Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
".Ama öncelikle yabancılara ceza verilmelidir.Eğer sadece yerlilere ceza verilirse bu haksızlık olur.
...
Daha çok yerli oyuncunun Türkiye'deki turnuvalara katılması teşvik edilmelidir.
...
Başka deyişle Yerlileri teşvik edemiyoruz.
...
Pazar günü tur oynatılmıyorsa, iş günleri de saat 10.00 da tur oynatılıyorsa
Katılamayanları acilen teşvik etmezsek "son turda maça çıkmamak"yöntemi giderek artacaktır."

Merhaba Ateş Bey,
Yukarıda sizin son yazınızdan bir öz derledim. Kısaca fikir belirmek isterim.

***Öncelikle yabancılara ceza verilmelidir derken bunu bir kararlılık göstergesi olduğu için mi istediniz?
Ben ayırım yapmadan yerli-yabancı sporcuları kast ediyorum. Kuralları ihlal eden, yarışma etiğine aykırı davranan her bir sporcuyu. Sadece yerlilere ceza verilmesi elbette büyük ayrım ve haksızlık olur.

***Daha çok yerli oyuncunun Türkiye'deki turnuvalara katılması yönünde bir adım da bu yıl GEBZE DE atıldı. Gün sayısı uzadı. Gelenlerin masrafları arttı. Kesin dönüşler günler öncesinden başladı. Ben ilk kez bu turnuvaya katılamadım. 20 civarında öğrencim de okuldan geri kalmamak içi katılamadı. Benim durumumda olan sırf İzmit'te 8-10 satranç temelli okul biliyorum.
Sonuçta GEBZE bu yıl geçen seneki sayıyı yakalayamadı. Bu destekleyici kuruluşun hedefine ters bir durumdur.
Bunu sizin fikrinize karşı çıkmak için söylemedim. Ama olan budur.

** "Başka deyişle Yerlileri teşvik edemiyoruz." Tespitiniz doğrudur, ama bu turnuva için değil. İçinde yerel ve yerli sporcuları bu kadar teşvik eden diğer turnuvalar da olmalıdır. Bu durum yavaş olmakla birlikte yeni yeni gelişmektedir.

*** Pazar günleri ve iş günleri saat 10.00 da tur konusundaki fikirlerinizin bir bölümüne katılıyorum. Ancak söylediğinizin tam tersi beklentisinde olan kesimleri de unutmayın.
...

İdeal programlar yapılması gerekirse, örneğin hafta içi saat 18.30'dan sonra her gün bir tur, hafta sonu saat 10.00 da ve 15.00 gibi. Toplam 7 tur (pazarı hariç tutuyorum). Altı güne yayılan bu turnuvalar ancak katılabilen kitle için uygun olabilir.
Bu durumda da hakem, salon gibi ek sorunlar oluşabilir. 30 yıl önce 1-2 hakemli turnuvalarda, satranç merkezlerinde 25-30 kişilik katılımlar için uyardı belki.

Ben sizin uygun gördüğünüz taslak turnuva programınızı merak ederim. Sayıları 80-120 arasında değişen sporcu kitlesine, en az 6-8 hakemli, kiralanmayan uygun bir zeminde AÇIK bir turnuva programını paylaşabilir misiniz?
SELAMLAR..
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 26-09-2014, 16:06

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi