Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
(27-08-2014, 18:48)Erşan Gökerman Nickli Kullanıcıdan Alıntı: (...) Bu değerlendirmenin haklı ve haksız olduğu taraflar olabilir. Çin kuvvetli bir satranç ülkesi ama ilk 20-30 sporcusunun devlet kanalıyla inanılmaz desteklenmesi üzerine kurulu bir sistemleri ve süper yıldızları var.

(...)

Türkiye Çin'in sistemini seçmiş görünüyor. Satrancı yönetenlerin bir an önce hangi yönde gideceklerine karar vermeleri gerekiyor. Ben Çin olmaktansa Sırbistan olmayı tercih ederdim ama bu birazda bizlerin ortaya koyacağı irade ve isteğe de bağlı.

Önce Erşan beyin çok hoşuma giden ama hiç katılmadığım yorumuna bulaşayım. Erşan bey, bizde tepe oyunculara devlet kanalıyla olsa olsa inanılmaz bir dayak atılıyordur; yahu Suat Atalık veya Ekaterina Atalık görmeyeli 500 ELO falan kaybetmediyse hala bu ülkenin en güçlü 2 erkek/bayan oyuncusu. Milli takımdan dışlanmaları bir yana, TSF elinden gelse gece Atalıklar'a gece 12'de sokağa çıkma yasağı uygulayacak.

Olimpiyat öncesinde Mustafa'nın turnuvasızlıktan Fetih turnuvasında, Kıvanç'ın Söke'de onun klasmanının çok altında bir turnuvada oynadığını hatırlıyorum. Hepimiz biliyoruz ki tepe oyuncular ayakta kalmak için eğitmenlik yapıp, ömürlerini tüketiyorlar. Tabii bunu yazarken elbette size değil genele yazıyorum, zaten bildiğiniz ve çoğu zaman müştereken yakındığımız konular bunlar.

Türkiye bence sadece Türkiye modelini seçmiş durumda, Çin veya Hindistan bize dar gelir Smile bizim modelin de dünyada örneği yok, taklitçisi de olmayacak. Ben buna "miş gibi" modeli diyorum.

Sabah Magnus yaratmak, öğlen altyapı için okullar açmak, ikindi üzeri Atalık ailesine verilecek yeni cezalar için arama konferansı, gece yatarken de İstanbul'un Fethi için 1453 kişilik turnuva düşünülen kaotik bir model bu. Hiçbir kalıba sığmıyor.

Şimdi bana sorsanız temel sorun elit satranççılar, Ateş beye göre ortadirek ve bir başkasına sorsanız antrenör sorunu; azıcık deşince hakemlik müessesi. Ortada hem çok politika var hem hiç politika yok. Bir tür çokluğun yokluğa kavuşması gibi. Hep proje, hep yeni gündem, sürekli toplanan kurullar ile sürekli "miş gibi" yaparak ömrümüz geçiyor.

Sistem o kadar karışık ki elit oyuncudan fazla temsilci, kurul üyesi, bürokrat barındırıyor. Şu Fetih turnuvasına bürokratları göndersek turnuva kapatacak hacimdeyiz.

Yani bence Çin modeli yok. Miş modeli var Cool

--------------
Bu başlığın temel bir sorunun ortaya çıkması açısından yararlı olduğunu düşünenlerdenim.

Başlıkla ilgili son cümlem ve görüşüm de şu: Oktay Ertan'ın son söyledikleri doğru ve işin acı özeti. İlk evvela ortada açık ve net bir suç var; basitinden gidelim ve bu suçun cezası kesilmeli. Salt 2-3 şikeciyi süründürmek için değil, topluma mesaj vermek için, caydırıcı olmak için, oyuna ve o turnuvaya emek verenlere saygı için; bizatihi OYUN için.

Sonra bu tartışmaları devam ettirelim.

Satranç bizde olduğu gibi dünyada da prematüre bir spor ve birçok yerleşik sporun geçmişte yaşadığı emekleme aşamasındaki sancıları çekiyor.

Bugün atletizm, tüm regulasyonlar ve organizasyonları açısından kimliğini bulmuş en üst düzey spor. Ama unutmayalım atletizm camiası 1980'lerde Jarmila Kratochvilova gibi örneklerle, meşhur Ben Johnson olayları ile karanlık dönemlerden geçerek bugünlere geldi.

Oyunu korumak lazım. O yüzden hem ceza verilecek, hem düzenlemeler yapılacak hem de usanmadan bu konular tartışılacak.

Ben kendi adıma tüm görüş verenlere teşekkür ediyorum...
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: Mojo Jojo - 28-08-2014, 07:55

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi