Türkçe Satranç Sözdizimi
(28-12-2014, 21:07)mube Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba

Sn.Feti bey alay etmek görüş bildirmek değildir.( Draw = Berabere ).Duyguları ile hareket edenlere söylenecek tek söz: "onlar nasıl bir yanlış yoldadır"

Sn.Özgür bey muadil diye insana yakıştırma bu sefer yakışığın da ötesinde ağır kaçtı. Bilene saygı bilmeyene musamaha gerekir.Sizinkisi itiraf ettiğiniz gibi ukalalığın daha da ötesinde.

Sn.Miyazaki siz olsa olsa ancak dart forumunda yazabilirsiniz.[color=#FF0000]Milli takım rahat nefes almış ama biz zor durumdayız.[/color]

Bu forumu da ruhban sınıfı tartışmaları ile çöken tsf forumuna benzetmemek ve forum yöneticilerini zor durumda bırakmamak için artık yazmama kararı aldım.Konuyu saygınlığı tartışılmayan birinin devam ettirmesini bizlerin de uzaktan bilgilenmeye devam etmesini sağlamasını diliyorum.

Bugüne kadar olumlu olumsuz,bilgili bilgisiz ama iyi niyetli , duygularıyla değil de aklıyla , belli bir sınıfa değil de topluma hizmet vermeye çalışarak görüş bildirenlere teşekkür ediyorum.

Saygı ve Sevgilerimle,
Hoşçakalın.

Samimi ifadeler,iyi niyet yorumları palavra.
Ara
Önce ciddi cevaplar. Bullet'a asla tereddütsüz denemez, Sabri Koçak açıklamış. Feti'nin önerisi de yanlış. Pat, beraberenin özel bir türüdür. Aynı sözcüğü kullanamayız (pat ile üç konum tekrarı farklı beraberlik türleridir). Patın ne zararı var? Öztürkçe sözcük yaratma işini zorlayıp "Oyunkilit" filan diye yeni bir tabir mi bulmamız gerekiyor illa? Cevabım kesinlikle hayır.

Alıntı:Halen bir satranç yayını çevirmekteyim.Fakat gelin görün ki bir türkçe satranç terminolojimiz yok.Her çeviren farklı terimler kullanmış.

Mustafa Hilmi Demir çok güzel özetlemiş üstüne laf etmek de yersiz de, el insaf. Siz bundan bu işin uzmanlarının önüne geçip maddi beklenti içine girip burada mesaj atan insanların (kesinlikle kendimi kastetmiyorum) üzerinden çıkar sağlıyorsunuz, üstüne bir de pasif-agresif mesajlar yazıyorsunuz. Satranç artık gelen geçenin içine girdiği bir küçük rant kapısı haline geldi. Şimdi ait olduğum ruhban sınıfının başladığı ayine daha fazla gecikmeden katılmaya gidiyorum. (Büyük cümleler edeceksek buyrun: Öyle bir ruhban sınıfı varsa bizim yerimiz ancak serflerin yanı olur).
Ara
(29-12-2014, 00:45)Ozgur_Akman Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Önce ciddi cevaplar. Bullet'a asla tereddütsüz denemez, Sabri Koçak açıklamış. Feti'nin önerisi de yanlış. Pat, beraberenin özel bir türüdür. Aynı sözcüğü kullanamayız (pat ile üç konum tekrarı farklı beraberlik türleridir). Patın ne zararı var? Öztürkçe sözcük yaratma işini zorlayıp "Oyunkilit" filan diye yeni bir tabir mi bulmamız gerekiyor illa? Cevabım kesinlikle hayır.

Alıntı:Halen bir satranç yayını çevirmekteyim.Fakat gelin görün ki bir türkçe satranç terminolojimiz yok.Her çeviren farklı terimler kullanmış.

Mustafa Hilmi Demir çok güzel özetlemiş üstüne laf etmek de yersiz de, el insaf. Siz bundan bu işin uzmanlarının önüne geçip maddi beklenti içine girip burada mesaj atan insanların (kesinlikle kendimi kastetmiyorum) üzerinden çıkar sağlıyorsunuz, üstüne bir de pasif-agresif mesajlar yazıyorsunuz. Satranç artık gelen geçenin içine girdiği bir küçük rant kapısı haline geldi. Şimdi ait olduğum ruhban sınıfının başladığı ayine daha fazla gecikmeden katılmaya gidiyorum. (Büyük cümleler edeceksek buyrun: Öyle bir ruhban sınıfı varsa bizim yerimiz ancak serflerin yanı olur).

özgür hocam, adım Hilmi Mustafa DemirSmile bunu her yerde belirtiyorum çünkü mustafa hilmi diyen bir çoğunluk ar. demek ki öylesi daha güzelmiş de kısmet böyle olmuş.

varyant , devamyolu konusunda ise bence her ikisi de kullanılabilir.
3.Ab5 varyantı da 3.Ab5 devam yolu da gayet kullanılan kavramlar. mesela selim palavanın kale finalleri kitabında her ikisinin de kullanıldığını görebilirsiniz.
Ara
Dikkat edeceğim. Yıllar içinde hatlar karışmışSmile
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi