Antalya karma grup ve teknik kurul
Konu uzadığı için yazarların görüşleri okurlar tarafından anlaşılmaz duruma geldi.Kim hangi uygulamanın değişmesini istiyor?Bunu anlaşılır bir şekilde ortaya koymak gerekir.Yöre yarışmalarında bazı sorunlar var.Bazı iller 1 takım bile çıkaramıyor.(Belki bilerek çıkarmak istemiyor!)Bazıları kendilerini zorlayarak 4 veya daha fazla takım yaratıyorlar.Benim önerim olayı il bazında değerlendirerek insanları filan yere gitmekten kurtarmaktır.Bu önerinin sakıncaları varsa burada konuşulur.Yeniliklere bir türlü açılamıyoruz.Çünkü daha önce bize kabul ettirilen uygulamalardan kurtulamıyoruz.En iyisini en doğrusunu aramıyoruz.Kendimiz için en uygun olanı kovalamıya çalışıyoruz.Şu ana kadar sürdürülen uygulama "4 den az takım çıkaran illerin takımlarını başka ilde toplama" uygulamasıdır.Bu uygulamada yasayı hazırlayan "satranç sporcusu amatör olmayacak"düşüncesinden hareket ediyor."Ben hangi ile gelmesini emrediyorsam oraya gelmek zorundadır"demek istiyor.Ama aynı amatör katıldığı yarışmalarda daha iyi koşullar olmasını istediğinde kendisine amatör sporcu muamelesi yapılıyor.Ne zaman amatörüz?Ne amatör değiliz?Görünüşte Teknik kurulun kararına bırakılmıştır.Teknik kurul ise bir tavsiye organıdır.Esasen son kararı alma yetkisine sahip değildir.Esas karar Yönetim Kurulu tarafından verilmelidir.Katılımı kolaylaştıracak ve sözüedilen sorunları ortadan kaldıracak uygulamalar tercih edilmelidir.Tek takım çıkarabilen iller kadrolarındaki oyuncuların UKD ortalaması belli bir düzeyin üstünde ise doğrudan Finale katılabilmelidir!Böyle basit yaklaşımlar dikey gelişmeye katkı sağlar ve oyun kalitesini yükseltir.
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Antalya karma grup ve teknik kurul - Yazar: Ateş Ülker - 10-06-2015, 10:29

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi