mali genel kurul için kuralar çekildi ve bir iyi haber.
ana statü gereği bölgelerinde turnuvalara katılmış ama türkiye birinciliğine gidememiş kulüpler arasından 15 üye için yapılan kur'a çekimi yapılmış.

bilyorsunuz bundan önceki seçimde bu olay olmuş kur'ada çıkanların tamamı nerede ise karaman ve Osmaniye olmuştu . şimdi biraz adaletli bir kur'a olmuş .

bu önemli değil .önemli olan yeni ana statüye göre artık her kulüp genel kurul delegesi olarak ancak kendi üyesini genel kurula gönderebilecek . o kulüp üyesi olmayan genel kurul delegesi olamayacak .

bu duruma göre dosya kulübü olsa dahi bütün kulüplerimizin genel kurula giderek gerekli düzenlemeyi yapmaları federasyon temsilcilerini tesbit etmeleri son derece önemlidir . artık eski dönem kapandı . yukarıdan gelen siyasi baskılarla delege ismi yazılamayacak . federasyon temsilcisi o kulübün üyesi olacak . ancak faal oyuncu, antrenör veya hakemden delege olamaz.

bu önemli gelişmenin gereğini bütün satranç kulüplerinin bilgisine sunarım .

muzaffer şekerli
muğla, datça
Ara
Muzaffer bey,
Bu konudaki görüşlerinize katılmıyorum.Yakın geçmişe göre değişen hiçbir şey olmayacaktır.Delegeler yine talimatla seçilecektir.Moralinizi bozmak istemem.İnşallah yanılırım.Yanıldığım takdirde bana mail yazın!"Yaşadığım ilçenin bağlı bulunduğu il merkezindeki kulübün delegesini benim tanıdığım yerel yöneticiler veya ben seçtim"derseniz ben size selam duracağım.
Ateş Ülker
Ara
ateş bey .
ilk yazı yazmaya başladığımda bu konuya değinmiştim . sizinlede bu konuda hafif bir sohbetimiz olmuştu. talimatla delege yazdırmak o kulübün haysiyeti ile oynamak demiştim . artık talimatla delege yazma devri geçti .çünkü kulüp üyesi olmanın bir statüsü vardır. sanırım üye olduktan 6 ay sonra o üyelik geçerli oluyor. yeni bir devre giriyoruz.

bu kadarcık bir gelişme bile beni son derece mutlu etti . öğrenir öğrenmez hemen paylaştım .

başka fikirleri olan olursa, bu konu deşilirse çok iyi olur.

saygılar sunarım .
Ara
Çok kötüden birazcık daha iyi sayılır.
Ara
siyasi iradenin satrancı ve diğer federasyonları kontrol altına alma isteğini yadırgamamalıyız. her branştaki başarı aynı zamanda siyasi iradenin başarısıdır. yani siyasi irade satrançta en azından bizler kadar başarı arzular. yeni statü en azından kulüp üyesi olmayanların delege olmasının önünü kesmiştir. genel kurulda delege olmak isteyenler şimdiden kendilerine bir kulüp bulmalıdırlar.

satranççı siyasetin içinde olmamalıdır . satranç siyaseti geliştirmelidir . öncelikle kendisini tanımlamalıdır . burada yazan herkesin bir takıntısı olduğu malumdur . benimde takıntım satranççı kendini tanımlayamamamıştır. +1800 olan kişi satranççıdır . türk satrancının kurucusu sayılan selim palavan ın talebeleri , onların talebeleri, onun talebeleri ve onun talebeleri satranççıdır . diğerleri kahve satranççısıdır raitingleri ne olursa olsun eğer selim palavan ın talebelerinin talebelerinden ders almamışsa satranç mantalitesi hiç bir zaman en üst seviyeye çıkamaz. yönetici olamaz . doğunun , Erzurum un van ın köylerinde hemde kadın, çok satranççı vardır ki; raitingleri 2000 in altında değildir . aslolan , satranççıların açtığı kulüplerin bir satranç akademisine dönüşmesini sağlamaktır. geleceğin satranç yöneticileri oralardan yetişmelidir .

olimpiyat komitesi üyelerinin satranç genel kurulunda işi ne , gibi yaklaşımlarımız bize zaman kaybettirir. türkiye de futbol federasyonu başkanı haluk Ulusoy un devrilmesinden bu yana fiili olarak özerklik bitmişti. belki şu an resmen bitti . yinede olanla yetinmek zorundayız. satranççı bir yönetim nasıl oluşturabiliriz onun çabasına girmeliyiz.

bu konuda önümüzde iki seçenek var .
1: ya siyasetle çok iyi geçineceğiz, siyasi iradenin kabul edeceği bir satranççı yönetimini siyasete empoze edeceğiz . hangi siyasi parti yönetime gelirse o siyasi görüşten birini destekleyeceğiz.
2: ya da siyasete kendimizi kabul ettireceğiz. yani satranççılar siyasetle uğraşmaz sadece satrançla uğraşır dedirteceğiz.

bence ikinci yol daha mantıklı ve doğrusudur. satranç mantalitesinede uygundur .

bu günkü siyasi iktidar satrancı bir yere götüremez demek son derece yanlıştır. siyasi iradeye muhalefet etmek için satranç siyaseti geliştirilemez.

muzaffer şekerli
muğla datça
Ara
mali genel kurul için genel delege listesi kesin olmamakla birlikte belirlendi..2012 genel kurulu ile ben tam karşılaştırmadım . bir yorum yapamıyorum şimdilik . yorum yapmak isteyenler için ikisinide veriyorum .
http://www.tsf.org.tr/images/stories/201...tesi16.pdf

http://malikurul2014.tsf.org.tr/images/s..._10_14.pdf

ilk izlenimim oldukça farklı bir genel kurul olduğu aşikar .
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi