YENİ STATÜ ve GENEL KURUL YAPILANMASI
Değerli üyeler,

Bu konu başlığında son derece önemli gördüğüm bir konuda, BİR ÖNCEKİ STATÜ İLE SON STATÜYÜ AYNI ANDA VE AYNI ZEMİNDE KIYASLANABİLMESİ İÇİN DİKKATLERİNİZE SUNUYORUM.

KOPYALA-YAPIŞTIR YÖNTEMİNİ BURADA DA KULLANDIM.

Yorumsuz olarak bilgilerinize sunulur.

Not: Altı çizili yazılar yürürlükten kaldırılan STATÜYÜ belirtmek içindir.

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanlığından:
TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU ANA STATÜSÜ
BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar
Amaç
MADDE 1 – (1) Bu Ana Statünün amacı, Türkiye Satranç Federasyonunun teşkilat, genel kurul ile yönetim, denetim ve disiplin kurullarının oluşumu, görev, yetki ve sorumlulukları ile çalışma usul ve esaslarını düzenlemektir.
BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar
Amaç
MADDE 1 – (1) Bu Ana Statünün amacı, Türkiye Satranç Federasyonunun teşkilatı, genel kurulunun oluşumu, toplanması, yönetim, denetleme ve disiplin kurullarının çalışmaları ile görev, yetki ve sorumluluklarına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Kapsam
MADDE 2 – (1) Bu Ana Statü, Türkiye Satranç Federasyonunun genel kurulu ile yönetim, denetim ve disiplin kurullarını, spor dalında faaliyet gösteren spor kulüplerini ve ilgili diğer kuruluşları, sporcu, antrenör, teknik direktör, hakem, menajer, gözlemci, yönetici, temsilci ve benzeri spor elemanları ile bunların katıldığı yurt içi ve yurt dışı tüm faaliyetleri kapsar.
Kapsam
MADDE 2 – (1) Bu Ana Statü, Türkiye Satranç Federasyonu Genel Kurulu, Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu, Disiplin Kurulu ile diğer kurulları, Federasyon Başkanını, ilgili kulüp, sporcu, antrenör, teknik direktör, hakem, idareci, menajer, gözlemci, temsilci ve benzeri spor elemanlarını, Federasyonun çalışma usul ve esasları ile Genel Müdürlük ve Tahkim Kuruluyla olan ilişkilerini kapsar.
Dayanak
MADDE 3 – (1) Bu Ana Statü, 21/5/1986 tarihli ve 3289 sayılı Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun ek 9 uncu maddesi ile 19/7/2012 tarihli ve 28358 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bağımsız Spor Federasyonlarının Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır.
Dayanak
MADDE 3 – (1) Bu Ana Statü, 21/5/1986 tarihli ve 3289 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun Ek-9 uncu Maddesi ile,14/7/2004 tarihli ve 25522 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Özerk Spor Federasyonları Çerçeve Statüsüne dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar ve kısaltmalar
MADDE 4 – (1) Bu Ana Statüde geçen;
a) Bakan: Gençlik ve Spor Bakanını,
b) Bakanlık: Gençlik ve Spor Bakanlığını,
c) Federasyon: Türkiye Satranç Federasyonunu,
ç) Federasyon Başkanı: Türkiye Satranç Federasyonu Başkanını,
d) FİDE: Uluslararası Satranç Federasyonunu,
e) Genel Müdür: Spor Genel Müdürünü,
f) Genel Müdürlük: Spor Genel Müdürlüğünü,
g) İl Müdürlüğü: Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünü,
ğ) İlçe Müdürlüğü: Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünü,
h) Kanun: 21/5/1986 tarihli ve 3289 sayılı Spor Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunu,
ı) Spor Dalı: Satranç sporunu

i) Tahkim Kurulu: 3289 sayılı Spor Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun ek 9 uncu maddesine göre oluşturulan kurulu,
j) Talimat: Ana Statüye uygun olarak yönetim kurulu tarafından hazırlanan ve Genel Müdürlüğün internet sitesinde yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeyi,
k) Yönetmelik: 19/7/2012 tarihli ve 28358 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bağımsız Spor Federasyonlarının Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği,
ifade eder.

MADDE 4 – (1) Bu Ana Statüde geçen;
a) Bakan: Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün bağlı olduğu spordan sorumlu Bakanı,
b) Federasyon: Türkiye Satranç Federasyonunu,
c) Federasyon Başkanı: Türkiye Satranç Federasyonu Başkanını,
ç) Genel Müdürlük: Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünü,
d) Genel Müdür: Gençlik ve Spor Genel Müdürünü,
e) Tahkim Kurulu: Federasyon ile kulüpler, Federasyon ile sporcu, hakem, teknik direktör, antrenör, idareci ve benzeri spor elemanları, kulüpler ile sporcu, antrenör, idareci ve benzeri spor elemanları, kulüpler ile kulüpler arasında çıkacak ihtilaflar hakkında Federasyon Yönetim Kurulunca verilecek kararlar ile Disiplin Kurulu kararlarını, ilgililerin itirazı üzerine inceleme yaparak kesin karar veren Genel Müdürlük bünyesinde kurulmuş bulunan Kurulu,
f) Uluslararası Federasyon: Federasyonun üyesi olduğu uluslararası federasyonları,
g) Kanun: 3289 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunu
ifade eder.

(devam edecek)
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: YENİ STATÜ ve GENEL KURUL YAPILANMASI - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 04-10-2014, 23:38

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi