Satrançta Dopingin neresindeyiz?
sayın tutku bey,

yazınızı okudum .linkini verdiğiniz özgür satranç forumdaki yazılarıda daha önce zaten okumuştum . orada dopinge buradaki gibi değinilmiyor , sadece lafı geçiyordu.satrançta doping filanda yok . en azından bugün yok. WADA da bunu biliyor, herkes biliyor.
siz olayları organize dopinge karşı mevzuat yenileme olarak düşünüyorsunuz, ben ise meseleyi bambaşka açıdan görüyorum.
her şey 2013 ün mart ayında başladı. güreş olimpiyatlardan çıkarılacak haberi duyulur duyulmaz burada bir yazı yazmışım . tabii muhalif mantalitesi ile.10-3-2013.
http://forum.satranc.biz/showthread.php?...5#pid14775
aynı günlerde chess. com da tartışma açılıyor ve satrançta doping tartışılıyor. orada olimpiyatlara katılabilmemiz için güreşin olimpik oyundan çıkarıldığından yaz olimpiyatlarına katılmamızın harika bir şey olacağından v.s bahsediliyor.bizde ise bu güne kadar bu konuda tık ses yok.
http://www.microsofttranslator.com/bv.as...3Fpage%3D1
19 ay önce · Alıntı · #18
Jion_Wansu

Bu yüzden beklemek?!? Yaz Olimpiyatları'nda satranç koymak istiyorlar? Yaz Olimpiyatları'nda güreş Will satranç Değiştir?

yukardaki yazı oradaki fikirlerin birisinin bilgisayar ortamında tercümesidir.

14 ekimde toplanan IOC ise resmen güreşi olimpiyatlardan çıkarıyor. tam altı ay sonra.
http://www.posta.com.tr/spor/HaberDetay/...eID=162030
haberi okursanız 15 üye gizli oy kullanmış. ama konu 6 ay önce sızmış. şimdi ben asıl ilk haberin çıktığı andan önce ne gibi kulisler döndü onu merak ediyorum .

bir spor dalının olimpik olabilmesinin en önemli koşullarından biri kendi bünyesinde doping programı olmasıdır. ama satrançta yok böyle bir şey.öteden beri yok .işte burada IOC bütün milli olimpiyat komitelerine yazı gönderiyor, onlarda bütün spor branşlarını olimpiyatlarla uyumlu hale getirecek düzenlemeler yapılmasını istiyor. yani her branş olimpiyata hazır hale gelmelidir. seçim var çünkü..

IOC nin olimpiyat için aradığı kriterler; alt yapı, o branşın popüleritesi, ne kadar geniş kitlelere hitap ediyor, olimpiyatlara ne kadar katkı sağlar v.s.bu konuda satrançla boy ölçüşecek başka spor dalıda yok .kim ne derse desin, ben bu işin baştan danışıklı dövüş olduğunu düşünüyorum .
zaten kirshan da önce carlsen de doping kontrolü ile işe başladı, sonra carlsen- anand ve kramnik 'e düzenli doping kontrol emirleri vermeye başladı . ne arıyorlar?? bir hiiç . sadece doping programı var demek istiyorlar. carlsen ve diğerleri mırıldanarak birazda homurdanarak numune veriyorlar.

dünya bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Amerika, İngiltere ve fransa şiddetle karşı çıkıyor.bütün ülkelerin satranç duayenleri olimpik satranca karşı çıkıyor. bana gelince....

eğer olimpiyatlar profesyonel satranca büyük katkı sağlayacaksa satrancın bütün evrensel değerlerini bir tarafa atmaya hazırım . hatta amfetaminein doping olduğunu kabul etmeyede hazırım .ilaç amaçlı bir tek tabletini dahi alanın gözünün yaşına bakmam. ama bu, bu şekilde olmaz.

şu an WADA sizin dopinginiz bunlar demiş, FİDE nin tıp kuruluda ''peki'' demiş.
halbuki iş tersten yürümeli,FİDE tıp kurulunun aldığı kararlar yönetim kuruluna gelmeli, o yetmez başkanlık divanına gelmeli, o da yetmez genel kurul kararı çıkmalı, WADA da buna tamam demelidir.
WADA yı destekler mahiyette bir rapor hazırlamak, işi baştan bilmemek demektir.

muzaffer şekerli
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satrançta Dopingin neresindeyiz? - Yazar: KAYAR - 20-09-2014, 16:30
RE: Satrançta Dopingin neresindeyiz? - Yazar: MuzafferŞekerli - 14-10-2014, 15:48

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi