Notasyon
Satranç toplumu ile anlaşamadığım bir konu var.Ben yerli dinamiklere bir türlü "notasyon önemlidir"sözünü söyletemedim.Ben ölünceye kadar da söylemeyecekler.Ne demek istiyorlar?""Notasyonun önemini söylemeye gerek var mı?""Gerek var.Çünkü bu konuda hala bir arpa boyu yol katedemedik.1998 de düzenlenen Türkiye Yaş grupları Birinciliğinde ben Federasyonda görevliydim.Bana yapılan öneri şöyle oldu:-10 yaşaltındaki sporcular notasyon yazmasınlar...-Buna karşılık ben notasyon yazmayan sporcunun herhangi bir olayda mağdur olabileceğini ve bu mağduriyeti kanıtlama imkanını kaybedeceğini söyledim.Her zaman olduğu gibi notasyon bilmeyen küçüklerin yaptıkları her hamle için bir çizgi çekmelerini tavsiye ettim.16 sene geçti.Hala notasyon yazmayan küçük sporcular olduğunu duyuyorum.Öte yandan bazı velilerin küçük çocuklarının notasyon tutmaya zorlanmasına karşı şiddetle itiraz etmekte olduğu söylenmektedir.Kendilerine sakin olmalarını tavsiye ediyorum.İster yönetici,ister antrenör,ister veli, kim olursa olsun notasyonun önemini inkar etmeye çalışıyorsa sporcuları bunun zararını görecektir.260.000 kişi lisans çıkartmışdır.Bunların ancak 2200 kadarı Elo puanına sahiptir.Bir takvim yılında ortalama 2 turnuvada oynayabilenlerin sayısı ise lisans sayısının 260 da birinde azdır!2014 de notasyonun önemini tartışmak büyük bir talihsizliktir.10 yaşaltındakilerin notasyon tutmamasına göz yummaya devam ediyoruz.Kimi zaman Orta öğretimdeki öğrencilerin de ellerindeki notasyon kağıdını tek suret olması nedeniyle hakem tarafından turnuva sonunda verilecek vaadi ile alıyoruz.Tabii turnuva sonunda bütün kağıtlar yerlere dökülüyor.Sporcu kendi şahsına ait notasyon kağıdını alamadan evine gidiyor. Bu anlattıklarım yerli filmdir.Bunları Geçmişde yaşadım.Ben yerlerde kertenkele gibi sürünerek notasyon kağıdı toplamış bir kimseyim.Bu acıları unutmam zordur!Küçüklere notasyon tutturmayanları,tutturmak istemeyenleri bir defa daha uyarıyorum!Öğrenmek ve kendini geliştirmek herkesin hakkıdır.Notasyon Satranç eğitiminin birinci basamağıdır.Bu basamağı atlayarak yukarı çıkmak mümkün değildir.Soçi'de yapılan son Dünya Birinciliği maçını bütün Dünya videoda izledi!Her 2 oyuncunun önündeki notasyon kağıdını ve kalemi gördü.Onların oynadıkları hamleler anında canlı yayınlarda görüntülendiğine göre neden hamleleri yazmaktadırlar?Notasyon tutmak FİDE nin zorunlu kıldığı bir kuraldır.Bu kuralı kimse değiştiremez!
Ateş Ülker
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi