ÇAKMA!
Sevgili Özgür Akman ve Erşan Gökerman ikinizde fikirlerinize çok saygı duyduğum ve değer verdiğim insanlarsınız.

Öğrencileri sözü edilen turnuvaya katılmış ve bi takım dereceler almış biri olarak bu tartışmadan rahatsız oldum açıkçası.

Bizim bu tip konuları buralardan tartışmamız ve polemiğe sebep olmamız bence doğru değil.

Benim satrancın ticarete dönüşmesi ile ilgili fikirlerim değişmemiştir.Fakat bu tsf ninmi yoksa fide ninmi suçu olduğu ayrı bir tartışmanın konusudur.

Bi takım adını daha önce duymadığım insanların,sürekli farklı başlıklar altında herşeye saygısızca saldırmasından hepimiz rahatsız olmalıyız.

Saygılarımla Ata Seçer.
Ara
Sayın Ata Seçer,

İsmimi bilmeyebilirsiniz, normaldir. Sizin klasmandan bir antrenör de değilim, oyuncu da.
Tahminimce böyle bir konu tartışıldığını duyup foruma geldiniz, hoşgeldiniz.

Tartışmanın bu noktaya gelmesinin nedeni M. Aşkın Taşan tarafından "ÇAKMA!" şeklinde bir başlık açılmış olmasıdır.
Başlık açmakla yetinmeyen bu şahıs, kişisel saldırılarda bulunarak olayı ustalıkla çığrından çıkarmıştır.
Turnuvanın orijinal başlığı budur: http://forum.satranc.biz/showthread.php?tid=4077&page=2
Belki okumaya fırsat bulamamış olabilirsiniz, vaktiniz varsa bakabilirsiniz.
Görüldüğü üzere Erşan Gökerman'ın bir lafı cımbızlanmış, topluma açık hedef gösterilmiştir.

Şahsen bu harekete tahammül edemeyerek olay hakkında yorumda bulundum.
Bu başlıktaki en sert mesajlar bana aittir.
Bununla birlikte oyuncuya, antrenöre veya emeğe dair en ufak bir saygısızlığım olmamıştır, olamaz da.
Açıkça belirttiğim üzere yazımda konu ettiğim kişiler değil, FIDE uygulamaları ve TSF yansımalarıdır.
Yazımın ana fikri ortadadır: Sporcunun Emeği Reklam Aracı Olamaz!

Sadece her Avrupa Şampiyonası değil, her satranç turnuvası değerlidir. Konumuz turnuva değil, ünvandır.
5 ayda tam 3 tane Avrupa şampiyonası düzenleniyor ve birine okullar, diğerine gençler, sonuncusuna yaş grupları deniyor.
2014 FIDE etkinlik takviminde görebiliyoruz, ECU etkinlik takviminde bazıları yok.
Turnuvalar arasında gerek katılımcı sayısı, gerekse grupların ELO ortalamaları açısından ciddi farklar var.
Üçünü de aynı seviyede baz alsak bile her yaş grubundan 3'er şampiyon ortaya çıkıyor.
Bu ilginç durumdan fırsat bularak birileri sporcunun ve antrenörün emeğini kendisinin icraati gibi gösteriyor. Olayın itiraz ettiğimiz boyutu budur.
Yoksa turnuva turnuvadır, emekler değerlidir, dereceye girsin ya da girmesin katılan her oyuncu centilmenlik adına tebriği hak eder.

Dilerim kendimi daha iyi ifade edebilmişimdir.
Ara
(21-07-2015, 11:59)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bu kelimenin forumda kullanılıyor olması her ne kadar hoşuma gitmese de , başlık açılmış ve yorumlar yapılmış oldu.

Kendi özetim:

1. Bu turnuvanın "ÇAKMA" olup olmadığı, tartışmaya açıktır.

2. Herhangi bir turnuvaya katılanların emekleri, kesinlikle "ÇAKMA" değildir.

3. TSF'nin sadece bu turnuva sayesinde kendini başarılı gösterme çabaları, kesinlikle "ÇAKMA" dır.

Saygılarımla.

yani Yakup hocam ne güzel özetlemiş. herhalde burada yazılana karşı çıkacak aklı başında bir kişi olduğunu düşünmüyorum.

Su da bir link,
http://englishchess.org.uk/Juniors/play-...on-policy/
ingilizler bu turnuvayı nasıl görüyor. Major bit turnuva olarak değil de developmental turnuva statüsüne koymuşlar kendilerince.artık siz nasıl yorumlarsanız.
Ara
Realizm.
Ara
Oktay bey Laflarımı üzerinize alınmanız ilginç,ama bu beni değil sizi ilgilendiren bi durumdur.

Ayrıca benim bu siteye üyeliğim muhtemelen sizden eskidir.Çok yazı yazmamam takip etmediğim anlamına gelmez.

Erşan Gökerman ve Aşkın Taşan ayrı ayrı çok sevdiğim abilerimdir.Tanıdığım kadarıyla ikiside şahsi menfaatleri için Türk satrancına zarar verecek bi yorumda bulunmazlar.

Böyle tartışmalar arada olur ve aile içinde halledilir.Sizde buna körük tutmayıp ortamı yumuşatsanız daha faydalı olursunuz.

Ben böyle polemikler seven bi insan değilim,bilen bilir.Sadece bu yorumlara üzüldüğüm için yazdım okadar.

Size antrenörlük hayatınızda bol başarılar dilerim.

Saygılarımla ATA SEÇER.
Ara
(23-07-2015, 22:40)sethplate Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili Özgür Akman ve Erşan Gökerman ikinizde fikirlerinize çok saygı duyduğum ve değer verdiğim insanlarsınız.

Öğrencileri sözü edilen turnuvaya katılmış ve bi takım dereceler almış biri olarak bu tartışmadan rahatsız oldum açıkçası.

Bizim bu tip konuları buralardan tartışmamız ve polemiğe sebep olmamız bence doğru değil.

Benim satrancın ticarete dönüşmesi ile ilgili fikirlerim değişmemiştir.Fakat bu tsf ninmi yoksa fide ninmi suçu olduğu ayrı bir tartışmanın konusudur.

Bi takım adını daha önce duymadığım insanların,sürekli farklı başlıklar altında herşeye saygısızca saldırmasından hepimiz rahatsız olmalıyız.

Saygılarımla Ata Seçer.

Çocukların katılımına ve emeklerine saygı duyulmaktadır.

Konu, bu turnuvanın 'Türkiye satrancının tek tutunacağı dalı' olmaması gerekliliğidir.

Ben tüm katılımcı öğrencilerimin velilerine, turnuvanın nasıl bir turnuva olduğunu anlatarak katılımlarını sağladım.

Ben burada derece yapmış bir öğrencime "sen Avrupa şampiyonusun" diyemem. Dersem ticari davranmış olurum.

Diyenler var mı? var!

İşte sorun burada; Tekrar tekrar Kimler söylüyor?

Ben uyutularak enayi yerine konulacak birisi değilim.

Türkiye satrancının başarısı sadece bu turnuva değildir.

Selamlar.

Aramızdaki yaklaşım farkını gösteren yazıdır.

Biz sadece birbirimizi uyuturuz.
Ara
(24-07-2015, 00:45)H Mustafa Demir Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Su da bir link,
ingilizler bu turnuvayı nasıl görüyor. Major bit turnuva olarak değil de developmental turnuva statüsüne koymuşlar kendilerince.artık siz nasıl yorumlarsanız.

İşte bu!
Demek ki bir statüye sahip...

Ben bunu söylemeye çalışıyorum.
Üst seviye bir turnuva değil, olmayabilir.
Bunu hiç savunmadım ki!

Gelişmeye açık olsun yeter.
Bunu çok isterim.

Mustafa bey teşekkür ederim.

SELAMLAR...

(24-07-2015, 11:07)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [quote='sethplate' pid='20266' dateline='1437684025']
Ben burada derece yapmış bir öğrencime "sen Avrupa şampiyonusun" diyemem. Dersem ticari davranmış olurum.

Diyenler var mı? var!

İşte sorun burada; Tekrar tekrar Kimler söylüyor?

Ben uyutularak enayi yerine konulacak birisi değilim.

Hiç bir satırına katılmıyorum.
TARTIŞMA EKSENİNDEN ÇIKIYOR O ZAMAN !

Şöyle ki;

Yakup Hocam ben bu turnuvanın şampiyonuna Avrupa Şampiyonudur demiyorum.
Bakın yanlış değerlendirme sonunda yanlış yorumlama ve yanlış yargıya varırız o zaman.
Ben bu turnuvanın şampiyonuna Avrupa Okullar Arası Şampiyonu derim.

Sebebi de çok açık, turnuvanın adında açıkça duruyor.

Okulda okuyan öğrencilerin katılımına açık bir turnuvaysa,
Bu çerçevede düzenlenmiş ve uluslararası onay görmüş ise,
Derecelendirme sistemi ile ödül sistemi var ise,
Siz, ben katılamıyor isek,

Ozaman bu turnuvanın ait olduğu kategorisinin adıyla bahsederiz.

O zaman Dünya Amatörler Şampiyonu Mire Deniz DOĞAN'I da kendi kategorisinin birincisi saymamanız gerekir ki bunun dayanağı yoktur.
Mire Deniz sahi hangi turnvanın şampiyonu o zaman?
Mire Dünya Şampiyonu mu?
Hayır.
DÜNYA AMATÖRLER ŞAMPİYONU!!

Sadece kendi gibi aynı özellikte oyuncuların katılabildiği, statüsü gereği katılım özelliklerinin sınırlandığı (mesela Avrupa Okullar Arası Şampiyonasına okullu olmayan öğrencilerin giremediği gibi)bir turnuvanın yasal olan düzenlemelerini inkar etmek olur ki, bunun kabul edilmemesi çok keyfi bir durumdur.

Asıl bu durum kabul edilemez!

Sevgili Salih MURATOĞLU bu yıl en iyi derecesini yaptı veteranlarda.
Bu dereceyi nereye koyacağız?

Başında Avrupa... adı geçen bir düzenlemeyi kabul etmeyecek misiniz?
Salih abi hangi turnuvanın kaçıncısı oldu?

Bu turnuvaların statüleri tartışılamaz.
O zaman kaos yaratırsınız.

Turnuvanın sadece ve sadece oyun gücü düşük ya da yüksek puanlı oyunculardan oluşması onun legal olmadığını mı gösterir?

Ben mi algılamada sorun yaşıyorum yoksa ?
Olabilir.
Açıklayın o zaman.

"Bu turnuva neden kendi kategorisi içinde bir Avrupa Şampiyonası
sayılamaz?"

Sanırım şu soruyu başından beri sormamız gerekirdi.
Bana statü gereği cevap verin.

"Türkiye satrancının başarısı sadece bu turnuva değildir."

Elbette, buna kim itiraz edebilir?
- MATRANÇ -
Ara
Esas turnuvaları "major" , oyunculara deneyim kazandırmayı "developmental" ayrımı ile yapmışlar.

Yaptıkları açıklama,uygulama oldukça basit ve anlaşılır.

Bizimse satranç geleceğimiz buradaki (Okullar şampiyonaları) madalya sayısıyla orantılı.

Uyuyalım, kendi kendimizi kandırmaya devam edelim.
Ara
Merhaba,
Sayıları tam olarak hatırlayamıyorum ancak, Mire'nin Yunanistan'da kazandığı turnuvada ben de oynadım yanılmıyorsam 40 küsür ülke yarıştı 150 ye yakın yarışmacı ve bunlardan içinde yaklaşık 15 Yunan (ev sahibi) oyuncu mevcuttu. Burada bahsedildiği gibi 14 yarışmacının olduğu bir kategoride 12 Türk (ev sahibi) varsa her iki yarışmayı yanyana koyduğumuzda Mire'nin kazandığı turnuva, sizlerin tabiri ile daha az ÇAKMA oluyor. Tabiki dünyadaki tüm amatörler (2000 elo altı kabul ediliyor) katılmadı. Türkiyede de Türkiye Amatörler Şampiyonası yapılmıyor bildiğim kadarıyla. Maddi imkanı olan ya da ülkesinden sponsor desteğini alan 2000 elonun altındaki herkes başvurdu ve böyle bir turnuva oynandı. Belki de Mire'den çok daha başarılı olacak olan binlerce sporcu bu yarışmaya o veya bu sebepten dolayı katılamadı. Dünyadaki her ülkenin satranç Federasyonu en azından kendi ülkesinden 1 oyuncu çıkarıp maddi desteği sağlayıp (ortalama 1000€-1500€) buraya gönderemez miydi? Sizce o zaman FM Mire Deniz Doğan'a "İMKANLARI OLAN DÜNYA AMATÖRLER ŞAMPİYONU" mu demeliyiz?

Bu arada bu forumda bu konuyla ilgili hiç başlık açılmadı sanırım. Belki de yakından şahit olduğum için benim açmam gerekirdi Big Grin Ama buradan tekrar kendisine saygılarımı iletiyorum.. Tebrikler FM Mire Deniz Doğan kardeşim..
Ara
Ben fark gözetmeden yarışmacıları hep takdir ettim, yanlış anlaşılmasın, az-çok önemli değil emek varsa,her zaman takdir de var.

Görüşlerim önceki yazılarda vardır.
Ara
(24-07-2015, 13:41)Bugra Ayyıldız Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ...
Bu arada bu forumda bu konuyla ilgili hiç başlık açılmadı sanırım. Belki de yakından şahit olduğum için benim açmam gerekirdi Big Grin Ama buradan tekrar kendisine saygılarımı iletiyorum.. Tebrikler FM Mire Deniz Doğan kardeşim..

Sevgili Buğra,
Haklısın.
Galiba unuttuk.
Mire'yi facebook tan tebrik ettim sanırım ama burada konunun ÖSF da yer alması gerekirdi.
Ben, kendi adıma özür dilerim.
- MATRANÇ -
Ara
Benim de ihmalkarlığıma geldi ben de özür diliyorum Aşkın Bey..
Ara
Konunun dışından örnekler vermeye çalıştıkça daha ilginç hatalar yapılıyor.
Tartışmada ortaya tez koymaya çalışırken kendi savunduğuyla tezat, ilginç örnekler.
Dikkatlere sunulur:

Yanlış örnek 1:
"Kırkpınar Güreşleri Şampiyonu Dünya Şampiyonu mudur?
Varsayılan Cevap: Hayır.
Gerçek cevap: Evet!
Neden: Yağlı güreş, güreş sporunun yöresel bir alt dalıdır. Dünya üzerinde Türkiye'den başka sadece Türk nüfusun yoğun olduğu Balkan bölgesinde, son zamanlarda ortaya çıkan bir moda olarak Hollanda ve Japonya'da yapılır. Bu yıl 663.sü düzenlenecek olan Kırkpınar Festivali, gerek katılan sporcu sayısı, gerekse kategorileri açısından Dünyanın bir numaralı yağlı güreş etkinliğidir. Son yıllarda yabancı ülke sporcularının katılımı da haberlere konu olmuştur. Dolayısıyla festivalin "Açık" kategorisinde şampiyon olan pehlivan, gayet doğal bir şekilde "Yağlı Güreş Dünya Şampiyonu" olarak nitelendirilebilir. Çünkü diğer yerel festivaller ne sporcu sayısı, ne de katılım gücü olarak Kırkpınar'ın yanına yaklaşamıyorlar. Olimpik güreş burada konunun dışındadır. Ayrı bir uzmanlık dalı olan yağlı güreşle olimpik güreşin karıştırılmaması gerekir. Ünvana dikkat!
Kaynaklar:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Ya%C4%9Fl%...BCre%C5%9F
http://www.tgf.gov.tr/tr/index.php/yagli...rami-2015/
https://en.wikipedia.org/wiki/Oil_wrestling

Yanlış Örnek 2:
"Dünya Amatörler Şampiyonu bir tür Dünya Şampiyonu mudur?"
Varsayılan cevap: Hayır.
Neden: Dünya Amatörler Şampiyonası 2000 ELO altındaki tüm satranççıların katılımına açık bir turnuvadır. Turnuvanın birincisi, FIDE tarafından teşvik amacıyla haklı bulduğum bir şekilde FM ünvanı ile ödüllendirilir. İlk kez 1924 yılında gerçekleşen turnuvada Colle gibi bir usta üçüncü, 1928 yılında ikinci kez yapılan etkinlikte ise Max Euwe birinci olmuştur, dünya şampiyonu olmadan 7 yıl önce. Daha sonra turnuva uzun bir süre yapılmamış, 1997'den itibaren günümüze dek gerçekleştirilmeye başlanmış. Amatörlere, piramidin ortası tabir edilen yere, bir şans verme ve hedef oluşturma amacı taşıyan bu etkinlik, her yıl giderek artan bir katılımla gerçekleşiyor. Mire Deniz Doğan 9'da 8 yaparak 57. sırada başladığı yarışmayı zirvede tamamlayarak alkışa değer bir performans sergilemiş. 2011'de Timur Özdemir, 2012'de ise Muzaffer Ege Akıncı ikincilikler elde ederek turnuvada başarı elde eden diğer satranççılardır. Notumuzu düşelim. Şimdi gelelim can alıcı soruya: Dünya Şampiyonu mudur? Bal gibi evet! DÜNYA AMATÖRLER ŞAMPİYONUDUR. Çünkü Amatörler Dünya Şampiyonası tektir, farklı bir versiyonu yoktur. Şimdi FIDE tutar da Yeşil Gözlü Amatörler veya Yüksek Tahsil Görmüş Amatörler gibi alternatif Dünya Şampiyonaları icat ederse bundan en büyük rahatsızlığı duyacak kişi ünvanın gerçek sahibidir. Veteranlar Şampiyonası da yine bu kapsamda ele alınmalı. Dünya Emekli Veteranlar veya Dünya Faal Veteranlar gibi tuhaf isimlerle yeni turnuvalar peyda edilmediğinden dolayı Avrupa ve Dünya veteranlar yarışmalarında başarı gösteren ağabeylerimizin kazandığı ve kazanacağı başarılar alternatifsiz ve soru işaretsiz tartışmalardır.
Kaynaklar:
https://en.wikipedia.org/wiki/World_Amat...ampionship
http://worldamateur2015.fide.com/en/comp...ew&kid=164
https://en.wikipedia.org/wiki/World_Ches....931993.29

Şimdi bir kişi çıkıp FIDE'nin aynı yaş gruplarıyla ilgili 5 ayda neden 3 farklı resmi Avrupa Şampiyonası düzenlediğini açıklasın, hep beraber aydınlanalım.

Bu arada, TSF Başkanının bu tip başarıları "İcraat Raporu" olarak sunmasının doğru olup olmadığı yönünde herhangi bir yorum göremedim. Arada kaynamasın, tekrar gündeme getireyim.
Ara
Ben bu konuda gerekli öneme sahip başlangıç cevabımı sayın Taşan'dan aldım.

"TSF şova dönüştürmemeli"

Benim anlatmaya çalıştığım esasen bu değil, Türkiye satrancına faydalı olacaksa şovunu yapsın.

Ama gerisi yok!

Sov sov sormana;
keçi gitti ormana,
keçi değil kurt imiş,
kulacığı dört imiş.
Sooov sov sov sov.
Ara
(25-07-2015, 01:20)Oktay ERTAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Konunun dışından örnekler vermeye çalıştıkça daha ilginç hatalar yapılıyor.
Tartışmada ortaya tez koymaya çalışırken kendi savunduğuyla tezat, ilginç örnekler.
Dikkatlere sunulur:

Yanlış örnek 1:
"Kırkpınar Güreşleri Şampiyonu Dünya Şampiyonu mudur?
Varsayılan Cevap: Hayır.
Neden: Yağlı güreş, güreş sporunun yöresel bir alt dalıdır. Dünya üzerinde Türkiye'den başka sadece Türk nüfusun yoğun olduğu Balkan bölgesinde, son zamanlarda ortaya çıkan bir moda olarak Hollanda ve Japonya'da yapılır. Bu yıl 663.sü düzenlenecek olan Kırkpınar Festivali, gerek katılan sporcu sayısı, gerekse kategorileri açısından Dünyanın bir numaralı yağlı güreş etkinliğidir. Son yıllarda yabancı ülke sporcularının katılımı da haberlere konu olmuştur. Dolayısıyla festivalin "Açık" kategorisinde şampiyon olan pehlivan, gayet doğal bir şekilde "Yağlı Güreş Dünya Şampiyonu" olarak nitelendirilebilir. Çünkü diğer yerel festivaller ne sporcu sayısı, ne de katılım gücü olarak Kırkpınar'ın yanına yaklaşamıyorlar. Olimpik güreş burada konunun dışındadır. Ayrı bir uzmanlık dalı olan yağlı güreşle olimpik güreşin karıştırılmaması gerekir. Ünvana dikkat!
Kaynaklar:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Ya%C4%9Fl%...BCre%C5%9F
http://www.tgf.gov.tr/tr/index.php/yagli...rami-2015/
https://en.wikipedia.org/wiki/Oil_wrestling

Yanlış Örnek 2:
"Dünya Amatörler Şampiyonu bir tür Dünya Şampiyonu mudur?"
Varsayılan cevap: Hayır.
Neden: Dünya Amatörler Şampiyonası 2000 ELO altındaki tüm satranççıların katılımına açık bir turnuvadır. Turnuvanın birincisi, FIDE tarafından teşvik amacıyla haklı bulduğum bir şekilde FM ünvanı ile ödüllendirilir. İlk kez 1924 yılında gerçekleşen turnuvada Colle gibi bir usta üçüncü, 1928 yılında ikinci kez yapılan etkinlikte ise Max Euwe birinci olmuştur, dünya şampiyonu olmadan 7 yıl önce. Daha sonra turnuva uzun bir süre yapılmamış, 1997'den itibaren günümüze dek gerçekleştirilmeye başlanmış. Amatörlere, piramidin ortası tabir edilen yere, bir şans verme ve hedef oluşturma amacı taşıyan bu etkinlik, her yıl giderek artan bir katılımla gerçekleşiyor. Mire Deniz Doğan 9'da 8 yaparak 57. sırada başladığı yarışmayı zirvede tamamlayarak alkışa değer bir performans sergilemiş. 2011'de Timur Özdemir, 2012'de ise Muzaffer Ege Akıncı ikincilikler elde ederek turnuvada başarı elde eden diğer satranççılardır. Notumuzu düşelim. Şimdi gelelim can alıcı soruya: Dünya Şampiyonu mudur? Bal gibi evet! DÜNYA AMATÖRLER ŞAMPİYONUDUR. Çünkü Amatörler Dünya Şampiyonası tektir, farklı bir versiyonu yoktur. Şimdi FIDE tutar da Yeşil Gözlü Amatörler veya Yüksek Tahsil Görmüş Amatörler gibi alternatif Dünya Şampiyonaları icat ederse bundan en büyük rahatsızlığı duyacak kişi ünvanın gerçek sahibidir. Veteranlar Şampiyonası da yine bu kapsamda ele alınmalı. Dünya Emekli Veteranlar veya Dünya Faal Veteranlar gibi tuhaf isimlerle yeni turnuvalar peyda edilmediğinden dolayı Avrupa ve Dünya veteranlar yarışmalarında başarı gösteren ağabeylerimizin kazandığı ve kazanacağı başarılar alternatifsiz ve soru işaretsiz tartışmalardır.
Kaynaklar:
https://en.wikipedia.org/wiki/World_Amat...ampionship
http://worldamateur2015.fide.com/en/comp...ew&kid=164
https://en.wikipedia.org/wiki/World_Ches....931993.29

Şimdi bir kişi çıkıp FIDE'nin aynı yaş gruplarıyla ilgili 5 ayda neden 3 farklı resmi Avrupa Şampiyonası düzenlediğini açıklasın, hep beraber aydınlanalım.

Bu arada, TSF Başkanının bu tip başarıları "İcraat Raporu" olarak sunmasının doğru olup olmadığı yönünde herhangi bir yorum göremedim. Arada kaynamasın, tekrar gündeme getireyim.

[color=#0000CD]Çok sevindirici...
Gelişme var, bravo!

Ama hatasız da değil elbette!Cool

Bir kere;
1- Tarafınızca sayılan her bir KATEGORİ TURNUVASININ KENDİSİNE ÖZGÜ VE AYRI BİR GENEL STATÜSÜ VARDIR.

2- O YILA AİT BİR YÖNERGESİ VARDIR.
3- YARIŞMANIN ADI DA BU YÖNERGEDE YAZAR.
4- YİNE BUYURDUĞUNUZ UNVANLAR,İSTER AVRUPA İSTERSE DÜNYA OLSUN KENDİ KATEGORİSİ İÇİNDE AYRI AYRI ANILMAKTADIR.
5- SİZ BUNU FARKEDEMEMİŞ TARİHÇELERE TAKILMIŞSINIZ.
6- İYİ DE YAPMIŞSINIZ AYDINLANDIK.
7- ÖNCEKİ SÖYLEMLERİNİZLE TABAN TABANA ÇELİŞMEYE BAŞLADINIZ
8- DEMEK Kİ FARKLI KATEGORİLERİN AYNI İSİM ALTINDA ŞAMPİYONLARI OLABİLİYORMUŞ.
9- BU SİZİN BİLMEM KAÇINCI ZİK-ZAK'INIZ OLDU ARTIK SAYAMIYORUZ.

10-...BİRAZ DA SİZ SAYIN.
[/color]
- MATRANÇ -
Ara
Bu arada söylediklerim yanlış anlaşılmasın..Smile Benim görüşüme göre de Mire, BAL GİBİ Dünya Şampiyonudur..
Ara
(25-07-2015, 21:56)Bugra Ayyıldız Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bu arada söylediklerim yanlış anlaşılmasın..Smile Benim görüşüme göre de Mire, BAL GİBİ Dünya Şampiyonudur..

Açıklar mısınız?
Sporcunun yarıştığı kategori ismi söylenmeden mi? Hangi yarışmanın?

Dünya Şampiyonudur elbette. Ama kategorisi hangisi?

Dünya Şampiyonu M. CARLSEN ile aynı kategoride yarışarak mı?
Yoksa kendi kategorisinin şampiyonu mu?

(23-07-2015, 23:56)Oktay ERTAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sayın Ata Seçer,
...

Tartışmanın bu noktaya gelmesinin nedeni M. Aşkın Taşan tarafından "ÇAKMA!" şeklinde bir başlık açılmış olmasıdır.
Başlık açmakla yetinmeyen bu şahıs, kişisel saldırılarda bulunarak olayı ustalıkla çığrından çıkarmıştır.
Turnuvanın orijinal başlığı budur: http://forum.satranc.biz/showthread.php?tid=4077&page=2
Belki okumaya fırsat bulamamış olabilirsiniz, vaktiniz varsa bakabilirsiniz.

... ??? ...Huh

Dilerim kendimi daha iyi ifade edebilmişimdir.

... ??? ....Huh

Neyi ifade etmeye çalıştığınızı anlayamadım.
Hangi turnuvanın hangi orijinal başlığı?
Biraz bulanık kaldı...
- MATRANÇ -
Ara
Aşkın Bey merhaba,
Tabiki de kendi kategorisi olan amatörler dünya şampiyonudur. Yazmaya üşendiğim için belki de, kategori belirtmeden söyledim.. Smile
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi