Oyunların telif hakları olmalıdır.
(16-09-2015, 11:30)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [color=#0000CD][size=medium]Yayınlanan oyunların telif hakları olmalı mı?
Satranç turnuvalarında yayınlanan, kamunun bilgisine sunulan oyunların belli bir telif hakları olmalı mıdır?

Yılların emek ve çalışma birikimleri üzerinden oynanan ve yayınlanan her bir oyunun mutlaka teknik açıdan bir güzelliği, maddi ve manevi değeri de olmalıdır.
Özellikle belli ölçütleri ve belli aşamaları geçerek belli bir değere ulaşmış oyunlar olmalıdır, her oyun için değil.

Örneğin unvanlı oyuncuların ELO eşiklerine göre değerlendirilebilecek değişkenliğe sahip bir ücretlendirme sistemi geliştirilebilir.
Oyunların değerinin yüksek olması da ayrı bir puanlama ya da tabi olabilir.
En iyi, parlak oyun ödülü ayrı bir değerlendirmeye alınabilir.
Bu telif hakkı bir oyun üzerinden olabileceği gibi, oyunlar paketinden de oluşabilir.

Bu konuda bir çalışmam oldu.

Maddi gelir kaynaklarını da önerdim.
Sponsor, maç yayın gelirleri, organizasyon katkısı, reklam...

Bunun için yasal değişiklikler de gerekebilir.

Tartışılmalı ve olgunlaşmalıdır.
Fikrin kimden çıktığının önemi yok!
Sürekli geliştirilerek gündemde kalmasının bazı mekanizmaları harekete geçirebileceğini biliyorum.

Saygı ve selamlarımla.[/size][/color]

Bu konu geçmişte de detaylıca tartışıldı.

Sonuca ulaşamadı, zira;

---Telif hakkı kavramı "eser" olan şeyler için geçerlidir. Bunda hemfikir olundu.
---Satranç müsabakalarının "eser" olup olmadığı konusunda fikir birliği sağlanamadı. Bir kısım "spor müsabakası" bir kısım ise "sanat benzeri" kabul etmiştir.
---Belki telif değil de yayın hakları kavramından bahsedilebileceği hususunda görüşler ileri sürülmüştür.

Satranç maçlarının yayın hakları konusunu hiç bir medya kuruluşunun ciddiye almayacağını tahmin ediyorum. Futbol gibi popüler spor dalları için yayın hakları önemlidir. Hatta TV medyasının genişlemesine inanılmaz ciddi doping yapan şey futbol maçlarının TV'den yayınlanması hususudur. 1950 İsviçre Dünya Futbol Şampiyonasının TV'den ilk kez yayınlanması sadece Almanya'daki TV sayısının bir anda 11.000'den 85.000 gibi bir sayıya çıkmasını sağlamıştır. TV futbolun izlenme sayısını artırıyor gibi bir durum yok. Daha farklı bir durum var. 1950'de bile futbol, TV satışlarını artırıyordu. Hal böyle olunca da TV kanalları futbol'a farklı bakıyorlar doğal olarak. Satranç maçlarının yayın hakları konusu bir kez ve sanırım son kez Fisher-Spassky maçı ile gündeme gelmiştir. Ondan sonra kapanıp gitmiştir. O maç soğuk savaşın masa başında açılmış bir cephesi olduğu için o kadar ilgi çekmiştir. Şimdilerde hangi TV bir turnuvanın yayın haklarını ister?

Chessbase bazı büyük turnuvaların canlı yayın haklarını satın alıyor. Korsan siteler canlı yayın yapınca aralarında epey çekişme olduğunu biliyorum. Ama bu yayın hakkından doğan parayı organizatör mü yoksa başkaları mı alıyor bilmiyorum.
Abdulkadir Bener

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Oyunların telif hakları olmalıdır. - Yazar: abdulkadirbener - 17-09-2015, 21:51

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi