yerleşen CAMİL SENECA, çok yönlü kişiliği ile uluslar arası satranç alanında oyuncu, yazar, problemci ve eğitimci olarak tanınmıştır.
"…Satranç 1974 yılında, ”Le livre de Poche” yayını olarak, 464 sayfa ve 7 bölüm olarak yayınlanmış, yazarın ölüm tarihi olan 1977 yılına kadar 140.000 adet basılmıştır.
Kitaptaki oyunların en büyük özelliği çok iyi seçilmiş olmasıdır. Yeni başlayanlar ve yarışma düzeyine doğru ilerlemekte olanlar, okudukça, bilgi düzeyinde bir gelişme olduğunu, ustalık yolunda ilerlemiş satranççılar da satranç tahtasını görüşlerinde bir değişme olduğunu hemen fark edeceklerdir."

Şubat 1985, ÜMİT ÜNKAN
- MATRANÇ -
Ara
"Birçok satranç kitabı, bitirici kombinezonlarla etkili bir konumu sonuçlandırma konusunda antrenman niteliği taşısa da, aslında bu işin kolay tarafıdır. Asıl zor olan bölüm, saldırıya, rakibimize karşı şanslar vermeden, ne zaman ve nasıl başlamamız gerektiğine karar vermektir."

AGRESİF SATRANÇ
GM Larry CHRISTIANSEN

Çeviren: FM Alper Efe ATAMAN
HÜRRİYET MATBAASI – İzmir
Dilimize bir çok kitap çeviren sevgili Alper Efe ATAMAN’a ilham kaynağı olan bu eser 186 sayfadan oluşuyor.

“…Dikkatli olun, bu kitapta yer alan acımasız ve agresif satranç, ürkek satranç oyuncuları için uygun değildir! ”

GM Larry CHRISTIANSEN – Cambridge Massachusetts, Ocak 2000.

Kitaptan:

“ŞAHIN KONUMUNUN PARÇALANMASI
Bu bölümde, rakip şahın konumunun parçalanması, yarılması ve dağıtılması gibi zevkli konulara değineceğim. Burada şiddet içeren feda yöntemleri kullanılarak hedef şahın mat edilmesinden bahsediyorum. Eğer savunan tarafın imkanları önemli ölçüde pasifleştirildiyse, işimiz kolaydır. Fakat eğer rakibimizin kendi hücumu ya da karşı şansları varsa, aynı çerçevede oyun yine şiddet içerir (S: 45).”

Saygın büyük usta L. Christiansen, satranç severler arasında neredeyse tüm konumlarda etkili hücum şansları yaratma konusundaki yeteneği ile tanınmaktadır…
50 den fazla gerçek partiyi en ince detayına kadar inceleyerek, başarılı bir hücum için “olmazsa olmaz” olan doğru stratejiler hakkında bilgi veriyor.

Bu kitabı şiddetle öneriyorum! M. Aşkın TAŞANRolleyes
- MATRANÇ -
Ara
Değerli arkadaşlar,
Şu ana kadar kısa tanıtımını yayınlamış olduğum kitapların listesi aşağıdadır.
Aynı dizi TSF EĞİTİM KURULU SAYFASINDA da yazı dizisi olarak başlamıştır.

Türkçeye çevrilen kitaplardan kısa tanıtım yapmak isteyen arkadaşlarımızın kısa yazılarını bana da ulaştırarak aynı sayfada yayınlanmasını sağlayabilirim.
SAYGI VE SELAMLARIMLA...

KİTAPLARIN İZLERİNDE YÜRÜYEREK..

1 *** ALEXANDER KOTOV - BÜYÜK USTA GİBİ DÜŞÜN
2 *** SATRANÇTA KAZANMANIN 50 YOLU50 WAYS TO WİN AT CHESS
3 *** SATRANÇ STRATEJİSİNDE DERSLER - GM VALERİ BEİM –
4 *** ATAK OYUNUN İKİ DEHASI - ALYEHİN VE TAL-
5 *** BENİM SİSTEMİM21. YY. BASKISI - ARON NİMZOWİTSCH
6 *** BAŞARIYA GİDEN YOL- PEYÇO PEEV
7 *** SATRANÇTA TURNUVA HAZIRLIĞI -ALEKSANDR KOBLENZ
8 *** ATAK SATRANÇTA İLERLEME
9 *** SATRANÇ-SELİM PALAVAN
10 *** DÜNYA ŞAMPİYONU VİSHY ANAND
11 *** SATRANÇTA KAZANDIRAN STRATEJİLER
12 *** SATRANÇ ÖĞRETİCİ OYUNLAR- Camil SENECA
13 *** AGRESİF SATRANÇ- LARRY CHRISTIANSEN

(DEVAM EDECEK)
- MATRANÇ -
Ara
GARRY KASPAROV
BENİM USTALARIM

TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI,2006…TEL.02122523991-95
ALTAN BASIM SAN. TİC. LTD. ŞTİ. (0212 6290374)
ÇEVİREN: ZİYA AHMEDOL

“Bir zamanlar TAL, haklı olarak, dünya birincilik tarihini sadece şampiyonlar değil, onlarla parlak bir şekilde rekabet edenler de belirler, diye belirtmiştir. Gerçekten dünya şampiyonları dışında satrancın gelişmesinde büyük rol oynamış, bazıları zirveye çok yakınken şampiyonluk unvanını belki de kaderin bilinmeyen kaprisleri yüzünden kazanamamış olan üst düzey satranççılar vardır. ZUKERTORT’U, CHİGORİN’İ, TARRASCH’I, PİLLSBURY’İ, SCHLECHTER’İ, RUBİNSTEİN’İ, NİMZOWİTSCH’İ, RETİ’Yİ, KERES’İ, BRONSTEİN’İ, GELLER’İ, LARSEN’İ, POLUYGAEVSKY’İ, KORCHNOİ’ YU hatırlayalım… Tabii ki onların kaderleri de onların zamanından ayrılmazdır ve ben kısa da olsa her bir satranç devinden bahsetmeye çalışacağım.
Şimdi ise yola koyulalım. Dünyanın en iyi satranççılarınca ortaya konan ve modern bilgisayar programlarının mikroskoplarıyla incelenmesi sonucunda ortaya çıkan pek çok şaşılacak buluşun yer aldığı muhteşem bir şaheserler koleksiyonu sizi bekliyor.
Umarım bu çalışma, satrancın, pekala bilimsel teknolojik gelişim süreci ile kıyaslanabilecek derecede, son iki yüzyılda yaptığı muazzam evrimi daha açık bir şekilde görmemizi sağlar.”

...

Dil bilmek sadece konuşmaktan, bir şeyler söylemekten ibaret değildir. Dil bilgisini, diğer tüm çevirmenler gibi toplumun yararına kullanarak bu güzel çalışmayı ortaya koyan değerli satranççı Ziya AHMEDOL’A saygı ve sevgilerimi sunarım.
M. Aşkın TAŞAN , Ağustos 2014
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi