Kitapların İzlerinde Yürüyerek...
SATRANÇTA TEMEL FEDALAR

ESSENTİAL CHESS SACRİFİCES

Analiz Yayıncılık-Alper Efe ATAMAN- Tel: 0.232.3810114
David Le Moir
Çeviren: Fahri KARABAY-220 sayfa

“ Hayatında hiç satranç oynamamış, ancak benim ilk iki kitabımın görsellerini çok etkileyici bir biçimde hazırlamış olan doğuştan yetenekli müzisyen ve sanatçı babam, KEN’E atfediyorum. Beklenmedik bir şekilde 2003 yazında aramızdan ayrıldı. Ayrıca, yenebileceği birisi olsun diye bana satrancı öğreten ağabeyim NİCK’E. O’ nu da 2003 yazı başında kaybettik.
Her ikisini de özleyeceğim.”- D.Le Moir-

GİRİŞ’TEN

Bu kitap Standart Fedalar üzerine yazılmıştır. Uygulamada sık sık karşılaşıldığı için böyle bir isim kullanılmıştır.
Bu fedalar, Şahı, mat oluncaya kadar kovalayan ;
h7 karesindeki klasik fil fedaları( Yunan Hediyesi),
e6 ve b5’ de at ve fil fedaları ile
açılıştan hemen sonra gelişen Sicilya Savunmasındaki d5 de at fedaları,
savunma oyuncusunun Şahını ölüme götüren boş f6 karesini atların işgal etmesi konularından oluşmaktadır.

Fedalar veliahttı TAL’İN kendi metotlarının kendisine karşı kullanıldığı enderdir.

Aşağıdaki meşhur oyunda, POLUGAEVSKY Yunan Hediyesi de dahil olmak üzere üst düzey açılış hazırlığı ile yakalar.

LEV POLUGAEVSKY- MİHAİL TAL SSCB ŞAMPİYONASI, Moskova, 1969
1. e4- Af6; …(Sayfa190)

Kitapta inanılmaz güzel oyunlar, fikirler, fikirlerin temel oluşturduğu saldırı ilkeleri var.
Ayrıca sizin için egzersizlerde…

Bakın 210 sayfaya;
Aletlerle Başarılı Feda Nasıl Yapılır?
Çok güzel ve yerinde anlatımlar var. Çok kısa alıntılıyorum, kitap boyunca incelenen 15 standart fedadan çıkan ders verilmiştir;
1.Fazla sayıda aletle,
2.Gelişimde öncülükle,
3.Tempo kazandırmasıyla,
4.En kısa zamanda vezirin oyuna katılmasıyla,
5. Rakibin konumunun kısıtlanmasıyla,
6.Zayıflıklardan faydalanmayla,
7.Uzun menzilli taşların katılımıyla,
8.Tekrar fedaya hazırlıklı olmayla,
9.Fil fedalarında Atların Vezirimizle uyumlu olma şartıyla,
10. At fedalarında diyagonallerin açık olma şartıyla,
11.Feda edilen aleti hemen geri alma isteğini erteleyebilmeyle,
12.Terk gerçekleşene kadar görevin sona ermemesiyle...

Eline sağlık Fahri KARABAY!
- MATRANÇ -
Ara
OYUN SONLARINI ANLAMAK
Understanding Chess Endgames
GM John NUNN

Çeviren FM Alper Efe ATAMAN
0232 330 1656----

“Ben bu kitabımda öncelikle, satranç oyun sonları için bilinmesi gereken 100 temel konuyu inceledim ve bu konuların birlikte verildiğinde sağlam bir oyun sonu alt yapısını oluşturmayı amaçladım.”GM John NUNN

...

“Satranç öğrenilmez… Satranç anlaşılır.” GM VİKTOR KORCHNOİ

OYUNSONLARINI ANLAMAK, oyun sonları ilgili ciddi derecede bilgi sahibi olmadığınızı varsayarak sizleri en önemli 100 oyun sonu konusuyla buluşturan bir eser. Her bir konu en az dört farklı diyagramla ele alınmış, böylelikle okurların en karmaşık görünen halleri dahi kolayca anlayabilmeleri amaçlanmıştır.
Sizce artık oyun sonu çalışmanın vakti gelmedi mi?
--------------------

Ülke satrancına böylesine güzel çevirilerle son derece önemli katkılar sunan, üretken ve değerli sporcu sn. Alper Efe ATAMAN’A bir kez daha saygılarımla… M.Aşkın TAŞAN
- MATRANÇ -
Ara
ZÜRİH ULUSLAR ARASI SATRANÇ TURNUVASI 1953
David Bronstein

Çeviren: Abdullah SÖZEN- 2004 TÜSGEV YAYINLARI-346 sayfa
Yayınlayan: TSF http://www.tsf.org.tr

Önsöz Yerine;
“İlk kitabıma başlarken, her satranç kitabının ilk sayfasını açtığım zaman ana düşünceyi, sade sözcükleri ve satranç sanatının harika öykülerini bulmak umuduyla duyduğum heyecanı anımsayarak, kendimi okurun yerine koyuyorum. Ben kitaplardan çok şey öğrendim ve en iyilerini bugün saygıyla anıyorum.
…Güçlü bir turnuvanın kitabı, bir oyunlar koleksiyonundan çok daha fazladır. Katılımcılar dünyanın en güçlü oyuncuları olduğu zaman, oyunlar karşılıklı olarak birbirlerine bağlıdır ve olayın süreciyle gelişip, billurlaşan fikirlerle taşacak kadar doludur.
… Yazarın eğilimi, satrancın az incelenen ama ilginç aşaması olan oyun ortasını konuşmaya yöneliktir. Oyun ortası ve günümüz büyük ustalarının onu ele alış biçimleri…
Bu kitabın temel hedefi budur.”
...

"Alarm zilleri çalıyor. Siyah kareler umutsuz zayıf ve BOLESLAVSKY sistemli olarak baskıyı artırmaya başlıyor.c1 fili görevli olduğu a3-f8 çaprazına dönecek, kaleler f dikeyinde toplanacak, at e5 e girecek ve h3 de fil tarafından desteklenecek, piyonlar bitirici saldırıya geçecek.
Siyah buna karşı ne yapabilir? Pasif savunmadan başka çok az şey."
BOLESLAVSKY- STAHLBERG maçından,189-
- MATRANÇ -
Ara
SATRANCI HAMLE HAMLE ANLAMAK

Understanding Chess Move by Move

GM John NUUN

Çeviren: Görkem SİVRİ... Analiz Yayıncılık O 232 330 16 56

2001 Chess Cafe.com En İyi Kitap Ödülü, 306 sayfa

GİRİŞ

“.. açılışta aynı taşla iki kez oynamamak, erken rok atmak ve ardından da kaleleri merkez dikeylerine getirmek gerektiğini herkes bilir. “Herkes” derken, belki KHALİFMAN (1999-2000 FIDE Dünya Şampiyonu) ve KASPAROV (dünya klasmanının şimdiki bir numarası) dışında herkes."
...
" Oyun 13 te siyahlarla oynayan KHALİFMAN daha 15.hamlede vezirini feda ediyor ve oyunu şahına, şah filine ve kalesine hiç dokunmadan kazanıyor… böyle oyunlar genel ilkeler yardımıyla açıklanamaz. "
--------------------------------------

Kitapta son derece akıcı bir dille 30 oyun ele alınmış, her oyunun sonunda "çıkarılacak dersler" ile maddeler halinde bitirilmiş.

Modern zamanlarımızın en güzel kitaplarından...

Görkem SİVRİ' ye emekleri ve titizliği için teşekkürler...
- MATRANÇ -
Ara
TİPİK SATRANÇ OYUN SONLARI
GM SARHAN GULİYEV

Çeviri: Ali Nihat YAZICI

ANIL MATBAA ve CİLT EVİ- 0312 4827545 –ANKARA,220 Sayfa.

" Oyun sonuna ilişkin kitaplar incelendiğinde, bir kural olarak iki yöntemden yararlanılır. Birinci yöntem,(bu yöntemden kitaplarında R.Fine, G. Lisitsin, P.Keres, A. Pançenko ve başkaları yararlanmıştır) diyagramlarla, çözümleriyle birlikte, sözlü olarak, konumlarda kurallara uygunluğun, benzerliklerin, fikirlerin özellikleri de verilir. Bu yönteme açıklamalı diyalog yöntemi denir.
İkinci yönteme ise sessiz diyalog yöntemi denir. Bu yöntem ile sadece diyagramlar ve çözümleri verilir. Açıklamasız, ayrıntısız, sadece çıplak devam yolları olduğu için bu yöntemi böyle adlandırdık. Bu yöntemden satranç oyun sonu ansiklopedilerinde yararlanılır.

[i]Bu kitapta yeni yöntemden
faydalanılmıştır. Okuyucu diyagramları incelemeden önce içeriğiyle tanıştırılmaktadır. Sonra her konu hakkında var olan fikir ve özelliklere dair örnekler verilmektedir."[/i]
GM Serhan GULIYEV
...
“Oyun sonu çok önemlidir. Gideceğiniz yeri bilmeden yola çıkmayın. Kaybolursunuz!” A.N.YAZICI

Kitaptan;
4.Bölüm-Fil ve Atın Karşılaştığı Oyun Sonları
Genel bir kural olarak, geçer erlerin olduğu konumlarda fil attan daha güçlüdür. Aksine, erlerin bir kanatta bağlı olması durumunda eğer mücadele sadece bu kanatta geçiyorsa, at filden daha güçlü kabul edilir.
… Örneğin CABAPLANCA, file üstünlük verirdi ve hatta bu üstünlüğü “küçük keyfiyet üstünlüğü” adıyla adlandırırdı. Aksine PETROSYAN bulunduğu karenin rengini değiştirme şansına sahip olan ata üstünlük verirdi.
…Genellikle bu tür durumları değerlendirmek için, tahtada bulunan diğer taşları ve konumlarını göz önüne almak daha doğru olur (Sayfa:71).

...
" GULİYEV, gördüğüm en titiz ve verimli antrenörlerdendir. Kendisiyle KAPADOKYA 20 Yaş Altı Ulusal Takım Kampında tanıştık. Çalışma sistemi oldukça öğreticiydi. Disiplinli, bir o kadar saygılı ve yumuşak kalpli...
Aynı kampta 2200-2400 aralığındaki ulusal ustalarımızdan bazılarına iyi bir örnek olduğunu gördüm. Kendisi RDBEA (RUSYA DEVLET BEDEN EĞİTİM AKADEMİSİ) Yüksek Okulu'na kabul edilmiş ve bu okulu en iyi dereceyle bitirmiştir. Azerbaycan, İran ve BAE'nde antrenörlükler yapmış 2002 de İZMİR GRANDPRİX’İ kazanmıştır.
Kendisini sevgi, saygı ve selamlarımla anıyorum."

M. Aşkın TAŞAN
- MATRANÇ -
Ara
SATRANÇTA USTALIK DERSLERİ

ALEKSEİ SUETİN

Çevirenler: Selim PALAVAN-Ümit ÜNKAN

İNKILAP KİTABEVİ-335 sayfa.-

ÖNSÖZ’DEN,

“Bu kitabın amacı oyun ortasında ve açılışta, strateji ve taktiğin en önemli sorunlarını incelemektir. Analizler temel alınarak meydana getirilen bu araştırma, orta ve yüksek sınıflarındaki satranççıların oluşturduğu geniş kütlenin öğretmensiz eğitimi için düşünülmüştür.

Kitap üç bölümden oluşmuştur.
Bunlar sırasıyla oyun ortası, açılışların teorisi ve tek başına çalışmanın başlıca yöntemleridir.” A. SUETİN.

Çevirenlerin Önsözü;

“iyi yazılmış kitapların önsözüne ihtiyacı yoktur, kötü yazılmış kitaplar ise önsöze layık değildir”.

Bu kitabın gerçekten önsöze pek ihtiyacı yoktur. Zaten yazarı büyük usta SUETİN’DE Önsöz olarak içindekilerle ilgili bir kaç not ile yetinmiştir.

“Şimdiye kadar incelediğimiz oyun ortasına geçiş hallerinde, taraflardan birisi açılışta da belli bir avantaj, ya da sürekli bir gelişim elde ediyordu. Fakat hiçbir taraf avantaj sağlamayı başaramadığı takdirde olaylar nasıl gelişmektedir?

…kural olarak açılışta eşit umutlar, ancak bundan sonraki oyun ortası mücadelesinin karışık olacağını göstermektedir. Çok zaman oyunculardan beceriklilik ve küçük avantajların toplanmasını gerektiren manevralar beklenmektedir. Tipik piyon yapıları önemli rol oynamaktadır… Bundan sonra tipik piyon yapıları ile ayrıntılı olarak uğraşacağız.” Sayfa-151-

Ülkemizde 1994 yılında basılan bu kitap mükemmeller listesindedir.

Olağan üstü öğretici yanı olan bu kitabın dilimize kazandırılmasında başrolü oynayan Selim PALAVAN ve Ümit ÜNKAN’I bir kez daha saygı ve minnet duygularımla anıyorum. M. Aşkın TAŞAN
- MATRANÇ -
Ara
Sevgili Ali İPEK' İN  anısına saygıyla!

...

[font=Verdana]Bu yaz bir daha satın aldığım (Analiz Yayıncılık)ve yeniden incelediğim kitaplar arasında Sovyet Satranç Okulunun parlak ve mücadeleci oyuncu ve antrenörlerinden VASİLİY NİKOLAYEVİCH PANOV'UN ünlü kitabı AÇILIŞ KURSLARI-AÇIK AÇILIŞLAR'IN  (ders kitabı) 1. cildi var.[/font]

[font=Verdana]Çevirmenliğini Oğuz Yılmaz YILDIZ ve Mustafa Alper YILDIZ yapmışlar. 2005 yılında çevrilen ve DEVRAN MATBAACILIK tarafından basılan kitabın isteme adresi: Şemsettin Günaltay Caddesi 15. sokak 61-11 Kırkkonaklar-ANKARA. Dağıtım telefonu ise 0312 49518 40.
[/font]
[font=Verdana]Kitap sanırım Analiz Yayıncılığın elinde var. Başka adres ve kuruluşlarda var mı bilemiyorum.
[/font]
[font=Verdana]Kitapta çok güzel ve yararlı konu başlıkları var. Bilmediğim, yanlış bilip, doğru sandığım bir çok yeni konuyu oradan öğreniyor, eksikliklerimle yüzleşiyor, bir o kadar da çok basit kaybettiğim oyunlarımı yeniden inceleme ve hatalarımı düzeltme şansı yakalıyorum.
[/font]
[font=Verdana]Ben kitabın bir kısmından alıntı yapmak istiyorum:[/font]
[font=Verdana] "Satranç oynamayı seviyoruz. Ne yazık ki çoğu kişi satranç çalışmayı sıkıcı bulur. Halbuki açılışların incelenmesi, oyun ortası ve oyun sonu analizleri, problem ve etütleri çözmenin de apayrı bir zevki vardır. Usta oyuncuların aralarındaki oyunların incelenmesi de çok yararlıdır. Oyunculuk seviyesi yükseldikçe satrancın derinliği ve güzelliği daha iyi anlaşılmaktadır.[/font]
[font=Verdana]...[/font]
[font=Verdana]Bu kitapta satrancın en ileri olduğu ülke Rusya' da gelişmenin 200-300 yıllık evreleri anlatılmakta, gelişmeyi sağlayan ustalar,bunların görüşleri ve yaklaşımları açıklanmaktadır. Açılışların çeşitli devam yollarını inceleme,pozisyonları anlama ve taktik olanakların değerlendirilmesi konularında önemli katkıları olacaktır."  [/font]
[font=Verdana]                                                                      Ali İPEK(FM)[/font]
[font=Verdana]                                                1995 TÜRKİYE ŞAMPİYONU-MİLLİ OYUNCU[/font]
[font=Verdana] [/font]
[font=Verdana] [/font][font=Segoe Print]Sevgili Ali İPEK![/font]
[font=Segoe Print]Sesin, anlatım tarzın, satranç tutkun, bakış açın...[/font]
[font=Segoe Print]Hala gözlerimin önünden ve kulaklarımın içinden kaybolmadı![/font]
[font=Segoe Print]Nurlar içinde yattığın nasıl belli ki, yattığın yerden ışık saçıyorsun![/font]
[font=Segoe Print]Bizler seni kaybettik ama...[/font]
[font=Segoe Print]Satranç, ÖLÜMSÜZ BİR SEVDALISINI daha kazandı![/font]
[font=Segoe Print]Rahat uyu dostum! Seni çok özlüyoruz.[/font]
[font=Segoe Print] [/font]
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi