YENİ STATÜ ve GENEL KURUL YAPILANMASI
Yeni statü:

Yönetim kurulunun görevleri
MADDE 12 – (1) Yönetim kurulunun görevleri şunlardır:
a) Federasyonun görev alanı içerisinde yer alan spor branşları ile ilgili kulüpleri kayıt ve tescil etmek, faaliyetlerini düzenlemek,
b) Müsabaka sonuçlarını tescil etmek, olaylı ve anlaşmalı müsabakalar hakkında karar vermek,
c) Federasyonun görev alanı içerisinde yer alan spor branşları ile ilgili idareci, teknik direktör, antrenör, masör, teknik eleman, hakem ve benzeri elemanları eğitmek, bu elemanların yetiştirilmesi için her türlü tedbiri almak, sosyal güvenlik hakları hususunda ilgili kulüp ve/veya birimlerle koordine sağlamak, bunların kulüp değiştirmeleri ve çalışmaları ile ilgili usul ve esasları tespit etmek,
ç) Antrenör, hakem, sporcu ve benzeri lisanslardan alınacak katılım, aidat, vize, disiplin, yerli ve yabancı sporcu tescil, vize, aktarma bonservis ücretlerini ve oranlarını tespit etmek,
d) Kulüplerin Federasyonun görev alanı içerisinde yer alan branşlarda faaliyet göstermek için yapacakları başvurularını karara bağlamak, kulüplerin spor dallarının tescillerini yapmak, faaliyet ve taahhütlerini denetlemek,
e) Başarılı kulüpleri, sporcuları, antrenör, spor elemanları ve teknik elemanları ödüllendirmek,
f) Yarışmalarda emniyet ve sağlık ile ilgili tedbirleri almak,
g) Genel kuruldan alınan yetki doğrultusunda Federasyon faaliyetleri ile ilgili olarak taşınmaz mal alımı, satımı ve kiralaması yapmak, tesisleri işletmek, işlettirmek ve faaliyetlerinin yapılabilmesi için her türlü araç, gereç, malzeme ve benzeri ihtiyaçlarını sağlamak,
ğ) Federasyonun il temsilciliklerini kurmak,
h) Görev alanına giren konularda düzenleme yapmak, uygulamak ve Federasyona bağlı spor dalları ile ilgili her türlü faaliyetleri yürütmek,
ı) Federasyonun görev alanı içerisinde yer alan spor branşları ile ilgili televizyon, radyo, internet, basılı eser yayınları, kulüpleri ile sporcuların spor malzemelerinde ve teçhizatlarda kullanacakları reklamlar ile her türlü reklam konusunda ticarî ve malî hakları düzenlemek ve denetlemek,
i) Başkan tarafından teklif edilen yan kurulları onaylamak,
j) Kulüpler, sporcular, teknik yönetici ve antrenörler, hakemler, yarışma görevlileri ile spor dalında görevli diğer ilgililerin başvurularını, gerekli olan durumlarda bağlı oldukları kuruluşların görüşlerini alarak karara bağlamak,
k) Genel kurul toplantılarını hazırlamak,
l) Bütçeyi hazırlamak,
m) Genel kurulun verdiği yetkileri kullanmak,
n) Genel kurulun belirlediği limitler dahilinde Federasyon Başkanına olağanüstü durumlar için belli bir oranda borçlanma ve harcama yetkisi vermek,
o) Federasyonun görevlerini yürütmek ve faaliyetlerini düzenlemek amacıyla; merkez teşkilatı ve il temsilciliklerinde görevlendirilecek kamu görevlileri dışında kalan idari ve teknik personelin sayısını, bu personelle birlikte profesyonel olarak istihdam edilecek görevlilerin sözleşme ücretlerini ve sosyal haklarını, gerekli görülen kurul üyelerinin fazla mesailerini, yolluk ve yevmiyelerini tespit etmek,
ö) Görevlerini yerine getirebilmek için talimatlar hazırlamak bu talimatlardan ödül ve yardımla ilgili olanlarını genel kurulun onayına sunmak ve uygulamak,
p) Türkiye’yi yurt dışında temsil edecek sporcu ve kulüpleri belirlemek, milli takımın ve milli takım antrenörünün ne şekilde seçileceği hususlarında düzenleme yapmak,
r) Kanun hükümleri uyarınca profesyonel şube kurulması, federasyona spor dalı bağlanması, bağlı spor dallarının ayrılması işlemleri için Genel Müdürlüğe müracaat etmek,
s) Kulüplerin ve sporcuların vize, tescil ve lisans işlemlerini yapmak,
ş) Sporda şiddetin önlenmesi için gerekli tedbirleri almak ve aldırmak,
t) İlgili mevzuat ve genel kurul kararlarıyla verilen görevleri yerine getirmek ve bu konularla ilgili düzenlemeler yapmak.
(2) Federasyonun çalışma usul ve esasları yönetim kurulu tarafından hazırlanan talimatla belirlenir.
(3) Yönetim Kurulu, Federasyon Başkanı başkanlığında üyeleri arasından seçeceği beş kişilik bir icra kurulu oluşturabilir. Ayrıca bu icra kurulunda profesyonel olarak görev yapacak icra kurulu koordinatörü atayabilir ve sınırlarını tespit edeceği çerçevede yetkilerini bu kurula devredebilir. Bu kurul gerekli zamanlarda toplanır, kararlar alır ve uygulayabilir. Yaptığı işlemler hakkında ilk toplantıda yönetim kuruluna bilgi verir.

Eski Statü

Yönetim kurulunun görevleri
MADDE 13 – (1) Yönetim kurulunun görevleri şunlardır;
a) Satranç kulüplerini kayıt ve tescil etmek, bunları liglere ve gruplara ayırmak, ligleri düzenlemek, uygulanacak yükselme ve düşme koşullarını ve statüsünü belirlemek,
b) Yarışma sonuçlarını tescil etmek, olaylı ve anlaşmalı yarışmalar hakkında karar vermek,
c) Satranç ile ilgili yönetici, yetiştirici, teknik eleman, hakem ve benzeri elemanları eğitmek, bu elemanların gelişmesi için her türlü önlemi almak, sosyal güvenlik haklarını sağlamak, bunların kulüp değiştirmeleri ve çalışmaları ile ilgili usul ve esasları belirlemek,
ç) Lisanslardan alınacak tescil, vize, transfer ücretlerini belirlemek,
d) Satranç dalı olan kulüplerin ilgili etkinlik ve taahhütlerini denetlemek, kulüpleri, sporcuları ve çalıştırıcılarını ödüllendirmek,
e) Yarışmalarda güvenlik ve sağlık ile ilgili önlemleri almak, aldırmak,
f) Federasyon etkinlikleri ile ilgili olarak taşınmaz mal alımı, satımı ve kiralaması yapmak, tesisleri işletmek, işlettirmek ve satranç etkinliklerinin her türlü araç-gereç malzeme ve benzeri gereksinimlerini sağlamak,
g) Federasyonun il teşkilatını kurmak,
ğ) Görev alanına giren konularda düzenleme yapmak, uygulamak ve satranç ile ilgili her türlü etkinlikleri yürütmek,
h) Satranç ile ilgili televizyon, radyo, basılı eser yayınları ile her türlü reklâm konusunda ticarî ve malî hakları düzenlemek ve denetlemek,
ı) Başkan tarafından teklif edilen yan kurulları onaylamak,
i) Kulüpler, sporcular, teknik yönetici ve antrenörler, hakemler, yarışma görevlileri ile satranç alanında görevli diğer ilgililerin başvurularını, gerekli olan durumlarda bağlı oldukları kuruluşların görüşlerini de alarak karara bağlamak,
j) Genel kurul toplantılarını hazırlamak,
k) Bütçeyi hazırlamak,
l) Genel kurulun verdiği yetkileri kullanmak,
m) Genel kuruldan alınan yetki doğrultusunda, Federasyon Başkanına olağanüstü durumlar için belli bir oranda borçlanma ve harcama yetkisi vermek,
n) Federasyonun görevlerini yürütmek ve etkinliklerini düzenlemek amacıyla; merkez ve il teşkilatı bünyesinde yer alacak birimlerinde görevlendirilecek yönetim ve teknik personelin sayısını, bu personelle birlikte profesyonel olarak kadro sağlanacak görevlilerin sözleşme ücretlerini, fazla mesailerini ve sosyal haklarını, gerekli görülen kurul üyelerinin, yolluk ve yevmiyelerini belirlemek,
o) Federasyonun görevlerini yerine getirebilmesi için talimatlar ve alt düzenleyici mevzuatı hazırlamak ve uygulamak,
ö) Kanunlar, Ana Statü ve diğer mevzuatla verilen görevleri yapmak.
(2) Yönetim kurulu; Federasyon Başkanının başkanlığında üyeleri arasından seçeceği beş kişilik bir yürütme kurulu oluşturabilir ve sınırlarını belirleyeceği çerçevede yetkilerini bu kurula devredebilir. Bu kurul gerekli zamanlarda toplanır, kararlar alır ve uygulayabilir. Yaptığı işlemler hakkında da ilk toplantıda yönetim kuruluna bilgi verir. Kurulun kararları yönetim kurulunda oylanır.

( devam edecek )
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: YENİ STATÜ ve GENEL KURUL YAPILANMASI - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 12-10-2014, 22:08

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi