Antalya karma grup ve teknik kurul
(24-05-2015, 21:24)Hakan Aktaş Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bir şey sormak istiyorum. Ama atışma ve sataşma olarak algılanmasın gerçekten bilmediğim için soruyorum. Karma gruplarda sayıca fazla olan hangi il ise yarışmalar o ilde oynanır diye bir madde varmı? Varsa evet haklısınız. Eğer yoksa ayrımcılık yapıldığını düşünüyorsunuz ve bu konuda haklı veya haksız olduğunuzu söylemem mümkün değil. Böylesi bir maddenin olmaması durumunda Antalya kulüpleri ile teknik kurul arasında çıkan karışıklığa müdahil olmak mantıksızca olur. Benim düşüncemi böylesi bir maddenin olup olmadığını yazıya döktükten sonra sorarsanız size daha iyi niyetli yanıt verebilirim.

şimdi ben çok şey yazdığım için cevap veremiyorsunuz galiba. soru tek ve net, ve kesinlikle sadece size değil, tüm TSF ve TEKNİK kurula.

diğer 4 grupta turnuvalar 4 illi karma gruplar da var, iki illi karma grupta, herhangi birinde bizimkine benzer bir şekilde iki ilde maç uygulaması görüyor musunuz?
Ara
peki manisa takımılarıylaa ilgili de birşey takıldı aklıma. turnuva yapılmadan konyaya finallere gidebileceğinizi mi düşünüyorsunuz? bence bu da mümkün değil ama ne karar verilecek göreceğiz.
Ara
TÜRKİYE KULÜPLER SATRANÇ İL YARIŞMASI YÖNERGESİ:

Madde : 2.2.1. İl yarışması için her ilde bir grup oluşturulması esastır. İl merkezinden
uzak olan, gerekli katılımın ve koşullarının sağlanabildiği ilçelerde ilçe
gruplarının oluşumuna Federasyon '''Teknik Kurulu karar verir,'''

Madde 3.2.1. Hangi neden ile olursa olsun, iki tur karşılaşmalara çıkmadığı için hükmen
kaybeden takımlar yarışmadan çıkarılırlar. Böylesi kulüpler izleyen yıl
Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonasında oynayamazlar,

Madde 3.2.2. Şampiyonaya katılan bir kulübün, Federasyon tarafından belirlenen
yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda katılım hakları iptal edilir,

Madde 5.1.1. İl yarışmalarında grup oluşumu esastır. İl yarışmalarının gerçekleştirilmesi
için en az dört kulüp takımının katılımı aranır, bu sayının altındaki
takımlarla grup oluşturulamaz, ---> yani burada bir ilden 4 takımın olması gerektiği yazıyor! karma gruptan bahsetmiyor!

Madde 5.1.2. İllerinde grup kurulamaması nedeni ile yarışmalara katılamayacak
kulüplerin Federasyon Teknik Kurulu tarafından belirlenecek bir yerde
oluşturulacak grupta maçlarını yapmaları sağlanır, ---> nitekim kurulda bunu yaptı ve herşeyi belirledi. Maçların yapılmasını sağlamaya çalıştı. Maçlar başladı. Ancak Antalya'dan katılımcı kulüpler yarışmaya zamanında gelmediler. Bu durumda Madde 3.2.1 ve 3.2.2 nin uygulanması gerekmektedir.

Bu durumda Teknik Kurulun, Antalya katılımcılarının rest çekercesine turnuvaya gelmeme üzerine oluşan durumda, Manisa katılımcılarını mağdur etmeden bir karar vermesi gerekmektedir. Manisa Kulüpleri, yönergedeki hiçbir kurala karşı gelmemiştir. Teknik Kurul, Manisa katılımcılarını Antalya katılımcılarının alacağı ceza nedeniyle üst ligde '' Sizin grubunuzda yarışma başlamadı ve maç oynanmadı. Bu sebeple sizide üst lige gönderemeyiz'' şeklinde karar verirse bu fazlası ile adaletsizce olur. Oluşan hiçbir durumun ve sorunun muhattabı Manisa katılımcıları değildir!

Ayrıca yönergede geniş anlam çıkarılabilir bir kaç madde olduğunu, Merkez Karma grup adı altında toplanan Manisa-Antalya kulüplerinin grubunda çıkan anlaşmazlığı çözmeye yardımcı olacak bir madde olmadığını da görüyorum...

Antalya kulüplerinin adına konuşan H Mustafa Demir bey söylemlerini ve tepkilerini burada yazıya dökmüş. Ancak son yorumunda ''Turnuva yapılmadan Konyaya finallere gidebileceğinizimi düşünüyorsunuz?'' diye bir soruda sormuş. Turnuvanın yapılmamasının sebebi hangi kulüpler ise onlar gitmemeli. Kurallara uyan, turnuvanın yapılması adına işini gücünü bırakarak maç oynamaya giden kulüplere de bu nedenle ceza gibi sonuç verilir ise o zaman işler karışır.

Mustafa Demir bey.. Sizin hedefinizin Manisa Kulüpleri olmadığını yazmışsınız. Burada 2 il kulüplerinin atışması zaten mantıksız. Siz Teknik Kurulun verdiği karara kızarak turnuvaya gitmiyoruz demişsiniz. Ancak bunu savunan yorumları yaparken Madde 5.1.2 yi okudunuzmu hiç? Kulüp sayısı fazla olanın ilinde yaparız demiyor. Bu konudaki kararı TEKNİK KURUL verir diyor. Ve bu durumda HAKSIZSINIZ. Bu kadar yorum yapmanıza gerek yoktu. Ayrıca ''şimdi ben çok şey yazdığım için cevap veremiyorsunuz galiba. soru tek ve net, ve kesinlikle sadece size değil, tüm TSF ve TEKNİK kurula.

diğer 4 grupta turnuvalar 4 illi karma gruplar da var, iki illi karma grupta, herhangi birinde bizimkine benzer bir şekilde iki ilde maç uygulaması görüyor musunuz?'' -->> sorusunu sorarken yine aynı Madde 5.1.2 yi görmediğinizi düşünüyorum. Siz maddelere göre haklıymış gibi sorular sormuşsunuz. Lakin durum hiçte öyle değil. Sadece diğer gruplara göre oluşan farklılığı sorgulayabilirsiniz. Burada bir farklılık var şu maddeye göre maçların Antalya'da oynaması lazım dercesine tavır almışsınız. Maçların Antalya'da oynaması gerektiğini savunan madde nerede? Bir gösterin sizi haklı yapalım. Burada Manisa kulüplerinide farklılığı sorgulama çabanızın içine dahil ederek yazılar yazmanız yanlış. Gerekli belgeler ile ve sizi haklı yapan yönerge maddelerinide ekleyerek gerekli mercilere başvurunuzu yapın. Ve lütfen rica ediyorum haklı gibi sorular sormaya da devam etmeyin. Satranç okurseverlerin aklında soru işareti oluşturmayın!
Ara
(03-06-2015, 14:04)Abudik Gubidik Nickli Kullanıcıdan Alıntı: TÜRKİYE KULÜPLER SATRANÇ İL YARIŞMASI YÖNERGESİ:

Madde 5.1.2. İllerinde grup kurulamaması nedeni ile yarışmalara katılamayacak
kulüplerin Federasyon Teknik Kurulu tarafından belirlenecek bir yerde
oluşturulacak grupta maçlarını yapmaları sağlanır, ---> nitekim kurulda bunu yaptı ve herşeyi belirledi. Maçların yapılmasını sağlamaya çalıştı. Ancak Antalya'dan katılımcı kulüpler yarışmaya zamanında gelmediler. Bu durumda Madde 3.2.1 ve 3.2.2 nin uygulanması gerekmektedir.(BURADA KLÜP YÖNETİCİLERİ TSF'YE NE YAZILAR VERDİ BAKMAK GEREKLİ, BU SENE KATILAMAYACAĞIMIZ KESİN)

Bu durumda Teknik Kurulun, Antalya katılımcılarının rest çekercesine turnuvaya gelmeme üzerine oluşan durumda, Manisa katılımcılarını mağdur etmeden bir karar vermesi gerekmektedir(AYNI FİKİRDEYİM). Manisa Kulüpleri, yönergedeki hiçbir kurala karşı gelmemiştir(DOĞRU). Teknik Kurul, Manisa katılımcılarını Antalya katılımcılarının alacağı ceza nedeniyle üst ligde '' Sizin grubunuzda yarışma başlamadı ve maç oynanmadı. Bu sebeple sizide üst lige gönderemeyiz'' şeklinde karar verirse bu fazlası ile adaletsizce olur(Kİ BU KARARI VERECEKTİR). Oluşan hiçbir durumun ve sorunun muhattabı Manisa katılımcıları değildir!(BURASI DA DOĞRU)

Antalya kulüplerinin adına konuşan H Mustafa Demir bey söylemlerini ve tepkilerini burada yazıya dökmüş.(BEN HERHANGİ BİR KLÜP ADINA KONUŞMUYORUM, BENİM OYNADIĞIM TAKIMA KARŞI YAPILAN BİR HAKSIZLIĞI DİLE GETİRİYORUM, VE KİMSENİN TEMSİLCİSİ OLMASAM DA ANTALYADAKİ DİĞER KLÜPTEKİ OYUNCULARIN DA YÖNETİCİLERİN DE BENLE AYNI FİKİRDE OLMALARI İHTİMAL DAHİLİNDE, YOKSA YA MUSTAFA SANA KATILMIYORUZ DİYE TELEFONUMDAN DA , DİĞER İNTERNET ORTAMLARINDA DA ULAŞIRLARDI DİYE DÜŞÜNÜYORUM BELKİ BURADAN HABERSİZ DE OLABİLİRLER)

Ancak son yorumunda ''Turnuva yapılmadan Konyaya finallere gidebileceğinizimi düşünüyorsunuz?'' diye bir soruda sormuş. Turnuvanın yapılmamasının sebebi hangi kulüpler ise onlar gitmemeli(ZATEN ANTALYA TAKIMLARININ KESİNLİKLE GİDEMEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM DA, MANİSA TAKIMLARININ DA GİDEMEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM). Kurallara uyan, turnuvanın yapılması adına işini gücünü bırakarak maç oynamaya giden kulüplere de bu nedenle ceza gibi sonuç verilir ise o zaman işler karışır. (ANTALYA DA TEKNİK TOPLANTIYA GELİP KURA ÇEKİLMESİNE GELEREK KURA ÇEKİMİ SIRASINDA BİZ ÇEKİLİYORUZ DİYENLER YÜZÜNDEN ZATEN KARIŞTI. BENCE BENİM DÜŞÜNDÜĞÜM GİBİ BİR KARAR ÇIKACAK VE DAHA DA KARIŞACAK, 16-17 YILDIR AKTİF SATRANCIN İÇİNDEYİM , GENEL İZLENİMİM BU YÖNDE AMA HAYIRLISI,

BEN SAHSEN MANİSADAN BİR TAKIMIN GİTMESİNE ÜZÜLMEM ÇÜNKÜ BU SIKINTILARI ÇIKARANLAR KESİNLİKLE MANİSA TAKIMLARI DEĞİL, teknik kurulun MUHTEŞEM KARARLARIDIR.)

Mustafa Demir bey.. Sizin hedefinizin Manisa Kulüpleri olmadığını yazmışsınız. Burada 2 il kulüplerinin atışması zaten mantıksız. Siz Teknik Kurulun verdiği karara kızarak turnuvaya gitmiyoruz demişsiniz(BEN KARARIN ADALETSİZLİĞİNE KIZIYORUM DİĞER GRUPLARA BAKARAK).

Ancak bunu savunan yorumları yaparken Madde 5.1.2 yi okudunuzmu hiç? Kulüp sayısı fazla olanın ilinde yaparız demiyor. Bu konudaki kararı TEKNİK KURUL verir diyor. Ve bu durumda HAKSIZSINIZ. (EL insaf biraz vicdanınız varsa, 4 GRUP İLE BİZİM GRUBUMUZA BAKARAK BU KARARINN NORMAL BİR KARAR OLDUĞUNU MU DÜŞÜNÜYORSUNUZ? DİĞER 4 GRUBA BAKARAK VE BU GRUBA BAKARAK ADALET, VİCDAN NAMINA HİÇBİR FARK OLMADIĞINI SÖYLEYEBİLİYOR MUSUN? SADECE YAZILI KURALLARA BAKACAKSAK ZATEN BEN HAKSIZ OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYORUM, AMA ORTADAKİ ADALETSİZLİĞİ GÖREMEYECEK KADAR KÖR OLMAMAK GEREKLİ)

Bu kadar yorum yapmanıza gerek yoktu. Ayrıca ''şimdi ben çok şey yazdığım için cevap veremiyorsunuz galiba. soru tek ve net, ve kesinlikle sadece size değil, tüm TSF ve TEKNİK kurula)

diğer 4 grupta turnuvalar 4 illi karma gruplar da var, iki illi karma grupta, herhangi birinde bizimkine benzer bir şekilde iki ilde maç uygulaması görüyor musunuz?'' -->> sorusunu sorarken yine aynı Madde 5.1.2 yi görmediğinizi düşünüyorum. Siz maddelere göre haklıymış gibi sorular sormuşsunuz. Lakin durum hiçte öyle değil. Sadece diğer gruplara göre oluşan farklılığı sorgulayabilirsiniz. Burada bir farklılık var şu maddeye göre maçların Antalya'da oynaması lazım dercesine tavır almışsınız.(VİCDANIM İLE SORGULADIĞIMDA KESİNLİKLE ANTALYADA OYNANMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM HALA) Maçların Antalya'da oynaması gerektiğini savunan madde nerede?(DİĞER GRUPLARDAKİ UYGULAMALAR BENİM İÇİN YETERLİ BİR KRİTER, BU GRUBUN DİĞER GRUPLARDAN FARKI NE TEKNİK KURUL İÇİN , BU GRUP DİĞERLERİNE GÖRE DAHA ADALETLİ İSE SORGULAMAM DA DOĞAL) Bir gösterin sizi haklı yapalım.

Burada Manisa kulüplerinide farklılığı sorgulama çabanızın içine dahil ederek yazılar yazmanız yanlış. (FARKLI OLAN ANTALYA TAKIMLARINA YAPILAN UYGULAMA, BURADA ISRARLA BELİRTMEM GEREKİYOR MANİSA TAKIMLARI DEĞİL DE BAŞKA BİR İLİN TAKIMLARI OLSAYDI YİNE AYNI ŞEKİLDE DAVRANILACAĞINI DÜŞÜNMEKTEYİM )

Gerekli belgeler ile ve sizi haklı yapan yönerge maddelerinide ekleyerek gerekli mercilere başvurunuzu yapın. Ve lütfen rica ediyorum haklı gibi sorular sormaya da devam etmeyin.(HAKLIYIM ZATEN, DİĞER GRUPLARDAN BU GRUBUN FARKI VAR MIDIR SORUSU ÇOK HAKLI, BAKIN AŞAĞIDA GENE GRUPLARI ATIYORUM ORADA BİR CEVAP VERİRSENİZ SEVİRİNİM TEKNİK KURUL KARARININ ARKASINA SIĞINMADAN VİCDANINIZ İLE)

Satranç okurseverlerin aklında soru işareti oluşturmayın! (SORULARI BEN DEĞİL FARKLI UYGULAMAR ORTAYA ÇIKARMAKTA 4 GRUPTAKİ UYGULMA İLE BU GRUPTAKİ UYGULAMANIN FARKLILIĞINI BİRİ MANTIKLI NEDENLERLE AÇIKLASIN. YOKSA TEKNİK KURUL BÖYLE KARAR VERDİ OLDU BİTTİ İŞİN KOLAYI)

yukarıda sizin yazınızında içinde de yorumlar yaptım, lütfen sadece aşıntı yapılmış deyip yukarıdaki yazıları pas geçmeyin.

http://www.tsf.org.tr/images/stories/201..._takvm.pdf

Şimdi Abidik gubidik bey, yukarıda dediğim gibi kuralları unutun, adalet ve vicdanınız varsa yukarıdaki 5 gruba bakın. bu bes grup arasında bir fark görebiliyor musunuz? (kurala uygundur uygun değildir demiyorum, burada görmek istemiyorsanız zaten bir fark göremezsiniz.)

Bir de bu arada foruma hoşgeldiniz. Son bir not daha yukarıda yazmıştım, manisa takımlarının konyaya finallerine gitmesi beni mutlu eder mutsuz etmez.
Ara
Adaletin sağlanması için, yasalarda, kurullarda, kitaplarda yazan kurallar ne ise ilk önce onların uygulanması gerekir. Ancak kurallar uygulanınca adaletli olunur. Oldu peki. Kimse yazılı kuralları takmasın. Vicdan ne diyosa onu yapsın. Keyfi ne diyorsa onu uygulasın. Mantıklı mı yazdığınızı düşünüyorsunuz Allah aşkına? Sizin yapabileceğiniz tek şey bizim grup niye diğerlerinden farklı sorusunu sormak. Kurulun kararına karşı çıkmak değil! Burada kurula böylesi düzenleme yapabileceği bir hak veriliyor, siz de vicdan vicdan vicdan deyip duruyorsunuz. Herkesin vicdanı aynı şeyimi söylüyor? Belki kurul vicdanen böyle bir karar vermek istedi? Ya da size karşı art niyetleri olsaydı sizi oynatmıyoruz vicdanımız el vermiyor diyebilirdi? Ya da size kurala uymadığınız için satrançtan men cezasıda verebilir. Bütün oyunculara turnuvalara katılamama cezasıda verebilir. Ama dur. Vicdanen böyle kararlar verirse bu seferde vicdanınızı kullanmayın kurallar ne ise onu uygulayın diyeceksiniz?

Kurul KURALLARDA NE YAZIYORSA ONU YAPTI. BUNDAN SONRADA YAPMASI GEREKMEKTEDİR. Vicdanen karar verecekse, hiçbir kulübü üst lige yollamayabilir ya da yukarıda saydığım saçmalıklardan birini yapabilir.

Sonuç:

Vicdanen= Kafama ne eserse onu yaparım, sonrada vicdanım böyle istedi der üstüne yatarım.

Kurallara göre= Kurallar belli. Eğer bu kurallar uygunsuz kararlar verirsem ADALETSİZ davranmış olurum.

Şimdi bir daha yorum yazacaksanız, Vicdanen mi yoksa kurallara göremi hareket edilmeli, bir daha düşünün. Sırf mağdur oldunuz diye kurulu ve kamuoyunu vicdana davet ederek kuralların dışında karar verilmesini istemek mi doğru?

-Siz bu sene değil sonraki senede katılamayacaksınız. Kurallar böyle der.
-Farklı karar verildiği için (ki kurul böylesi karar verebilir) yönergeye uymadınız, ceza alacaksınız ve bence ceza almamak için vicdanen karar verilmesini istiyorsunuz.
-Farklılığa uymuyoruz turnuvaya gitmiyoruz dediniz, turnuva başladı ancak devam edemedi. Madem biz bu tutumumuza göre gidemiyoruz üst lige Manisa kulüpleride gidemesin diyerek karara karşı geldiniz.
-Eğer iyi niyetli düşünseydiniz şu anda durum yılan hikayesine dönmezdi.

Ben kurallar ne ise ona göre konuşurum. Haklıyı haksızı ona göre ayırt ederim. Kuralın olmadığı yerde vicdanıma başvururum. Bu durumda açıklama yapılabilecek kurallar federasyonun sitesinde mevcut ve onlarıda üst yorumumda yazdım. Daha da yazmayı düşünmüyorum. Anlamaya çalıştığınıza düşünmüyorum. Belki siz değil ancak kulübünüz Manisa'yıda mağdur etmiştir. Haberiniz ola.
Ara
Konu uzadığı için yazarların görüşleri okurlar tarafından anlaşılmaz duruma geldi.Kim hangi uygulamanın değişmesini istiyor?Bunu anlaşılır bir şekilde ortaya koymak gerekir.Yöre yarışmalarında bazı sorunlar var.Bazı iller 1 takım bile çıkaramıyor.(Belki bilerek çıkarmak istemiyor!)Bazıları kendilerini zorlayarak 4 veya daha fazla takım yaratıyorlar.Benim önerim olayı il bazında değerlendirerek insanları filan yere gitmekten kurtarmaktır.Bu önerinin sakıncaları varsa burada konuşulur.Yeniliklere bir türlü açılamıyoruz.Çünkü daha önce bize kabul ettirilen uygulamalardan kurtulamıyoruz.En iyisini en doğrusunu aramıyoruz.Kendimiz için en uygun olanı kovalamıya çalışıyoruz.Şu ana kadar sürdürülen uygulama "4 den az takım çıkaran illerin takımlarını başka ilde toplama" uygulamasıdır.Bu uygulamada yasayı hazırlayan "satranç sporcusu amatör olmayacak"düşüncesinden hareket ediyor."Ben hangi ile gelmesini emrediyorsam oraya gelmek zorundadır"demek istiyor.Ama aynı amatör katıldığı yarışmalarda daha iyi koşullar olmasını istediğinde kendisine amatör sporcu muamelesi yapılıyor.Ne zaman amatörüz?Ne amatör değiliz?Görünüşte Teknik kurulun kararına bırakılmıştır.Teknik kurul ise bir tavsiye organıdır.Esasen son kararı alma yetkisine sahip değildir.Esas karar Yönetim Kurulu tarafından verilmelidir.Katılımı kolaylaştıracak ve sözüedilen sorunları ortadan kaldıracak uygulamalar tercih edilmelidir.Tek takım çıkarabilen iller kadrolarındaki oyuncuların UKD ortalaması belli bir düzeyin üstünde ise doğrudan Finale katılabilmelidir!Böyle basit yaklaşımlar dikey gelişmeye katkı sağlar ve oyun kalitesini yükseltir.
Ateş Ülker
Ara
Benim anlamadığım bir nokta var şimdi turlar Manisa olacak dendi geldik Antalya grubu gelmedi. Sonra Denizli'de yapılsın dendi biz kabul ettik Antalya grubu gene karşı çıktı peki şimdi denen şey hiçbir takım çıkmayacak? peki burada Manisa'daki 2 takımın suçu günahı nedir? tura gelmeyenler ceza almazken biz neden ceza alıp hiç kimse gidemez denmesi ne kadar adil bunu tüm satranç kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Ben bu kadar saçma bir şey görmedim. Gerekçeli kararı bekliyoruz. Bizim satranç oynamamız neden engelleniyor bunu biri bana açıklayabilir mi?
Ara
(10-06-2015, 12:50)MURAT EFE Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Benim anlamadığım bir nokta var şimdi turlar Manisa olacak dendi geldik Antalya grubu gelmedi. Sonra Denizli'de yapılsın dendi biz kabul ettik Antalya grubu gene karşı çıktı peki şimdi denen şey hiçbir takım çıkmayacak? peki burada Manisa'daki 2 takımın suçu günahı nedir? tura gelmeyenler ceza almazken biz neden ceza alıp hiç kimse gidemez denmesi ne kadar adil bunu tüm satranç kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Ben bu kadar saçma bir şey görmedim. Gerekçeli kararı bekliyoruz. Bizim satranç oynamamız neden engelleniyor bunu biri bana açıklayabilir mi?
Murat Efe, federasyonun verdiği son karar mantıklı. neden derseniz, eleme ile gidilen bir turnuvaya kimseyi neden ne olursa olsun elemeye sokmadan alamazsın. Peki bunca olayda kimler zararlı çıktı. Antalya takımı ile manisa takımı .

Peki bu olaylar sonunda CEZA alan herhangi biri ya da biri ya da kulup var mı? su an hala yok.

Bir de federasyon gelecek sene için de bir planlama yapsın bu konu ile ilgili. En kötü senaryo ile ilgili. (Kararlar TEKNİK KURUL'a değil, bir yönrgeye tüzüğe bağlı ve adaletli olmalı. A,B,C,D grubu için bir uygulama var iken E grubu için TEKNİK KURUL'un farklı bir uygulamasına izin verilmemeli. Çünkü E grubunda farklı uygulamalar olursa burada yorum yapan kişiler olabilir. )

Edirne 4 takım, Hakkari 4 takım. Gene son gün her iki ilde de birer takım turnuvadan çekiliyor. (hoş böyle bir zamanda çekilmeleri de pek hayra alamet değil ama belli ki çok zor durumda kalmışlardır,).

Şimdi bu 6 takımın müsabakalarını nasıl yaptırırlar bunu düşünsünler. Diğer 4 gruptaki gibi mi, yoksa özellikli antalya-manisa grubundaki gibi mi?

Belki de bu sene öyle bir yönerge yazılmalı ki, insanlar daha gruplar olsa da olmasa da neyin nasıl planlandığını bilip, TEKNİK KURUL'un insaflı kararları maruz bırakılmamalı.
Ara
Türk satrancına öncelikle hayırlı olsun.  Kendi takımlarını son gün turnuvadan çekerek Antalya grubunun dağılmasına yol açan, sonra da diğer 4 gruptan farklı olarak her iki ilde turnuva maçlarının oynanmasını isteyen TEKNİK KURUL'un eski üyelerinin istifası Türk Satrancına hayırlı olsun.
Ara
(22-08-2015, 20:10)H Mustafa Demir Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(10-06-2015, 12:50)MURAT EFE Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Benim anlamadığım bir nokta var şimdi turlar Manisa olacak dendi geldik Antalya grubu gelmedi. Sonra Denizli'de yapılsın dendi biz kabul ettik Antalya grubu gene karşı çıktı peki şimdi denen şey hiçbir takım çıkmayacak? peki burada Manisa'daki 2 takımın suçu günahı nedir? tura gelmeyenler ceza almazken biz neden ceza alıp hiç kimse gidemez denmesi ne kadar adil bunu tüm satranç kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Ben bu kadar saçma bir şey görmedim. Gerekçeli kararı bekliyoruz. Bizim satranç oynamamız neden engelleniyor bunu biri bana açıklayabilir mi?
Murat Efe, federasyonun verdiği son karar mantıklı. neden derseniz, eleme ile gidilen bir turnuvaya kimseyi neden ne olursa olsun elemeye sokmadan alamazsın. Peki bunca olayda kimler zararlı çıktı. Antalya takımı ile manisa takımı .

Peki bu olaylar sonunda CEZA alan herhangi biri ya da biri ya da kulup var mı? su an hala yok.

Bir de federasyon gelecek sene için de bir planlama yapsın bu konu ile ilgili. En kötü senaryo ile ilgili. (Kararlar TEKNİK KURUL'a değil, bir yönrgeye tüzüğe bağlı ve adaletli olmalı. A,B,C,D grubu için bir uygulama var iken E grubu için TEKNİK KURUL'un farklı bir uygulamasına izin verilmemeli. Çünkü E grubunda farklı uygulamalar olursa burada yorum yapan kişiler olabilir. )

Edirne 4 takım, Hakkari 4 takım. Gene son gün her iki ilde de birer takım turnuvadan çekiliyor. (hoş böyle bir zamanda çekilmeleri de pek hayra alamet değil ama belli ki çok zor durumda kalmışlardır,).

Şimdi bu 6 takımın müsabakalarını nasıl yaptırırlar bunu düşünsünler. Diğer 4 gruptaki gibi mi, yoksa özellikli antalya-manisa grubundaki gibi mi?

Belki de bu sene öyle bir yönerge yazılmalı ki, insanlar daha gruplar olsa da olmasa da neyin nasıl planlandığını bilip, TEKNİK KURUL'un insaflı kararları maruz bırakılmamalı.

Taa agustos 2015'te yazmısım. 4 hakkari 4 edirne takımı olsun, diğer tüm gruplar tam olsun, ve bu iki grupta birer takım çekilerek gruplarını dağıtsınlar. Nasıl oynatacaksınız demiştim. Buna bir çözüm bulunması gerekli demiştim. Yönergeye sadık kalınması namına bazı satranç severlerin satranç oynamasının önüne geçildiğini görüyorum yine. Hani arada gidilebilecek mesafe olur 2 saatlik yol olur, o zaman öyle bir grubun kurulması mantıklı geliyor.
AMA TUTUP ISPARTA TAKIMINA ADANA'YA GİDECEKSENİZ DERSENİZ OLMAZ. Antalya takımına manisaya gideceksiniz derseniz olmaz, manisa takımına da antalya ya gidecekseniz derseniz yine olmaz. (olmadı da)
Gecen sene sıkıntılı bir olay yasandı , bu bi daha olmasın diye düşünmek gerekli ama karma gruptan gördüğüm kadarı ile pek bir değişiklik yok. En azından geçen sene ile tutarlı davranılmış, çoğunluğun olduğu ilde planlanmış maçlar gözüküyor su anlık...
Ne oldu Isparta takımı satranç oynamamıs oldu. Ee biz buraya yazıyoruz boşuna yazıyoruz demek ki?
3 Hakkari takımı, 1 edirne takımı , 1 muğla takımı olsaydı ve diğer tüm gruplar tam olsaydı, tüm takımları Hakkari'de mi buluşturulacaktı merak ediyorum... Artık bu sene de geçti... Gelecek sene için cidden oturup bir düzenleme yapın, lütfen artık... Isparta'da çok sevdiğim arkadaşlar mağdur oldu yine... Yoksa siz her sene bir kaç takımın böyle mağdur olmasına birşey demeyeceksiniz gibi geliyor.
Ara
Sayın Demir,

Karma grubu oluşturacak tüm takımlara (Katılan yada katılmayan) uçakla gidiş dahil, konaklama dahil,  tüm masrafları karşılanmak üzere birkaç alternatifli teklifle gidilmiştir. Birden fazla il düşünülmüş ve kulüplere teklif edilmiştir. Özetle Grup ve yer seçimi oldu bitti yapılarak gerçekleşmemiştir. 

Tüm takım yöneticileri ile defalarca konuşulmuş ve olabilecek en optimum seçim gerçekleştirilmiştir. Çünkü yönerge bu konuda esnektir. İstediğimiz ilde bu grubu kurabilirdik. Başkan ve Yönetim kurulu bu konuda bize her tür desteği sağlamıştır.

İlgili kulüp yöneticileri görüşürseniz daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Saygılarımla
Ara
Gökhan bey,Bu konuda yakınmaları kontrol altına almak ve herkesin isteğini karşılamak zor görünüyor.Tek takım çıkaran iller doğrudan Finale gidebilmelidir.Bu uygulamanın sakıncalarının, yararlarından daha çok olmayacağını düşünüyorum.Masraf artmayacak,tersine azalacaktır.Yakınmalar ortadan kalkacaktır.Abidik'ler de karışıklık olmadığı takdirde yas tutmaya başlayacaktır.Neden yeniliklere açılamıyoruz?Benim önerimde çok zayıf bir kadronun Finale gelmesinden kaygı duyuluyorsa,belli bir UKD ortalaması aranır!Bu şekilde 81 ilin önü açılmış olur.Mevcut sistem bir türlü Piramidin ortasına fırsat vermek istemiyor.Bir takım barajlarla ve karmaşık uygulamalarla sürekli kısıtlamalar getiriliyor.Öncelikli amaç katılımı teşvik etmektir.Bir ilde 4 takımın var olması koşulu Anayasa maddesi değildir.Oturduğumuz dalı kesiyoruz.Karma grup yaratmak ve herkesi memnun etmek çok zordur.Ne kadar zor olduğunu burada yazılanlardan öğrendik.Yeni ufuklara açılmalıyız!Yenilikleri denemeliyiz.Eğer yeniliklere izin verilmiyorsa kimin izin vermediğini burada açıklamalıyız!
Ateş Ülker
Ara
Gökhan hocam, siz ne kadar iyi niyetli olursanız olun, burada oturmuş bir sistem var ve buna dokunulması istenmiyor gibi geliyor. ama dokunulmalı.
Bu sene için olanlar oldu yine... Sizin çözmeniz gereken aklınızda su olmalı bence gelecek sene için.
1) Tüm illerde 4 takım var. Hakari de 1, Edirne'de 1 takım var. Ne yapılacak? (grup oluşturma sansı da yok 2 takım bosta kaldığı için)
2)  Hakkari 2 takım, Edirne 2 takım. Bu takımları nasıl buluşturacaksınız (çift oturumsa hele inanılmaz sıkıntılı bir durum)

Önemli bir nokta bu takımların çoğunun sponsoru yok. Bu sene Antalya'da grup kurulabildi. Kurulamasaydı ve de Adana dense idi, çift oturumdan en az 8 kişilik kafile iki kere git gel yapacak, gidiş-dönüşü (tek oturumu) 100tl. 2 oturum olsa 1.600 tl masraf çıkıyor . sadece yol parası, daha kalışı ve yemeği var bu işin... Ki bir de gidip gruptan çıkamama riski ile beraber inanılmaz derecede sıkıntılı bir durum ortaya çıkıyor. 

Tabi her ilden bir en az bir takımın gitmesi beli federasyona maddi bir yük getiriyordur ama tartışılması düzenlenmesi gereken bir durum mevcut. Ateş Bey'in dediği gibi, grup kurulamayan illerden bir takımın gitmesi gerekli... Ateş Hocam'a katılmadığım nokta rayting ortalaması istenmesi olabilir sadece. 14 yas oralamasına sahip 1600 luk gençlerin oluşturduğu bir takım niye gidemesin hocam...
Ara
(20-03-2016, 22:54)H Mustafa Demir Nickli Kullanıcıdan Alıntı: 1) Tüm illerde 4 takım var. Hakari de 1, Edirne'de 1 takım var. Ne yapılacak? (grup oluşturma sansı da yok 2 takım bosta kaldığı için)
2)  Hakkari 2 takım, Edirne 2 takım. Bu takımları nasıl buluşturacaksınız (çift oturumsa hele inanılmaz sıkıntılı bir durum)

Şu olabilir mi?

Grup kuramayan takımların  katılacağı ön eleme grubu...
Örneğin bu takımların sayısı 10-12 olsun. Merkezi bir yerde ön eleme maçlarını oynayıp ilk ... takım şampiyonaya katılırlar.
Tartışılabilir.
- MATRANÇ -
Ara
[font=Arial, sans-serif]A ilinde bir takım, B ilinde iki takım ve C ilinde üç takım var. Yönergeye göre bu illerde kulüpler il birinciliği yapılamıyor.[/font]

[font=Arial, sans-serif]A, B, C illerinde takım kuranlar yönergenin ilgili maddesine göre adeta cezalandırılıyorlar. Dört takımdan fazla takımın katıldığı illere göre adaletsiz bir durum ortaya çıkıyor.[/font]

[font=Arial, sans-serif]Yönergenin bu maddesinin amacını anlayamadım. [/font]
[font=Arial, sans-serif]5.1.1. İl yarışmalarında grup oluşumu esastır. İl yarışmalarının gerçekleştirilmesi için en az dört kulübün katılımı aranır, bu sayının altında grup oluşturulamaz. [/font]

[font=Arial, sans-serif]Neden?[/font]

[font=Arial, sans-serif]İki kulübün takım çıkarttığı bir ilde iki takım çift tur ya da dört tur oynar kazanan yoluna devam eder. Aynı şekilde üç takım da rahatlıkla ilinde maç yapabilir. [/font]

[font=Arial, sans-serif]Bir, iki ve üç takım kurulan illerde grup oluşturulamaz mantığını anlamadım. Bence yönerge revize edilirken bu madde gözden kaçmış olmalı. [/font]

[font=Arial, sans-serif]Üstelik şunu da söyleyebilirim, bir ilde sadece bir kulüp takım çıkartmış ise bu kulübü ödüllendirmek anlamına gelir ve buda bir çeşit teşviktir.[/font]

[font=Arial, sans-serif]Buradan bir soru yöneltmek istiyorum. Her ilde aktif satranç takımı-kulübü var mıdır? Ya da aktif satranç kulübü-takımı olmayan il var mıdır?[/font]
[font=Arial, sans-serif] [/font]
[font=Arial, sans-serif]Benim basit önerim şu şekildedir.[/font]
[font=Arial, sans-serif]İllerde her beş takıma bir kontenjan verilir. 1-5 takım katılıyor ise 1 takım, 6-10 takım katılıyor ise 2 takım, 11-15… 3 takım, 16-20…. 4 takım diye devam eder.[/font]
[font=Arial, sans-serif] [/font]
ENİS BİLYAP
Ara
(21-03-2016, 11:07)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Grup kuramayan takımların  katılacağı ön eleme grubu...
Örneğin bu takımların sayısı 10-12 olsun. Merkezi bir yerde ön eleme maçlarını oynayıp ilk ... takım şampiyonaya katılırlar.
Tartışılabilir.

Bu öneri aynı zamanda kulüplerimizin bir araya gelip tanış olmasına, kulüplerin deplasman havasını, heyecanını yaşamasına da yol açar ki kulüpleşme faydalarının en iyi yönlerinden biridir bence ...
[font=Trebuchet MS]ZESDER Balıkesir Zekâ ve Zihin Sporları Kulübü[/font]
(21-03-2016, 12:45)Naci Erdem Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(21-03-2016, 11:07)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Grup kuramayan takımların  katılacağı ön eleme grubu...
Tartışılabilir.

Bu öneri aynı zamanda kulüplerimizin bir araya gelip tanış olmasına, kulüplerin deplasman havasını, heyecanını yaşamasına da yol açar ki kulüpleşme faydalarının en iyi yönlerinden biridir bence ...

Kulupler bir araya gelip tanış olmayı mümkünse Türkiye Külüpler de yapmak istiyordur diye düşünüyorum... Aşkın Bey'in örneğinde sıkıntı olabilir. Çünkü il yöreler bildiğim kadarı ile çift oturumda yapılıyor. Ben kulup yerinde olsam, eleme turunda masraf yapacağıma beni doğrudan kulupler turnuvasına alın orada masraf yapayım derdim... Aşkın Bey su anki Adana grubu da bir ön eleme, ama bakın gidemeyen takımlar oluyor yine... sorunda bu zaten. Sizin öneriniz su an federasyonun yaptığı... Grup kuramayanları bir yerde birleştirmek, mesafenin önemine bakmadan. Bunun düzeltilmesi gerek. Mesela siz Kocaeli'ndesiniz diye hatırlıyorum. Sizin bir takımınız olsun, grup kurulamayan ilde Hakkari  olsun (özellikle uç bir yer veriyorum) . Hakkarinin 3 takımı var bir de sizin takımınız boşta. Doğal olarak federasyon Hakkari'de olsun diyor (ki geçen seneki örneklere bakarsak demelidir de...) . Takımınızı götürür müsünüz? Sizin için gidilebilecek sınır ne? (tabi burada kasıt bölgedeki olaylardan ziyade mesafe). Federasyonun uygulaması ya da Teknik Kurul'un uygulaması kendi içinde tutarlı olmak ile beraber bence değiştirilmeli. ama çözüm nedir bilemiyorum...
Ara
Çözüm,takım sayısı az olan her ilin tek takım ile temsil edilebilmesidir.Bu sistem Türkiye'nin idari yönetim şekline de uyan bir sistemdir.Yeni karma gruplar kurulması için hiçbir neden yoktur.Yönergeleri hazırlayanlar bazı konuları başkalarına da danışmalıdır.Mutlaka bu sorunların çözülmesi zaman almaktadır.Bir ilden tek takımın Finale katılabilmesi halinde UKD barajı olmalı mıdır?Mutlaka olmasını savunmuyorum.Karşı taraf benim tezimi geri çevirmek için "UKD si düşük olan tek takımı Finale kabul etmem"diyeceği için şimdiden önlem alıyorum.Bu nedenle barajı öneriyorum.Ben UKD ortalaması düşük olan takımın da katılmasından yanayım!Ben sürekli Piramidin ortası ve tabanını düşünüyorum!Piramidin ortasını ve tabanını bir türlü düşünemeyenlere sesleniyorum!
Karma grup oluşturup Final öncesi eleme yarışması yapmanın daha çok masrafa neden olacağını hepimiz farketmiş durumdayız.Özellikle arkadaşlarımızın bulduğu örnek meseleyi çok iyi anlatmıştır:Edirne'de tek takım ve Hakkari'de 3 takım varsa nerede oynatacağız?Benim önerdiğim sistemde zayıf takımların Finale katılabilmesi eleştirilebilir.Ama bu durumun geçici olacağını zaman içinde Finale gitme imkanı bulamayan bazı sporcuların bu zayıf takımlarda yer alarak ortalamayı yükseltmeleri beklenir!Bütün bu ihtimalleri neden bu kadar ayrıntılı hesaplamaya çalışıyorum?Biz evsahibi olduğumuz Dünya Gençler Birinciliğinde Elo 2000 altında olan sporcularımızın yoluna barikat koymuştuk.Tarihi yazanlar unutmasınlar...Bana hergün "Piramidin ortasına bakınız!"dedirten pek çok olay vardır!
Ateş Ülker
Ara
(23-03-2016, 17:37)H Mustafa Demir Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sizin bir takımınız olsun, grup kurulamayan ilde Hakkari  olsun (özellikle uç bir yer veriyorum) . Hakkarinin 3 takımı var bir de sizin takımınız boşta. Doğal olarak federasyon Hakkari'de olsun diyor (ki geçen seneki örneklere bakarsak demelidir de...) . Takımınızı götürür müsünüz? Sizin için gidilebilecek sınır ne? (tabi burada kasıt bölgedeki olaylardan ziyade mesafe). Federasyonun uygulaması ya da Teknik Kurul'un uygulaması kendi içinde tutarlı olmak ile beraber bence değiştirilmeli. ama çözüm nedir bilemiyorum...

Örneğiniz gerçekleşebilir elbette. Bence 2 takım da olsa aralarındaki çift tur maçları ile birisinin gitme hakkı olmalıdır.
Üç takım için de aynıdır.
Ben ilinde tek kalan ve başka takımın olmadığı iller için bu durumda bir öneri getirdim.
İlinde tek olan takımların her birisi için direk katılma hakkı belki şu an için uygun olmayabilir.
Ekonomik alt yapısı kurulabilir mi bilmiyorum. Ama en az 4 takımın mantığı diğer kulüplerin de teşvik edilmesidir.

Selamlar.
- MATRANÇ -
Ara
Bölgeler ve  illeri için, final öncesi Play-off da yapılabilir.
Ülkemizin şartlarına uyan 10 bölge belirlenir.
Bölge merkez illerinde 3 gün 5 turlu ya da 5 gün 6-7 turlu ön elemeler ile finale gidecek takımlar da seçilebilir.
Gün ve tur sayıları elbette şartlara göre değişebilir.

Sonuçta TÜRKİYE KULÜPLER ŞAMPİYONASI temel bir yarışmadır.
Önemli düzenlemelere ihtiyaç duymaktadır.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi