Satranç Akademisi UKD Puanlarında Değişiklik
“İyi açıklayamadım herhalde. AUKD, UKD derecesi aranan ilk turnuvaya katılmak için kullanılacak. Ondan sonra UKD ile devam edilecek. Bu nedenle yeni bir satranççının ilk turnuvasına katılmak için AUKD gerekli. Sadece bir kez kullanılacak.”

Sayın nurkuti,
Anlamayanlar anlayanlardan sorsun diyeceğim, ama galiba asıl sorun bizde.
Tam anlatamadık derdimizi.
Ben kimseye parasıyla UKD satılsın ya da sıralamadaki yerini şu kadar parayla belirlesin demedim.
Bunu düşünmem bile…
Ama nedense buraya böyle geliyor.
Lütfen önerilerimi bir kez daha okuyup daha gerçekçi bir karşılaştırma yapar mısınız?

Bu konuda eski yazılarımı bir gözden geçirdim. Olur ya kastettiğimden farklı anlaşılabilecek bir şeyler yazmış olabilir miyim diye…

1.Adımı başarı ile bitirdiyseniz herhangi bir ücret ödemeden UKD' ye hak kazanmış sayılırsınız.
UKD alabilmenin tek şartı Lisanslı Sporcu olmaktır.
Bu durumda herhangi bir ücret ödemeden UKD çıkabilir demektir.
Ancak burada temel konu hiç bir temel ders konusu almadan ve görmeden turnuvalara gireceğine, çalışılması gereken temel ders konularının farkına varılması gerekir.
1. ADIM DERSLERİ BU MESAJI VERİR.
--------
Burada zorla hiç bir şeyin ticareti yapılmıyor.
Bir teşvik var.
Bir yol önerilmiş.
Rağbet görmüş.
Zamanla da yanlış kullanılmış. Haksız kazançlar ortaya çıkmış.
Oyuncular kurulunun da içinde olduğu toplantıda danışılmış ve yeni uygulamaya gidilmiş.
Beni olayın olumlu sonuçları ilgilendiriyor. PARASI DEĞİL!
FIDE nin 40 yıl önceki uygulamaları ile çağın gerekliliğinden kaynaklanan yeni uygulamaları arasında çok fark var.
İleride daha yenilikçi uygulamalar da olabilir.
Yenilikçi adım atmadan değişmez hiçbir şey.
------
O zaman FIDE bu işin ticaretini mi yapıyor?
Öyle ya, on line turnuvalara giriyorsunuz yıllık Euro-dolar üzerinden…
Demek bu işin bir bedeli olabiliyor.
------

Emek sarf ederek, öğrenme sürecinden geçerek UKD kazanımı neden puanları kontrol altında ve sınırlanmış olan bir sistemden de kazanılmasın ki?

Sizce hangi 1200 UKD hak edilerek kazanılmıştır?
Sadece turnuvalara katılarak kazanılan mı, yoksa teşvik amaçlı, öncesinde eğitimi ön plana alarak sizi sistematik ve standart olarak ölçen mi?

Tabi sadece başlangıç olarak ve sistemin alt yapısı kuvvetli tecrübeli satranççılarca oluşturulmuş ise sporcunun ölçülerek, belli süreçler içinde eğitiminin kontrol edilerek ilk ukd sinin çıkması ve zamanla aktifleşmesinin ne gibi bir sakıncası olabilir?

Bunda kötüye yorulacak bir şey göremiyorum.
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satranç Akademisi UKD Puanlarında Değişiklik - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 30-06-2015, 12:36

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi