Kitapların İzlerinde Yürüyerek...
Satrançta Kazandıran Stratejiler
YASSER SEİRAVAN
JEREMY SİLMAN ile birlikte

Çeviren: L. ECE SAKAR (283 sayfa)

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Tel: 0 212 252 39 91

“GİRİŞ’ ten… ; “Satrançta Kazandıran” serisinin altıncı kitabını da tamamlamış oldum böylece. Tüm oyun kuralları ve temel bilgiler -Satrançta Kazandıran Oyun Felsefesi- başlıklı ilk kitapta yer alıyordu; ikinci kitabım olan Satrançta Kazandıran Taktikler’ de taktik temalar araştırılıyordu, şimdi de Satrançta Kazandıran Stratejiler başlıklı bu kitapla ilgili kavrayışınızı tamamen farklı, yepyeni bir seviyeye taşıyorum.
…Önceki kitaplarımda olduğu gibi, satranç oyuncularından söz ederken, zamir kullanıyorum. Genç ve ergin erkekler hala çoğunluğu oluşturmaya devam ediyor etmesine ama bu spora kızların da her geçen gün daha fazla ilgi duyduğuna ilişkin göstergeler çok umut verici. Umarım ki bir kısmı bu kitabı okur ve turnuva oyunlarını bu kitaptan öğrendikleri becerilerle donanmış olarak sürdürürler.

Ayağınızı denk alın beyler! Hanımlar korkutucu rakipler olma yolunda ilerliyor!”-

Yasser SEİRAWAN, Seattle, Washington-Nisan 2006.
BASKIN AT
“ Dünya Şampiyonu karşısında, bu pozisyonda kazanıyor olduğumu görebilirsiniz…"
SEİRAWAN, 1982 yılında oynadığı, KARPOV- SEİRAWAN- MAR DEL PLATA- maçını anlatıyor;
“O’nun Fili benim Atımla karşılaştırılabilir mi?”
“…Maalesef bu fırsattan yararlanamadım ve sonunda Beyazın Oyunu berabere bitiren kaçışına izin vermiş oldum. Ancak, benim doğru yolu izleyememiş olmam, Beyazın pozisyonunu çiğ çiğ yiyebilecek durumdaki Atımın gücüne duyduğunuz takdir duygularını azaltmamalı…”
“…Unutmayın: Atınız için iyi bir destek noktası elde etmek olasılığı sizi heyecanlandırmalıdır. Güvenli bir konumda işbaşı yaptığında, Atınız olağanüstü güçlü bir taş haline gelir.”

Dünya Satranç Şampiyonu
Vishy Anand

(John Nunn işbirliği ile)
En İyi Satranç Oyunlarım
My Best Gammes of Chess

Gözden geçirilmiş ve genişletilmiş baskı -329 sayfa-
Çeviren: Murat Okur

DERPA DERGİ DAĞ TUR SAN VE TİC LTD ŞTİ
www.satranclife.comı

“… Bu oyunlar ANAND'IN ayrıntılı analiziyle yer almaktadır. Kitabın basılmasını sağlayan başta yayıncı arkadaşım Kadir EFE’YE, çevrimlerinde bana yardımcı olan eski öğrencilerim Aslı ŞAHİN ve Nuran BUDAK’A teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Türk Satrancına faydalı olması dileklerimle…” Murat OKUR Ocak, 2013

“PCA Dünya Şampiyonası, New York 1995 e doğru…”
“ KASPAROV maçına götüren aylar Dünya Şampiyonluğunu kazanmanın gerçek bir ihtimal olmasıyla birlikte çok heyecan verici bir süreydi.”
“…KASPAROV için 6 aydan daha kısa bir süre hazırlanmak yerine 7-8 ay hazırlanmayı tercih ederdim.”
“…Derhal bir takım toplamak zorundaydım ve en fazla iki yardımcım varken dört yardımcımın olması eşsiz bir deneyimdi. UBİLAVA, YUSUPOV, Wolff SPEELMAN. Ben, UBİLAVA ve YUSUPOV ile daha önce çalışmıştım ve onlarla çok mutluydum. Patrik WOLFF’UN da yardımcı olacağını hissetmiştim çünkü, O, iyi hazırlanmıştı ve Sicilya’ya karşı iyi deneyimi vardı. SPEELMAN kendi maçında KASPAROV’A karşı SHORT’UN yardımcısıydı ve O’nun dünya satranç şampiyonasında bana biraz anlayış göstereceğini hissetmiştim.”
...

“… KASPAROV’LA karşılaştığımda Sicilya analizi bir öncelikti ama bu, bütün açılış karmaşalarının en büyük olanıdır. 1-e4’e karşı temel savunmamın 1-…e5 olacağına karar vermiştim ve bu aynı zamanda işin büyük bir kısmıydı…”
...

“ Aynı zamanda 1-d4’ü düzenli bir şekilde oynar bundan dolayı bizim yapmak zorunda olduğumuz iş miktarını hayal edebilirsiniz.”
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Kitapların İzlerinde Yürüyerek... - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 27-07-2014, 19:47

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi