Satrançta Dopingin neresindeyiz?
sayın tutku dinçer in gönderdiği ana statüyü okudum . katkılarından dolayı teşekkür ederim . bu konu ile eklenen ilgili madde 6/b

sayın ateş ülker de bu konuda olumlu bir giriş yapmış. elbette bu meselede takip edilecek yol FAİR PLAY ruhu ve sporcunun sağlığının korunmasıdır. ayrıca şunuda söyleyim satranca başladığımdan beri savunduğum şey, satranç profesyonel bir oyun olmalıdır. eğer olimpiyatlara kabul edilmek profesyonel satranca büyük katkı sağlayacaksa kirshan gibi düşünmek herkesin görevidir. ne mutlu ...

satrançta doping kontrolü işi carlsen ile başladı. bizzat carlsen e FİDE başkanının emri ile yapılmaya başladı. sonra chennai de anand carlsen maçında yine kirshan ın emri ile yapıldı . yani mazisi 3-4 yıllık . şimdi bu noktaya gelmişiz.

benim endişelerim dünya satrancı buna hazır mı. şu an bir çok ülkede federasyonlar ya hiç bir bakanlığa bağlı değil, yada başka başka bakanlıklara bağlı .IOC nin bu konudaki görüşü nedir. bir çok gerçek spor branşı olimpiyat için umut beklerken satranç nerede durur acaba .

yoksa kirshan olimpiyatlara katılamazsak bu anti-doping programından vazgeçer mi . veya taa işin başında bir takım sözler almışta mı rusya güreşten vazgeçmiş .yani ''sizi bir alalım istim sonra gelsin'' mi denmiş .

türkiyede sürdürülecek bir anti-doping programının fazla problem doğuracağını sanmıyorum . bu sadece satranççıların sağlığının korunmasına yönelik bir uygulamanın ötesine zaten geçemez.

aklıma gelen tek kötü soru, nasıl olmuşta kabak bizim güreşin başına patlamış. başka spor dalı mı bulamamışlar. halbuki güreş olimpiyatlar var olduğundan beri var olan,olimpiyatların belkemiği bir spor dalıdır. 28 olimpiyat branşı vardı, ikisi daha önce çıkarıldı, güreşte çıkarıldı 25 kaldı . alttan satrancı da araya sokup 30 a mı çıkarma niyetlerindeler nedir...

muzaffer şekerli
muğla, datça
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satrançta Dopingin neresindeyiz? - Yazar: KAYAR - 20-09-2014, 16:30
RE: Satrançta Dopingin neresindeyiz? - Yazar: MuzafferŞekerli - 02-10-2014, 13:30

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi