Satrançta Dopingin neresindeyiz?
Bu konu iyice cıvıklaştı.
Bilimsel yazılardan da çıkarımlarda bulunamayanlara ve ÖSF "en iyi yazarlarının uyarılarına"( kendi tespitinizdir) rağmen konu sapmaya devam ediyor.

M. ŞEKERLİ :”şunu anlatmaya çalışıyorum fosfostimolün veya amfetamin in satranççıya hiç bir faydası yok . üstelik kendi sitilini değiştiriyor ve karektrerinden farklı bir oyun oynatıyor.istiyorsa gülkız Tülay veya tahsin aktar kendi üzerinde denesin ve sonucu görsün. ha, bu olamıyormu, versinler solak, ipatov, veya mustafa yılmaza onlar ne diyor bilsinler. bakalım girdikleri turnuvada ne yapacaklar görsünler.”

Bu ne saçma sapan tespit, ne alaka öneri! İsterseniz her birinin yerine 50 şer mekik-şınav da çeksinler. Yine genel bir konu üzerinden hedef kişilere yönelen sözlü taciz var.

İŞTE; BAY AMFETAMİN İ TAKDİMİMDİR!
En önemli yerleri alıntıladım:

-Ayrıca Avrupa da ki en yoğun gizli üretimi yapılan maddelerden biridir.
-Uluslar arası bilinen ismi amfetamindir.
-Amfetamin diğer uyarıcılarda da olduğu gibi yüksek tansiyon ile çarpıntıya neden olmaktadır.
-Uykusuzluğa neden olur.
-Kullanım ile kalp dokusunda yoğun bir tahribat yaratır.
-Büyük kişisel problemlere neden olur.
-Bağımlılık tolerans oranının artması ile birlikte hafıza kaybı vb etkileri olmakla birlikte bazı bağımlılarda paranoid şizofreni ye kadar giden bir süreçtir.
-Enjekte ederek kullanımlarda eroin bağımlılarında olduğu gibi HIV virusu gibi hastalıkların bulaştığı görülmüştür.
-Birleşmiş Milletler 1988 Konvansiyonel anlaşmasında ekte bulunan 1 listede bulunmaktadır.

Şimdi gelelim asıl sonuca:

1-Doping ile ilgili açılan bu konu üzerinden herhangi bir mesaj verilemediği gibi, asıl niyetin kişiler üzerinden başka yöne gitme amacı kendini göstermiştir.

2-Kullananlar ilk tanıtım promosyonlarını M. ŞEKERLİ DEN almışlar, fakat devamı gelmediğinden üretimi merdiven altına inmiştir. (M.ŞEKERLİ:” satranççıyı olduğundan başka bir satranççı yapıyor. sonuca elbette etkiside oluyordur. ama bu maddeyi şu an hiç kimse temin edemez. çünkü, üretimide bulundurulmasıda yasak. ancak özel üreteceksin )

3- Amfetamin kullanan ve kendi üzerinde deneyenler gerçek satranççı oluyor.

M. ŞEKERLİ: “ satranççı veya satranç yöneticisi mi diyorsunuz işte budur satranç yöneticiliği ve satranççılık . ilk kendi üzerinde denemek ve kanaat edinmek . sanırım fosfostimol veya amfetamin in satrançta kullanılabilecek tek aktif madde olduğuda anlaşılmıştır artık.”

… Hımm.
TSF SAĞLIK KURULUNA söyleyelim de turnuvalarda kitap stantlarının yanında EKMEK ARASI FOSFOSTİMOL büfeleri kurulsun. İyi satar herhalde! İki alana üçüncü bedava. Garantili satış, kafayı bulmazsan para iadesi de var.

4-Ders çalışırken ve sınav öncelerinde iyi gelir. İyi pazar var. Ne de olsa MEB de kayıtlı 17 milyon, üniversiteleri ve kurumlar sınavlarını de eklersek 20 milyon öğrencilik pazarla Dünya ve Avrupa da birinciyiz…(“M. ŞEKERLİ:” o zamanlar eczanelerde peynir ekmek gibi satılıyordu, sonradan öğrendim ki; asıl talebeler ders çalışmak ve sınav öncesi sınava girerken zihin açmak için kullanıyormuş.”)

Burası önemli! GEÇMİŞTEN ÖRNEK VERİLEREK DİKKAT ÇEKİLİYOR. Ama bu durumlara ne yazık ki gençlerimiz çok meyilli. Merak uyandıran ifadelerle genç beyinlere çağrışım yapıyorsunuz, farkında mısınız?Eroin, bonzai nasıl tanıtılıp yayılıyor dersiniz?

5-M.ŞEKERLİ: “itiraf ediyorum amfetamin i ben kullandım.zamanında kendi bölgemde ilk kullanan olmaktanda garip bir şekilde öğünüyorum. hatta turnuva sırasında isteyen her arkadaşa da verdim .” …“peki ben kullandımda ne oldu.... bir satranççı olarak hiç beğenmedim. tek bir turnuvada kullandım ikincisinde kullanmadım. isteyenede ne adını ne de kendini vermedim.”
Hangisi doğru? İsteyenlere vermek, demek ki yönlendirmiş ve ilk adımı attırmışsınız. Ya bağımlılık yapsaydı? Sorumlusu kim olurdu?

Toplumu, gençlerimizi, sporcularımızı doğru ve olumluya teşvik eden sağlıklı önerilere başımızın üstünde yeri var.
Destekleyip teşekkür edelim.

Fakat;
Amacı saptırmaya yönelik, kişisel hesaplar için ucu sonu belli olmayan konularla burayı olumsuzca işgal etmeyelim.

"Göz yapayım derken kaş çıkarmak", olsa olsa bu olur herhalde...
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satrançta Dopingin neresindeyiz? - Yazar: KAYAR - 20-09-2014, 16:30
RE: Satrançta Dopingin neresindeyiz? - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 21-09-2014, 20:35

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi