Satranç Akademisi UKD Puanlarında Değişiklik
“Ulusal Kuvvet Derecesi”, UKD, değerlendirmesi sonrasında dereceleri 1000’den başlayarak 1200’e kadar ulaşan üç ayrı kategorideki satranç sporcuları, bundan böyle, UKD’lerine denk düşen yeni unvanlarıyla da anılabilecekler.
Yeni uygulamada, Türkiye Satranç Akademisi’nin internet sitesi üzerinden “online” aldıkları derslerle kuvvet derecelerini 1000 UKD ile 1200 UKD arasına yükselten sporcular kategorilerine göre “Beyaz Piyon”, “Gümüş At” ve “Gümüş Fil” unvanlarına sahip olabilecekler.

Satranç oynamayı bilenler 1. Adım'ı 50 sorudan oluşan testi cevaplayarak geçebiliyor.
1.Adımı bitirdikten sonra kullanıcı menüsünde "Sertifika Başvurusu" bölümünden ücretsiz sertifikanızı PDF formatında indirebilirsiniz.
Sertifikanın orjinal imzalı ve özel baskılı halini ise arzu ederseniz 40 TL. karşılığında satın alabilirisiniz.
1.Adımı bitirdiniz. Beyaz Piyon oluyorsunuz. Sertifikayı satın almak istemeyebilirsiniz.

Adımı başarı ile bitirdiyseniz herhangi bir ücret ödemeden UKD'YE hak kazanmış sayılırsınız. Unutmayalım ki, ilk defa da UKD çıkarmak için KATILIM ÜCRETLİ TURNUVALARA katılmak da gerekebiliyor bazen.

Bu ne demektir?
...

Yani siz, UKD çıkarmak için önce lisanslı olmak şartıyla iki yoldan birini seçiyorsunuz.
1- Ya katılım bedelli ya da katılım bedelsiz belli sayıda UKD li rakipler ile oynayıp, UKD hesaplamalarına dahil turnuvalara katılarak,
2- Ya da SATRANÇ AKADEMİSİ’NDEN bahsedilen şartlarda.

Demek ki burada UKD satışı yok.
Gören var mı?
Zorunluluk da yok.

Ama ders ücreti var.
(Bu bir elma olabilir, hem de AMASYA ELMASI.)
...
Ha bu parasız olabilir, anlarım desteklerim.
Ama bir bedeli de olmalı değil mi?
Katılır mısınız?
Bunu bir anlasak!
Bu da armut. Nerenin armudu artık bilemem..
...

Satranç Akademisi 2. ve 3. Adım derslerine girmek için dersleri satın almanız gerekmektedir.
Zaten enteresan bir tespit olarak söylemeliyim ki, UKD’ Lİ olan sporcuların bir kısmı da bu dersleri satın alıyor. Kimisi kendisini sırf merakından ölçmek için…

Üye menüsü üzerinden -Ders Ödemeleri- menüsünden dilerseniz dersleri satın alabilirisiniz. 2. ve 3. Adım dersleri her ders için 50 TL dir.
Ha, bu da Kel Mahmut.
YANİ ZORUNLULUK YOK!

Bu olmalı mı sizce?
Bence burada alt yapı düzenlemeleri gerekli işte!
Şöyle ki,
1100 UKD den; 1150, 1200, 1250, 1300, 1350, 1400’ e kadar sindirilebilir bir sistem gerekli.

Her UKD aralığında örneğin 20 gün gibi belli bir süre geçmeli.
Bu süre sonunda yeni bir ders konuları ve ardından ölçen sınav olabilir.

Yani 6 puan aralığında 50’şer UKD artımıyla 120 günde (4 ay) 300 puan. Bu zaten normal turnuvalarda da olabiliyor. Örnekleri var.

Turnuvalara ödenen katılım bedeli AKADEMİ derslerine ödenir.

Derslerde elbette konular gündemde ve öğrenilme hedefi olmalı. Eğer bu süre içinde zaten turnuvalarda başarısız olursa UKD si düşmeli. Başarılı olursa da artmalı elbette.

Ama “ders bedeli ödenmesin” derseniz, o zaman emsal teşkil eden bir çok uygulama gündeme gelir ki o da tartışılır.

Ben de şunu derim o zaman; İnternet ortamından satranç dersleri verilmesi sakıncalıdır (Hoppalaa...)

Bunun eğitim içerikli eksi yanları mevcuttur. Yüz yüze yapılan derslere benzemez! Çünkü duygu yok, inandırıcılık yok, gerçeklik yok!

TAM ANLAMIYLA SANALLIK VE SANALA YÖNLENDİRME VAR.

Oysa biz çocuklarımızı sanaldan kurtarmak isterken, onların yaratıcı yeteneklerinin yok olmasını engellemek isterken…
Üstelik internet ortamından ücretli yapılan bu iş her ne kadar kanıtlanamasa da ne kadar yasal?

Ne kadar toplumsal içerikli ve ahlaki?
Ne derecede haksız kazanç sağlamakta?
Gerçek satranççıların, antrenörlerin önünü kesmez mi?
Her önüne gelen sanaldan antrenörlük yapıp haksız kazanç sağlamayacak mı?
Yoksa bu uygulama gerçek antrenörlerin değerini mi ortaya koyacak?
Tüm bunları ortaya koyarken çağa, çağın gerekliliklerine, teknoloji kullanımına karşı mı çıkıyorum?
...
Bunların cevabını verin.

Kurumsal bir kimlikle ve uzman kişilerce hazırlanan eğitim konularından oluşmuş aşamalı test sisteminde dersler ücretsiz!
Medyada, orada burada ne olduğu belirsiz, programsız dersler ücretli??

Çağımız ile ne kadar uyumlu değil mi?
...
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satranç Akademisi UKD Puanlarında Değişiklik - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 18-04-2015, 22:00

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi