Antalya karma grup ve teknik kurul
Mustafa Demir'in ilk kutudaki son cümlesi önemlidir.Demir diyor ki: "Ben amatörüm ve mevcut koşullar benim yarışmalara katılmamı zorlaştırıyor".M.Demir bu yakınmasında haklıdır.Bu cümleyi şimdilik bir kenara koyarak yöresel ligin nasıl olması gerektiğini tartışalım.Birçok ilimizde yarışmalara katılmaya istekli tek takım var.Bazılarında hiç takım yok.Bazılarında iki takım var.Bu defa dörde tamamlama zorunluluğu getirilmiş.Ve hem oyuncular hem de Teknik Kurul konu ile ilgili sıkıntılar yaşıyor.Çözüm var mı?İstenirse mutlaka bulunur.Satranç Devlete bağlandıktan sonra yatay gelişmede büyük yol katedildi.Buna rağmen Satranç faaliyetlerinin 81 ilde yaygın olarak yapılamadığını biliyoruz.Türkiye Kulüpler Şampiyonasına 81 il katılabiliyor mu?Buna benzer başka sorular da var.Ama sadece bu soru yaşadığımız sıkıntıları daha iyi anlamamızı sağlayacaktır.Çok sayıda faaliyet yaptığı ve çok sayıda Satranç kulübü bulunan bir ilimizde Elo puanı olan oyuncu sayısı son derece azdır.İkinci kademe antrenör kursu düzenlenen bir başka ilimizde Türkiye Kulüpler Şampiyonasına katılan takım yoktur.Şu halde birtakım eksiklerimiz veya çelişkilerimiz var.Bunları gidermek için basit,uygulaması kolay ve olabildiğince adil formüller bulmalıyız.Ben diyorum ki "her ilde en az 4 takım varsa grup kurulabilir"koşulunu kaldıralım.Bir ilde tek takım varsa onu doğrudan Finale gönderelim.UKD si 200 üzerinde 4 oyuncusu olan bir takım aynı ilde başka takım olmadığı için Finale gidemiyorsa ona haksızlık etmiş oluyoruz.Benim söyledğim formülün eksiği veya yanlışı varsa onu gidererek olgunlaştırmak da mümkündür.Bütün mesele bizi yönetenlerin Piramidin orta ve alt kısımlarına biraz daha bakmalarından ibarettir.Piramidin ortası ve altı kendi kaderine terkedilirse içinde bulunduğumuz sorunlar da devam edecektir.
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Antalya karma grup ve teknik kurul - Yazar: Ateş Ülker - 20-04-2015, 11:57

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi