Satranç Akademisi UKD Puanlarında Değişiklik
Sevgili Yakup Hocam,
İlginçtir ama olabiliyor.

(Yazım bilgilendirme amaçlı olduğu için uzun ve sen okurken sıkılırsın bilirim. Ama okumalısın.)

İlginç ama bu kategorinin kuruluş amacıyla da çelişmiyor.

Kendimi işçinde bulduğum ve bilgisi yok ama maşallah fikri ve eleştirisi çok malum kişi tarafından aşağılanma çabalarını çok açıkça yaşadığım bu tartışma konusunda toplumu aydınlatma gereği var.

Bunu beni aşağılayan kişiden beklerdim, ama hırsını kinini kusma çabalarıyla gözü kör olmuş.

Neyse önemsemiyorum.
...

Şöyle açıklamalıyım.
Bu konuda yarışma mı, turnuva mı, Avrupa Şampiyonası mı değil mi, tartışmalarını geçiyorum.

Çünkü bu kategori yarışması ilk düzenlendiğinde dikkat ederseniz sadece (7-9-11-13-15-17 gibi) tek sayılı yaş gruplarına hitap ettirilmiş.

Bildiğimiz YAŞ GRUPLARI ŞAMPİYONALARI ise 8-10-12-14-16-18 gibi çift sayılı yaş gruplarına hitap etmekte.

Bu iki grup yarışmasından YAŞ GRUPLARI ŞAMPİYONALARI daha eski ve oturmuş olması sebebiyle Avrupa ve Dünya Şampiyonaları adları altında düzenlenmektedir.

Avrupa okullar yarışmaları ise nispeten daha yeni olduğu için hem deneme-pilot uygulama, hem de zamanla yaygınlaşma süreci beklentisinin yanı sıra, katılımcı ülke sporcularına ulusal sporcu unvanları açılabilmesi gibi sosyal içerikli avantajların kapısını açabilmesi amaçlarına da yöneliktir.

Yani sosyal içerik de vardır içinde. Sporcunun geleceğini de planlama çalışması da diyebiliriz.

Bu çok güzel bir olanak sağlar orta öğretimden yüksek öğrenime geçen sporcularımıza…

Bu arada artık burada yazmayan bir üyenin çok eski bir dileğini de hatırlamadan geçemedim. Son derece yerinde ve haklı bir istekti.Uygulaması çok öncelerden başlamalıydı. Gerçi o belli bir ELO puanı üzerindeki üniversite öğrencilerine bu imkanın sağlanmasını istiyordu. Ama ülkedeki bürokrasiyi hesap dışında tutmaktadır.
Bürokrasi ELO dan anlamıyor. Ülkesini temsil eden vatandaşlarını biliyor sadece.
Neyse,
Benzer bir uygulamaya yakın bir başka kanal açılmıştır. Faydalanan çok sporcöğrenci bilirim.

Özellikle de burs kazanımı,teşvik ödülleri ve devlet olanakları açsından avantaj kazanabilecek sporcu-öğrencilerimiz mevcuttur. .Sanırım bu yönü bilinmeden haksızca bir takım yakıştırma sıfatlar da takıldı. Ulusal sporcu olabilme hayalleri kuran onlarca sporcumuz ve bu talep için alan açmaya çalışan bir TSF var.

BAŞINDA KİMİN OLDUĞU DA HİÇ ÖNEMLİ DEĞİL!

İster Gülkız TULAY, ister başka birisi…

Arkadaki mutfakta çalışan ama zaman zaman aşağılanan onlarca gizli kahraman…
Bunu uygarca daha nasıl ifade edebiliriz?
...
Peki, bu uygulamanın fikir babası kimdir?
Yönerge düzenleyicisi, uygulayıcısı ve onaylayan kurumlar hangileridir, diye sorarsanız bu satırların bir yazarı olarak size etik anlayışım bu noktaya kadar bilgi verebileceğimi söylüyor bana.

Selam ve saygılarımla…
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satranç Akademisi UKD Puanlarında Değişiklik - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 09-07-2015, 19:36

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi