Logo Değişti mi?
Son günlerde başka konu başlıklarında da referans verilmiş hatta Federasyon Başkanı Gülkız Tulay'ın da köşesinde dolaylı olarak gönderme yaptığı yeni bir "soğuk savaş"ımız var, sabık ve mevcut federasyon başkanı arasında. Konu hakkında bir yorum yapmayacağım, ama Yazıcı'nı TSF'nin logosuyla ilgili son yazısı ilgimi çekti:

http://alinihatyazici.blogspot.com.tr/20...l?spref=fb

Yazının üzerinde durduğu konu logo. Logoyla ilgili Mali Genel Kurul öncesi yayınlanan etkinlik raporunda ufak bir bölüm var:

"Kurumsal Kimlik Çalışması

Türkiye Satranç Federasyonu görünen yüzünü bir standardizasyona oturtmak için kurumsal kimliğini yeniledi. Kurumsal kimlik ile logo, antetli kağıt, davetiye, kimlik kartı, bayraklar, iç ve dış mekan panoları, sertifikalar vb. unsurların kullanımlarının bir standarda oturtma çalışmaları yapıldı. Bu çalışma ile zaman kazanmak, kurumumuzun tek bir kimlik ile görünür hale gelmesini sağlamak ve büyük ölçüde tasarruf sağlamak amaçlanmıştır."

Yazıcı, yukarıda verdiğim linkte epey detaylı olarak konuyla ilgili görüşmesini anlatmış.

Ajansların nasıl çalıştığını az çok biliyorum, tabii ki gerekli olduğunu söylerler. Farz edelim ben de o ajanstayım, hemen söylerim "21.yüzyıla uygun modern, daha hareketli bir logoya ihtiyacımız var" gibi afili bir cümleyi.

Satrançtaki değişim ihtiyacı ve kurumsal yenilenmenin farklı yerlerde arandığını düşünüyorum. Logonun değişmesi satrancın önceliği değil kurumsal profili de bir anda yükseltecek bir yenilik olduğunu söylemek abartılı olur.
Ara
Bir logo anketi yapılmış: http://www.tsf.org.tr/anket/

Kaleyi tahtadan ayırma fikri güzel ve evet rahmetli Ali İpek'in tasarımı güzel olmakla birlikte "zamanın ruhunu" yansıtmıyor olabilir. Lakin yerine önerilenlerin çok kötü olduğunu düşünüyorum. Zaten belli ki aynı fikir etrafında dolaşılmış.

Eğer modern ve başarılı bir logo istiyorsanız, pek çok konuda eleştirdiğimiz FIDE'nin logosuna bakın. O logoda yapılan değişikliklere. Farklı fikirler üzerinde daha uzun süre çalışılması lazım illa bir değişiklik yapılacaksa, ankette önerilerin logolar belli ki tasarımcısının "aşık olduğu" bir fikir. Çok sayfa sekreteri ve grafikçiyle çalıştım bilirim, bir fikre aşık oldukları vakit onu asla bırakmazlar. 1-2-3-4 nolu logolar bunun kanıtı.
Ara
23 yıllık kurumun logosu neden değişir?
Logo kurumu anlatmıyordur,
Misyon ve Vizyona uygun değildir,
Logo çağdaş değildir,
Logo üzerinde satranç ailesinin derin kaygıları ve eleştirileri vardır,
...
...
Peki yeni tasarımlara bakacak olursak yukarıda sıralanan gerekçeleri ortadan kaldıracak düzeyde midir? Çağdaş çizgilere mi sahiptir, kurumu daha doğru mu anlatmaktadır? Bunlara evet demek mümkün değil. Öyle ise bu değişiklik talebi çok anlamlı değildir. Değişiklik yapılması için anket yapılması doğru da gerekçeleri de belirtselerdi daha doğru olurdu. Özgür beyin son tespitine de katılmamak elde değil. Tasarımları çalışan kişi doğrudur, bir fikri yansıtmaya çalışmış belli ki. Bayrak bir figür olarak kullanılmış ve üzerinde oynanmış. (hiç bir yerde hiç bir materyal üzerinde Türk Bayrağında ay yıldız yukarıya bakmaz. Başkaca örneği varsa ben bilmiyorum) Hilalin yukarıya bakması neyi anlatır?

Bizim bunlar ile uğraşacak zamanımız olmamalı. Ali İpek satranç ailesinin yapı taşlarından biridir. Çok emeği vardır. Rahmetle anıyorum. O'nun çalışması olan mevcut logo, 5 numaralı Logo, yani 23 yıldır kullanılan logo tek tercihimizdir.
Ara
''Türkiye'de bir kurumun logosu neden değişir?'' sorusunun yanıtı, vizyon, misyon, ihtiyaç, çağdaşlık vs kelimelerinin arasından çıkamaz.

Bir defa logo mutlaka değişmelidir. Çünkü Türkiye artık ''Yeni Türkiye''dir. Eskiyi hatırlatan birşey kalmamalıdır.

Logo mutlaka alacalı bulacalı, allı güllü, minareli, hilalli vs.. olmalıdır ki milli ve dini değerlerimizi yansıtsın.

Logo bir grubun amcaoğlu, dayıoğlu, kayınçosu vs yakınlıktaki bir kişinin şirketine yaptırılmalıdır. Hatta önce teyzenin eniştesi, kurum değerlendirmesi, bacanağın kayınbiraderi anket yapmalı, amcaoğlunun kayınpederi internet sayfasını düzenlemeli, logo da dayıoğlu tarafından hazırlanmalıdır. Böylece her türlü değişiklikten ortaya çıkacak rant yabancıya gitmesin.

Tüm yapılanlar ve harcananlar sonunda bazı kendini bilmezler, itiraz edip ayak direrse proje bir süre rafa kalkabilir. Merak etmeyin daha sonra ısıtılıp tekrar servis edilecektir.

Buraya kadar söylediklerim geneldi. Peki TSF kendini bu süreçten koparabilir mi? Elbette hayır. TSF logosu değişecektir. Bugün değişmese yarın, yarın değişmese 2023'te, orada olmazsa 2071 yılında, bir gün değişecektir.

Zaten aslında değişmiş bile. Bir spor federasyonunun olimpiyat oyunlarından daha yüksek bir seviyede temsil edildiği bir yer olabilir mi? Resimlerde açıkca görülüyor, yöneticilerimiz, o logoyu ulusal takımın giysilerine kimseye sorma ihtiyacı olmadan bastırmış. O loga altında maça çıkılmış. Şimdi elbette logonun çirkinliği karşısında gelen tepkilerden geri adım atılıyor da anket yaptırmak akıllara geliyor. Aynı kişiye yaptırılan hiçbir farkı olmayan 4 tane birbirinden berbat logoyla eski logoyu ankete sokmak da büyük bir buluş olmuş. Üstelik sadece ad - soyad ve eposta adresiyle ankete katılabiliyorsunuz. Yani istense yüzbinlerce 'yumurta' Twitter hesabı açan gruplar TSF logosuna da oy verebilecek. Bizim evin balkonunda arkadaşlarla turnuva yapsak para ve lisans isteyecek yönetim, logo için oy kullanacaklardan oyuncu, hakem, antrenör lisansı istememiş. Neyse ki yeni logo tasarımları o kadar aynı ki, verilecek oyların bölünmemesi imkansız.

Diyelim ki anketten eski logo çıktı. Bu yaptırılan logoların parası ödenmeyecek mi? Yoksa çoktan ödenmedi mi?

http://www.ankara.bel.tr/ adresinde Ankara için layık görülen logoya bir bakınca yeni TSF logolarının da kimlerin elinden çıktığı çok rahat anlaşılıyor, fazla aramaya gerek yok.

Bu siyasi iktidarların karşısında tüm satranççılar olarak The Godfather filminde mafya babasından iyilik isteyen kuru temizlemeciden farkımız yok. Elbette bir gün kapımız çalınacak bizlerden de 'iyilikler' istenilecek. Yeni Türkiye'de bir yerde herhangi bir rant varsa, o rantın paylaşımı mutlaka güç sahiplerinin bilgisi ve etkisi altında yapılacaktır. Belediyelerin kapısında yüzbinlerce takım siparişi alırken, olimpiyat düzenlemek içim milyonlarca lirayı üst makamlardan isterken bunlara da hazır olmak gerekir.
Ara
logoda değişecek ve her şey artık değişecek . federasyon sitesinin formatı bile değişti. hemde hemen mali kongre sonrası. çokta iyi olacak . değişsin . logoda , yönetim anlayışıda değişsin .türk satrancının buna ihtiyacı var .

benden naçizane sayın başkana açık destek ....
Ara
(25-11-2014, 17:39)MuzafferŞekerli Nickli Kullanıcıdan Alıntı: logoda değişecek ve her şey artık değişecek . federasyon sitesinin formatı bile değişti. hemde hemen mali kongre sonrası. çokta iyi olacak . değişsin . logoda , yönetim anlayışıda değişsin .türk satrancının buna ihtiyacı var .

benden naçizane sayın başkana açık destek ....

Keşke logo ve site formatı değişmesiyle yönetim anlayışı değişse dediğiniz gibi.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi