Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
(24-08-2014, 23:29)Ozgur_Akman Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Çok önemli iki noktaya dikkat çekmeliyim. Dikkatsizce meseleyi bir ulusun oyuncularına yönlendirmiş olmaktan çok korkarım. Kesinlikle nefret suçu işlemek gibi bir niyetim yok. Yerli oyunculara haksızlık vs vs. demek bile işi bu noktaya götürebilir, bunu iddia edeceklerle kesinlikle aynı noktada değilim. Ucuz bir milliyetçilik gösterisi yapmak veya ona kurban etmek için açmadım bu başlığı.

Özgür, ortada nefret suçu yok. Gürcü oyuncular diyerek bilerek yazdım. Ben 2000 yılından bu yana her open turnuvada bunu duyarım, konuşulur ve kağıda yansır. Ömür Gedik matematiği ile gidersem, 2014 - 2000 = evet 14 yıldır ben bunu biliyorum.

Gürcü oyuncuların sistematik şike yaptığını, birbirlerine maç verdiğini yazmak niye beni rahatsız etsin, onları rahatsız etsin, Gürcü Federasyonunu kassın. Bana ne? Zaten mağdur olan, aptal yerine konulan, sırtından para kazanılan ve bu arada değerleri (oyuncu, sponsor, gönüllü) sömürülen benim.

Humanizm iyidir ama adalete ters düşmemesi lazım. Bu çete satrancı öldürüyor, 2 sene içinde önce İstanbul Open bitecek, sonra sıra Truva ve Keşan'a gelecek.

Dünya ticaretinde, adı dolandırıcılığa karışmış kişi ve kurumların kara listeye alınması gibi basit ilkeler vardır. Senedi protesto olan, çeki karşılıksız çıkan adama kredi vermezler. Dünya ticaretinde ülke riski de vardır. Hatta ekonomiyi bırak, günlük hayatta bile bu tür sınırlamalar var.

Türkiye'ye vize uygulamayan kaç ülke var şu anda? Rusya ve Japonya haricinde gelişmiş ülkelerin hepsi vize uyguluyor? Sebebi kaçak göçü önlemek. Bu nefret suçu mu şimdi? Adam genelleme yapıyor, Türk vatandaşını ancak bir filtreden geçirip beğendiğimi alırım diyor.

Biz de eğer Türk satrancını geliştireceksek, yerine göre "korumacı" memur mantığında gitmeliyiz. Adı şikeye sürekli ve sistematik karışan bir oyuncu gurubu varsa, ülkesine de kota koyarsın oyuncusunu da vize uygularsın. Bu profilaksi falan değil, bildiğin meşru müdafaa.

Hasan bey,

Azmaiparashivili konusunda haklısınız. Aslında konuyu bu somut 2 turnuva örneği ile chessbase'e bildirsek daha sağlam bir tartışma oluşturur. Azmaiparashivili ismini görünce aklıma şu fıkra geliyor hep:

"Bir çiftlikte küçük baş hayvanların (tavuk, ördek falan) korunması için güvenlik şefi alınmasına karar verilmiş, ilan sonucu adaylar çağrılmış ve mülakatı tilki kazanmış. Ücreti konuşmak üzere son görüşmeye çağırmışlar.

Tilkidir: 'Benim gülmekten karnım yarıldı, konuşamayacağım. Ne verirseniz kabulümdür' demiş."

Hakikaten Azmaiparashivili'yi boşuna güldürmeyelim.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: Mojo Jojo - 25-08-2014, 06:56

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi