Satrançta Dopingin neresindeyiz?
böyle bir yazı iyi oldu....özel olarak yazılmış, ama bayatlamış ve daha önemsiz sayılabilecek iki konunun arkasına saklanmış gibi hissettim . içeriğinde bir şey yok .

amfetamine inde satrançta doping sayılabilecek tek madde olduğunuda satranç kamu oyu benden öğrenmiş oldu .
fosfostimol aslında ne biliyormusunuz. fosfor yani balıklardan elde edilen fosfor. akıllı olmak istiyorsanız balık yiyin bol bol fosfor alın. Karadenizliler niçin bu kadar akıllı.. tabii hamsi yerler. ayrıca bu maddeden yapılmış ilaçlarda halen piyasada var. doktor bir tanıdığınız var ise kolayca ulaşabilirsiniz. ama aile hekimleri vermez. yani merdiven altına inmiş falan değil .

siz sanıyormusunuz ki; max euwe, fischer, eski fide başkanı florencio campomannes bu maddeyi bilmiyorlar ve kullanmadılar. yani bu madde dünya satranç kamuoyunda bilinmeyen bir maddemidir.

elbette bilinen bir madde idi ama sorum şu. bende bilmiyorum çünkü. öğrenmek istiyorum ve soruyorum.

bu madde wada nın tanımlanmış maddeler kapsamına niçin girmemiş. FİDE bunu niçin sokmamış. ben şöyle ,şöyle ; şu maddeleri karşılaşmalarımda arıyorum dememiş .doping kabul ediyorum ve karşılaşmalarımda denetim yapacağım dememiş, veya demişte bizim mi haberimiz yok . varsa böyle bir şey kamuoyu niçin bilgili değil .

satranç olimpiyatlarında doping kontrolü yapılıyor mu,
şu an devam eden grand prix lerde doping araştırması yapılıyor fosfostimol aranıyor mu .

yeni biten siquefield 2014 cup da fabiano caruana ya doping testi yapıldı mı. 3150 elo raiting peformansı ile satranç tarihinin en yüksek performansını gösteren birine doping testi yapıldı mı . carlsen böyle bir talepte bulundu mu .

fide nin bu konuda yaklaşımı nedir. satrancın evrensel değerlerine en sıkı sahip çıkan FİDE nin kurucusu Fransız satranç federasyonunun bu konuya yaklaşımı nedir. satranç tarihinde kaç kişi dopingten ceza almış. almışsa bunun kahramanı FİDE mi yoksa, IOC (uluslararası olimpiyat komitesi) mi. 2008 dresten olimpiyatlarında İWANCHUK a doping kontrolü yapılabildi mı. sonuç ne oldu.

satranç kamu oyu ve ben bu konuları bilmekten uzaksak ya bizde kabahat ya da federasyonda.

yapılan şey sadece fosfostimol ün zararlarını saymak döküştürmek. bu maddeye FİDE nasıl eğilmiş söyleyen yok . benimde cevabını aradığım şey bu zaten .

iki kişi bir araya geliyor ve bir rapor hazırlıyor. kafamı kurcalayan şey bu . bu raporu FİDE ye danışmadan re'sen uygulanacağından korkuyorum . başlık açmamın sebebi bu .

biz burada yazanlar ne kadar bir konuda fikir sahibi olsak bile yine eksik bir şeyler olduğunu kabul etmemiz lazım . bende kabul ediyorum ve merak ediyorum..
http://www.tsf.org.tr/kaynaklar/satranc-ve-doping

ama federasyonun bilmemesini kabul edemiyorum .

m. şekerli
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satrançta Dopingin neresindeyiz? - Yazar: KAYAR - 20-09-2014, 16:30
RE: Satrançta Dopingin neresindeyiz? - Yazar: MuzafferŞekerli - 22-09-2014, 12:15

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi