YENİ STATÜ ve GENEL KURUL YAPILANMASI
Genel kurulun açılması
MADDE 22 – (1) Genel kurul delegeleri, delegelik belgesini almak ve delege listesini imzalamak zorundadır.
(2) Genel kurul; üye tam sayısının salt çoğunluğu ile toplanır ve katılanların salt çoğunluğu ile karar alır. Seçimde en fazla oyu alan aday ve bu adayın listesi seçilmiş sayılır. İlk toplantıda çoğunluk sağlanamaması halinde, takip eden günde çoğunluk aranmaksızın toplanır. Ancak, toplantıya katılanların sayısı seçimle belirlenen kurulların asıl üye sayısının iki katından aşağı olamaz.
(3) Federasyon başkanı veya onun görevlendireceği başkan vekili veya asbaşkan ya da yönetim kurulu üyesinin, genel kurul delege listesini incelemesi ve katılanların sayısını belirlemesi ile genel kurul toplantısı için aranan çoğunluğun bulunup bulunmadığı tespit edilir.
(4) Genel kurul toplantısı Federasyon başkanının veya görevlendireceği başkan vekili veya asbaşkan ya da yönetim kurulu üyesinin konuşması ile açılır. Daha sonra genel kurul, divan kurulunu oluşturur.

Eski Statü:

Toplantı ve karar yeter sayısı
MADDE 22 – (1) Olağan ve olağanüstü toplantının yapılabilmesi için en az, üye tam sayısının yarısından bir fazla sayı olan salt çoğunluğun katılımı gerekir.
(2) İlk toplantıda bu çoğunluk sağlanamaması durumunda, ikinci toplantı, ertesi gün katılan üyelerle çoğunluk aranmaksızın yapılır. Ancak bu toplantıya katılanların sayısı, seçimle belirlenen kurulların asıl üye sayısının iki katından aşağı olamaz.
(3) Yönetim kuruluna; taşınmaz mal alımı, satımı ve kiralanması, uluslar arası federasyonlara karşı mali taahhütlerde bulunması ve satranç sporunun dallarının ayrılması konularında yetki vermek için genel kurula katılan üyelerin dörtte üçünün kabul oyuyla karar verilir. Diğer konularda toplantıya katılanların çoğunluğu ile karar alınır.
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: YENİ STATÜ ve GENEL KURUL YAPILANMASI - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 21-10-2014, 09:46

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi