Kitapların İzlerinde Yürüyerek...
SATRANÇ
SELİM PALAVAN

İ.T.Ü.emekli profesörlerinden
TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. KÜLTÜR YAYINLARI ( 218 sayfa)
“Yıllar önce bir ortaokul öğrencisiyken Sahaflar Çarşısından dışı yıpranmış bir satranç kitabı almıştım. Okudukça kitabın içeriğinin zenginliği ve tazeliği beni etkilemiş ve satrançla olan tanışmam ve ilgim bu kitap sayesinde başlamıştı.
Daha sonraları satrançla ilgili epey okudum ama bunların arasında doğrusu Prof. Selim PALAVAN’IN o ilk kitabı kadar özgün olanını ve heyecan taşıyanını pek göremedim.”

Dr. Akın AKBAYGİL-Murahhas Üye ve Türk Ekonomi Bankası Genel Müdürü. Kitabın önsözünden…

Yazarın Özgeçmişi
Sayın Prof. Selim PALAVAN 19 Mayıs 1909 doğumlu Kars’lı bir Türk’tür.
Yüksek makine mühendisliği öğrenimini Odesa’da Teknik Üniversitede yaptı.
Odesa Gençlik Satranç Kulübünde özel satranç dersleri verdi.
Talebeleri arasında Yefim GELLER bulunuyor.
1943 yılında ailesiyle anavatana döndü. İTÜ de doçent olarak göreve başladı. Aynı yıl Modern Satranç kitabını yazdı.
1946 da ilk kez düzenlenen İstanbul Birinciliği’ nde 17 oyunda 16 puanla 3 puan farkla birinci oldu.
1947 de profesör oldu. Aynı yıl Uluslar arası Venedik Turnuvası’na katıldı.
1951 de Zürih,22 yıl aradan sonra 1973 de Bern Açık Uluslararası Turnuva’ da oynadı.
70 yaşına kadar Makine ve Gemi İnşaat Fakültelerinde çalıştı.

1973 de Bern Açık Uluslararası Turnuvası’ nda oynadı. 22 sene sonraki bu performans turnuvaya katılan usta oyuncularca bu durum” inanılmaz iyi bir derece” olarak nitelendirildi (+2-3=4).
“ Açıkça itiraf edeyim: ben Satrancı çok severim, benim için satrançta en büyük zevk kitaplarla, dergilerle, analizlerle, etütlerle ve ayrıca, modern satranç tarihiyle uğraşmaktır, turnuvalarda oynamak değil.”
“İzninizle bu kitapla çalışacak olanlar için birkaç öneri sunayım. Bizim kuvvetli satranççılar da yabancı dillerdeki kitaplardan ve mecmualardan yararlanırlar; fakat bunun için yabancı dili belli bir derecede bilmek zorunludur…”
“Yeni başlayanlar çok dikkatli biçimde ilk üç bölümü incelesinler. Bu üç bölüm gerçekten kusursuz bir şekilde incelenmeden katiyen sonraki bölümlere geçmesinler. Ayrıca bölüm dörde(Açılışlara) gelince önerim “İspanyol Partisine” kadar incelemek, ondan sonra oyun ortasına geçmek.”
“Ben son üç yılda nadir ve çok ağır bir hastalıktan rahatsızdım. Kendime biraz geldikten sonra bu kitabı yazmaya başladım. Bu vesileyle kitabın hazırlanmasında rol oynayan birkaç kişiye en derin minnettarlığımı sunmayı borç bilirim.
Vedat Koçak (TSF eski asbaşkanı), Cemalettin Talum ( TSF eski danışmanı)
Jirayır Çakır (TSF eski başkanı), Akın Akbaygil ( Türkiye Ekonomi Bankası Gen. Müd.), Atilla Aksoy, Tamol Küçükerol, Betül Korzay, Zülay Kılıç, Prof. Dr. Coşkun Özdemir (Hastalığını kontrol eden doktoru), Meryem Palavan (doktor önerilerini idealce uygulayan sevgili eşi)… onlara da, ayrıca, her şey için çok, çok teşekkür ederim."

Selim Palavan, İstanbul Ağustos 1989- 24.Aralık. 1995 de vefat etmiştir.
Kitaptan.
“…Unutmayalım ki ilk hamlede beyazlar 20 seçenekten birini seçebilirler…
…seçenekleri incelemek ve bunlar arasında uygun olan seçenek ancak kompüterlerle yapılır. İnsan beyni çok daha ekonomik bir yolu takip eder. En zayıf, hayatında ilk partilerini oynayan bir oyuncu bile hamleleri kendi düşüncelerine göre inceler ve seçer. Kuvvetli bir oyuncunun emrinde ise, temel düşünceler, yani ilkeler mevcuttur. İşte bu sebepten dolayı kitaplarla çalışmak zorunludur.
Çünkü hiç kimse, birkaç asırdaki tecrübeye dayanan bu prensipleri, kuralları, önerileri tipik usulleri ve saire, hayat boyunca uğraşsa bile tek başına bulamaz.”
“ Anlatıyorlar ki CAPABLANCA' NIN parlak yükselişi senelerinde ona sordular ” Nasıl oldu da bu kadar kısa zamanda, hem de açılışlar teorisine fazla önem vermediğiniz halde, dünyanın en kuvvetli ustalarından biri oldunuz?”
-“ Çünkü ben binden fazla kale finalini ayrıntılı bir biçimde inceledim” Bu yanıttan sonra soru soran “Kale finallerine ait bu kadar örnek nerede buldunuz?” de sordu. CAPABLANCA' NIN yanıtı şu oldu: “Çok basit. Ben kendim tahtaya, gerçek partilerin sonlarına benzeyen pozisyonları koyup, onları itinalı bir şekilde analiz ediyordum.”

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Kitapların İzlerinde Yürüyerek... - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 26-07-2014, 19:50

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi