YENİ STATÜ ve GENEL KURUL YAPILANMASI
Seçim işleri
MADDE 26 – (1) Federasyon, başkanlık için başvuran adayların listesini ve genel kurul delegelerinin teklif yazılarını divan başkanlığına iletir. Başkan adayları, yönetim, denetim ve disiplin kurulu asıl ve yedek üye listelerini divan kuruluna yazılı olarak teslim ederler.
(2) Oylamada, başkan adayları ve önerdikleri kurul listeleri blok olarak oylanır. Kurullara münferit olarak aday olunmaz, oylanan listelerde çizme, eksiltme veya ekleme yapılmaz.
(3) Divan başkanı, istekleri halinde başkan adaylarına genel kurula hitap etmeleri için ad çekme suretiyle tespit edeceği sırayla söz hakkı verir. Başkan adaylarının konuşma süresi aday sayısı dikkate alınarak divan kurulu tarafından belirlenerek oylamaya sunulur.
(4) Başkan adayları, divan başkanına her sandık başında görevlendirilmek üzere aday olmayan gözlemci ismi bildirebilir.
(5) Divan başkanı, başkan adayları tarafından kendisine teslim edilen oy listelerini başvuru sırasına göre oy verme kabinlerine koydurur.
(6) Seçimler tek liste halinde gizli oy ve açık tasnif şeklinde yapılır. Genel kurul delegeleri, genel kurul listesindeki sıralara göre görevlilerden mühürlü zarfı imza karşılığı alır ve hazır bulundurulan yeterli sayıdaki sandıklarda oylarını kullanır. Adaylara ait oy pusulaları oy kullanılacak kabinde bulundurulur. Delege hangi aday ve listesine oy vermek istiyor ise kabindeki “evet” mührünü basar ve oy listelerinden tercih ettiğini zarfa koyarak sandığa atar. Genel kurul oy kullanım listesini imzalayarak oyunu kullanmış olur. Oy pusulasına isim veya herhangi bir işaret konulmaz. Zarfını kaybeden veya başka bir şekilde elinden çıkaran delegeye yeni zarf verilmez.
(7) Genel kurula katılan tüm delegelerin oylarını kullanması veya oy kullanma süresinin sona ermesinden sonra sandıklar kapatılır. Sandıklar divan başkanının denetim ve gözetiminde aday ve gözlemcilerin huzurunda açılır. Sandıklardan çıkan zarf sayısının, oy kullanan üye sayısı ile eşit olup olmadığı tespit edilir ve fazla zarflar açılmadan iptal edilir.
(8) Oyların tasnifinde listeler sayılır. Bir zarfın içinden aynı listeden birden fazla çıkması durumunda, bunlardan biri geçerli sayılır ve tek oy olarak hesaplanır. Bir zarfın içinden değişik iki liste çıkması durumunda, bunlar iptal edilir ve oy geçersiz sayılır.
(9) Seçimde en yüksek oyu alan başkan adayı ve bu adayın listesi seçilmiş sayılır. Oyların eşit çıkması halinde aynı gün genel kurulda çoğunluk aranmaksızın ikinci bir oylama yapılır. Ancak bu toplantıya katılanların sayısı seçimle belirlenen kurulların üye sayısının iki katından aşağı olamaz. Bu oylamada da eşitlik bozulmaz ise, başkan ve seçimle göreve gelen kurullar kura ile belirlenir.
(10) Divan başkanı, seçim sonuçlarını oy çoğunluğuna ve oy sırasına göre Genel Kurul üyelerine açıklar.
(11) Genel kurul toplantı tutanakları divan kurulu tarafından tutulur ve toplantı tutanaklarının her bir sayfası toplantı sonunda divan başkanı ile divan kurulu üyeleri tarafından birlikte imzalanır. Gündemdeki bütün maddelerin görüşülmesi ve karara bağlanmasından sonra divan başkanı toplantıyı bir konuşma ile kapatır.
(12) Tutanaklar, genel kurul toplantısının kapanışını takiben en geç yirmi dört saat içerisinde Federasyona teslim edilir ve bunların bir kopyası da aynı süre içerisinde Genel Müdürlük gözlemcisine verilir. Federasyona teslim edilen tutanaklar, teslimden itibaren en geç kırk sekiz saat içerisinde Federasyonun internet sitesinde yayınlanır.

Eski Statü:

Gündemin belirlenmesi ve görüşmeler
MADDE 26 – (1) Divan başkanı, daha önce çağrı yazısında duyurulmuş olan gündemi genel kurula açıklar. Gündeme, Çerçeve Statü ve Ana Statüye aykırı olmayan maddeler eklenmesine ilişkin öneriler, en az on üyenin imzalanmış yazılı başvuruları ile yapılır. Bu öneriler açık oya sunulur, kabul edilen öneriler gündeme eklenir. Bu nitelikteki gündem maddeleri, daha önce ilan edilen maddelerin görüşülüp karara bağlanmasından sonra görüşülür.
(2) Gündem maddesi hakkında söz isteyen genel kurul üyeleri, yazılı başvurularını divan başkanlığına iletirler. Divan başkanlığı, talepleri gündem sırasını dikkate alarak düzenler. Üye sırasını başkasına bırakabilir. Bu durumda sırasını bıraktığı üyenin sırası gelince konuşabilir.
(3) Divan başkanı, konuşma istemlerinin sayısını dikkate alarak genel kurul oylamasına sunar ve konuşma süreleri genel kurulca belirlenir.
(4) Genel kurulda, üyelerin, Federasyon işlemlerine ilişkin sorularını yönetim kurulu ya da denetleme kurulu sözcüleri yanıtlamakla yükümlüdür.
(5) Karşı söz hakkının kullanılması nedeni ile görüşmelerin uzaması durumunda, sıradaki konuşmalar tamamlanmadan görüşme yeterliliği oylamasına geçilebilir. En az on üyenin yazılı başvurusu durumunda divan başkanlığı önergeyi işleme koyar. Önerge, söz hakkı olanların adları okunmak ve bunların söz haklarının saklı olduğu açıklanmak suretiyle önerge lehine ya da aleyhine konuşacak birer kişiye söz verildikten sonra genel kurul oyuna sunulur. Kabulü halinde o gündem maddesi ile ilgili konuşmalar bitirilir.
(6) Gündemdeki bütün maddelerin görüşülmesi ve karara bağlanmasından sonra divan başkanı, yapacağı bir konuşmayla genel kurulu kapatır.
(7) Divan başkanı, gündem maddeleri görüşülürken ya da oylama yapılırken, tarafsızlık ilkesine aykırı açıklama yapamaz.

Kurullara aday olma
MADDE 27 – (1) Federasyon Başkanı ile Yönetim, Denetleme ve Disiplin Kurulları üyeliği için adayların genel kurul üyesi olması şartı aranmaz.
(2) Federasyon Başkanı, başkan vekilleri, denetleme ve disiplin kurulu başkanlığına seçilenler ile hakem kuruluna atanan üyelerin, varsa, kulüplerin yönetim organlarındaki görevleri sona erer. Ancak kulüp üyelikleri devam edebilir.
Seçim listesinin ve oy pusulalarının düzenlenmesi
MADDE 28 – (1) Başkan ve yönetim kurulu asıl ve yedek üyeleri, denetleme ve disiplin kurulları asıl ve yedek üyelerinin seçimi birlikte yapılır.
(2) Başkan adayları ile yönetim kurulu adayları her başkan adayının listesi olarak başkan adayı ve altındaondört asıl, ondört yedek üye sıra ile olmak üzere yirmisekiz yönetim kurulu üye adayı şeklinde hazırlanır. Denetleme kurulu için üç asıl üç yedek, disiplin kurulu için beş asıl beş yedek olan aday listeleri başkan adaylarının vereceği sıralı listeye göre hazırlanır. Bu listeler ilan edilen tarihte genel sekreterliğe teslim edilir.
(3) Başkan adayları kendi başvurularıyla beraber, seçim ile oluşturulacak kurulların üyelerine ilişkin belgelerini de teslim ederler.
(4) Başkan ve yönetim kurulu ile denetleme ve disiplin kurulu için kullanılacak oy pusulaları başkan adaylarına göre ayrı renkte oluşturulur. Kullanılacak oy pusulalarının renkleri, Federasyon tarafından belirlenecek tarihte, federasyonda, kura ile belirlenir. Adaylara ait oy pusulaları belirlenen renklerde federasyon tarafından çoğaltılır. Oy pusulalarının renkleri, seçimlerin yapılış biçimi ve oy verme işleminin nasıl yapılacağı Federasyon tarafından hazırlanan bir kılavuz ile üyelere duyurulur.
(5) Oy pusulalarında adaylar yalnızca akademik unvan kullanabilirler.
Başkan adaylarına söz verilmesi
MADDE 29 – (1) Divan başkanı; başkan adaylarına, istemeleri durumunda kura çekerek, belirlenen sırada söz hakkı verir. Bu konuşma süresi otuz dakikadan uzun olamaz. Aday sayısının dörtten fazla olması durumunda bu süre genel kurul tarafından azaltılabilir. Adaylar kendi sürelerini başka adaylara devredemez.
(2) Başkan adayları dört yıllık etkinlik programları, dört yıllık taslak bütçeleriyle bir sonraki döneme ait ayrıntılı mali bütçelerini genel kurula yazılı olarak sunmak zorundadırlar.
Seçimlerin yapılması
MADDE 30 – (1) Seçimlerde gizli oy, açık tasnif ilkesi uygulanır. Adaylara ait oy pusulaları, oy kullanılacak kabinde bulundurulur. Oy pusulasına isim veya herhangi bir işaret konulmaz.
(2) Seçimde en yüksek oyu alan başkan ve listesi seçilmiş sayılır. Oyların eşit çıkması halinde, aynı gün, genel kurulda çoğunluk aranmaksızın eşit oy alan adaylar ve seçimle göreve gelen kurullar arasında ikinci bir oylama yapılır. Ancak bu toplantıya katılanların sayısı seçimle belirlenen kurulların asıl üyeleri sayısının iki katından aşağı olamaz. Bu oylamada da eşitlik bozulmaz ise, başkan ve seçimle göreve gelen kurullar kur'a ile belirlenir.
(3) Divan başkanı oy verme işleminin hangi saatler arasında gerçekleşeceğini üyelere duyurur ve sandık kurulları bölgesinde yazılı olarak asar.
(4) Her sandık başında; başkan adaylarının, adını divan başkanına bildirdikleri genel kurul üyesi birer gözlemci bulunabilir.
(5) Seçim işleminde arkaları bir kez sandık kurulu mührü ile mühürlenmiş oy pusulaları ile ön sol üst köşesi bir kez mühürlenmiş oy zarfları kullanılır. Bu usul, gerekiyorsa, diğer tur için de sandık kurulu mührü sayısı bir fazla basılarak uygulanır.
(6) Her üye, oyunu kullanacağı sandık kurulu önüne geldiğinde, genel kurul üyelik belgesini, nüfus cüzdanı ve sürücü belgesi gibi özel kimlik kartını sandık kuruluna verir. Sandık kurulundan, bir kez sandık kurulu mührü ile mühürlenmiş oy zarfı ile "EVET" mührünü alır. Kapalı oy verme yerine girer, "EVET" mührü ile oy vereceği başkan ve yönetim, denetleme ve disiplin kurulları üyelerinin isimlerinin yazılı olduğu ve sandık kurulu mührü ile bir defa mühürlenmiş oy pusulasına tercihini yapar, zarfa koyar ve zarfı seçim sandığına atar. Seçmen kütüğünde ilgili sütunu imzalar.
(7) Sandık kurulu, üyenin, genel kurul üyeliği belgesindeki ilgili yerleri mühürleyerek özel kimlik belgesi ile birlikte oyunu kullanan üyeye verir. Böylece üye oyunu kullanmış olur.
(8) Oy kullanmak için kendisine teslim edilen zarfı ve evet mührünü, birini veya tamamını kaybeden veya başka şekilde elinden çıkaran üyeye, yenileri verilmez ve üye oy kullanma hakkını kaybeder.
(9) Bilinen ve görünen bir özürlerinden dolayı veya ileri sürecekleri özürlerinden dolayı, divan başkanı, üyelere oy kullanma önceliği verebilir.
(10) Sandık kurulu mührü olmayan ve önceden belirlenmiş renk ve formatta olmayan oy zarfı ve oy pusulaları ile oy kullanılmaz.
Sandıkların kapatılması, oyların ayrım ve sayımı ile tutanakların düzenlenmesi
MADDE 31 – (1) Oy verme için belirlenen süre dolduktan sonra divan başkanı sürenin bittiğini yüksek ses ile duyurur. Sandık kurulları başında sırada bekleyen üyeler varsa bu üyelerin genel kurul üyelik belgeleri sandık kurulu tarafından alınır ve bu üyeler oylarını kullanırlar. Genel kurul üyelik belgesini bu sırada teslim etmemiş üyeler oy kullanamazlar. Oy verme işlemi bittikten sonra sandıklar kapatılır.
(2) Divan başkanının denetim ve gözetiminde, hazır bulunanların huzurunda, sandıklar açılır. Oyların ayrım ve sayım işlemi bitirilerek sonuç duyurulur. Her bir aşama sandık kurulları tarafından tutanak ile belirlenir.
(3) Sandıklardaki zarflar sayılır ve seçmen kütüğüne göre oy kullanan üye sayısı ile zarf sayısının eşit olup olmadığı saptanır. Zarf sayısı fazla ise divan başkanı tarafından fazlalık sayısındaki kadar zarf rasgele seçilir ve fazla zarflar açılmadan imha edilir.
(4) Oyların ayrımında oy pusulalarındaki "EVET" mührü esas alınarak mührün hangi başkan adayına ait olduğu yüksek ses ile duyurularak çizelgelere işlenir.
(5) Bir zarfın içinden sandık kurulu mührü olmayan zarf ve değişik oy pusulası çıktığında oy geçersiz sayılır.
(6) Bir zarfın içinden usulüne uygun olarak kullanılmış oy pusulası ile birlikte, oy pusulasından başka, genel ahlaka, adaba ve centilmenliğe aykırı olan bir şey çıkması durumunda kullanılan bu oy geçersiz sayılır.
(7) Bir zarfın içinden "EVET" mührü ile tercih yapılmamış veya birden çok adaya tercih kullanılmış/kullanılmamış oy pusulaları çıkması durumunda bu oy geçersiz sayılır.
(8) Bir zarfın içinden "EVET" mührü ile tercih yapılmış olarak çıkan oy pusulasında "EVET" tercihinin, özel düzenlenmiş alandan başka bir yere yapılması durumunda da kullanılmış olan oy geçersiz sayılır.
(9) İçi boş zarflar geçersiz sayılır.
(10) Başkan ve yönetim, denetleme ve disiplin kurulları üyeleri için kullanılan oyların bulunduğu sandıklardaki oyların ayrım ve sayımı sonucu, oyların eşit çıkması durumunda, sonuçların açıklanmasından bir saat sonra, ikinci tur oylamaya geçilir. İkinci tur oylamaya eşit oy alan adaylar katılır.
(11) Başkan, yönetim, denetleme ve disiplin kurulları seçimlerinde geçerli oy pusulalarında yer alan tercihler dikkate alınarak çıkan sıralamaya göre asıl ve yedek üyeler belirlenir. Başkan, yönetim, denetleme ve disiplin kurulları üyeleri için oyların ayrım ve sayım sonucuna göre ikinci tur oylamada da eşitlik olması durumunda, eşit oy almış başkan adayları arasında divan başkanı gözetiminde, başkan, yönetim, denetleme ve disiplin kurulları üyeleri için kur’a çekilir. Kurayı kazanan Başkan adayı ve listeleri seçimleri kazanmış olur.
(12) Sandık sayım sonuçlarına yapılacak yazılı itirazları divan başkanı karara bağlar.
(13) Divan başkanı, seçim sonuçlarını, genel kurul üyelerine açıklar. Seçim maddesi, seçilen Başkana söz verilerek tamamlanır.
- MATRANÇ -
Ara
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Mali Hükümler ile Denetim ve Disiplin İşlemleri
Federasyonun bütçesi
MADDE 27 – (1) Federasyonun bütçesi, yönetim kurulu tarafından her bir mali yıla göre ve iki yıl için düzenlenerek genel kurulun onayından sonra uygulamaya konulur. Federasyonun mali yılı 1 ocak-31 aralık arasıdır.
(2) Bütçede; Federasyonun her türlü gelirleri ve yapılacak faaliyetler için ayrılacak ödenekler, personel giderleri, kurulların masrafları, yönetim ve hizmet giderleri ile diğer giderler gösterilir.
(3) Federasyon başkanı, bütçede belirtilen esaslar içinde tahsilat ve harcamalar yapmaya yetkilidir. Federasyon başkanı bu yetkisini sınırlarını belirlemek kaydıyla ve yönetim kurulu kararıyla başkan vekiline devredebilir.
(4) Ödeme evrakında başkan veya başkan vekilinin imzasının yanı sıra genel sekreterin imzasının bulunması zorunludur.

Eski Statü:

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Mali Hükümler
Federasyon bütçesi
MADDE 32 – (1) Federasyonun bütçesi, yönetim kurulunca mali yıla göre düzenlenerek, genel kurulun onayından sonra uygulamaya konur.
(2) Bütçede, Federasyonun gelir ve giderleri, yapılacak etkinlikler, bunlara ayrılacak ödenek, personele ve diğer görevlilere verilecek ücretler, kurulların harcamaları ile diğer yönetim ve hizmet giderleri, yönetim kurulunca hazırlanacak bütçe talimatına göre belirlenir.
(3) Yönetim kurulunun onayı ile harcamalara ilişkin işlemleri yürütmeye, tahsilatları sağlamaya Federasyon Başkanı yetkilidir. Federasyon Başkanı bu yetkisini, sınırlarını belirlemek kaydı ile başkan vekiline devredebilir. Harcama belgelerinin Başkan ve genel sekreter veya başkan vekili ve genel sekreter tarafından imzalanır.
(4) Federasyon bütçesinin en az yüzde on beşi eğitim, altyapı ve kulüplere yardım olarak ayrılır.
- MATRANÇ -
Ara
Federasyonun gelirleri
MADDE 28 – (1) Federasyonun gelirleri şunlardır:
a) Genel Müdürlük bütçesinden ayrılacak pay.
b) Genel Müdürlük bütçesinden altyapı ve eğitime ilişkin projelerin desteklenmesi için aktarılacak kaynak.
c) Kişi ve kurumlardan alınacak katılım payı ve aidatlar.
ç) Antrenör, hakem ve sporcuların tescil ve vize ücretleri ile transferlerden alınacak pay.
d) Kulüplerin tescil ücretleri.
e) Ceza ve itiraz gelirleri.
f) Kulüplerin televizyon ve radyodan yapılacak müsabaka yayınlarından, her türlü basın ve yayın organları ile yapacakları ve kulüplerin forma sözleşmelerinden elde ettikleri gelirlerin %10’u ile milli ve temsili müsabakaların televizyon, radyo ve internet üzerinden yayınlarından elde edilecek gelirler.
g) Kurs, seminer ve Federasyonun görev alanı içerisinde yer alan spor branşları ile ilgili olarak kurulan iktisadi işletmelerden elde edilecek gelirler.
ğ) Reklam, basılı yayın ve basılı evrak gelirleri.
h) Sponsorluk gelirleri.
ı) Kira ve işletme gelirleri.
i) Yardım ve bağışlar.
j) Federasyon başkan adaylarından alınan başvuru ücretleri.
k) Diğer gelirler.
(2) Genel Müdürlük bütçesinden ayrılacak toplam tutar ile gerektiğinde altyapı ve eğitime ilişkin projelerin desteklenmesi amacıyla tahsis edilecek kaynak, Genel Müdürlüğün yıllık harcama programı dikkate alınarak, Federasyon hesabına aktarılır.
(3) Federasyon tarafından yapılan faaliyet ve yarışlardan elde edilen reklam, sponsorluk, naklen yayın, milli yarışlara ait bilet gelirleri Federasyona aittir.
(4) Federasyonun tüm gelirleri katma değer vergisi hariç, her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır.
(5) Federasyon malları Devlet malı hükmündedir, haczedilemez.

Eski:

Federasyonun gelirleri
MADDE 33 – (1) Federasyon'un gelirleri şunlardır;
a) Genel Müdürlük bütçesinden ayrılacak pay,
b) Genel Müdürlük bütçesinden altyapı ve eğitime ilişkin projelerin desteklenmesi için aktarılacak kaynak,
c) Katılım payı,
ç) Tescil ve vize ücretleri ile transferlerden alınacak pay,
d) Sponsorluk gelirleri,
e) Reklam, yayın ve basılı evrak gelirleri,
f) Ceza ve itiraz gelirleri,
g) Yardım ve bağışlar,
ğ) Kira ve işletme gelirleri,
h) Federasyon başkan adaylığı başvuru ücretleri,
ı) Diğer gelirler.
(2) Genel Müdürlük bütçesinden ayrılacak toplam tutar ile gerektiğinde alt yapı ve eğitime ilişkin projelerinin desteklenmesi amacıyla tahsis edilecek kaynak, Genel Müdürlüğün yıllık harcama programı dikkate alınarak, Federasyon hesabına aktarılır.
(3) Federasyonun tüm gelirleri her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır.
- MATRANÇ -
Ara
Federasyonun giderleri
MADDE 29 – (1) Federasyon, yıllık bütçe esasına göre bütçesini hazırlar; bu Ana Statü ve ilgili diğer mevzuat ile kendisine verilen görevleri yerine getirmek için Ana Statü hükümleri çerçevesinde gerekli bütün harcamaları yapar.
(2) Federasyon; ihtiyacı olan ve amacına uygun her türlü menkul ve gayrimenkul malları bütçe esasları dahilinde almaya, satmaya, kiralamaya, kiraya vermeye, işletmeye, ortaklık kurmaya, gayri menkulleri üzerinde ipotek ve her türlü hak ve mükellefiyetler tesis etmeye ve bağış kabulüne, nakitlerini yönetim kurulunun kararları doğrultusunda değerlendirmeye yetkilidir.
(3) Bütçe ile ilgili harcamalar, yönetim kurulunca hazırlanıp genel kurulca kabul edilen bütçe talimatında belirtilir.
(4) Harcamalar aşağıda belirtilen ilke ve esaslara uygun olarak yapılır;
a) Bu Ana Statüde belirtilen Federasyonun ve yönetim kurulunun görevleri çerçevesinde zorunlu ya da yararlı olan iş ve işlemler için yapılmış olmak,
b) İşin mahiyetine ve Federasyonun ihtiyaçlarına uygun olmak,
c) Federasyonun gelirleri ile tedbirli ve basiretli yönetim ilkeleri, objektif ve iyi niyet kuralları kapsamında orantılı olmak.

Eski Statü:

Federasyonun giderleri
MADDE 34 – (1) Federasyon, görevlerini yerine getirebilmek için bütçe esasları çerçevesinde gerekli bütün harcamalarını yapar. Federasyon; ihtiyacı olan ve amacına uygun her türlü menkul ve gayrimenkul malları bütçe esasları ve genel kurul kararları dahilinde almaya, satmaya, kiralamaya, kiraya vermeye, işletmeye, ortaklık kurmaya, gayri menkulleri üzerinde ipotek ve her türlü hak ve mükellefiyetler tesis etmeye ve bağış kabulüne, nakitlerini yönetim kurulunun kararları doğrultusunda değerlendirmeye yetkilidir.
(2) Bütçe ile ilgili harcamalar, Bütçe Talimatında belirtilir.
- MATRANÇ -
Ara
Yeni Statü:

Muhasebe ve raporlama sistemi
MADDE 30 – (1) Federasyonda tek düzen muhasebe sistemine ve bilanço esasına göre kayıt tutulur.
(2) Muhasebe işlemlerinin geçerli olan belgelere dayandırılması zorunludur. Kayıt, denetim, kontrol ve takip açısından 213 sayılı Vergi Usul Kanununda belirlenmiş standart belge, rapor ve defterler kullanılır.
(3) Hesaplar takvim yılı esasına göre tutulur. Gelir ve giderler tahakkuk ettirildikleri yılın hesaplarında gösterilir. Ancak Federasyon, mali genel kurul tarihlerini de esas alarak ve ihtiyari bir şekilde muhasebe raporlamalarını yapabilir. Bu ihtiyari raporların hazırlanmış olması, takvim yılına göre kayıt ve raporlama yapılmasını engellemez.
(4) Genel Müdürlük tarafından yapılan yardımların izlenmesi ve spor politikalarına yön verilebilmesi için; Federasyona ait muhasebe kayıtları, Genel Müdürlükte oluşturulacak bir merkezde belli bir otomasyon sisteminde toplu bir biçimde izlenebilir. Bu durumda Genel Müdürlükçe oluşturulacak standart hesap planına uygun olarak kayıtların düzenlenmesi ve Federasyon muhasebe servisinin bu merkezle işbirliği içinde çalışması zorunludur.
(5) Federasyon, muhasebe servisini kurmak ve bu serviste çalışan personeli kendi alanında eğitmekle yükümlüdür.

Denetim
MADDE 31 – (1) Federasyonun her türlü faaliyetinin denetimi; genel kurul, denetim kurulu ve Bakan tarafından görevlendirilecek denetim elemanlarınca yapılır.
(2) Federasyon harcamalarının yerindelik denetimi Federasyonun genel kurulu ve denetim kurulunca, Genel Müdürlükçe yapılan her türlü yardımların amaca uygunluğu ve denetimi ise Genel Müdürlükçe yapılır. Genel Müdürlük tarafından yapılan ayni ve nakdi yardımların amacına ve mevzuata uygun olarak harcanmaması halinde oluşacak zarar, kusurları bulunan federasyon başkanı ve yönetim kurulu üyelerinden Genel Müdürlükçe tahsil edilir ve Genel Müdürlük bütçesine gelir kaydedilir. Ayrıca sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulur.
Disiplin işlemleri
MADDE 32 – (1) Satranç sporu ile ilgili olarak;
a) Federasyonun faaliyet programında yer alan yarışma ve faaliyetlerde; kulüp, federasyona bağlı spor dallarında faaliyette bulunan kuruluş, sporcu, hakem, antrenör, öğretici, menajer, yönetici ve görevli diğer kişilerin spor ahlakı ve disiplinine aykırı davranışlarına ilişkin ceza işlerine Federasyonun ceza/disiplin kurulu,
b) Federasyonun faaliyet programında yer almayan il veya ilçe müdürlüklerince düzenlenen müsabaka ve faaliyetlerde; kulüp, ilgili spor dalında faaliyette bulunan kuruluş, sporcu, hakem, antrenör, menajer, yönetici ve görevli diğer kişilerin spor ahlakı ve disiplinine aykırı davranışlarına ilişkin ceza işlerine il veya ilçe ceza kurulları,
c) Kurum veya kuruluşlarca Federasyondan, il veya ilçe müdürlüklerinden izin alınmak suretiyle düzenlenen yarış ve faaliyetlerde; ilgili spor dalında faaliyette bulunan kuruluş, kulüp, sporcu, hakem, antrenör, eğitmen, menajer, yönetici ve görevli diğer kişilerin spor ahlakı ve disiplinine aykırı davranışlarına ilişkin ceza işlerine, izin alınan merciin disiplin/ceza kurulu
bakar.
(2) İl veya ilçe ceza kurulları tarafından verilen cezalara karşı, 7/1/1993 tarihli ve 21458 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Amatör Spor Dalları Ceza Yönetmeliği hükümleri uyarınca, Genel Müdürlük Ceza Kuruluna itiraz edilebilir.
(3) Tahkim Kurulu, Genel Müdürlük ceza kurulları, Federasyonun disiplin kurulu ile il veya ilçe ceza kurullarınca verilecek cezalar, Genel Müdürlük Merkez Ceza Kurulunda oluşturulacak sportif ceza kütüğüne kaydedilir.

Yeni Statü:

BEŞİNCİ BÖLÜM
Çeşitli ve Son Hükümler
Ödül ve sponsorluk
MADDE 33 – (1) Ödül ve sponsorluk işlemleri 3289 sayılı Kanunun ek 3 üncü maddesi ile bu maddeye istinaden çıkarılan yönetmelikler çerçevesinde yürütülür.
(2) Genel Müdürlük tarafından çıkarılan yönetmelik kapsamında yer almayan sporcu, kulüp ve antrenörlere Federasyon tarafından çıkarılacak talimat hükümlerine göre ödül verilebilir. Ancak bu durumda verilecek ödüller Genel Müdürlük bütçesinden ayrılacak pay ile alt yapı ve eğitime ilişkin projelerin desteklenmesi için aktarılacak kaynaktan ve Spor Toto Teşkilat Başkanlığından sağlanan reklam gelirlerinden karşılanamaz.
Yayınların düzenlenmesi
MADDE 34 – (1) Federasyon faaliyetleri kapsamında Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki tüm satranç müsabakalarının televizyon, radyo, internet ve her türlü teknik cihaz veya benzeri araçlarla yayınlanmasına, iletilmesine, yayınların düzenlenmesine ve programlanmasına münhasıran yönetim kurulu yetkilidir.
(2) Federasyon tarafından yayınlanmasına izin verilmeyen müsabakalar televizyon, radyo, internet ve benzeri araçlarla yayınlanamaz.
Fikri, sınai ve ticari haklar
MADDE 35 – (1) Federasyonun kullandığı veya kullanacağı marka, logo ve benzeri tüm fikri ve sınai hakların mülkiyeti ve kullanım hakkı münhasıran Federasyona aittir.
Kulüpler
MADDE 36 – (1) Federasyona bağlı spor dallarında faaliyet gösteren spor kulüpleri ve diğer spor kulüplerinin spor dalı şubeleri, Federasyonun görev alanına giren konularda Federasyona bağlıdır. Spor kulüpleri gençlik hizmetleri ve spor il müdürlükleri tarafından kayıt ve tescil edilir. Kulüpler, tescil edildikten sonra, branş tescili ve faaliyet katılım işlemleri Federasyon mevzuatına göre yapılır. Sorumluluklarını yerine getirmeyen kulüplerin kayıt ve tescil işlemleri iptal edilir. Bu kulüpler müsabakalara katılamaz ve Federasyon genel kurulunda temsil edilemezler.
(2) Tescil ücreti her yıl yönetim kurulunca belirlenir.
Kulüplerin devri ve şirketleşme
MADDE 37 – (1) Satranç dalında faaliyet gösteren spor kulüpleri ve diğer spor kulüplerinin satranç şubeleri, mevzuatta belirtilen şekil ve esaslara göre kuracakları veya kurmuş oldukları şirketlere devredilebilir. Kulüplerin şirketleşmesi halinde tescilli bulundukları yerden başka bir yere nakilleri yapılamaz.
(2) Devirlerde satranç sporunun yayılması, güçlenmesi ve yararları ön planda tutulur. Devre ilişkin usul ve esaslar yönetim kurulunca hazırlanan talimatla belirlenir.
Alt düzenleyici işlemler
MADDE 38 – (1) Bu Ana Statüye dayanılarak hazırlanan diğer alt düzenleyici işlemler Genel Müdürlüğün internet sitesinde yayımlanır.
(2) Federasyonun Ana Statüsü ve talimatları 3289 sayılı Kanun ile Yönetmelik hükümlerine aykırı olamaz.
Yürürlükten kaldırılan ana statü
MADDE 39 – (1) 4/7/2008 tarihli ve 26926 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türkiye Satranç Federasyonu Ana Statüsü yürürlükten kaldırılmıştır.
Yürürlük
MADDE 40 – (1) Bu Ana Statü yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Yürütme
MADDE 41 – (1) Bu Ana Statü hükümlerini Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı yürütür.

Eski Statü:
_________

BEŞİNCİ BÖLÜM
Diğer Hükümler
Genel Müdürlük ile ilişkiler
MADDE 35 – (1) Federasyon ihtiyacı halinde, Genel Müdürlüğün mülkiyetinde bulunan menkul veya gayrimenkullerin bedelsiz olarak kırk dokuz yıl süre ile tahsisi için başvurur. Tahsisin süresi, konusu, başka federasyonlar veya Genel Müdürlük tarafından kullanılıp kullanılamayacağı, kullanımındaki gayrimenkullerin ortak kullanımı halinde, bakım onarım masrafları ve tesislerde istihdam edilecek personelin niteliği, özlük hakları ile Genel Müdürlük personelinden faydalanma usul ve esasları Genel Müdürlük ile Federasyon arasında yapılacak protokol ile saptanır.
(2) Bu protokolde, Genel Müdürlük personelinden, kimlerin, hangi koşullarda ve ne kadar süre ile Federasyonda çalıştırılacağı, tesislerin hangilerinden ne koşullarda Federasyonun veya kulüplerin yararlanabileceği gösterilir.
(3) Genel Müdürlükçe tahsis edilen menkul ve gayrimenkuller tahsis amacı dışında kullanılamaz, kullanıldığının tespiti halinde tahsis iptal edilir.
(4) Ödül ve sponsorluk işlemleri, Genel Müdürlüğün, ilgili mevzuatı çerçevesinde yürütülür.
Kulüpler
MADDE 36 – (1) Satranç kulüpleri ile diğer spor kulüplerinin satranç şubeleri, Genel Müdürlüğün belirlediği mevzuatına uygun olarak, Genel Müdürlük tarafından tescil edilir.
Satranç kulüplerinin devri ve şirketleşme
MADDE 37 – (1) Satranç dalında etkinliklerini sürdüren kulüpler, satranç şubelerini kanunlarla belirtilen şekil ve esaslara göre kuracakları veya kurulmuş olan şirketlere devredebilirler. Kulüplerin şirketleşmesi halinde, tescilli bulundukları yerden başka yere nakilleri yapılamaz. Devirlerde satrancın yayılması, güçlenmesi ve yararları ön planda tutulur. Bu Ana Statüde belirlenen esaslara ve yönetim kurulunca konulacak kurallara uyulması zorunludur.
Yayınların düzenlenmesi
MADDE 38 – (1) Satranç yarışmalarının televizyon, radyo ve her türlü teknik cihaz ve benzeri araçlarla yayınlanmasına, yayınların düzenlenmesine ve programlanmasına yönetim kurulu yetkilidir.
(2) Bu yetki kullanılırken, Türk Satrancının, kulüplerin ve Federasyonun yararları ön planda tutulur.
Talimatlar
MADDE 39 – (1) Ana Statü ile belirlenen konularda çıkarılacak olan talimat ile diğer alt düzenleyici işlemler, yönetim kurulu tarafından hazırlanır. Ancak, ödül ve yardım talimatları Genel Kurulun onayına sunulur. Yönetim kurulu tarafından hazırlanan talimatlar ile diğer alt düzenleyici işlemler Genel Müdürlük ve Federasyonun Internet sitelerinde yayınlanarak yürürlüğe girer.
Bakanlığın gözetim ve denetimi
MADDE 40 – (1) Federasyonun her türlü etkinlik ve işlemleri Bakanlığın gözetim ve denetimine tabidir.
(2) Denetim sonucunda, görevi başında kalmasında sakınca görülen Federasyon Başkanı veya yönetim kurulu üyeleri hakkında karar alınmak üzere Bakan, genel kurulu olağanüstü toplantıya çağırır.
İhtilafların çözümü
MADDE 41 – (1) Federasyonun denetimine ilişkin konular hariç olmak üzere, Genel Müdürlük ile Federasyon arasında çıkacak her türlü ihtilaf, Tahkim Kurulunca belirlenecek bir üyenin başkanlığında, Genel Müdürlük ve Federasyonca görevlendirilecek üçer kişiden oluşturulacak komisyon tarafından görüşülerek kesin karara bağlanır.
Görevden ayrılma isteği
MADDE 42 – (1) Federasyon başkanı, yönetim, disiplin ve denetleme kurulları üyeleri;
a) Milletvekilliği ve yerel yönetimlerin genel ve ara seçimlerinin başlangıcından bir ay önce,
b) Seçimin yenilenmesine karar verilmesi halinde yenileme kararının ilanından başlayarak yedi gün içinde,
c) Başka bir federasyon başkanlığına aday olmaları halinde, federasyonun genel kurul tarihinden bir ay önce,
görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmadıkça adaylıklarını koyamazlar ve aday gösterilemezler.
Yürürlükten kaldırma
MADDE 43 – (1) 17/3/2005 tarihli ve 25758 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türkiye Satranç Federasyonu Ana Statüsü yürürlükten kaldırılmıştır.
Yürürlük
MADDE 44 – (1) Bu Ana Statü yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Yürütme
MADDE 45 – (1) Bu Ana Statü hükümlerini Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı yürütür.

Karşılaştırmalı Statü yazı dizisi burada sona ermiştir.
-------

Camiamızdan yönetimi ve yönetim dışındaki tüm değerli satranççıların bu ayrımı iyi okumasını ve satrançtan yana kararlı duruş sergilemesini arzu ederim.
Ben 1982 yılından beri bu statülerin atalarını da inceledim.
Duruş ve kararlı güç hep aynı.

Devlet yönetimi asla bırakmadan hep kendi gücünü seçtirdi.
Seçtiriyor ve seçtirmeye de devam edecek.
YANİ SİSTEM KENDİ KENDİSİNİ SEÇTİRMEYE YÖNELİK KURGULANMIŞ.

Benim ülkemizin satrancının siyasi geleceğini iyi görmüyorum.
Siyasetten kopamayan ona muhtaç kalmak zorunda olan satranç kendi geleceğini kuramaz, siyaset onun geleceğini çizer.

Oysa il ve ilçelerden başlayacak olan gerçek satranç hareketi siyasetten de nitelikli destek bulursa o zaman AZERBAYCAN sistemine yakın bir ortama kavuşabilir.

Dernek, satranç merkezi, kulüp, satranç kulübü, antrenör ve sporcu birlikleri, aktif hakem dernek ve örgütleri, halkla ilişkiler birlikleri ve kuruluşları, sporcu velilerinin içinde yer alacağı kuruluşlar ve tüm satranççılar birlik olarak ortak paydalarda ortak ve kararlı duruşlar göstermesi gerekecektir.
Aslında siyasette, devlette biziz.

O bizden ayrı bir güç değil!

Yeter ki içinde olalım!!

Ayırt etmeksizin tüm satranç dostlarına içten selam ve saygılarımı sunar, mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

Hoşça kalınız.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi