Satrançta Dopingin neresindeyiz?
(14-10-2014, 01:16)Veli TURAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bence satrançta en etkili doping,kasıtlı olarak rakibinin dikkatini dağıtmak için gösterilen ALÇAKÇA çabalardır.Yaşadığım sürece ben hep bu konuya değineceğim.Tabi eğer bir gün yine hata eder de turnuvalara katılırsam rakibimi bir daha hakemlere asla şikayet etmeyeceğim çünkü sonra hakem bana yaşımdan başımdan utanmam gerektiğini tekrar hatırlatabilir.EN ETKİLİ DOPİNG KASTEN DİKKAT DAĞITMAKTIR (çocuk adı altında).Bu dopingin sadece ruhsal olarak uygulayıcıya zararı vardır.En etkili zararı da gelecekte turnuva tecrübesi ile profesyonel bir ALÇAK olma potansiyeli yaratmasıdır!! Kusura bakmayın araya saçma sapan bir konu attım oysa sizler bu başlık altında daha çok yetişkin ahlakı üzerinde tartışıyordunuz.Çare bulursanız hem bu küçük (12-18 yaş aralığından söz ediyorum) çocuklara da gelecekte lazım olacak...

Sayın Veli TURAN,

Öncelikle mesleğinizi bilmememe rağmen fikirleriniz ve yaklaşımınız sebebiyle eğitim camiasından olduğunuzu tahmin ediyorum. Yanılabilirim de tabi.

Son yazınızı, direnci kırılmış bir kişinin yazısı olarak görünce, bana kızmayın ama hayal kırıklığıyla okudum.
O kızdığınız, içerlediğiniz, sizin deyiminizle satrancı size bıraktıran çocuklar içinde geçiyor tüm ömrümüz. Bizler daha ne kadar farklı ve sabrı zorlayacak davranışlara tanık oluyoruz biliyor musunuz?

Bırakmak, yenilgiyi kabul etmek!
Asla!

Bakınız, o yaş çocuklarının davranışları dediğiniz gibi ya kasıtlıdır, ya da bilmedendir. Ama hangisi olursa olsun öyle gördüğü ve öyle öğrenip benimsediği içindir.

Yine o yaş çocukları rol modeli olarak büyüklerini örnek alırlar. İçlerinden bazıları onların çocukluk ve gençlik kahramanları olur.

Yani onların rol modeli bizleriz.
Başlangıçta ben de sizin gibi düşünürdüm. Ama insanın çocuklarının olması, ya da başkalarını çocukları gibi benimsemesi inanın attığı her adımı sorgulatıyor. Öfke kontrolünüz en üst düzeye çıkıyor.

Bence kendinize yenilmeyin!
SATRANÇ BİR KEYİF OYUNUDUR SONUÇTA. Tüm sporlar gibi eğlence ve spor temellidir.

Bunu en iyi şekilde içinize sinerek ve özellikle de her çocuğa eğitim normlarını kullanarak satrancınızı oynayın.
Bir de asla kabul edemediğim bir şey daha var.
Şu bahsettiğiniz hakem!
Ne anlatmak istedi tam olarak yaşamadım ama eğer size belirttiğiniz gibi yaklaşımı olmuşsa mutlaka sizin de ona söyleyeceğiniz bir şeyler olmalıydı.
Bu yaklaşımı kabul etmiyorum.

Yanlış davranışlar mutlaka yerinde yaklaşımlarla anında düzeltilmelidir. Zaten işlediği kusurları devamlı olarak örtbas edilen çocuklar kontrolden çıkma aşamasına gelirler. Bunda da anne baba ve öğretmenlerin birinci derecede sorumlulukları vardır.
Yani bizlerin...

SELAM VE SAYGILARIMLA...
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satrançta Dopingin neresindeyiz? - Yazar: KAYAR - 20-09-2014, 16:30
RE: Satrançta Dopingin neresindeyiz? - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 14-10-2014, 09:06

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi