Satrançta Dopingin neresindeyiz?
satrançta dopingin önemi bu güne kadar ne kadar anlaşılmıştı. kafamı kurcalayan bu soru, herkesin kafasını kurcalıyor olmalı. bu güne kadarda özgür satranç forumda doping olayı ciddi bir şekilde tartışılmamış. aradım bulamadım .
http://www.tsf.org.tr/kaynaklar/satranc-ve-doping
http://www.tsf.org.tr/images/stories/201....12.13.pdf

federasyon doping için hangi tedbirleri almış, DÜZENLİ BİR DOPİNG KONTROLÜ YAPIYOR MU . kritik soru şu; doping kontrolü için re'sen mi hareket ediyor yoksa turnuva organizatörlerine bu konuda yeni bir yükmü getiriyor. türkiyeye gelen yabancı oyunculara gereği gibi doping kontrolü yapıyor mu . çevrenizde doping yapanlara rastladınız mı .

satrancı ilgilendiren en önemli kimyevi madde amfetamin dir ki ; uyarıcı etki yapan doğrudan alınan fosfor demektir. bu madde ikinci dünya harbinde askerlere verilmiş ve bir çok askerin şizofren olması sonucunu doğurmuştur. şu anda bütün dünyada satışı ve bulundurulması suçtur.
psikoanaleptik ilaçlar hangileridir. böyle maddelerin kullanımı yukarda verdiğim linkte var mıdır . bu konunun hakemleri ve antrenörleri aydınlatıcı düzeyde tartışılmasında son derece fayda görüyorum .

ayrıca kafein içeren maddelerden çay 4 bardak, kahve 2 fincan alınabilir gibi federasyon talimatı var, ama alkol ne kadar alınabilir , o konuda bir şey göremedim .
WADA nın yayınlanan yasaklı maddelerin satrancı ilgilendiren kısmında sayın dr. murat bozkır ın güzel bir çalışması olmuş . buna başka ne eklenebilir merak ediyorum .
http://www.microsofttranslator.com/bv.as...ing-in-che
http://www.microsofttranslator.com/BV.as...ng-control

saygılar. m . şekerli
Ara
Doping Satranç için sorun oluşturmamaktadır.Çünkü satranççının daha hızlı ve doğru karar vermesini sağlayacak bir madde yoktur.İlaçlar Satrançda perfonmansı yükseltmez.Satranç sporcusunun çay veya kahve nedeniyle dopingli duruma düşmesi son derece uzak bir ihtimaldir.(2 fincan değil en az 5 bardak koyu kahve içmesi gerekir!)Ben 2000 yılında Doping kursuna katıldım.O tarihlerde Satrancın olimpik spor sayılması gündemde olduğundan Doping konusu da ilgi çekiyordu.Ne yazık ki Satranç tarihinde üzerinde Doping kontrolü yapılmış birkaç kişiden biriyim.2001 yılında lig maçı öncesi bana doping kontrolü yapılmıştır.Doping kontrolü maç öncesi mi yapılır?Maç bittikten sonra mı yapılır?Bu konuyu tartışmak bize yarar sağlamaz.Zaman kaybıdır.Bizim öncelikli sorunlarımız var.Bunları çözemiyoruz.Bunları aşamıyoruz.Bu sorunları 2015 de de aşamayacağız.Bir türlü yeni ufuklara açılamıyoruz.Çünkü sessiz çoğunluk susmaya devam ediyor.Federasyona ve turnuva düzenleyenlere de sesimizi duyuramıyoruz.
Ateş Ülker
Ara
Bu konu 2 açıdan zor. Ama tanımsal gidersek, satrançta doping faktörü kabul edildiği anda (ki TSF kabul ediyor) satrancın spor sayılıp sayılmaması noktalanmış oluyor. Yani satrançta dopingle ilgili düzenleme olduğu anda, resmi jargonda bu "satranç bir spordur" demektir. Zorluklar ise şöyle:

a) Ateş beyin dediği gibi satrançta dopingin güç arttırıcı olmadığı söylenebilir. Tabii hekim veya biyolog olmadığım için böyle midir bilemiyorum, elbette açılışları hatırlatan veya hamleleri daha hızlı hesaplamamızı sağlayan doğrudan bir ilaç yoktur. Ama basitinden, alkol veya enerji içeceklerinin geçici direnç ve zindelik verdiğini biliyoruz.

Bu anlamda enerji veren unsurlar yani ilaç, alkollü içecek, enerji içeceği doping kabul edilebilir mi?

Kısacası doping kavramını kabul edeceksek, dopingin ne olduğu çok net tarif edilmeli zira satranç diğer atletik sporlardan daha farklı özelliklere sahip. Kışın nezle olan bir kişi theraflu ve bir de vitamin alsa maça çıkamayacak mı yani? Aferin hapı aldığı için dopingden 6 ay yasaklanan futbolcu Hasan Şaş örneği var çünkü.

b) İkinci zorluk da kimden nasıl numune alınacağı (buna da Ateş bey değinmiş). Rasgele numune alınacak olsa bile 300 kişilik 7 turluk bir turnuvada 2100 kontrol potansiyeli var demektir. O da, turnuva süresince oyuncuların saha dışına çıkıp etken madde almadıklarını kontrol etmeniz şartıyla. Şimdi turlardan önce 3-5 oyuncudan alınacak örnek ne oranda adil olur? 35/2100 gibi bir oran adil midir?

Sonra bu sonuçlar ne zaman gelecek? Tur nasıl başlayacak, sonuç beklenecek mi? Sonuçlar tur sonrası alınacaksa, dopingli çıkan oyuncu hükmen mi sayılacak? Doping vermemenin yaptırımı var mı? Hakeme "hacetim gelmedi" desem beni numune verene kadar oynatmayacak mı? Tüm bunlar kaos yaratmayacak mı?

Böyle bakınca satrançta doping kontrolü bana da uygulanamaz gibi geliyor.

Son olarak, 3-4 sene önce İstanbul Festivalinde (öyle bir festival vardı değil mi Smile) Red Bull'un sponsor olup, turnuva salonuna 4 dolap diktiğini hatırlıyorum. Sekiz yaşındaki çocuklar ve yaşlı oyuncular Red Bulları ikişer ikişer içip duruyorlardı. Yani dopingi falan bırakın, kazara Oleg Romanishin'i aradan çıkartacaktık.

Yine de bu konu tartışılmalı.
Ara
açtığım bu konu çok ilgi görecek sanmıştım . çünkü ilk defa tartışılıyor.

yinede özgür satranç forumun en önemli iki yazarı tarafından cevaplanması beni mutlu etti . ikisinede sonsuz teşekkürler.

elbette bu konunun tartışma boyutu, satranç spor mu, spor değilmi noktasına gidecekti.. kaçınılmaz. şimdi kendi fikrimi açık açık dile getirebilirim .

öncelikle satrançta şike konusunda sayın ateş ülker ile bire bir hemfikiriz. yani satrançta doping bir sorun oluşturmaz.
buna ekleyeceğim şey, sadece doping kontrolü satranççı için çok aşağılayıcı bir uygulamadır. satranççıya hakarettir.

zamanında suzan polgar a ( nasıl oluyorda bir kadın erkeklerle böyle başa baş satranç oynuyor) gerekçesi ile uygulandı
http://www.washingtontimes.com/news/2005...622-9449r/

suzan polgar bunu hayatının en kötü anısı olarak saklar. demek ki bir satranççıya doping testi sadece çok önemli durumlarda ve şüphe üzerine uygulanabiliyor.

zaten amfetamin den başka satrançta doping sayılabilecek bir maddede bulunmamaktadır. alkol, kafein , kodein, efedrin,psikoaneleptik ilaçlar, herhangi bir spor dalında doping olabilecek maddeler satrançta yoktur.

itiraf ediyorum amfetamin i ben kullandım.zamanında kendi bölgemde ilk kullanan olmaktanda garip bir şekilde öğünüyorum. hatta turnuva sırasında isteyen her arkadaşa da verdim . fikrimi söyleyim; satranççıyı olduğundan başka bir satranççı yapıyor. sonuca elbette etkiside oluyordur. ama bu maddeyi şu an hiç kimse temin edemez. çünkü, üretimide bulundurulmasıda yasak. ancak özel üreteceksin .

benim kaygım şu . TSF ve disiplin kurulu başkanı tahsin aktar bu konuda kendilerine göre çalışma yapmışlar, bir rapor hazırlamışlar. o çalışmayı satranççıları dopingten koruma adına uygulamaya kalktıkları an , sonu nereye varır bilemem. çok işgüzarca ve satranç gerçeklerinden uzak bir rapor çünkü.

uygulamayacaksın , niçin hazırlıyorsun o zaman..... tahsin aktar da zaten satranççı değil .

satranca gelince; daha önce yazdım ve çok tepki aldım. tepkilere aldırmadan tekrar yazıyorum. bildiğim inandığım şey çünkü.
satranç spor değil, kendi olimpiyadı olan, nev-i şahsına münhasır bir oyundur. spor bakanlığına sırf organize olmak ve devlet desteği almak için bağlandık.

muzaffer şekerli
muğla ,datça
Ara
Yazmayacaktım.
Ama kamuoyunu bilgilendirmek gerek.
Resmi bir süreç sonucunda yazılmış, hazırlanmış bir rapora bilgisizce ve kişisel hesaplaşma amaçlı saldırı var!!

Yazıyı dikkatle, bilgilenme amaçlı ve ibretle okudum. Yanlış mı okudum yoksa?

Neler söylenmiş kısaca;
Ateş ÜLKER : “Bu konuyu tartışmak bize yarar sağlamaz. Zaman kaybıdır. Bizim öncelikli sorunlarımız var. Bunları çözemiyoruz.”

Mojo Jojo: “Ama basitinden, alkol veya enerji içeceklerinin geçici direnç ve zindelik verdiğini biliyoruz. Böyle bakınca satrançta doping kontrolü bana da uygulanamaz gibi geliyor.”

M. ŞEKERLİ: “itiraf ediyorum amfetamin i ben kullandım.zamanında kendi bölgemde ilk kullanan olmaktanda garip bir şekilde öğünüyorum. hatta turnuva sırasında isteyen her arkadaşa da verdim .”

(Bir itiraf modasıdır aldı gidiyor BACHANA’ NIN kulakları çınlasın. Daha ileri modelleri çıktı!Smile)

Buraya kadar –Doping- konusunda ne anladık?
Kolaylıkla tespit edilebileceğini, satranca uyarlanmasının çok mümkün olmadığını, çünkü KORCHNOİ’UN bu durumda müebbet yatması gerektiğini vb.
Ha, bir de Tahsin AKTAR’ IN amfetamin kullanmadığı ve turnuva da arkadaşına vermediği için satranççı olmadığını tabi mecburen bu durumdan garip bir şekilde öğünme şerefine eremediğini…
Evet Tahsin AKTAR bu durumda gerçekten satranççı olmuyor!Undecided

DOPİNG konusu, bakanlığın bir yazısıyla tüm federasyonlara iletildiğinde, konu ilk önce içlerinde TSF Eğitim Kurulu nun da bulunduğu birkaç kurula görüş bildirilmesi amacıyla havale edildi. Ben eğitim kurulu sayfamızın SATRANÇ ANTRENMANLARI GENEL İLKELERİ konu başlıklı geniş bir çalışmada, zaten bu konuda hazırlıklar içinde olduğum için, diğer kurullardaki arkadaşların çalışmalarının daha katkı sağlayacağını bildirdim.
Bunun üzerine Tahsin AKTAR, gelen ve cevap bekleyen resmi yazıyı sahiplenerek ilgili konuda bir araştırma- derleme çalışması da yaparak ilgili çalışmayı yayınladı.
Yazının özünde uzman görüş ve uyarısıyla önceden bilgilendirmeler var. FIDE’NİN hangi durumları doping kabul edebileceği var.
Sporcularımız, antrenörlerimiz ve özellikle her yıl satranç sporculuğu ve eğitimine başlayan sporcularımız için son derce boşluk dolduran bir yazıdır.
“Doping kullananları şöyle yaparım, böyle cezalandırırım” anlamında bir ifadeye rastlamadım.

Toplumu bilgilendirme amaçlı, resmi bir yazıya gelen cevabi bir yazıdır.
Toslamayalım!
,,,
Şimdi, siz sırf ucu belli bir kişiyi hedef alan bir konu açıp zaten belli olan amaçla konuyu böyle bitireceksiniz.
O zaman ben de size soruyorum: Bu konudaki katkınız sadece;
“itiraf ediyorum amfetamin i ben kullandım.zamanında kendi bölgemde ilk kullanan olmaktanda garip bir şekilde öğünüyorum. hatta turnuva sırasında isteyen her arkadaşa da verdim .” M.ŞEKERLİ
demekten ibaret midir?
Bu mu sonuç?
Hiçbir öneri olmayacak öyle mi?
Ne yayınanmış bir çalışmanız, ne de bu konuda yapılan bir araştırma sonuçlarına yönelik çıkarımlar…
Topluma sadece T.AKTAR’ IN satranççı olmadığın söylemek için bunlar öyle mi?
Kendisinin de zaten bu anlamda “ben satranççıyım” dediğini hiç sanmıyorum. Böyle bir iddiası hiçbir zaman da olmadı.
Hataları olmadı mı?
Hepimizinki gibi, evet!
Kendisini savunmuyorum, buna zaten ihtiyacı da yok!
Ama belli ve özel konular için “DOPİNG KONULU BİR DERLEME YAZI ÜZERİNDEN KONU AÇIP SONUCUNU KİŞİSEL HINÇ İÇİN BELLİ BİR KİŞİYE BAĞLAMAK”
Ya da;
“KİŞİSEL HINÇ İÇİN BELLİ BİR KİŞİYEYE SALDIRI AMAÇLANARAK DOPİNG KONULU BİR DERLEME YAZIYI ALET ETMEK!”
Bir satranççıya yakışmıyor!

Katılıyorum o zaman T. AKTAR sizin bildiğiniz anlamda satranççı değil!

...

Doping konusunda son sözler şöyle bitiyor;

“fikrimi söyleyim; satranççıyı olduğundan başka bir satranççı yapıyor. sonuca elbette etkiside oluyordur. ama bu maddeyi şu an hiç kimse temin edemez. çünkü, üretimide bulundurulmasıda yasak. ancak özel üreteceksin .” M.ŞEKERLİ

Kullanmaya devam öyleyse. Üretim için bir de tarif verin bari.Confused

benim kaygım şu . TSF ve disiplin kurulu başkanı tahsin aktar bu konuda kendilerine göre çalışma yapmışlar, bir rapor hazırlamışlar. o çalışmayı satranççıları dopingten koruma adına uygulamaya kalktıkları an , sonu nereye varır bilemem. çok işgüzarca ve satranç gerçeklerinden uzak bir rapor çünkü….uygulamayacaksın , niçin hazırlıyorsun o zaman..... tahsin aktar da zaten satranççı değil . M.ŞEKERLİ.

Raporlar, bilgilendirme yazıları neden hazırlanır acaba?
...

Bu arada WADA'NIN 26.09.2014 tarihinde İstanbul OLİMPİYAT EVİ'NDE son gelişmelere yönelik bilgilendirme toplantısı var.
Yeni haber aldım, paylaşayım.
Okulumdan izin alabilirsem katılacağım, katılamazsam da mutlaka bilgileneceğim.

İlgili arkadaşlara duyurulur.
- MATRANÇ -
Ara
evet...........
TSF sitesinde yayınlanmış bir prototip yazı.... yani uygulanmayacakmış veya başka şeymiş...

belli ki telefonlar çalışmış, yapılan hata farkedilmiş . şunu söyleyim eğer o çalışma uygulama alanına konmayacaksa bu tamamen özgür satranç forumun başarısıdır. bu nedenle TSF nin özgür satranç forum a bir teşekkür borcu bile var..

fazla detaya ve polemiklere girmeden kimseye sataşmadan yazmaya çalışayım . çok kişi farketmiyor ama bugüne kadar özgür satranç forum az başarıya imza atmadı. türk satrancına az hizmette bulunmadı. ama nedense okuru azaldı..... ben sayıyorum isterseniz sizde sayın . eskiden bu sitenin okuru 50- 60 kişi idi. bugünlerdeki tahminim 30 kişi kadar. onlarında yarısı zaten burada yazı yazanlar . geriye 10 -15 kişi kalıyor.. isterseniz sayın bakın.

acaba neden???

muzaffer şekerli
muğla , datça
Ara
Ben "doping kontrolü uygulanamaz gibi geliyor" dedim ama uluslararası düzenlemeleri takip etmek lazım. Şimdi FIDE'nin içeriklerinde doping kavramı varsa elbette TSF hazırlık yapacak, bundan doğal birşey

Ama bu işin ölü doğmaması önemli. O sebeple hakikaten 2400 üzeri profesyonellerden başlamak üzere özellikle bu işin içinde olan sporculardan görüş alınmalı. Yani önce uygulama tarafı öğrenilmeli, sonra mevzuat hazırlanmalı. O anlamda düzenlemeyi hazırlayanların satranççı olmaması bence de sıkıntı ve bunu söylemek doğru.

Doping kontrolleri kısa orta vadede İsviçre sistemi turnuvalarda uygulanamaz ama uluslararası sahada ikili maçlarda mutlaka, kapalı turnuvalarda da aşamalı olarak uygulanacaktır. Hatta belki 2700 üzeri son turnuvalarda uygulanıyordur da bizim pek haberimiz olmayabilir.

Muzaffer bey, bu arada boş vakitlerimizde anfetamin, koko, bonzai gibi şeylerden uzak yaşamalıyız. Bizim yaştakileri sıcakta künefe yemek bile hastanelik eder. Ayrıca şurayı 30 kişi varsa bile arada muhtemeldir çocuklar, gençler de bakıyor. Biz çocuklara, sporculara cola içmemelerini önerirken yazınızın o bölümü şeytana övgü gibi olmuş.
Ara
Değerli arkadaşlar,
Hakikaten de önemli bir konudur.
Bu sitede yazıları okuyan sayısı azalabilir ama; bilgilendirmeye yönelik, doğru ve uzman kaynaklardan alınmış, toplumu aydınlatma amacı olan yazıların değeri azalmaz.

Bakın amfetamin kullanımı ile ilgili yazılmış onlarca yazıdan sadece biri...

Amfetamin kullanmakla, kullandığını anlatıp öğünmek ile ilgili bir yazıdır.

Haftalarca SATRANÇÇI KİMDİR? konusu tartışıldı bu sütunlarda.

Ben hatırlatmak istedim.

Aslında konunun açılması da iyi oldu.
Bu etken maddeyi bilmeyen ya da hiç kullanmamış, bünyesi tertemiz insanlar ve sporcular için yararlı bir yazı olabilir.

AMFETAMİN metamfetamin ile çok ortak yanları bulunan merkezi sinir sistemi uyarıcısıdır. Halojen vb içerikleri bulunan uyarıcılar bulunmakta olup fenilamin ailesinin bir üyesidir.
Amfetamin N,a-metil fenil amin dir. Amfetamin kısmen narkolepsi tedavisinde dikkat eksikliği ile hiperaktivite hastalığı ile ilgili olarak genel kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir.

Ayrıca Avrupa da ki en yoğun gizli üretimi yapılan maddelerden biridir.
Uluslar arası bilinen ismi amfetamindir.

Genel olarak kullanılan kimyasal isimleri 1-fenil-2-aminopropane ve phenyliospropylamine ve yüzlerce eşanlamlı ve üretilmiş (e.g. Benzedrine, Dexedrine vb ) isimleri bulunmaktadır.
Zaman zaman metamfetamin ile az miktardaki (e.g. benzphetamine) gibi katkı maddeleri ile genel olarak amfetamin adı altına bulunabilmektedir. İngilizce olarak sokakta speed, base ve whizz isimleri ile tanınmaktadır.
Amfetamin baz ( yani saf olarak) halinde uçucu buharlaşabilen bir yapı kıvamında olan bir sıvı olup su içerisinde çözülmez. Genel olarak kullanılan tuzu sülfattır. Su içerisinde çözülebilen beyaz veya kirli beyaz renginde olan bir tozdur. Toz kıvamındaki formu genel olarak yasadışı kullanımında karşımıza çıkar. MDMA ve diğer Ecstacy tabletlerdeki gibi değişik logolara sahiptir.

Sindirim sistemi veya burundan çekme yöntemi ile genel olarak alınır. Enjekte çok nadir kullanılan bir yöntemdir.

Amfetamin diğer uyarıcılarda da olduğu gibi yüksek tansiyon ile çarpıntıya neden olmaktadır.

Yorgunluk ve açlık hissini bastırır.

Uykusuzluğa neden olur.
Fakat metamfetaminden daha az kuvvetli bir uyarıcıdır. Oral kullanımlarda 30 dakika içerisinde başlayan etkileri saatlerce sürer.

Kullanım ile kalp dokusunda yoğun bir tahribat yaratır.

Büyük kişisel problemlere neden olur.

Tahrik olmuş paronoyik uyarılmış ve şiddete meyyalli bir davranış sergiler. Kronik kullanımlarda nörö kimyasal ve nöro anatomik değişiklikler görünür.

Bağımlılık tolerans oranının artması ile birlikte hafıza kaybı vb etkileri olmakla birlikte bazı bağımlılarda paranoid şizofreni ye kadar giden bir süreçtir. Enjekte ederek kullanımlarda eroin bağımlılarında olduğu gibi HIV virusu gibi hastalıkların bulaştığı görülmüştür.

Başlıca sebebi amfetamin olan ölümler çok nadir olarak görülür.

Bağımlı olmayan yetişkinde mim. 200 gram öldürücü olabilir.

Amfetamin uluslar arası alanda kontrol altında olan bir maddedir.

Üretiminde kullanılmakta olan -phenyl-2-propanone (BMK, P2P) ve norefedrin and norpsöefedrin Birleşmiş Milletler 1988 Konvansiyonel anlaşmasında ekte bulunan 1 listede bulunmaktadır.
- MATRANÇ -
Ara
amfetamini yani nam-ı diğer adı fosfostimolü birde benden dinleyin. çünkü satrançta tek aktif madde olduğunu büyüklerimden duyduğum an kendi üzerinde belkide tek deneyen biri olarak yazacaklarımın çok önemli olduğunu sanıyorum .

satranççı veya satranç yöneticisi mi diyorsunuz işte budur satranç yöneticiliği ve satranççılık . ilk kendi üzerinde denemek ve kanaat edinmek . sanırım fosfostimol veya amfetamin in satrançta kullanılabilecek tek aktif madde olduğuda anlaşılmıştır artık.

zamanında Fenerbahçeli büyük futbolcu lefter e de doping konusu sorulmuştu. maçlardan önce fosfostimol aldıklarını söylemişti. ama bunun doping olmadığını söylemişti.. zaten bu madde o zamanlar ne spor da ne de satrançta doping olarak kabul edilmiyordu . halende öyle ve şu an sadece WADA nın izleme listesindedir. bir satranççı olarak bende baştan beri sıkı bir şekilde izliyorum . bundan tabii bir şey olamaz..
http://www.olimpiyatkomitesi.org.tr/edit...202014.pdf
S6 uyarıcılar a: ....

fosfostimol o zamanlar eczanelerde peynir ekmek gibi satılıyordu, sonradan öğrendim ki; asıl talebeler ders çalışmak ve sınav öncesi sınava girerken zihin açmak için kullanıyormuş. daha sonra ise kullanımı ve üretimi dünya sağlık örgütü tarafından yasaklanmış.

yasaklanma sebebi ise özellikle 2. dünya harbinde askerlere uyumamaları için verilmesi ve askerlerde korku şizofreniye yol açmasıdır. savaş karşıtı belgesellerde ,savaş sonrası tir tir titreyen askerler görmüşseniz sebebi fosfostimol dür. yani şimdi sen günlerce uyuyamıyorsun , bomba sesleri, top sesleri, mermi sesleri ve siperdesin , sadece bekliyorsun. normal olarak insan manyaklaşır.

ancak bu ilaç, istek dışı kullanılır veya çok uzun müddet ve aşırı dozda kullanılırsa insanda şizofren sapmalar yaratabilir. antibiyotiklerde aynı şekilde uzun müddet ve aşırı dozda kullanıldığında vücudun bağışıklık sistemini çökertir .
ama antibiyotikler hayati değer taşıdığı için yasaklanamazlar.

peki ben kullandımda ne oldu.... bir satranççı olarak hiç beğenmedim. tek bir turnuvada kullandım ikincisinde kullanmadım. isteyenede ne adını ne de kendini vermedim. hatta vermediğim arkadaşlar ''gözün açılmış'' dediler ve bende tatlı bir anı olarak kaldı.

şunu anlatmaya çalışıyorum fosfostimolün veya amfetamin in satranççıya hiç bir faydası yok . üstelik kendi sitilini değiştiriyor ve karektrerinden farklı bir oyun oynatıyor.istiyorsa gülkız Tülay veya tahsin aktar kendi üzerinde denesin ve sonucu görsün. ha, bu olamıyormu, versinler solak, ipatov, veya mustafa yılmaza onlar ne diyor bilsinler. bakalım girdikleri turnuvada ne yapacaklar görsünler.

sonuç şu, sayın ateş ülker in dediği gibi satrancın doping diye bir sorunu yoktur.

daha önce yazmıştım; satranççılar yönetime gelse dahi spor yönetmeliklerini satranca göre yorumlayacak bir kadronun yetişmesi bile on yılı alır. bu da onlardan biridir.

korkum ise şu; öğretmen ağırlıklı yönetimin sırf satranççıları dopingten koruma gerekçesi ile olmadık yanlışlıklar yapması.

hepinize saygılar.

muzaffer şekerli
muğla, datça.
Ara
(20-09-2014, 09:33)MuzafferŞekerli Nickli Kullanıcıdan Alıntı: sonuç şu, sayın ateş ülker in dediği gibi satrancın doping diye bir sorunu yoktur.

Peki bu başlığı neden açtınız? Olmayan sorunun neresinde olsak iyidir?
Ara
tartışılması için
Ara
Ben yarım litre enerji içeceği içtim hiç bir faydasını görmedim hatta daha kötü oldum.Şu ana kadar bir çok besin maddesi denedim.Hissedebilir bir fark yaratan sadece koyu türk kahvesi oldu.Kısa süreliğine insan zihnini toparlıyor ve konsantrasyon sağlıyor.
Ara
Bu konu iyice cıvıklaştı.
Bilimsel yazılardan da çıkarımlarda bulunamayanlara ve ÖSF "en iyi yazarlarının uyarılarına"( kendi tespitinizdir) rağmen konu sapmaya devam ediyor.

M. ŞEKERLİ :”şunu anlatmaya çalışıyorum fosfostimolün veya amfetamin in satranççıya hiç bir faydası yok . üstelik kendi sitilini değiştiriyor ve karektrerinden farklı bir oyun oynatıyor.istiyorsa gülkız Tülay veya tahsin aktar kendi üzerinde denesin ve sonucu görsün. ha, bu olamıyormu, versinler solak, ipatov, veya mustafa yılmaza onlar ne diyor bilsinler. bakalım girdikleri turnuvada ne yapacaklar görsünler.”

Bu ne saçma sapan tespit, ne alaka öneri! İsterseniz her birinin yerine 50 şer mekik-şınav da çeksinler. Yine genel bir konu üzerinden hedef kişilere yönelen sözlü taciz var.

İŞTE; BAY AMFETAMİN İ TAKDİMİMDİR!
En önemli yerleri alıntıladım:

-Ayrıca Avrupa da ki en yoğun gizli üretimi yapılan maddelerden biridir.
-Uluslar arası bilinen ismi amfetamindir.
-Amfetamin diğer uyarıcılarda da olduğu gibi yüksek tansiyon ile çarpıntıya neden olmaktadır.
-Uykusuzluğa neden olur.
-Kullanım ile kalp dokusunda yoğun bir tahribat yaratır.
-Büyük kişisel problemlere neden olur.
-Bağımlılık tolerans oranının artması ile birlikte hafıza kaybı vb etkileri olmakla birlikte bazı bağımlılarda paranoid şizofreni ye kadar giden bir süreçtir.
-Enjekte ederek kullanımlarda eroin bağımlılarında olduğu gibi HIV virusu gibi hastalıkların bulaştığı görülmüştür.
-Birleşmiş Milletler 1988 Konvansiyonel anlaşmasında ekte bulunan 1 listede bulunmaktadır.

Şimdi gelelim asıl sonuca:

1-Doping ile ilgili açılan bu konu üzerinden herhangi bir mesaj verilemediği gibi, asıl niyetin kişiler üzerinden başka yöne gitme amacı kendini göstermiştir.

2-Kullananlar ilk tanıtım promosyonlarını M. ŞEKERLİ DEN almışlar, fakat devamı gelmediğinden üretimi merdiven altına inmiştir. (M.ŞEKERLİ:” satranççıyı olduğundan başka bir satranççı yapıyor. sonuca elbette etkiside oluyordur. ama bu maddeyi şu an hiç kimse temin edemez. çünkü, üretimide bulundurulmasıda yasak. ancak özel üreteceksin )

3- Amfetamin kullanan ve kendi üzerinde deneyenler gerçek satranççı oluyor.

M. ŞEKERLİ: “ satranççı veya satranç yöneticisi mi diyorsunuz işte budur satranç yöneticiliği ve satranççılık . ilk kendi üzerinde denemek ve kanaat edinmek . sanırım fosfostimol veya amfetamin in satrançta kullanılabilecek tek aktif madde olduğuda anlaşılmıştır artık.”

… Hımm.
TSF SAĞLIK KURULUNA söyleyelim de turnuvalarda kitap stantlarının yanında EKMEK ARASI FOSFOSTİMOL büfeleri kurulsun. İyi satar herhalde! İki alana üçüncü bedava. Garantili satış, kafayı bulmazsan para iadesi de var.

4-Ders çalışırken ve sınav öncelerinde iyi gelir. İyi pazar var. Ne de olsa MEB de kayıtlı 17 milyon, üniversiteleri ve kurumlar sınavlarını de eklersek 20 milyon öğrencilik pazarla Dünya ve Avrupa da birinciyiz…(“M. ŞEKERLİ:” o zamanlar eczanelerde peynir ekmek gibi satılıyordu, sonradan öğrendim ki; asıl talebeler ders çalışmak ve sınav öncesi sınava girerken zihin açmak için kullanıyormuş.”)

Burası önemli! GEÇMİŞTEN ÖRNEK VERİLEREK DİKKAT ÇEKİLİYOR. Ama bu durumlara ne yazık ki gençlerimiz çok meyilli. Merak uyandıran ifadelerle genç beyinlere çağrışım yapıyorsunuz, farkında mısınız?Eroin, bonzai nasıl tanıtılıp yayılıyor dersiniz?

5-M.ŞEKERLİ: “itiraf ediyorum amfetamin i ben kullandım.zamanında kendi bölgemde ilk kullanan olmaktanda garip bir şekilde öğünüyorum. hatta turnuva sırasında isteyen her arkadaşa da verdim .” …“peki ben kullandımda ne oldu.... bir satranççı olarak hiç beğenmedim. tek bir turnuvada kullandım ikincisinde kullanmadım. isteyenede ne adını ne de kendini vermedim.”
Hangisi doğru? İsteyenlere vermek, demek ki yönlendirmiş ve ilk adımı attırmışsınız. Ya bağımlılık yapsaydı? Sorumlusu kim olurdu?

Toplumu, gençlerimizi, sporcularımızı doğru ve olumluya teşvik eden sağlıklı önerilere başımızın üstünde yeri var.
Destekleyip teşekkür edelim.

Fakat;
Amacı saptırmaya yönelik, kişisel hesaplar için ucu sonu belli olmayan konularla burayı olumsuzca işgal etmeyelim.

"Göz yapayım derken kaş çıkarmak", olsa olsa bu olur herhalde...
- MATRANÇ -
Ara
böyle bir yazı iyi oldu....özel olarak yazılmış, ama bayatlamış ve daha önemsiz sayılabilecek iki konunun arkasına saklanmış gibi hissettim . içeriğinde bir şey yok .

amfetamine inde satrançta doping sayılabilecek tek madde olduğunuda satranç kamu oyu benden öğrenmiş oldu .
fosfostimol aslında ne biliyormusunuz. fosfor yani balıklardan elde edilen fosfor. akıllı olmak istiyorsanız balık yiyin bol bol fosfor alın. Karadenizliler niçin bu kadar akıllı.. tabii hamsi yerler. ayrıca bu maddeden yapılmış ilaçlarda halen piyasada var. doktor bir tanıdığınız var ise kolayca ulaşabilirsiniz. ama aile hekimleri vermez. yani merdiven altına inmiş falan değil .

siz sanıyormusunuz ki; max euwe, fischer, eski fide başkanı florencio campomannes bu maddeyi bilmiyorlar ve kullanmadılar. yani bu madde dünya satranç kamuoyunda bilinmeyen bir maddemidir.

elbette bilinen bir madde idi ama sorum şu. bende bilmiyorum çünkü. öğrenmek istiyorum ve soruyorum.

bu madde wada nın tanımlanmış maddeler kapsamına niçin girmemiş. FİDE bunu niçin sokmamış. ben şöyle ,şöyle ; şu maddeleri karşılaşmalarımda arıyorum dememiş .doping kabul ediyorum ve karşılaşmalarımda denetim yapacağım dememiş, veya demişte bizim mi haberimiz yok . varsa böyle bir şey kamuoyu niçin bilgili değil .

satranç olimpiyatlarında doping kontrolü yapılıyor mu,
şu an devam eden grand prix lerde doping araştırması yapılıyor fosfostimol aranıyor mu .

yeni biten siquefield 2014 cup da fabiano caruana ya doping testi yapıldı mı. 3150 elo raiting peformansı ile satranç tarihinin en yüksek performansını gösteren birine doping testi yapıldı mı . carlsen böyle bir talepte bulundu mu .

fide nin bu konuda yaklaşımı nedir. satrancın evrensel değerlerine en sıkı sahip çıkan FİDE nin kurucusu Fransız satranç federasyonunun bu konuya yaklaşımı nedir. satranç tarihinde kaç kişi dopingten ceza almış. almışsa bunun kahramanı FİDE mi yoksa, IOC (uluslararası olimpiyat komitesi) mi. 2008 dresten olimpiyatlarında İWANCHUK a doping kontrolü yapılabildi mı. sonuç ne oldu.

satranç kamu oyu ve ben bu konuları bilmekten uzaksak ya bizde kabahat ya da federasyonda.

yapılan şey sadece fosfostimol ün zararlarını saymak döküştürmek. bu maddeye FİDE nasıl eğilmiş söyleyen yok . benimde cevabını aradığım şey bu zaten .

iki kişi bir araya geliyor ve bir rapor hazırlıyor. kafamı kurcalayan şey bu . bu raporu FİDE ye danışmadan re'sen uygulanacağından korkuyorum . başlık açmamın sebebi bu .

biz burada yazanlar ne kadar bir konuda fikir sahibi olsak bile yine eksik bir şeyler olduğunu kabul etmemiz lazım . bende kabul ediyorum ve merak ediyorum..
http://www.tsf.org.tr/kaynaklar/satranc-ve-doping

ama federasyonun bilmemesini kabul edemiyorum .

m. şekerli
Ara
Yazı tam okundu mu acaba?

"FIDE Tıp Komisyonu, Dünya Anti-Doping Kurulunun uluslararası standartlarını, satranç oyuncuları için geçerli olan yasaklı maddeler ve doping yöntemleri listesini kabul etmiştir.
Satranç için yasaklı maddeler
Dr. BOZKIR aynı zamanda bir satranç sporcusudur. Bu kimliği ile de satranç sporunda öne çıkan yasaklı maddeler konusuna da değindi. “… Satranç için konu ile en çok ilgili yasaklanmış maddeler uyarıcılardır. Bunlar içinde özellikle amfetaminler, efedrin, metilefedrin, psödoefedrin sayılabilir…”
 Amfetamin.
Soğuk algınlığı için, bronşları genişletici etkisi nedeni ile ilaç olarak kabul edilir. Bu etkilerinden başka, kalp atışının hızlanması, idrar torbasındaki iç büzgen kasların kasılması, gözbebeği büyümesi, sempatik sinir sistemini desteklemesi gibi etkileri vardır. Uyarıcı etki yaparak beyin etkinliğini artırdığından doping amacı ile kullanılan ilaçları kullanmak yasaktır. Merkezi sinir sistemi seviyesinde Amfetaminin temel fonksiyonu uyanıklık sağlamaktır. Uyanıklığı sağlarken beyin etkinliğini artırır. Yorgunluğu gidererek vücut etkinliğini artırır. Ayrıca açlık hissini körelttiğinden iştah kesici bir madde olarak da düşünülmüştür. Kalbe zarar vermesi ve özellikle alışkanlık oluşturması nedeni ile iştah azaltıcı olarak kullanılmaları önerilmemektedir.
- MATRANÇ -
Ara
evet. bu yazı tam okundu ama tam anlaşılamadı. işin can alıcı yönüde burada zaten .ifadeler muğlak.

FİDE 2014 yasaklılar listesini aynen kabul etmek zorundadır. burada bir sıkıntı yok . ama satranç için hangi maddeler FİDE için tanımlanmış maddeler içinde kalıyor o konuda açıklık yok .yani FİDE, IOC (dünya olimpiyat komitesi)nin aldığı bütün kararlara uymak zorundadır. doğru. ama satranç için FİDE, şu şu maddeleri ben doping sayıyorum gibisinden bir açıklık yok .

bunun yerine dr. murat bozkır açıklama yapmış. sporda doping sayılan her madde aynı zamanda satranç içinde yasaklı bir maddedir. bu konuda hemfikiriz. efedrin tanımlanmış maddeler statüsündedir. maradonada bu maddeyi kullandığı için 2 yıl hak mahrumiyeti almıştı . satranççıda kullansa aynı cezayı alması kaçınılmazdır. efedrini satranççı niçin kullansın onuda pek anlayabilmiş değilim .

eğer öyle ise şu anda bütün satranççılara rakibimde efedrin arayın deme hakkı doğmuş olmuyor mu....

bütün dünyanın bildiği satranç için performans yükseltici tek madde fosfostimoldür. o da wadanın izleme listesindedir.
http://www.olimpiyatkomitesi.org.tr/edit...202014.pdf
S6 a:

ayrıca bu madde her spor için bilinen bir şeydir. ama buradaki ifadede murat bozkır a göre şeklinde ön plana çıkıyor.

yoksa sayın murat bozkır fosfostimolün kesin olarak tanımlanmasını mı istiyor. yani fosfostimolü tanımlanmış maddeler statüsüne mi sokmak istiyor. bu konuda FİDE ye teklif mi götürülmek isteniyor. bunuda anlayabilmiş değilim .

yoksa türkiye satranç federasyonu efedrin ve fosfostimoli türkiyedemi kontrol etme gayretinde. efedrin eğer satranç için performans arttırıcı bir madde ise bunu takip etmemek baştan beri suçtur.

önemli olan FİDE dir. FİDE nin bu konudaki bakış açısıdır.

hepinize saygılar.
muzaffer şekerli
muğla datça
Ara
düşündüğüm oldu. buraya bir yazı düşeceğini sanıyordum ama ''doping ile mücadele'' başlığı ile başka bir yazı düştü. böyle şeyler konu dağılmasın diye burada tartışılır. sabaha kadar tartışalım ama burada tartışalım . biz sporda dopingi tartışmıyoruz, satrançta dopingi tartışıyoruz. yapılan en önemli yanlış buradadır.
http://naditha.wordpress.com/2008/12/05/...and-drugs/
http://en.chessbase.com/post/fide-exoner...-drug-test
http://www.chess.com/blog/billwall/drug-..._blog_view
http://susanpolgar.blogspot.com.tr/2008/...o-you.html
http://www.worldchesschampionship2013.co...anand.html
http://www.worldchesschampionship2013.co...anand.html
http://www.chess.com/article/view/doping...ss-scandal
http://www.chess.com/forum/view/general/...-in-chess2
http://www.spiegel.de/international/zeit...95819.html

bu konuda bulabildiğim linkler yukarıda , sizde genişletebilirsiniz. ama tartışırken satranç spor mu değil mi penceresinden bakarsak işin içinden çıkamayız. dünya olimpiyat komitesi ile anti doping komitesi satranca hangi pencereden bakıyor; onu tartışırsak doğru sonuca daha kolay ulaşırız.

FİDEdopingle mücadelede WADA nın satranca bakış açısını kabul etmiş, yani prosedür tamamlanmıştır. peki nedir WADA nın ve dünya anti-doping kurulunun satranca bakış açısı.

satranç için en uygun yasaklı maddeler şunlardır:
• Amfetamin - örneğin Adderall Ritalin
• Efedrin ve metilefedrin - WADA tarafından yasaklanmış, idrardaki konsantrasyonu mililitre başına 10 mikrogramdan daha fazla olduğunda
• psödoefedrine idrardaki konsantrasyonu mililitre başına en fazla 150 mikrogram yasaktır İzleme Yasaklılar Listesinde Maddelerin mevcut değil ama temsil Program: • Kafein - WADA 2013 İzleme Programı dahil ve yarışma dışı testler sadece hakkında. . Yaklaşık 400 miligram arasında, herhangi bir test okuma herhangi bir problem teşkil etmektedir • Kodein - ortak bir madde, örneğin, öksürük ve preparatlar mide rahatsızlıklarına tedavisinde kullanılır. Herhangi bir doz. Normal terapötik miktarlarda alındığında anlamlı derece düşüktür Psikofarmakolojik Bilişsel İyileştirme 'bilişsel arttırıcı' ilaçların kavramı medyada periyodik ilgi görmüştür ve bu tür farmakoloji satranç fayda olma potansiyeline sahip olduğu açıktır, esasen bilişsel spor. Modafinil, Adderall andRitalin potansiyel oynar. Modafinil öncelikle vardiya çalışma uyku bozukluğu ve gündüz aşırı uykululuk tedavisi için reçete - ana işlevi uyanıklığı geliştirmektir. Ancak, bu etkilerin çok. Bilişsel arttırıcı olarak kabul için yeterli ya da yeterince dayanıklı olup olmadığı belirsizdir rağmen sağlıklı olmayan uykusuz kişilerde belirgin bilişsel geliştirme etkiler üretmek için görülmüştür Modafinil bazı yönlerini geliştirmek için gösterilmiş olmakla Böyle haneli manipülasyon ve örüntü tanıma bellek gibi, bellek çalışma, uzamsal bellek, yürütücü işlevler ve dikkat ile ilgili sonuçları çelişkilidir. Adderal ve Ritalin öncelikle Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tedavisi için reçete edilir - Adderall başlıca dört bir amfetamin karışımı Ritalin iken tuzlar kokain bazı yapısal ve farmakolojik benzerlikler ile bir psikostimulandır.

yukarıdaki yazı wada nın bakış açısının bilgisayar ortamında tercümesidir. dikkat edilirse satranç için tek aktif madde olarak düşünülen amfetamin yani fosfostimol sadece bilgi olarak verilmiştir. herhangi bir tanımlanması yoktur. ama efedrin için vücutta ne kadar bulunursa doping sayılacağı açık açık yazılmıştır. efedrin kanda belirli olanda bulununca ne olur... kaslar yarışma için ısınmış olur, yani bir maraton koşucusu 15 km. kadar koşmuş gibi, bir futbolcu 30 dakika futbol oynamış gibi olur. bu ise dopingtir.ampetaminedeböyle bir şey öngörülmemiştir.

ampetamine yani fosfostimol beynin ön lobuna, yani insanın sayı, kelime, şekilleri tanıma bölgesini uyarır. halbuki olimpiyat komitesi için spor el, kol, bacak hareketidir. ama satrançta böyle bir şey yoktur. o nedenle satrancı pekde spor kabul etmezler. satranç hafif tempolu bir spordur diye tarif ederler. bu şu demek, satranç ya sabah jimnastiği, sabah yürüyüşü, veya ondanda hafif bilmedikleri başka bir şey demektir. yani biz satranççılar olimpiyat ve spor aleminde ''içgüveysiyiz'' veya ''o köyün yabancısıyız''.

ama bir satranççı için öylemidir acaba. hangi satranççı günde iki tur oynamayı kolay kolay kabul eder. psikolojik yıkım olimpiyat komitesinin kitabında yazmaz. o iş ya müsabaka öncesi hazırlık , ya da müsabaka sonrası olan bir olaydır.

bu kadar beni okuma zahmetine katlanan satranççı varsa şimdi beni iyi dinlesin lütfen. 2008 dresten olimpiyatlarında ne olmuş onu anlatayım .

ıvanchuk WADA komiserlerine doping testi için numune vermedi. bu şu demektir.'' satrançta doping yoktur numune vermiyorum alın bana istediğiniz cezayı verin. numune vermemek peşin olarak doping yaptığını kabul etmek demektir. bende yaptım işte alın istediğiniz cezayı verin.'' ilgili ceza heyetine savunma bile göndermedi. peki sonuç ne oldu ceza heyeti sudan bir sebeb buldu, ''o an ivanchuk un numune verecek zaman ve hali yoktu'' gerekçesi ile ceza vermekten vazgeçti. bu uyduruk bir sebebti tabii. daha sonra ne oldu, WADA yetkilileri tutumlarını değiştirdiler ve şikayet ve talep olmadan numune almaz oldular.bu güne kadar her spor branşında dopinge rastlanmıştır ama satrançta rastlanmamıştır.. sebebi yukarıda.

yazı uzayacağı için burada keseyim . hepinize saygılar sunarım .

muzaffer şekerli.
Ara
"düşündüğüm oldu. buraya bir yazı düşeceğini sanıyordum ama ''doping ile mücadele'' başlığı ile başka bir yazı düştü. böyle şeyler konu dağılmasın diye burada tartışılır. sabaha kadar tartışalım ama burada tartışalım . biz sporda dopingi tartışmıyoruz, satrançta dopingi tartışıyoruz. yapılan en önemli yanlış buradadır."

Muzaffer Bey,

Yazılarınızı ve verdiğiniz kaynakları başından beri okuyorum. Yerinde bir konu açtınız. Ben sizin açtığınız bu konuda fikirlerimi ve satrançla ilgili olan gelişmeleri burada yazdım ve gerekirse "izin verirseniz" yazmaya da devam ederim.
Ama benim açtığım başlık dikkat ederseniz "DOPİNG İLE MÜCADELE" dir.
Bu konu genel bilgilendirmedir. Konuyla ilgili son toplantılarda alınan kararlarla da ilgilidir.
Aynı zamanda yakında TSF EĞİTİMKURULU SAYFASI nda yayaınlanacak yazının bir özetidir. Toplumu bilgilendirmek için.

Siz bu konuyu açmasaydınız bile bu tarihlerde biz sayfamızda zaten bu konuyu açacaktık. Çünkü TMOK toplantıları ve bizim yaptığımız hazırlıklar bu tarihlere denk düşmektedir.

Açtığım konu sizin sayfanızı değersizleştirmez. Bilakis ayrı bir önem katar.
Sizin sayfanızda satrançta dopingi tartışalım.
Ama benim açtığım sayfada tartışma yok sadece bilgilendirme var.Yani doping kontrolünü kim, hangi sebeple, nasıl yapacak?
Bunlar var.

Yarın doping komisyonu Mardin de, ya da İstanbuldaki bir turnuvaya rastgele gelip örnek alabilir. Buna yasal hakları var.

-DOPİNG İLE MÜCADELEDE YASAL ZEMİNİ ve GELİŞMELERİ BİLMEDEN-
satrançta dopingi nasıl tartışabilirsiniz?
Böyle bir tartışma sağlıklı olur mu?

Selam ve saygılarımla...

"... ama tartışırken satranç spor mu değil mi penceresinden bakarsak işin içinden çıkamayız. dünya olimpiyat komitesi ile anti doping komitesi satranca hangi pencereden bakıyor; onu tartışırsak doğru sonuca daha kolay ulaşırız."
Muzaffer ŞEKERLİ.

WADA satrancı az riskli sporlar izleme listesine almış.
Bence tam yerinde durmuyor. Bunun sebebini ayrıca ve somut örnekleriyle çok geniş tartışabilirim.Sporcu sağlığının en öncelikli temel ilke olduğunu unutmayalım.
- MATRANÇ -
Ara
Aşkın Bey, Turnuvaları Yarım Bırakmakla ilgili başlık varken, biraz saygı diyerek yeni bir başlıkta aynı konuyu işlediğinizi ve her iki kısmada aynı yazıları yazdığınızı hatırlatmak isterim. Forumlar genel yapıları itibariyle tartışmaya açıktır. Bilgilendirmeyi aynı başlık altına yazabilirdiniz.

Başlık enflasyonu oluşması doğru olmaz. Bakın bunu yeni bir başlık olarak yazabilirdim ama konu buraya daha uyuyor.
Ara
sn. Mağara Adamı,
Ben nedeniyle yazmıştım.

Bu başlığı da ayrı bir bilgilendirme olarak TSF EĞİTİM KURULU SAYFASI nda açılan her başlık gibi ayrı bir başlıkta da ÖSF da açtım.

Açıklaması buydu.
Muzaffer Bey kendi başlığında, SATRANÇTA DOPİNG in tartışılmasını istemiş. Oradaki tartışmaya devam ediyorum.
Benim ayrı başlık açma sebebim ortadadır, polemiğe girmek istemem.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi