BRAVO GENÇLER!
[color=#3333ff][size=large][font=Segoe Print]Hırvatistan'ın Porec kentinde 2015 Avrupa Yaş Grupları Şampiyonası'nda 18 Yaş Altı Genel kategorisinde yarışan IM CEMİL CAN ALİ MARANDİ 9 tur sonunda aldığı 7 puanla Avrupa Şampiyonu oldu. [/font][/size][/color]

[color=#3333ff][size=large][font=Segoe Print] [size=large][font=Segoe Print]IM CEMİL CAN ALİ MARANDİ[/font]'Yİ ;[/size][/font][/size][/color]

[color=#3333ff][size=large][font=Segoe Print]6,5 puanla şampiyonayı üçüncü bitirerek ülkemize bronz madalya kazandıran ve Fide Master unvanı almaya hak kazanan 16 Yaş Altı Genel kategorisinde yarışan TUNA TUNCER’i,[/font][/size][/color]

[color=#3333ff][size=large][font=Segoe Print]Kazandığı 7 puanla şampiyonayı ikinci ile eş puanda dördüncü olarak bitiren 10 Yaş Altı Genel kategorisinde yarışan CM IŞIK CAN’I,[/font][/size][/color]

[color=#3333ff][size=large][font=Segoe Print]Beşinci olan 14 Yaş Altı Genel kategorisinde  ALPEREN AKDOĞAN ve yine 8 Yaş Altı Kadın kategorisinde 5. Olan ELİFNAZ AKAT’I ve[/font][/size][/color]

[color=#3333ff][size=large][font=Segoe Print]Sporcularımızı inançla destekleyen değerli ailelerini ve emektar çalıştırıcılarını içtenlikle kutlarım.[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
Ben de gençleri kutlarım.Aşkın beyin vurguladığı şekilde ailelerini ve çalıştırıcılarını da kutlarım.Ancak çalıştırıcıların isimlerini burada belirtmek de isterdim.Federasyon yönetimleri çalıştırıcıların isimlerini açıklamayı ihmal edebilir.Geçmişde ihmal edildiğine tanık olduk.Ama bundan sonra ihmal etmeyelim!Çünkü bütün bu bilgilerden alacağımız dersler var.İlk beş dereceye giren sporcular bugüne kadar kimlerle çalıştı?Bu bilgiler,gazetecilerin yapacağı söyleşide de açıklanabilir.Eğer çalıştırıcılar başarılı ise bu başarı da yine Federasyon için övünç kaynağıdır.Sporcunun tek başına çalışıp bir yerlere gelmesi nadirdir!Çalıştırıcıların isimlerini açıklayarak bütün çalıştırıcıları teşvik edelim!Teşvik kavramı çok önemlidir.Avrupa'lılar teşvike çok önem veriyor.Biz teşviki ihmal ediyoruz.Çünkü kafamız başka önceliklerle meşguldür.
Ateş Ülker
Ara
(02-10-2015, 10:53)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Ben de gençleri kutlarım.Aşkın beyin vurguladığı şekilde ailelerini ve çalıştırıcılarını da kutlarım.Ancak çalıştırıcıların isimlerini burada belirtmek de isterdim.Federasyon yönetimleri çalıştırıcıların isimlerini açıklamayı ihmal edebilir.Geçmişde ihmal edildiğine tanık olduk.Ama bundan sonra ihmal etmeyelim!Çünkü bütün bu bilgilerden alacağımız dersler var.İlk beş dereceye giren sporcular bugüne kadar kimlerle çalıştı?Bu bilgiler,gazetecilerin yapacağı söyleşide de açıklanabilir.Eğer çalıştırıcılar başarılı ise bu başarı da yine Federasyon için övünç kaynağıdır.Sporcunun tek başına çalışıp bir yerlere gelmesi nadirdir!Çalıştırıcıların isimlerini açıklayarak bütün çalıştırıcıları teşvik edelim!Teşvik kavramı çok önemlidir.Avrupa'lılar teşvike çok önem veriyor.Biz teşviki ihmal ediyoruz.Çünkü kafamız başka önceliklerle meşguldür.

Işık Can'ı Tamer KARATEKİN olarak biliyorum, eğer değişmedi ise. Diğerleri için bir bilgim yok. Bu benim eksiğimdir. Aslında kurumsal çalışmadan ayrılmış bir olarak bu konuda da kendi eksikliğimdir. Her çalışmada ve kampta gözlem yapmalıydım. Belki böylesi daha doğru olurdu. AYGEG den yetişenler de vardır belki.
Bir dahaki sefere bu konuyu da araştırıp yazarım.

Selamlar.
- MATRANÇ -
Ara
[size=medium]Ateş  ÜLKER'İN tespitine katılıyorum. Sporcuların yanında antrenörleri ya da öğretmenlerinin de açıklanması gerekir.[/size]

[size=medium]Bu açıklamayı da elbette birilerinin yapması da gereklidir. Bu benim kendi kararımla ve bireysel araştırmam ile ortaya konulmuştur.[/size]

[size=medium]Son derece mütevazi bir yaklaşım ile kendisini ortaya koyma sevdasında olmadığını düşündüğüm bir meslektaşımdan bir not aldım.[/size]

[size=medium]Kendi izniyle paylaşmaktayım.[/size]

[size=large][size=small]"Merhaba, Ben Nizamettin Güngör, Balıkesir ilinden 2015 Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonasına katılan ve 8 Yaş Altı Kadınlar kategorisinde 5. olan Elifnaz Akat'ın antrenörüyüm. Bir forumda, 2015 Avrupa Şampiyonasında ilk beş dereceye giren sporcuların bugüne kadar kimlerle çalıştığı? konusu geçmekteymiş. Sizleri bilgilendirmek istedim. 8 Yaş Altı Kadınlar kategorisinde 5. olan Elifnaz Akat'ın ilkokul öğretmeni ve antrenörüyüm.Halen Hatice Fahriye Eğinlioğlu İlkokulunda görev yapıyorum. Aynı zamanda Balıkesir Satranç İl Düzenleme Kurulu üyesiyim. Elifnaz ile ilkokula başladığından itibaren üç yıldır çalışıyoruz. 7 ve 8 yaşlarda Küçükler Milli takım havuzuna kalmayı başarmış bugüne kadar ilimizdeki tek sporcudur. 2015 Avrupa şampiyonasına Federasyon daveti ile değil tamamen kendi imkanlarımız ve Balıkesir Altıeylül Belediyesinin destekleri ile katıldık ve şampiyonada yer aldık. Çalışmaları yürüten antrenörlerle ilgili bilgilendirme-bilgilendirmeme konusundaki duyarlılığınıza teşekkür ediyorum. Federasyonun Facebook sayfasında Federasyonun kendi antrenörleri bahsedilirken bile özel giden antrenörlerden bahsedilmiyor. Hırvatistan'daki Avrupa şampiyonasında çalışmalarımızı, maç hazırlıklarımızı ve analizlerimizi kendimiz yaptık. Maalesef bizim ülkemizde bunlar hep göz ardı ediliyor. Gerçekten ilimizde satrancın gelişimi açsından öğrencilerimle eskileri saymıyorum ama üç yıldır yoğun bir çaba harcıyorum. Bir eğitimci olarak satrancın çocuklar üzerinde ne kadar fark yarattığını biliyorum ve teşvik ediyorum. Birileri bizi teşvik etmese de bizler gönüllü olarak satranca ve öğrencilerimize katkı sunmaya devam edeceğiz. İlginize teşekkür ediyorum. Saygılarımla..."[/size][/size]

[size=large]Sevgili hocam ellerinize ve emeklerinize sağlık.[/size]

[size=large]Elifnaz, öncekilerde de olduğu gibi yine bir okul öğretmenince yetiştirilmiş nice sporculardan sadece birisidir. Okul satrancının satranca beşiklik yaptığını görmek ve onur verici sonuçlarını duymak çok güzel bir duygu.[/size]
- MATRANÇ -
Ara
(04-10-2015, 16:18)Nizamettin Güngör Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [size=large][size=small]....Aynı zamanda Balıkesir Satranç İl Düzenleme Kurulu üyesiyim....
....2015 Avrupa şampiyonasına Federasyon daveti ile değil tamamen kendi imkanlarımız ve Balıkesir Altıeylül Belediyesinin destekleri ile katıldık ve şampiyonada yer aldık....
....Federasyonun Facebook sayfasında Federasyonun kendi antrenörleri bahsedilirken bile özel giden antrenörlerden bahsedilmiyor. Hırvatistan'daki Avrupa şampiyonasında çalışmalarımızı, maç hazırlıklarımızı ve analizlerimizi kendimiz yaptık. Maalesef bizim ülkemizde bunlar hep göz ardı ediliyor....[/size][/size]

Hem TSF ve hem GSB elde edilen başarılarla ilgili bir sürü haber duyuru vb. yaptı.
Oysa bu saygıdeğer hocamız ise başarıyı kendi gayretleri ile elde ettiklerini iddia etmiş.
TSF'de görevli olduğunuza göre katılım konusunda TSF'ye müracaat edip etmediğinizi ve varsa aldığınız cevabı da merak ettim ben.
Yazdıklarınızdan tam anlayamadım ama karışık bir durum var sanırım.
Her neyse önemli olan birilerinin bir şeyleri başarıyor olmasıdır. Kendilerini yürekten kutlarım.
Kürsüye tebrikleri toplamak için kimlerin çıktığı çok da önemli değil.
Tüm derece alanları ve antrenörlerini tebrik ederim.
Abdulkadir Bener
Federasyon desteği ile katılmanın kuralları bellidir.Bu bakımdan kendi imkanları katılmış veya Belediyenin desteği ile katılmış ve başarılı olmuş bir sporcu için "Federasyon onu neden desteklemedi?"deme hakkımız yoktur.Yanlış anlaşılmasın!Federasyondan başarılı sporcuların çalıştırıcılarını Topluma açıklamasını bekliyoruz.
Öte yandan Balıkesir Altıeylül Belediyesinin bir Satranç sporcusunu desteklemiş olmasına çok sevindim.Ben genelde Belediyeleri Uluslararası Açık turnuvalar yaptıkları için eleştiriyorum.Çünkü bu turnuvalar için yapılan harcamalar yabancıların lehine yapılmaktadır.Yerlilere yararı çok azdır!Oysa bu örnekde sağlanan destek doğrudan yerli sporcuya verilmiştir.Görüldüğü gibi imkan verilirse Havuzun dışında olan yerli sporcuların da başarılı olmaları mümkündür.Bütün mesele insanlarımızın hevesini arttırmaktır.Teşvik önemlidir."Ödüller sahiplerini buldu"şeklinde atılan başlıklar yerlileri teşvik etmez.Ama "yerlilere ayrı ödül verildi"diye yazarsanız bu başlık yerlileri teşvik eder.
Ateş Ülker
Ara
(06-10-2015, 23:43)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: "...Öte yandan Balıkesir Altıeylül Belediyesinin bir Satranç sporcusunu desteklemiş olmasına çok sevindim."

[color=#3333ff][size=x-large]Ateş Bey,
[/size][/color]
[color=#3333ff][size=x-large]Eğer bir yerli dinamik doğru bir şekilde bulunur ve ulaşılabilirse büyük bir kalıcı kaynak da olabilir.
[/size][/color]
[color=#3333ff][size=x-large]Ben size kendi ilimden ve farklı illerden farklı yaşanmış öyküler anlatabilirim.
Bu sadece bir örnek. Hem de hayatın içinden, sanaldan değil. Temenni de değil.
[/size][/color]
[color=#3333ff][size=x-large]Ancak buradaki temel oluşum sadece sporcu öğrenci ve öğretmeni değildir. Arkasında ailesi, okulu, okul yönetimi, onu yetiştiren öğretmeni belki de bir il temsilcisi vardır.[/size][/color]
[color=#3333ff][size=x-large] Yani doğal bir buluşma diyebileceğimiz il örgütü…
[/size][/color]
[color=#3333ff][size=x-large] Kendi yerelindeki bir okula bu başarısından dolayı gerek belediye ve gerekse belki kaymakamlık ya da valilik (başka bir resmi ya da özel kuruluş da olabilir ) oluşan talep üzerine elbette maddi- manevi yardımı düşünecektir. Bunun çok örneği var.[/size][/color]
[color=#3333ff][size=x-large]Burada önemli olan şey TSF nin elbette başarılı sporcu ve çalıştırıcılarının isimlerini belirtmesidir. Bu yapılmamış mıdır?  Bu yapılmış fakat eksiklikler kalmış olabilir.
[/size][/color]
[color=#3333ff][size=x-large]Ama benim daha önemli olarak gördüğüm bir nokta vardır.

Bu il içi dayanışmanın örnek teşkil etmesidir.

Bunun da özellikle örnek teşkil edecek şekilde belirtilmesi ve emsal uygulamaların önünün açılmasıdır. Her dönem satranç dünyamıza yeni katılan sporcu ve antrenörlerimiz vardır.

Bu anlamda TSF ama özellikle de il örgütleri bu iç dayanışma düzenlemelerini kurarak yerelde doğru adreslere ulaşabilmeyi başarmalıdırlar.[/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi