Oyunların telif hakları olmalıdır.
Ben sorunu gerçek bir sorun olarak görmekteyim.

Evet şimdilerde çok gerçekçi görünmeyebilir bir konu.
Ama bu konuda şartların çok uygunlaşması halinde bu konuya sahip çıkar mısınız?

Örneğin hukuksal olarak düzenleme yapıldığında teknik olarak alt yapının oluşturulmasına yönelik bir; kişi- ekip-grup-yazılım şirketi konuya talip olursa hangi teknik fikrin üzerine bu işe soyunabilir?

Bu konunun burada tartışılması yeni de olmayabilir.
Ama gündemde kalarak olgunlaşması gerekiyor.
Olgunlaşması ve belli bir sonuca ulaşabilmesi için onca yeterli sebep vardır.
Sporcuyu teşvik edecek, rekabet getirecek, yayıncı kuruluşa ve hedef kitleye gelir sağlayacak, yeni kuşaklara örnek teşkil ederek oyunlarının kalıcı olması sağlanacak...
Bunlar çoğaltılabilir.
Akşam GS ve FB maçlarının geleceğe yönelik ne gibi değeri ve kalıcılığı olabilir.
Onları keyif için izliyoruz, keyif mi aldık?

Ama bu öneri böyle değil.
Getirisi olacak.
Hem manevi hem maddi. Oyunların depolanması ayrı bir arşiv değeri oluşturarak farklı getiriye kaynak teşkil edebileceği gibi, içlerinden teknik açıdan değerli bulunan oyun ve oyunculara da maddi kazanç sağlayabilmelidir.

Benim yayın haklarından kastım hem depolanabilir bir arşiv hem de değerlendirme aşaması üzerinedir. Yani Oktay Bey'in söylediği Turkbase nin daha ileri bir modeli...

Ayrıca her yaş kategorisinin maçları ayrı olarak saklanabilmeli, gerektiğinde inceleme ve değerlendirme altına alınabilmelidir. Böylelikle her kategorideki ulusal takımların datası da oluşabilir.
Burada o hataları da konuşuruz, tartışırız.
Bu modelin ÖSF da tartışılıyor olması da oyunların ve çalışma sistemlerinin otokontrolüne giden bir adım teşkil eder.
Ben getirisinin bir çok alanda, çok değerli olacağına inanıyorum.

Bu arada üst düzey antrenörlerin özlük hakları konusu da yabana gitmemelidir.
Arkasında bir kişi değil, farklı düşüncelere sahip de olsak ısrarlı bir biçimde kitlelerin desteğine muhtaçtır.

Bu konuların bu dönemden başlayıp mevcut ve muhtemel yönetimler için bir kullanma alanı olmasını da düşünüyorum.
Seçim kazandıktan sonra değil, 14 ay öncesinden...
Bu gün, hemen şimdi!

Mevcut yönetim için öncelikle teknik açıdan ön araştırma ve bir düzenleme için, muhtemel aday yönetimlerin ise uygulanabilir ve geri döndürülemeyecek proje hazırlamaları için.

Saygı ve selamlarımla.
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Oyunların telif hakları olmalıdır. - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 18-09-2015, 11:53

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi