Kitapların İzlerinde Yürüyerek...
ZÜRİH ULUSLAR ARASI SATRANÇ TURNUVASI 1953
David Bronstein

Çeviren: Abdullah SÖZEN- 2004 TÜSGEV YAYINLARI-346 sayfa
Yayınlayan: TSF http://www.tsf.org.tr

Önsöz Yerine;
“İlk kitabıma başlarken, her satranç kitabının ilk sayfasını açtığım zaman ana düşünceyi, sade sözcükleri ve satranç sanatının harika öykülerini bulmak umuduyla duyduğum heyecanı anımsayarak, kendimi okurun yerine koyuyorum. Ben kitaplardan çok şey öğrendim ve en iyilerini bugün saygıyla anıyorum.
…Güçlü bir turnuvanın kitabı, bir oyunlar koleksiyonundan çok daha fazladır. Katılımcılar dünyanın en güçlü oyuncuları olduğu zaman, oyunlar karşılıklı olarak birbirlerine bağlıdır ve olayın süreciyle gelişip, billurlaşan fikirlerle taşacak kadar doludur.
… Yazarın eğilimi, satrancın az incelenen ama ilginç aşaması olan oyun ortasını konuşmaya yöneliktir. Oyun ortası ve günümüz büyük ustalarının onu ele alış biçimleri…
Bu kitabın temel hedefi budur.”
...

"Alarm zilleri çalıyor. Siyah kareler umutsuz zayıf ve BOLESLAVSKY sistemli olarak baskıyı artırmaya başlıyor.c1 fili görevli olduğu a3-f8 çaprazına dönecek, kaleler f dikeyinde toplanacak, at e5 e girecek ve h3 de fil tarafından desteklenecek, piyonlar bitirici saldırıya geçecek.
Siyah buna karşı ne yapabilir? Pasif savunmadan başka çok az şey."
BOLESLAVSKY- STAHLBERG maçından,189-
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Kitapların İzlerinde Yürüyerek... - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 02-09-2014, 09:22

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi