Mali Genel Kurul 2014'ün Ardından
mali kongre yapılalı üç gün oldu. burada kimse bir değerlendirme yapmadı. iş yine bana kaldı galiba.

sanırım kongrelerdede, özgür satranç forumdada muhalefet kalmadı. bu nereye kadar gidecek bakalım .

ama sayın ali nihat yazıcı' nın üç dört defa kürsüye çıkmasını ama tek bir alkış alamamasını yadırgadım . üç dönem başkanlık yapan birinin kürsüye çıkıp bir şeyler söylediğinde hiç alkış alamaması gerçekten çok zoruma gitti.

genel kurul yapısının bu kadar oynak olduğu bir branş, hangi spor dalında var acaba. kadın delegelerin ilk defa bu kadar çoğaldığını gözlemledim . yeni statüdeki ''delegeler kulüp üyesi olmak zorundadır'' hükmü hemen kendini göstermiş . bayan delege sayısı epey artmış .

en çok tartışılan madde ana statü oldu. ana statü daha uzun zaman kongrelerimizin en önemli maddesi olmaya devam edecektir.

gülkız Tülay kendi köşesinde diyor ki;
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda da çalıştayda yer alarak ,genel kurullarda aktif sporcuların, hakemlerin, antrenörlerin delege olabilmeleri ve ödül sisteminin satranç sporcuları lehine düzenlenmesi gibi birçok konuda yoğun çaba sarf ettim.

aktif sporcuların hakemlerin delege olmalarını istemek boşuna gayrettir. satranç nev-i şahsına münhasır bir branştır ki; bizde raiting konuşur . delege olanlardan raitingli olma şartı aranmalıdır. aktif hakem veya sporcu olma şartı değil .

şu an için mütevazi bile olsa delege olmak için UKD veya ELO raitingi şartı aramak, satrancımızın kurumsallaşması için atılacak dev bir adım olacaktır.

benim araştırmalarım dosya kulüpleri bile bu şartı karşılayabilecek durumdadır. bütün kulüpler şimdiden bir sonraki kongrelerin federasyon temsilcilerini şimdiden belirlemelidirler .

muzaffer şekerli
muğla , datça
Ara
Ben işlerimin yoğunluğundan takip edemedim. Ali Nihat Yazıcı ne konuşmuş, ne söylemiş de alkış alamamış? Garip geldi.
ali nihat yazıcı nın kongre konuşmalarında alkış alamaması banada garip geldi. ali nihat yazıcı yı normal olarak bende tutmam ve herkes gibi eleştiririm .ama 12 yıl başkanlık yapan birisinin koskoca kongrede yapayanlız kalması benimde oldukça zoruma gitti ve sebebini yukarıda bir nebzede olsa yorumladım .

http://www.youtube.com/watch?v=c99nMUpWL3I

merak edenler baksın ve kendi yorumlarını yazsın . şu kadarını söyleyim, genel kurulların delege yapıları değişken olmamalıdır. her kulübün kongre delegeleri , en tecrübeli kulüp üyeleri arasından şimdiden belirlenmeli ve her kongrede o kişiler tarafından temsil edilmelidir . kongre delegeleri için ana statümüzde raitingli olma şartı getirilmeli, yoldan geçerken kulübe uğrayan birinin kulüpte yer edinmesinin önüde kesilmelidir. yani delegelerin kesinlikle satranççı olmasına özen gösterilmelidir .

daha önce defalarca yazdım .. kongre delegeleri +1800 olmalıdır. ama şu an bu mümkün görünmüyor . hiç değilse mütevazi bile olsa bir raiting şartı getirilmesi uygundur . faal satranççı , hakem ve antrenörlerin delege olması spor camiasında mümkün değildir. ama faal satranççılığı bırakmış nice satranççı vardır ki; delege olmaya layıktır.

muzaffer şekerli
muğla, datça
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi