Satrançta Dopingin neresindeyiz?
Yazmayacaktım.
Ama kamuoyunu bilgilendirmek gerek.
Resmi bir süreç sonucunda yazılmış, hazırlanmış bir rapora bilgisizce ve kişisel hesaplaşma amaçlı saldırı var!!

Yazıyı dikkatle, bilgilenme amaçlı ve ibretle okudum. Yanlış mı okudum yoksa?

Neler söylenmiş kısaca;
Ateş ÜLKER : “Bu konuyu tartışmak bize yarar sağlamaz. Zaman kaybıdır. Bizim öncelikli sorunlarımız var. Bunları çözemiyoruz.”

Mojo Jojo: “Ama basitinden, alkol veya enerji içeceklerinin geçici direnç ve zindelik verdiğini biliyoruz. Böyle bakınca satrançta doping kontrolü bana da uygulanamaz gibi geliyor.”

M. ŞEKERLİ: “itiraf ediyorum amfetamin i ben kullandım.zamanında kendi bölgemde ilk kullanan olmaktanda garip bir şekilde öğünüyorum. hatta turnuva sırasında isteyen her arkadaşa da verdim .”

(Bir itiraf modasıdır aldı gidiyor BACHANA’ NIN kulakları çınlasın. Daha ileri modelleri çıktı!Smile)

Buraya kadar –Doping- konusunda ne anladık?
Kolaylıkla tespit edilebileceğini, satranca uyarlanmasının çok mümkün olmadığını, çünkü KORCHNOİ’UN bu durumda müebbet yatması gerektiğini vb.
Ha, bir de Tahsin AKTAR’ IN amfetamin kullanmadığı ve turnuva da arkadaşına vermediği için satranççı olmadığını tabi mecburen bu durumdan garip bir şekilde öğünme şerefine eremediğini…
Evet Tahsin AKTAR bu durumda gerçekten satranççı olmuyor!Undecided

DOPİNG konusu, bakanlığın bir yazısıyla tüm federasyonlara iletildiğinde, konu ilk önce içlerinde TSF Eğitim Kurulu nun da bulunduğu birkaç kurula görüş bildirilmesi amacıyla havale edildi. Ben eğitim kurulu sayfamızın SATRANÇ ANTRENMANLARI GENEL İLKELERİ konu başlıklı geniş bir çalışmada, zaten bu konuda hazırlıklar içinde olduğum için, diğer kurullardaki arkadaşların çalışmalarının daha katkı sağlayacağını bildirdim.
Bunun üzerine Tahsin AKTAR, gelen ve cevap bekleyen resmi yazıyı sahiplenerek ilgili konuda bir araştırma- derleme çalışması da yaparak ilgili çalışmayı yayınladı.
Yazının özünde uzman görüş ve uyarısıyla önceden bilgilendirmeler var. FIDE’NİN hangi durumları doping kabul edebileceği var.
Sporcularımız, antrenörlerimiz ve özellikle her yıl satranç sporculuğu ve eğitimine başlayan sporcularımız için son derce boşluk dolduran bir yazıdır.
“Doping kullananları şöyle yaparım, böyle cezalandırırım” anlamında bir ifadeye rastlamadım.

Toplumu bilgilendirme amaçlı, resmi bir yazıya gelen cevabi bir yazıdır.
Toslamayalım!
,,,
Şimdi, siz sırf ucu belli bir kişiyi hedef alan bir konu açıp zaten belli olan amaçla konuyu böyle bitireceksiniz.
O zaman ben de size soruyorum: Bu konudaki katkınız sadece;
“itiraf ediyorum amfetamin i ben kullandım.zamanında kendi bölgemde ilk kullanan olmaktanda garip bir şekilde öğünüyorum. hatta turnuva sırasında isteyen her arkadaşa da verdim .” M.ŞEKERLİ
demekten ibaret midir?
Bu mu sonuç?
Hiçbir öneri olmayacak öyle mi?
Ne yayınanmış bir çalışmanız, ne de bu konuda yapılan bir araştırma sonuçlarına yönelik çıkarımlar…
Topluma sadece T.AKTAR’ IN satranççı olmadığın söylemek için bunlar öyle mi?
Kendisinin de zaten bu anlamda “ben satranççıyım” dediğini hiç sanmıyorum. Böyle bir iddiası hiçbir zaman da olmadı.
Hataları olmadı mı?
Hepimizinki gibi, evet!
Kendisini savunmuyorum, buna zaten ihtiyacı da yok!
Ama belli ve özel konular için “DOPİNG KONULU BİR DERLEME YAZI ÜZERİNDEN KONU AÇIP SONUCUNU KİŞİSEL HINÇ İÇİN BELLİ BİR KİŞİYE BAĞLAMAK”
Ya da;
“KİŞİSEL HINÇ İÇİN BELLİ BİR KİŞİYEYE SALDIRI AMAÇLANARAK DOPİNG KONULU BİR DERLEME YAZIYI ALET ETMEK!”
Bir satranççıya yakışmıyor!

Katılıyorum o zaman T. AKTAR sizin bildiğiniz anlamda satranççı değil!

...

Doping konusunda son sözler şöyle bitiyor;

“fikrimi söyleyim; satranççıyı olduğundan başka bir satranççı yapıyor. sonuca elbette etkiside oluyordur. ama bu maddeyi şu an hiç kimse temin edemez. çünkü, üretimide bulundurulmasıda yasak. ancak özel üreteceksin .” M.ŞEKERLİ

Kullanmaya devam öyleyse. Üretim için bir de tarif verin bari.Confused

benim kaygım şu . TSF ve disiplin kurulu başkanı tahsin aktar bu konuda kendilerine göre çalışma yapmışlar, bir rapor hazırlamışlar. o çalışmayı satranççıları dopingten koruma adına uygulamaya kalktıkları an , sonu nereye varır bilemem. çok işgüzarca ve satranç gerçeklerinden uzak bir rapor çünkü….uygulamayacaksın , niçin hazırlıyorsun o zaman..... tahsin aktar da zaten satranççı değil . M.ŞEKERLİ.

Raporlar, bilgilendirme yazıları neden hazırlanır acaba?
...

Bu arada WADA'NIN 26.09.2014 tarihinde İstanbul OLİMPİYAT EVİ'NDE son gelişmelere yönelik bilgilendirme toplantısı var.
Yeni haber aldım, paylaşayım.
Okulumdan izin alabilirsem katılacağım, katılamazsam da mutlaka bilgileneceğim.

İlgili arkadaşlara duyurulur.
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satrançta Dopingin neresindeyiz? - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 18-09-2014, 20:00
RE: Satrançta Dopingin neresindeyiz? - Yazar: KAYAR - 20-09-2014, 16:30

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi