Satrançta Dopingin neresindeyiz?
Bu konunun amacı başından beri son derece provakatifti zaten.

İçinde, bıraktım sataşmayı, neredeyse kullanım yasaklı maddelere yönelik davet var.

SİZE BUNU KANITLAYAYIM!

“ satrançta dopingin önemi bu güne kadar ne kadar anlaşılmıştı. kafamı kurcalayan bu soru, herkesin kafasını kurcalıyor olmalı. bu güne kadarda özgür satranç forumda doping olayı ciddi bir şekilde tartışılmamış. aradım bulamadım .federasyon doping için hangi tedbirleri almış, DÜZENLİ BİR DOPİNG KONTROLÜ YAPIYOR MU kritik soru şu; doping kontrolü için re'sen mi hareket ediyoryoksa turnuva organizatörlerine bu konuda yeni bir yükmü getiriyor. türkiyeye gelen yabancı oyunculara gereği gibi doping kontrolü yapıyor mu . çevrenizde doping yapanlara rastladınız mı .”( M.ŞEKERLİ)

Burada bazı sorular var ve cevapları aranıyor.
Bu sorulara elimdeki bilgi ve haber kaynaklarından cevap yazdım. Toplumu bilgilendirmek için.

Çünkü,” federasyon doping için hangi tedbirleri almış, DÜZENLİ BİR DOPİNG KONTROLÜ YAPIYOR MU sorusu var.

Kaynaktan bilgilendirme yapılınca “Ağız ishali diye birşey duydunuz mu?” gibi bir soru sorulmaz bay Mojo Jojo!
Bu kastını aşar. Olay farklı ve ilgisiz bir alana karışır, sapar. Sataşma ile kişiselleştirme boyutuna varır. Asıl problemler de böyle başlar. Hani diyorsunuz ya ” Problemler, onları yaratan 'gerçeklik çerçevesi'nin üzerine çıkmadan çözülemezler. “Albert Einstein.

Tıpkı bunun gibi:
“benim kaygım şu . TSF ve disiplin kurulu başkanı tahsin aktar bu konuda kendilerine göre çalışma yapmışlar, bir rapor hazırlamışlar. o çalışmayı satranççıları dopingten koruma adına uygulamaya kalktıkları an , sonu nereye varır bilemem. çok işgüzarca ve satranç gerçeklerinden uzak bir rapor çünkü. uygulamayacaksın , niçin hazırlıyorsun o zaman..... tahsin aktar da zaten satranççı değil .” ( M.ŞEKERLİ)

Konunun buradan itibaren asıl hedefi gözükmeye başlamış, kişiselleştirme ve sataşmalar da bulaşmıştır. Tamamen bilgisizlikten kaynaklanan bu durum sizin gibi taraftarları da içine çekmiş bu çok belli.

Oysa neden eden böyle bir rapor hazırlandığının sebebini aşağıdaki gibi açıklamıştım.

“Dünya Doping ile Mücadele Ajansı' (WADA) kuralları örnek alınarak 'Türkiye Doping ile Mücadele Talimatı' TMOK tarafından yayınlanmış ve Türkiye Satranç Federasyonu da bu talimata uyacağını taahhüt etmiştir. TMOK 27 Ağustos 2013 de bir genelge yayımladı. Disiplin, Sağlık ve Eğitim Kurulları tarafından kapsamlı görevlerinin olduğu anımsatıldı. Federasyonların Disiplin Kurulları mevzuatını güncelledi diğer kurullar da programlarını oluşturdular.”

Federasyonları bağlayan bir yazıdır. Bilgi vermemin sebebi de budur. Ama bu konunun yazarı M.ŞEKERLİ, garip bir şekilde şöyle devam etmiş:
1)…“satrancı ilgilendiren en önemli kimyevi madde amfetamin dir ki ; uyarıcı etki yapan doğrudan alınan fosfor demektir. bu madde ikinci dünya harbinde askerlere verilmiş ve bir çok askerin şizofren olması sonucunu doğurmuştur. şu anda bütün dünyada satışı ve bulundurulması suçtur.”… ( M.ŞEKERLİ)
2)…“itiraf ediyorum amfetamin i ben kullandım.zamanında kendi bölgemde ilk kullanan olmaktanda garip bir şekilde öğünüyorum. hatta turnuva sırasında isteyen her arkadaşa da verdim .”… ( M.ŞEKERLİ)
3)…“amfetamini yani nam-ı diğer adı fosfostimolü birde benden dinleyin. çünkü satrançta tek aktif madde olduğunu büyüklerimden duyduğum an kendi üzerinde belkide tek deneyen biri olarak yazacaklarımın çok önemli olduğunu sanıyorum . satranççı veya satranç yöneticisi mi diyorsunuz işte budur satranç yöneticiliği ve satranççılık . ilk kendi üzerinde denemek ve kanaat edinmek . sanırım fosfostimol veya amfetamin in satrançta kullanılabilecek tek aktif madde olduğuda anlaşılmıştır artık.” ( M.ŞEKERLİ)

Çıkan sonuçlar nelerdir?

1) Amfetamin kullanan askerler şizofren olmuştur. Dünyada satışı suçtur.
2) Kullandığını ve başkalarına verdiğini itiraf etmiş ve bununla öğünmüştür.
3) Satranççı ve satranç yöneticiliği tanımı için kendi üzerinde deneme ve kanaat edinme şartı getirilmiştir.
4) “ sanırım fosfostimol veya amfetamin in satrançta kullanılabilecek tek aktif madde olduğuda anlaşılmıştır artık.” M.ŞEKERLİ

Bu sonuçların topluma verdiği ne mesaj olabilir sizce?

İlk madde ile son madde tamamen çelişmesine rağmen tüm bu saptamalar aynı kişiden, M. ŞEKERLİ DEN çıkmıştır. O zaman sorarım tabi,” BONZAİ yi de denediniz mi?” diye. Sizi bambaşka devam yollarına götürür. Belki de ne yenilikler bulursunuz.

Bay M.J.

Siz bırakın bana yaptığınız yakıştırmayı, topluma ne verebilir bu yazı ona bakalım.

“fosfostimol veya amfetamin in satrançta kullanılabilecek tek aktif madde olduğu da anlaşılmıştır artık” ifadesi ne anlama gelmektedir?

Burada sizden gerçek probleme el koymanızı beklerdim. Sıradan bir cümle ile değil, temel esas alan açıklamalarıyla…
BENDEN DAHA ÇOK YAZMALIYDINIZ!

Siz ne yaptınız?
Bu saçmalıkları susarak desteklediniz. Kaynağından bilgi verenleri “ağız ishali” yakıştırmasıyla topluma afişe etme çabasına yöneldiniz.
Şu ana kadar da bu konuda bir yaklaşımınız olmadı. Bu sizin gerçek niyetinizi gösterir.

Sn. Tahsin AKTAR, kendisine gelen bir görev yazısının gereğini yapmış.

O’nu bilgisizce suçlayan bir üye de yaptıklarınız nedenini sorgulamış ve ;
benim kaygım şu . TSF ve disiplin kurulu başkanı tahsin aktar bu konuda kendilerine göre çalışma yapmışlar, bir rapor hazırlamışlar. o çalışmayı satranççıları dopingten koruma adına uygulamaya kalktıkları an , sonu nereye varır bilemem. çok işgüzarca ve satranç gerçeklerinden uzak bir rapor çünkü.uygulamayacaksın , niçin hazırlıyorsun o zaman..... tahsin aktar da zaten satranççı değil .” ( M.ŞEKERLİ)
Diye bitirmiş.

TSF tarafından hazırlanan rapor ve derleme çalışma toplumun bilgisine sunulmuştur.

Ama siz herhalde M. ŞEKERLİ’NİN raporunu benimsiyorsunuz. Ya da O’nun kişisel sataşmaya varan bu yazısına sessiz kalarak destek veriyorsunuz. Karşı çıkanları da terbiye sınırlarını aşan gizli yüklü ifadelerle afişe ediyorsunuz.

Tabi bunu da “RUMUZ KULLANARAK HER SEVİYEDE YAZMANIN KARŞI DURULAMAZ CAZİBESİYLE” yapıyorsunuz.

Muzaffer Bey sizi burada gene geçti. Hiç olmazsa o kendi adıyla ve açıkça yazıyor. Ara sıra saçmalasa bile!

Yazdıklarına ve yönelimlerine karşıyım.
Elbette yazarım. Çünkü çok önemli konu olarak görüyorum!

Siz önemsiz gördüğünüz için devam edin düğün derneğe...

Aşağıdaki yazıyı hukukçu arkadaşlar da incelemiş.
Bazıları der ki;
“ bir sosyal paylaşım sitesinde toplumu istenmedik maddeleri kullanmaya yönelik dikkat çekme ve davet” unsuru buldular.

Bakın by. JOJO!
Muzaffer ŞEKERLİ ye ait yazılardan kopyala yapıştır yapınca neler çıktı karşımıza;
1--“itiraf ediyorum amfetamin i ben kullandım.zamanında kendi bölgemde ilk kullanan olmaktanda garip bir şekilde öğünüyorum. hatta turnuva sırasında isteyen her arkadaşa da verdim . fikrimi söyleyim; satranççıyı olduğundan başka bir satranççı yapıyor. sonuca elbette etkiside oluyordur. ama bu maddeyi şu an hiç kimse temin edemez. çünkü, üretimide bulundurulmasıda yasak. ancak özel üreteceksin .”…… 18-09-2014, 15:57
2- “amfetamini yani nam-ı diğer adı fosfostimolü birde benden dinleyin. çünkü satrançta tek aktif madde olduğunu büyüklerimden duyduğum an kendi üzerinde belkide tek deneyen biri olarak yazacaklarımın çok önemli olduğunu sanıyorum .

3- 1satranççı veya satranç yöneticisi mi diyorsunuz işte budur satranç yöneticiliği ve satranççılık . ilk kendi üzerinde denemek ve kanaat edinmek . sanırım fosfostimol veya amfetamin in satrançta kullanılabilecek tek aktif madde olduğuda anlaşılmıştır artık…..20-09-2014, 10:33
4- “fosfostimolün veya amfetamin in satranççıya hiç bir faydası yok . üstelik kendi sitilini değiştiriyor ve karektrerinden farklı bir oyun oynatıyor.istiyorsa gülkız Tülay veya tahsin aktar kendi üzerinde denesin ve sonucu görsün. ha, bu olamıyormu, versinler solak, ipatov, veya mustafa yılmaza onlar ne diyor bilsinler. bakalım girdikleri turnuvada ne yapacaklar görsünler.”…………. 20-09-2014, 10:33

Beni bırakında, siz kimden ve neden şikayet ettiğinizi bu topluma anlatın artık!

Sn. Tutku DİNÇER’in söylediği gibi bir hukukçu iseniz saklamadan bu durumdaki gerçek fikrinizi söyleyin topluma.

Ört bas çağımızda çok moda değil mi?
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satrançta Dopingin neresindeyiz? - Yazar: KAYAR - 20-09-2014, 16:30
RE: Satrançta Dopingin neresindeyiz? - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 30-09-2014, 10:14

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi