Kitapların İzlerinde Yürüyerek...
BENİM SİSTEMİM
21. YY. Baskısı

Aron Nimzowitsch
Çeviren
Fahri Karabay

ODTÜ YAYINCILIK…312 210 3870- 2103873
Ekim 2008

“Bu kitap, beni 1958 yılında her cumartesi günü Muskogee, Oklahama Halk Kütüphanesi’ne götüren sevgili ailem Bill ve Dorathy Hays’e ve bana satranç oynamayı öğreten Frank Rogers’e adanmıştır…”

“My System’den edindiğim tecrübeler sadece eşsiz değildir. İlk kez -delikanlılık yıllarımda-isyankar olduğum zamanlarda- okudum. Şüphesiz ki yazmış olduğu her şeyi ciddiye aldım. Ama bu konuda aldanmıştım. Nimzowitsch, doğru ya da yanlış fark etmeksizin, beni kendi fikirlerinin içine çekmişti. Bu fikirleri kanıtlamak veya çürütmek için yaşadığım zorluk, beni umulmadık bir şekilde düşünmeye yönlendirmişti. Neydi sözü edilen “kısıtlama( restraint), engelleme (blockade), yok etme (destroy)” fikirleri? Temel piyona saldırmak niçin gerekliydi? Niye sadece mat için oynamamalı diye düşündüm. Evet, aslında o günlerde satranç dama kadar kolaydı, şah çek ve mat et. Ancak rakibin şahı güvende olduğunda ne yapmak gerekiyordu?”

Yaser Seirawan, Uluslararası Büyükusta, Seattle,Washington. Kasım, 1991

Bölüm 3
Yedinci ve Sekizinci Yataylar
*1. Giriş ve genel düşünceler. Oyun ortası ve oyun sonu. Bir amacın seçilmesi. “Oyalanmayacaksınız!” (S.27)

“Öğrencinin d- piyonun dolaylı olarak nasıl korunduğunu incelemesi gerekmektedir.

“Askıda durum” geçer bir piyon olarak düşünülmeli ve onu ortadan kaldırmak için uygun bir an yakalamalıyız. Genel olarak savunma yapan taraf bir ya da iki hamle erken yapmalıdır, uzun süre dayanamaz, çünkü boşta kalma fikri insan aklıyla uyuşmaz. Ancak askıda piyonları gerçekleştirmeyi aklınıza koymuşsanız, engellenmiş güvenlik arkasında yatan inisiyatif parıltısını hissetmedikçe böyle bir şeye kalkışmayınız. Kendinizi ölü engellenmiş bir konuma asla düşürmeyiniz. Seçenek sahibi olarak kalmak çok daha iyidir.”- (Ayrık izole d- piyonu ve O’nun nesli s.173)
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Kitapların İzlerinde Yürüyerek... - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 11-07-2014, 15:54

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi