Satrançta Dopingin neresindeyiz?
Bu konu 2 açıdan zor. Ama tanımsal gidersek, satrançta doping faktörü kabul edildiği anda (ki TSF kabul ediyor) satrancın spor sayılıp sayılmaması noktalanmış oluyor. Yani satrançta dopingle ilgili düzenleme olduğu anda, resmi jargonda bu "satranç bir spordur" demektir. Zorluklar ise şöyle:

a) Ateş beyin dediği gibi satrançta dopingin güç arttırıcı olmadığı söylenebilir. Tabii hekim veya biyolog olmadığım için böyle midir bilemiyorum, elbette açılışları hatırlatan veya hamleleri daha hızlı hesaplamamızı sağlayan doğrudan bir ilaç yoktur. Ama basitinden, alkol veya enerji içeceklerinin geçici direnç ve zindelik verdiğini biliyoruz.

Bu anlamda enerji veren unsurlar yani ilaç, alkollü içecek, enerji içeceği doping kabul edilebilir mi?

Kısacası doping kavramını kabul edeceksek, dopingin ne olduğu çok net tarif edilmeli zira satranç diğer atletik sporlardan daha farklı özelliklere sahip. Kışın nezle olan bir kişi theraflu ve bir de vitamin alsa maça çıkamayacak mı yani? Aferin hapı aldığı için dopingden 6 ay yasaklanan futbolcu Hasan Şaş örneği var çünkü.

b) İkinci zorluk da kimden nasıl numune alınacağı (buna da Ateş bey değinmiş). Rasgele numune alınacak olsa bile 300 kişilik 7 turluk bir turnuvada 2100 kontrol potansiyeli var demektir. O da, turnuva süresince oyuncuların saha dışına çıkıp etken madde almadıklarını kontrol etmeniz şartıyla. Şimdi turlardan önce 3-5 oyuncudan alınacak örnek ne oranda adil olur? 35/2100 gibi bir oran adil midir?

Sonra bu sonuçlar ne zaman gelecek? Tur nasıl başlayacak, sonuç beklenecek mi? Sonuçlar tur sonrası alınacaksa, dopingli çıkan oyuncu hükmen mi sayılacak? Doping vermemenin yaptırımı var mı? Hakeme "hacetim gelmedi" desem beni numune verene kadar oynatmayacak mı? Tüm bunlar kaos yaratmayacak mı?

Böyle bakınca satrançta doping kontrolü bana da uygulanamaz gibi geliyor.

Son olarak, 3-4 sene önce İstanbul Festivalinde (öyle bir festival vardı değil mi Smile) Red Bull'un sponsor olup, turnuva salonuna 4 dolap diktiğini hatırlıyorum. Sekiz yaşındaki çocuklar ve yaşlı oyuncular Red Bulları ikişer ikişer içip duruyorlardı. Yani dopingi falan bırakın, kazara Oleg Romanishin'i aradan çıkartacaktık.

Yine de bu konu tartışılmalı.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satrançta Dopingin neresindeyiz? - Yazar: Mojo Jojo - 18-09-2014, 09:36
RE: Satrançta Dopingin neresindeyiz? - Yazar: KAYAR - 20-09-2014, 16:30

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi