BİRAZ SAYGI LÜTFEN!
Bu yazıyı "AYRICA", ayrı bir konu olarak bilinçli bir şekilde açmak istedim.

...

Turnuva yarım bırakılamaz.[size=x-large][/size]
Belli durumların dışında...

Bu durumları burada yazmak istemiyorum.
Bir oyuncu yönergesi önceden belirlenen bir turnuvaya katılma kararı almış ise her türlü maddi hesabı yaparak bu kararını uygulamalıdır.

Turnuva uzunsa katılma! Ya da bitir!

ÇEKİLMEK, TURNUVAYI TERK ETMEK ÇOK SIRADANLAŞTI!
Sıradan insanlar satranç oynayamaz.
Bunu ben söylemiyorum. FİSCHER söylüyor!

Başka katılımcılar ile aynı sözü vererek turnuvaya katılanlardansanız eğer, o söze sadık kalacaksınız onlar gibi.
"Ama kurallar benim terk etmeme bir şey demiyor ki" diyenlere bir sözüm var.
Satrancın etik kuralları yönergeye yazılmaz.
Siz bunu göremediğinizden turnuvayı bırakıyorsunuz.
Bunu özümseyemediğinizden terk kavramını; kanıksadınız, alıştınız, sıradanlaştınız.

Turnuvayı başlayıp bitiren her sporcuya içten saygı duyuyorum.
Amacı bitince turnuvayı bitirenlere saygı duyamam.
Hak etmiyorlar.
Yanlışlar örnek alınıp, gerekçe yapılıp kullanılamaz!
Bu basitliktir!

Sorumlu sporculuk, tüm rakiplerine ve tüm maçlarına saygı duymakla başlar.

Rakiplerine...
Rakiplerinin rakiplerine...
Sen yokken masadaki rakiplerine...
Sen yokken hakemlere, seyircilere...
SEN YOKKEN SENİN OYUNCULUĞUNA...
TABELADAKİ ADINA...
BİTMEDEN TERK ETTİĞİN PUANINA...
Seni masrafsız taşıyan belediye şoförüne...
SANA GÜVENEREK; BİLMEM KAÇINCI DEFA SENİ TURNUVAYA ALANLARA...
Sana ödül sözü vermiş sponsora...
Tur fotoğrafçılarına...
Seni ÖRNEK ALACAK(?!) ÖĞRENCİLERİNE...

Şimdi anlıyorum ki bu antrenör oyuncuların sporcularına spor ahlakı adına verebilecekleri çok şey varmış meğer. Ama saygı ve güven dışında tabi!

Ayıp, günah!
Yazıklar olsun...

SATRANCIN KİRLENMESİNE ÖNAYAK OLUP ÇANAK TUTANLARA KARŞI ÇÖZÜM BULACAĞIZ.
BU ZORUNLUDUR.

İLK ADIM ONLARIN İSİMLERİNE YAYINLAMAK...

ELBETTE KURU İLE YAŞ AYRILACAK.

Bilmem kaçıncı kez gelmemekle, ilk kez makul sebeple katılamamak farklıdır.

AMA;
Kısa çöp, uzun çöpten hakkını alacak elbette...

Kusura bakmasınlar...
SATRANCI, ONU KİRLETENLERİNDEN KORUMALIYIZ.
Etik davranışa teşvik yapılamaz.
Saygı insanın içinden saklayamaz kendini dışa vurur.

Son gün 2 puanlı onca sporcu gördüm salonda. İlk günün heyecanı ve iştahıyla...

Satrancı temiz tutan tüm sporculara selam olsun...

Camianın ortak gördüğü çözüm noktasına kulak vermek gerekir.
BEN TSF YETKİLİ KURULLARINI BU KONUDA ACİLEN ÇÖZÜM BULMAYA DAVET EDİYORUM.[i]

Bir oyuncu olarak...
Bir antrenör, bir öğretmen olarak...

Camiadan bir üye, bir çalışan olarak!

Emek dünyanın en yüce değeriyse eğer, tüm emek veren satranççılar adına istiyorum bunu.

Haksızlıklara karşı durmayanlarla, kulak arkası yapanlarla fikir birliği yapamam.
Yüzlerce, binlerce öğrencim oldu.
Bunu ve bu duyarsızlığı onlara anlatamam.

Kötüyü örnek almalarına ve onu kanıksamalarına engel olamam.
Yakında bu ayrışım; sporcu-terk' çi oyuncu, saygın antrenör-cambaz gibi yol ayrımlarına doğru ilerleyecek ve toplum bölünecek.

Selamlarımla...
- MATRANÇ -
Ara
Son turlara çıkmayan oyuncuları destekliyorum. Hatta herkesin önünde rakip oyuncudan şike parası alıp bir de organizasyona edep yerlerini göstermedikleri için fazladan teşekkürü hak ettiklerini düşünüyorum.

Sen TSF olarak açık suça karşı bir ifade almayı beceremezsen, o suçun bir numaralı ortağı olursun.

Katılmayanlara aferin.

Siz saygıyı etiği bırakın, var mı bu suçun cezası? TSF göstere göstere 3 turnuvada şike yapan hırsıza ne yapabildi?

İyi olmuş. Ben olsam turnuvayı terkederken havlularla tuvalet kağıtlarını falan da çalardım, TSF'nin gücü ekmeğinin peşinde koşan Ekaterina'ya yetiyor çünkü.

Saygıymış Tongue. Pullayıp, zarflayıp Tahsin beye gönderin. Posta kodu 06370, Küçükesat Ankara Big Grin
Ara
Aşkın Bey,

Maalesef yazılarınızı tam olarak okuyamıyorum ama anladığım kadarıyla turnuva terk etme olayını saygısızlık başlığıyla açıklıyorsunuz.

Bizim derdimiz şu aşamada saygı falan değil. Millet son tur maça çıkmayarak çatı çatır oyun satıyor sonra paraları kırışıyor. Üstelik son tur oyuna çıkmayarak maçı bilerek kaybettiğini itiraf eden bir oyuncu da var. O kadar konuşuldu burada, ne oldu?

Ben de saygı diyorum ama saygı göstermesi gereken TSF. Centilmenler oyunu olarak kabul edilen satranca saygı göstersinler biraz!

Sizin de biraz saygınız varsa TSF somut bir adım atmadan burada yazı yazmayın. Gidin TSF'nin kapısına dayanın kim ne yapacaksa yapsın. Bize de saygı. Kafamız şişti, biraz icraat lütfen. Burada insanlar yazıyor da yazıyor ama hikaye. İnsaf artık!
Ara
Hasan Bey,
Bazen uzun yazıyorum siz de okuyamıyorsunuz belki ama yazılması ve söylenmesi gerekenler ortaya çıkıyor zamanla.
Hepimizin yazma sebebi bu yönüyle ortaktır.

Bakın arkadaşım,
Biz o destekleyici kurum ve kuruluşları kolay bulmuyoruz. Onlarla ideale en yakın şartları sağlamak için aralıksız, günlerce haftalarca görüşmeler yapıyoruz. Sonuçta da ortada hatırı sayılır, çeşitli kategorilerde nakit ödüller oluşuyor.
"Açık turnuva neden yapılmıyor?" taleplerine yönelik iyi kötü turnuva da ortaya çıkıyor. Beğenilir, beğenilmez, bunu kendi çapımızda bu kadar yapıyoruz.
Ama sonuçta "Gebze Çadırları" tabiri ile karşılaşıyoruz. Beni en çok ayağına servis dayadığımız İZMİT’Lİ ve GEBZE'Lİ sporcular yaraladı, turnuvadan çekilerek…

Elbette diğer çekilmelere de karşıyım.
Ama bu gün Çanakkale ve Keşan’da olduğu gibi, destekleyici kurum düşünmeye başladı.
Bunu bizzat biliyorum. Ortaya koyduğu anlayış, sağladığı şartlar, ayırdığı bütçe bu tip davranışlar yüzünden değer bulmuyor. E onlar da düşünüyor artık. Yerel yönetimlerin, destekleyicilerin tek beklentisi ilgidir. Toplum olarak ortaya konanın görülmesi, fark edilmesidir.
Belediyenin düzenlediği diğer etkinliklerin hiç birinde bu tip durumlar, sorumsuzca davranışlar, saygısızlıklar olmuyor.

Bu sadece satranca mı özgü acaba? Sanmam, çünkü içinde sporcular yarışıyor.

Acaba sebep, ortaya konan nakit para mı insanları bu davranışa itiyor?
Öyle ya eskiden para ödüllerinin olmadığı o turnuvalarda sadece amatör ruh yarışırdı. Ceplerinden katılarak turnuvaya devam eden tüm sporcuları tenzih ederim.

Bu yapılanları ve ödül törenlerinin sönüklüğünü görünce artık olumsuz düşünmeye başladıklarını biliyor ve buna hakları olduğunu düşünüyorum.

Tabi, derinden katılıyorum; TSF boyutu apayrıdır.
Kalıcı ve etkin düzenlemeler gerekir. Benim uğraşım bunun için.

Ama sizin son yazınıza bakınca neler gördüm dersiniz?

...

Sn. Hasan Berk: “Bizim derdimiz şu aşamada saygı falan değil. Millet son tur maça çıkmayarak çatı çatır oyun satıyor sonra paraları kırışıyor. Üstelik son tur oyuna çıkmayarak maçı bilerek kaybettiğini itiraf eden bir oyuncu da var.”
Evet, sn. Berk, bu davranışların temelinde ne var sanıyorsunuz?
Saygı, sportmenlik, centilmenlik, hak, adalet kavramlarını unutalım öyle mi?
Sonra da diyorsunuz ki:
“Ben de saygı diyorum ama saygı göstermesi gereken TSF. Centilmenler oyunu olarak kabul edilen satranca saygı göstersinler biraz!”
Benden farklı konuşmamışsınız.
Benden farklı bir şeye tepki duymamışsınız.
Benden farklı bir şey talep etmemişsiniz.

” Sizin de biraz saygınız varsa TSF somut bir adım atmadan burada yazı yazmayın.”
Hayır!
O zaman ister TSF, ister başka bir kesim, olayların böyle seyrine razı kimselerle aynı safta kalmak önerinizi kabul edemem. Sonuç alana kadar da yazacağım. İster tek kalayım ister çoğunluk oluşarak…
Ayrıca sizin bu konudaki net tavrınızı da anlamak isterim.
Tepkiniz görebildiğim kadarıyla açık ve ortada, çözümü öneriniz de…

Bana,” Gidin TSF'nin kapısına dayanın kim ne yapacaksa yapsın. Bize de saygı.” derken ne anlatmak istediğinizi de anlamak isterim.

Ben farklı platformların doğal bir üyesi olarak üzerime düşeni yapmaya kararlıyım.

"Yazmayın" derken; oturup izlememi, karışmamamı, fikir belirtmemi, bu tip satrancı kirletenlere ve önlem almayanlara sessiz kalmamı istediğinizi düşünmek dahi istemiyorum.

Ben sadece burada da yazmıyorum, merak etmeyin. Tavrımı ve düşüncemi net olarak herkese mail ortamından da yazıyorum. Cevap gelince yetinmeyip tekrar yazıyorum.

Ben karalı bir duruş noktasındayım.
Zikzak çizmiyor, adamını kollamıyorum.
Her hangi bir endişe, koltuk kaybı gelecek kaygım da yok!

Tavrım sonuç alana kadar da devam edecektir.

Selamlar...
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi