Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
Kamuoyunu bilgilendirmek adına bazı bilgiler vereceğim.Avrupa'da bir açık turnuvaya katılmak gidiş-dönüş 9 veya 10 gün sürmektedir.Ortalama fiyatlar (Bir kişi için Euro üzerinden ifade edilirse)yol 700 Euro,konaklama 650 Euro,yemek 400 Euro civarındadır.Bu miktarları küçültmeden söylüyorum.Yerel ulaşım masrafları ve müze ücretleri bu meblağın içinde bildirilmemiştir.Otobüsle gidilen komşu ülkelerde bu meblağlar daha az olabilir!Önceki kutulardan birinde belirtilen 4.000 Euro ile tek kişi değil 3 kişi Avrupa'daki bir turnuvaya katılabilir.Mutlaka önceden hazırlık yapmak,fiyatları öğrenmek ve buna göre plan yapmak gereklidir."Türkiye'de 75 TL olan turnuva giriş ücretini ödeyemeyenler 2.000 Euroyu nasıl ödesin?"diye sorarsanız hak verebilirim.Ben ödeme gücü olanlara dışarı gitmelerini tavsiye ediyorum.Ödeme gücü olmayanları da unutmuyorum.Yurtdışında giriş ücreti için gençlere,kadınlara,emektarlara yapılan indirim bizim turnuvalarımızda yapılmıyor.Sizin gözünüze küçük görünen bu gibi teşvikler yerli sporcularımız için çekici olabilir.Kolaylık sayılabilir.İkinci defa yazıyorum.Yasa doğrultusunda yıllık lisans ücreti 20 TL ödemeyen 16 yaşaltı sporcularımız neden turnuva giriş ücretini 75 TL olarak ödüyor?Ben size "attığımız her adımda yerlileri teşvik edelim",diyorum.Siz bunu kabul etmemek için akarsuyun mecrasını değiştirmeye çalışıyorsunuz.."Yurtdışına herkes gidebilir mi?"diye soruyorsunuz.Gidebilenler olacaktır.Gidenler vardır.Geçen sene bir arkadaşımız tek seferde Orta Avrupa ülkelerinde peşpeşe 7 turnuvada oynadı!İçerdeki koşullara bakacağız.İşimize gelmiyorsa dışarıya gideceğiz.Kazandığımız ödüller masrafımızın çok küçük bir kısmını karşılamış olsa da bizi teselli edecektir!Türkiye'de turnuva düzenleyenler yerli sporcuları teşvik etmek istemiyor.Onların önceliği daha çok sayıda yabancının gelmesidir!Buna karşı çıkacağız.Bunu önleyeceğiz.Bugün işbaşında olan Satranç federasyonu yerli sporcuların Federasyonudur.Başlıca amacı yerlilerin Satrançda gelişmesini sağlamaktır.Sistem bilerek olmasa da tersine çalışmaya başlamıştır.Gelen yabancılar yararlı olsa bu sistemin devam etmesine göz yumulabilir.Ne yazık ki bu da olmuyor.Özellikle açık turnuvaların sağladığı yarar ihmal edilebilecek kadar azdır!!
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: Ateş Ülker - 11-09-2014, 10:43

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi