Satrançta Dopingin neresindeyiz?
amfetamini yani nam-ı diğer adı fosfostimolü birde benden dinleyin. çünkü satrançta tek aktif madde olduğunu büyüklerimden duyduğum an kendi üzerinde belkide tek deneyen biri olarak yazacaklarımın çok önemli olduğunu sanıyorum .

satranççı veya satranç yöneticisi mi diyorsunuz işte budur satranç yöneticiliği ve satranççılık . ilk kendi üzerinde denemek ve kanaat edinmek . sanırım fosfostimol veya amfetamin in satrançta kullanılabilecek tek aktif madde olduğuda anlaşılmıştır artık.

zamanında Fenerbahçeli büyük futbolcu lefter e de doping konusu sorulmuştu. maçlardan önce fosfostimol aldıklarını söylemişti. ama bunun doping olmadığını söylemişti.. zaten bu madde o zamanlar ne spor da ne de satrançta doping olarak kabul edilmiyordu . halende öyle ve şu an sadece WADA nın izleme listesindedir. bir satranççı olarak bende baştan beri sıkı bir şekilde izliyorum . bundan tabii bir şey olamaz..
http://www.olimpiyatkomitesi.org.tr/edit...202014.pdf
S6 uyarıcılar a: ....

fosfostimol o zamanlar eczanelerde peynir ekmek gibi satılıyordu, sonradan öğrendim ki; asıl talebeler ders çalışmak ve sınav öncesi sınava girerken zihin açmak için kullanıyormuş. daha sonra ise kullanımı ve üretimi dünya sağlık örgütü tarafından yasaklanmış.

yasaklanma sebebi ise özellikle 2. dünya harbinde askerlere uyumamaları için verilmesi ve askerlerde korku şizofreniye yol açmasıdır. savaş karşıtı belgesellerde ,savaş sonrası tir tir titreyen askerler görmüşseniz sebebi fosfostimol dür. yani şimdi sen günlerce uyuyamıyorsun , bomba sesleri, top sesleri, mermi sesleri ve siperdesin , sadece bekliyorsun. normal olarak insan manyaklaşır.

ancak bu ilaç, istek dışı kullanılır veya çok uzun müddet ve aşırı dozda kullanılırsa insanda şizofren sapmalar yaratabilir. antibiyotiklerde aynı şekilde uzun müddet ve aşırı dozda kullanıldığında vücudun bağışıklık sistemini çökertir .
ama antibiyotikler hayati değer taşıdığı için yasaklanamazlar.

peki ben kullandımda ne oldu.... bir satranççı olarak hiç beğenmedim. tek bir turnuvada kullandım ikincisinde kullanmadım. isteyenede ne adını ne de kendini vermedim. hatta vermediğim arkadaşlar ''gözün açılmış'' dediler ve bende tatlı bir anı olarak kaldı.

şunu anlatmaya çalışıyorum fosfostimolün veya amfetamin in satranççıya hiç bir faydası yok . üstelik kendi sitilini değiştiriyor ve karektrerinden farklı bir oyun oynatıyor.istiyorsa gülkız Tülay veya tahsin aktar kendi üzerinde denesin ve sonucu görsün. ha, bu olamıyormu, versinler solak, ipatov, veya mustafa yılmaza onlar ne diyor bilsinler. bakalım girdikleri turnuvada ne yapacaklar görsünler.

sonuç şu, sayın ateş ülker in dediği gibi satrancın doping diye bir sorunu yoktur.

daha önce yazmıştım; satranççılar yönetime gelse dahi spor yönetmeliklerini satranca göre yorumlayacak bir kadronun yetişmesi bile on yılı alır. bu da onlardan biridir.

korkum ise şu; öğretmen ağırlıklı yönetimin sırf satranççıları dopingten koruma gerekçesi ile olmadık yanlışlıklar yapması.

hepinize saygılar.

muzaffer şekerli
muğla, datça.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satrançta Dopingin neresindeyiz? - Yazar: MuzafferŞekerli - 20-09-2014, 09:33
RE: Satrançta Dopingin neresindeyiz? - Yazar: KAYAR - 20-09-2014, 16:30

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi